Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα καταφερα να το περασω λογισμικο με το flashtools αλλα απο τη στιγμη που προγραμματιστηκε πλέον δεν ανοίγει η οθόνη. Το περνάω λογισμικο με διαφορες εκδοσεις απο sp flashtools αλλα ενώ μου δείχνει πως η διαδικασία ολοκληρώθηκε σωστα το κινητο δεν αντιδρά σε κανανε πάτημα για να ανοιξει.

 

βγαλε ξαναβαλε μπαταρια κ αστο να φορτισει κανα πενταωρο πριν το ανοιξεις,μηπως θελει κανα καλιμπραρισμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

παντως για το αλλο που εψαχνα με το automation,δεν γινεται με κανενα,κατεβασα 3-4 apps.Ο λογος λογικα ειναι οτι αυτη η λειτουργια ειναι εξτρα στις cm12.1 απ οτι καταλαβα και δεν την εχουν διαθεσιμη για επιλογη στα menu τους.Νταξει οχι μεγαλο το κακο,ετσι κι αλλιως με το που στησω την rom κανω σπανια reboot μετα

 

Το automate έχει το interact block που αλληλεπιδρα με elements στην οθόνη, οπότε θεωρητικά κάνεις τα πάντα

https://llamalab.com/automate/doc/block/interact.html

Μη με ρωτήσεις μόνο πως θα το κάνει στο boot, λίγο έπαιξα γιατί τελικά μου φάνηκε πολύ πιο δύσχρηστο από macrodroid και llama

Link to comment
Share on other sites

Το automate έχει το interact block που αλληλεπιδρα με elements στην οθόνη, οπότε θεωρητικά κάνεις τα πάντα

https://llamalab.com/automate/doc/block/interact.html

Μη με ρωτήσεις μόνο πως θα το κάνει στο boot, λίγο έπαιξα γιατί τελικά μου φάνηκε πολύ πιο δύσχρηστο από macrodroid και llama

 

ναι ειναι πολυ δυσχρηστο..

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα δουλευω με notepad++ στον υπολογιστή ή στο τηλέφωνο από τον filemanager (fx , es). Τα αρχεία είναι: το 1 που είναι στο νέο ζιπ και το 2 που είχα βάλει και στο modaco. Δεν ξέρω γιατί δεν σου τα έβγαζε καλά

 

Μη σκας μπορεί να είχα κάνει καμία πατάτα, εξάλλου με το es explorer μπόρεσα και το έβαλα για να παίξει και αυτό στο πόδι.:O

Βέβαια το βράδυ κατάφερα να διαβάσω όσες σελίδες ήταν δυνατόν αναφορικά με το πρόγραμμα αυτό εδώ μέσα, όπου βρήκα διάφορα XML αρχεία ανεβασμενα και δικά σού και του jpower73 όπου ο έλεγχος έγινε οποως λες μέσα από PC με το notepad++,το είχα αυτό από παλιά.

Από όσα κατάλαβα, το είχατε αναφέρει, οι σωστές αλλαγές γίνονται μέσα από αυτό το αρχείο ,πάντα σύμφωνα με τις προτιμήσεις του κάθε ενός.

Το παράδοξο ήταν ότι εγώ με το νέο ζιπ που μου είχες στείλει δεν είχα καν βίντεο αλλά φωτό αρκετά ανεβασμένη σε MB σε σχέση με αυτό που είμαι τώρα,αλλά με το βίντεο να παίζει σωστά.

Έτσι για την ώρα μένω και σιγά σιγά ψάχνω για αλλαγές μέσα από το αρχείο που μπορούν να μου δώσουν ένα λίγο καλύτερο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως πουλάει κάνεις καμία μπαταρία γιατί φουσκωσε η δική μου και έμεινα χωρίς κινητό.
Link to comment
Share on other sites

θυμαται κανεις σε ποια settings ειναι η επιλογη ''expand notifications automatically'' (η κατι τετοιο) Το εχω ανοιξει και δεν θυμαμαι απο που κλεινει!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,μπόρεσα τελικά με τροποποιήσεις μέσα από το αρχείο XML να έχω και σωστή φωτό με μεγάλο μέγεθος αρχείου και έξοχο βίντεο.

Έχω ένα θέμα,οκ αλλαγές μέσα από την εφαρμογή δεν γίνονται μία και δεν αποθηκεύονται, μέσα από το αρχείο αν γνωρίζει κάποιος, τι-που πρέπει να αλλάξω για να έχω μόνιμα αυτήν την επιλογή που δειχνω στη φωτογραφία, δηλαδή να αποθηκεύονται με ημερομηνία και όχι με όνομα άρχειου.Γιατί όταν διαγραψω κάποιες κρατάει το όνομα και στη επόμενη που παίρνω σαν μικρογραφία μου δείχνει αυτήν που διέγραψε και όταν την ανοίγω έχω την σωστή.

http://s18.postimg.org/jpedg3ew5/Screenshot_2016_04_06_12_53_52_rubberbigpepper_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,μπόρεσα τελικά με τροποποιήσεις μέσα από το αρχείο XML να έχω και σωστή φωτό με μεγάλο μέγεθος αρχείου και έξοχο βίντεο.

Έχω ένα θέμα,οκ αλλαγές μέσα από την εφαρμογή δεν γίνονται μία και δεν αποθηκεύονται, μέσα από το αρχείο αν γνωρίζει κάποιος, τι-που πρέπει να αλλάξω για να έχω μόνιμα αυτήν την επιλογή που δειχνω στη φωτογραφία, δηλαδή να αποθηκεύονται με ημερομηνία και όχι με όνομα άρχειου.Γιατί όταν διαγραψω κάποιες κρατάει το όνομα και στη επόμενη που παίρνω σαν μικρογραφία μου δείχνει αυτήν που διέγραψε και όταν την ανοίγω έχω την σωστή.

http://s18.postimg.org/jpedg3ew5/Screenshot_2016_04_06_12_53_52_rubberbigpepper_l.jpg

 

Εκει που αποθηκεύονται οι φωτο, στον φάκελο DCIM υπάρχει και ενας με το όνομα thumbnails. Διέγραψε τον.

Αν δεν ξέρεις τι και πώς, κατέβασε το sdmaid απο το μαγαζί και τρέξε τις 4 ενέργειες από το quickaccess. Μια απο αυτές, κάνει και το εν λογω καθάρισμα.

http://s30.postimg.org/99xjiec29/Screenshot_2016_04_06_15_02_30.png

image hosting websites

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει ότι μπορουσα να δοκιμασω με sp flashtools.. Για το coolpad assistance η συσκευη πρεπει να είναι σε fastboot ; Μπορει να φταίει η μπαταρία για όλα αυτά ή ίσως το σύστημα φόρτισης ; Την μέτρησα με το πολυμετρο και δίνει 3,45 volt. Το κινητό στους πόλους του πάνω σε φορτιστή δίνει 3,55v. Η μπαταρία πάνω της γράφει 4.35v
Link to comment
Share on other sites

Εκει που αποθηκεύονται οι φωτο, στον φάκελο DCIM υπάρχει και ενας με το όνομα thumbnails. Διέγραψε τον.

Αν δεν ξέρεις τι και πώς, κατέβασε το sdmaid απο το μαγαζί και τρέξε τις 4 ενέργειες από το quickaccess. Μια απο αυτές, κάνει και το εν λογω καθάρισμα.

http://s30.postimg.org/99xjiec29/Screenshot_2016_04_06_15_02_30.png

image hosting websites

 

Οκ,κατάλαβα για το αρχείο.Για να μην μου εμφανίζει σε μικρογραφία τις παλιές.

Αυτό όμως για να μου τις περνάει κα με ημερομηνία,εχείς ιδέα?

Αν δεν έχεις χρόνο, αστο και θα το ψαξω εν καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,κατάλαβα για το αρχείο.Για να μην μου εμφανίζει σε μικρογραφία τις παλιές.

Αυτό όμως για να μου τις περνάει κα με ημερομηνία,εχείς ιδέα?

Αν δεν έχεις χρόνο, αστο και θα το ψαξω εν καιρό.

 

Αλλαξε στο common.xml αυτο που σου δειχνω στην φωτο απο true σε false

 

https://drive.google.com/file/d/0B0u1Ikc1Q4mKWW1CLXR0UDVSUFU/view?usp=docslist_api

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε στο common.xml αυτο που σου δειχνω στην φωτο απο true σε false

 

https://drive.google.com/file/d/0B0u1Ikc1Q4mKWW1CLXR0UDVSUFU/view?usp=docslist_api

 

Αυτό είναι για να μην εμφανίζει την ημερομηνία μέσα στη φωτό.

Αλλού είναι αυτό που κοιταω να αλλάξω,πρέπει να έχει σχέση μέ τό όνομα που την αποθηκεύει.

Link to comment
Share on other sites

να αποθηκεύονται με ημερομηνία και όχι με όνομα άρχειου.

 

αν κατάλαβα καλά θες αυτό:

<int name="Overlay datetime format" value="1" />

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 18 Μαρτίου, αν ήμουν στην Αθήνα θα είχα ήδη παραλάβει... είναι πολύ γρήγορος

 

Λοιπόν, παρέλαβα σήμερα καθότι ο αργοδρόμος... φέέέέέττααα...

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙ FRAME, επικοινώνησα με τον πωλητή και αμσόρυ τι προτεινεις να σε κάνω χαπι... θα δω..

Η οθόνη έχει καναδυό σφραγίδες , δεν έχει το καθρέφτισμα της ορίτζιναλ και ίσως να είναι και ελάχιστα μικρότερη, μιλάμε για μισό χιλιοστό. Δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα γιατί το frame είναι αρκετά ταλαιπωρημένο όχι βέβαια οτι φάρδυνε.

 

Λειτουργεί... τουλάχιστο όσο μπορώ να δω γιατί μπαίνει σε λουπ και βλέπω το τσεκούρι και ξανά τσεκούρι... ακούει σε power + VOL- και βγάζει κάτω αριστερά το =>ROOT και ξανά από την αρχή...

 

Πείτε καμμιά ιδέα να ξεκολλήσει γιατι δεν είναι το δικό μου και δε ξερω τι υπάρχει σε μπακάπ -εκτιμώ τίποτα-

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε,τη παραγγειλες με frame και σου έστειλε την σκέτη!:blink:

Άσχετα αν σου δουλέψει φαντάζομαι θα τον κραξεις μην πω τίποτα άλλο..

Μιλάμε για αυτήν που είχα πεί ότι αγόρασα πριν μέρες.

Το βράδυ που επιστρέφω θα σου βγάλω μία Φότο το κινητό έτσι πως είναι με την οθόνη-frame γιατί εμένα έχει μπει άψογα ούτε χιλιοστό διάφορα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς ούτε αυτό κάνει:(

Αν δεις την φωτό που έχω πιό πάνω μέσα από το πρόγραμμα έχει μόνιμα επιλεγμένη την δεύτερη ,όπου μου αποθηκεύει το αρχείο ως όνομα πχ φωτοxxxx ή βίντεοxxx.

Έτσι το θέμα μου είναι,όπως είπα, αν διαγραψω μία και τραβάω άλλη μετά από λίγο στή μικρογραφία μου την δείχνει με αυτή που έσβησαν,όταν την ανοίγω όλα οκ.

Αυτό γιατί την περνάει ξανά με το ίδιο αρχείο.

 

Αν όμως έχω στό πρόγραμμα την πρώτη επιλογή ,αν δεις την πιό πάνω φωτό, κάθε φορά αλλάζει όνομα αρχείου μία καί γιατί τις αποθηκεύει έχοντας ημερομηνία+ώρα μαζί. Έτσι ποτέ δεν θα έχεις επαναλαμβομενο όνομα αρχείου αφού η ώρα αλλάζει.

 

Ή λύση που μου έδωσε ο jpower73 είναι εφικτή αλλά νομίζω, χωρίς να παίρνω όρκο, ότι κάθε φορά που διαγραψω πρέπει να κάνω και καθαρισμό με το πρόγραμμα που μου έστειλε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κάτσε,τη παραγγειλες με frame και σου έστειλε την σκέτη!:blink:

Άσχετα αν σου δουλέψει φαντάζομαι θα τον κραξεις μην πω τίποτα άλλο..

Μιλάμε για αυτήν που είχα πεί ότι αγόρασα πριν μέρες.

Το βράδυ που επιστρέφω θα σου βγάλω μία Φότο το κινητό έτσι πως είναι με την οθόνη-frame γιατί εμένα έχει μπει άψογα ούτε χιλιοστό διάφορα.

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, διότι δίνει έναν αυξοντα αριθμό στο αρχείο και δεν μπερδεύει τα ονόματα ούτε τα εικονίδια.

 

Για την εμφάνιση /διαχείριση φωτογραφιών κατέβασε το QuickPic. Είναι πολύ καλύτερο του gallery

 

Η εφαρμογή δεν έχει τέτοιο πρόβλημα....

Ουτε καμία ρομ.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά θες αυτό:

<int name="Overlay datetime format" value="1" />

 

Δυστυχώς ούτε αυτό κάνει:(

Αν δεις την φωτό που έχω πιό πάνω μέσα από το πρόγραμμα έχει μόνιμα επιλεγμένη την δεύτερη ,όπου μου αποθηκεύει το αρχείο ως όνομα πχ φωτοxxxx ή βίντεοxxx.

Έτσι το θέμα μου είναι,όπως είπα, αν διαγραψω μία και τραβάω άλλη μετά από λίγο στή μικρογραφία μου την δείχνει με αυτή που έσβησαν,όταν την ανοίγω όλα οκ.

Αυτό γιατί την περνάει ξανά με το ίδιο αρχείο.

 

Αν όμως έχω στό πρόγραμμα την πρώτη επιλογή ,αν δεις την πιό πάνω φωτό, κάθε φορά αλλάζει όνομα αρχείου μία καί γιατί τις αποθηκεύει έχοντας ημερομηνία+ώρα μαζί. Έτσι ποτέ δεν θα έχεις επαναλαμβομενο όνομα αρχείου αφού η ώρα αλλάζει.

 

Ή λύση που μου έδωσε ο jpower73 είναι εφικτή αλλά νομίζω, χωρίς να παίρνω όρκο, ότι κάθε φορά που διαγραψω πρέπει να κάνω και καθαρισμό με το πρόγραμμα που μου έστειλε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, διότι δίνει έναν αυξοντα αριθμό στο αρχείο και δεν μπερδεύει τα ονόματα ούτε τα εικονίδια.

 

Για την εμφάνιση /διαχείριση φωτογραφιών κατέβασε το QuickPic. Είναι πολύ καλύτερο του gallery

 

Η εφαρμογή δεν έχει τέτοιο πρόβλημα....

Ουτε καμία ρομ.

 

Όπως δείχνει όλα τα περίεργα εγώ τα έχω σε αυτό!!:wacko:

Αν δε μου έκανε εντύπωση και μένα θα το έλεγα?

Ή αναφορά μού ήταν μπας . . . και. . .είχε τύχει και αλλού αλλά έτσι πως τα λες θα είμαι ο πρώτος!!!:lol:

Οκ δώσε μου λίγο χρονο να ψαχτω μηπως έχω κάνει εγώ κάτι στραβό και αναφέρω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε,τη παραγγειλες με frame και σου έστειλε την σκέτη!:blink:

Άσχετα αν σου δουλέψει φαντάζομαι θα τον κραξεις μην πω τίποτα άλλο..

Μιλάμε για αυτήν που είχα πεί ότι αγόρασα πριν μέρες.

Το βράδυ που επιστρέφω θα σου βγάλω μία Φότο το κινητό έτσι πως είναι με την οθόνη-frame γιατί εμένα έχει μπει άψογα ούτε χιλιοστό διάφορα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το βράδυ που επιστρέφω θα σου βγάλω μία Φότο το κινητό έτσι πως είναι με την οθόνη-frame γιατί εμένα έχει μπει άψογα ούτε χιλιοστό διάφορα.

 

Είναι πρόθυμος να μου επιστρέψει 10$ που έχει διαφορά χωρίς το frame και μάλλον θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε αυτό κάνει:(

 

αυτό το έχεις έτσι?

<boolean name="Format filename" value="false" />

 

Αλλιώς κάτι άλλο φταίει.

( reboot κάνεις μετά από την αλλαγή έτσι, μην ξεχνιόμαστε)

Link to comment
Share on other sites

αυτό το έχεις έτσι?

<boolean name="Format filename" value="false" />

 

Αλλιώς κάτι άλλο φταίει.

( reboot κάνεις μετά από την αλλαγή έτσι, μην ξεχνιόμαστε)

 

Το βλέπω σε μένα ως " true".

Το αλλάξω?

 

Είσαι ωραίος!!!

Επιτέλους αυτό ήταν!:D:D

 

Κατέβασα την απλή έκδοση καί αφού σε αυτό το άλλαξα καί τό κράτησε στη μνήμη έκανα σύγκριση τα δύο αρχεία.

Ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας...αν σας κουρασω!!

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση έχω την 5.1.1 και μου κλείνει το dolby atmos απο μόνο του και πρεπει δυο τρεις φορές την ημέρα να το ενεργοποιώ. Ξέρει κανεις τη να κάνω δηλαδη πρέπει να μπαινω απλα στην εφαρμογή για να ενεργοποιητε?

Κάποια εφαρμογή πρεπει να μου το κλείνει σωστα?

Edited by manytou21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...