Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα ξηλωσα την RR, αρχισε να λαγκαρει αρκετα και σε μια φαση οταν δεχομουν κληση δεν ακουγοταν καθολου ηχος(ελεγξα τα παντα...επαννεκινησεις κλπ) αλλα τιποτα..

βαζω μετα την note3 και ενω πραγματικα διορθωθηκε το BT, ηταν δυστηχως για λιγο, μπορεσα και το χρησιμοποιησα 2 μερες, μετα αρχισε παλι τα κουλα... και δεν ειχα παλι ηχο (το χρησιμοποιω στη δουλεια μου και δεν γινεται χωρις BT)

οποτε κατεληξα να βαλω την F1 MIUI V7.2.1 STABILE και εδω και 2 μερες αυτην εχω, η ρομ ειναι πολυ καλη, λειτουργουν ολα αψογα και ξεφευγεις λιγο απο τις aosp (που απο περσι εχουμε βαλει ουκ ολιγες!)

θα παραμεινω μαλλον εδω μεχρι ο φιλος μας ο jpower να βγαλει απο το <<ζαχαροπλαστειο>> του κανενα <<λουκουμακι>>!!:lol::lol:

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση έχω την 5.1.1 και μου κλείνει το dolby atmos απο μόνο του και πρεπει δυο τρεις φορές την ημέρα να το ενεργοποιώ. Ξέρει κανεις τη να κάνω δηλαδη πρέπει να μπαινω απλα στην εφαρμογή για να ενεργοποιητε?

Κάποια εφαρμογή πρεπει να μου το κλείνει σωστα?

 

Αν έχεις κάνα Greenify, στειλτο..

Επίσης, πήγαινε στα developer options, Τέρμα κατω και άσε 2 processes νσ τρέχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικα ξηλωσα την RR, αρχισε να λαγκαρει αρκετα και σε μια φαση οταν δεχομουν κληση δεν ακουγοταν καθολου ηχος(ελεγξα τα παντα...επαννεκινησεις κλπ) αλλα τιποτα..

βαζω μετα την note3 και ενω πραγματικα διορθωθηκε το BT, ηταν δυστηχως για λιγο, μπορεσα και το χρησιμοποιησα 2 μερες, μετα αρχισε παλι τα κουλα... και δεν ειχα παλι ηχο (το χρησιμοποιω στη δουλεια μου και δεν γινεται χωρις BT)

οποτε κατεληξα να βαλω την F1 MIUI V7.2.1 STABILE και εδω και 2 μερες αυτην εχω, η ρομ ειναι πολυ καλη, λειτουργουν ολα αψογα και ξεφευγεις λιγο απο τις aosp (που απο περσι εχουμε βαλει ουκ ολιγες!)

θα παραμεινω μαλλον εδω μεχρι ο φιλος μας ο jpower να βγαλει απο το <<ζαχαροπλαστειο>> του κανενα <<λουκουμακι>>!!:lol::lol:

 

Εντάξει, μόλις λυθούν κάποια θέματακια, θα την έχουμε. Πάντως, γενικά, έχουν πέσει με τα μούτρα πολλοί....

 

Υ. Γ. : προσοχή στο ζαχαρο...:lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνα Greenify, στειλτο..

Επίσης, πήγαινε στα developer options, Τέρμα κατω και άσε 2 processes νσ τρέχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα το δοκιμασω ευχαριστώ για την απάντηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν έχεις κάνα Greenify, στειλτο..

Επίσης, πήγαινε στα developer options, Τέρμα κατω και άσε 2 processes νσ τρέχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ θα το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόθυμος να μου επιστρέψει 10$ που έχει διαφορά χωρίς το frame και μάλλον θα το κάνει.

 

Λοιπόν τις φωτογραφίες που είπα να σου ανεβασω να δεις πως είναι μονταρισμένο πλέον με αυτή που είχα πάρει, αύριο τελικά.

Θα έχω δίπλα και την παλιά που κατέβασα,μαμά οθόνη, για να δεις αν έχει διαφορά τζαμι-πλαισιο.

Μέρα θα είναι πιο αναλυτικες.

 

Ή οθόνη που άλλαξα δεν είναι σπασμένη, απλά το έκαναν μπάνιο γιατί ήταν βρώμικο!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

τελικα ξηλωσα την RR, αρχισε να λαγκαρει αρκετα και σε μια φαση οταν δεχομουν κληση δεν ακουγοταν καθολου ηχος(ελεγξα τα παντα...επαννεκινησεις κλπ) αλλα τιποτα..

βαζω μετα την note3 και ενω πραγματικα διορθωθηκε το BT, ηταν δυστηχως για λιγο, μπορεσα και το χρησιμοποιησα 2 μερες, μετα αρχισε παλι τα κουλα... και δεν ειχα παλι ηχο (το χρησιμοποιω στη δουλεια μου και δεν γινεται χωρις BT)

οποτε κατεληξα να βαλω την F1 MIUI V7.2.1 STABILE και εδω και 2 μερες αυτην εχω, η ρομ ειναι πολυ καλη, λειτουργουν ολα αψογα και ξεφευγεις λιγο απο τις aosp (που απο περσι εχουμε βαλει ουκ ολιγες!)

θα παραμεινω μαλλον εδω μεχρι ο φιλος μας ο jpower να βγαλει απο το <<ζαχαροπλαστειο>> του κανενα <<λουκουμακι>>!!:lol::lol:

 

μπορείς να δώσεις link ¨εχεις εντοπίσει κάποιο bug?

αυτή από needrom?

το coolpad μου έχει miui Μπορώ να την φλασάρω με update?

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως πουλάει κάνεις καμία μπαταρία γιατί φουσκωσε η δική μου και έμεινα χωρίς κινητό.

 

Καλημέρα!

 

Εγώ έχω αγοράσει αυτήν και την χρησιμοποιώ για περίπου 4 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα! Μάλιστα προχώρησε κανονικά η συναλλαγή μέσω της κάρτας μου παρά τα capital controls! (Πιστωτική Εθνικής)

 

http://m.banggood.com/2500mAh-Coolpad-CPLD-329-Replacement-Battery-For-Coolpad-F1-F1-Plus-p-963203.html

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

@ blitz @

αυτές είναι οι φωτογραφίες που σου είπα, διάφορες σε σχέση τζαμι-πλαισιο δεν βλέπω να υπάρχουν μία και υπάρχει δίπλα και η παλιά .

Να μην ξεγελιεσαι,σε αυτήν τώρα έχω βάλει ένα Tempered Glass που είχα από παλιά, γι'αυτο δεν έπεσε σωστά.

https://www.dropbox.com/s/krpj8p95im5r310/2016_04_07__09_27_24.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/xu1ijs7zcpvf3un/IMG_20160407_092314.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πέρασα την rom samsung galaxy note 4 (v2) και μετά πήγα να κάνω install τα gapps και μου έβγαλε install aborted status 7. Θα έχω κάποιο πρόβλημα; Να περάσω κάποια άλλα gapps; Επίσης μπαίνω στο titanium και μου λέει οτι δεν είναι root και στον αποθηκευτικό χώρο οτι έχω συνολικό χώρο 91,11Gb :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

jpower μια ερωτησούλα φιλε

 

έχω την RR, στην αρχή το χρησιμοποιούσα το κινητό αρκετά γτ έτσι τύχαινε και το φόρτιζα συχνά. Και δεν παρατηρούσα αρκετά την κατανάλωση, αν και με έναν πρόχειρο υπολογισμό είναι σαφώς ανώτερη σε εξοικονόμηση σαν ρομ σε σχέση με άλλες. τις τελευταίες 2 βδομάδες παρατήρησα το εξής.

 

Την πρώτη εβδομάδα και ενώ έχω το κινητό αφόρτιστο περίπου 5 μέρες (λόγω χαμηλής χρήσης), το βρίσκω ξαφνικά κλειστό το μεσημέρι ενώ το πρωί θυμάμαι να έδειχνει 30% μπαταρία. Λέω, οκ κάποιο λάθος θα κάνω, δεν θα είδα καλά, είναι και τόσες μερες. Σήμερα το πρωί και μέχρι πριν κανά 2 ώρες μου έδειχνε 50% μπαταρία και ενώ το έχω αφόρτιστο αρκετές μέρες και μάλιστα με αρκετή χρήση και τσουπ το ξεκλειδώνω και μου δείχνει 10% μέσα σε 10 λεπτά διαφορά αυτό. Αυτή τη φορά είδα σωστά γτ το κοίταξα αν θέλει φόρτιση και το ξανακοίταξα 10 λεπτά μετά επειδή ήρθε μήνυμα.

 

Άρα υπάρχει κάποιο μπαγκ στην ένδειξη της μπαταρίας; Στην ουσία μου δείχνει περισσότερο από όσο έχει. Η μπαταρία ούτε φουσκωμένη είναι και καλιμπράρισμα την έχω κάνει. Και δείχνει λάθος και στην μπάρα και στο κείμενο με το ποσοστό (το λέω αν υπήρχε περίπτωση να έδειχναν διαφορετικο)

Link to comment
Share on other sites

@ blitz @

αυτές είναι οι φωτογραφίες που σου είπα, διάφορες σε σχέση τζαμι-πλαισιο δεν βλέπω να υπάρχουν μία και υπάρχει δίπλα και η παλιά .

Να μην ξεγελιεσαι,σε αυτήν τώρα έχω βάλει ένα Tempered Glass που είχα από παλιά, γι'αυτο δεν έπεσε σωστά.

https://www.dropbox.com/s/krpj8p95im5r310/2016_04_07__09_27_24.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/xu1ijs7zcpvf3un/IMG_20160407_092314.jpg?dl=0

 

Η οριτζιναλ είναι η αριστερή; Η δεξιά μου φαίνεται οτι έχει παραπάνω κενό. Μιλάμε της τάξης του μισού χιλιοστού τωρα...

Παρεπιπτόντως και εγώ έχω το δικό μου F1 με οριτζιναλ οθόνη και αυτό που μου έδωσαν να αναστήσω με την ali-οθόνη, αλλά το δεύτερο έχει και ταλαιπωρημένο frame.

Ο πωλητής μου επέστρεψε 10 δολλάρια, βέβαια καλύτερα να τα πλήρωνα και να είχα το frame αλλα μπρος στο ολοτελα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

jpower μια ερωτησούλα φιλε

 

έχω την RR, στην αρχή το χρησιμοποιούσα το κινητό αρκετά γτ έτσι τύχαινε και το φόρτιζα συχνά. Και δεν παρατηρούσα αρκετά την κατανάλωση, αν και με έναν πρόχειρο υπολογισμό είναι σαφώς ανώτερη σε εξοικονόμηση σαν ρομ σε σχέση με άλλες. τις τελευταίες 2 βδομάδες παρατήρησα το εξής.

 

Την πρώτη εβδομάδα και ενώ έχω το κινητό αφόρτιστο περίπου 5 μέρες (λόγω χαμηλής χρήσης), το βρίσκω ξαφνικά κλειστό το μεσημέρι ενώ το πρωί θυμάμαι να έδειχνει 30% μπαταρία. Λέω, οκ κάποιο λάθος θα κάνω, δεν θα είδα καλά, είναι και τόσες μερες. Σήμερα το πρωί και μέχρι πριν κανά 2 ώρες μου έδειχνε 50% μπαταρία και ενώ το έχω αφόρτιστο αρκετές μέρες και μάλιστα με αρκετή χρήση και τσουπ το ξεκλειδώνω και μου δείχνει 10% μέσα σε 10 λεπτά διαφορά αυτό. Αυτή τη φορά είδα σωστά γτ το κοίταξα αν θέλει φόρτιση και το ξανακοίταξα 10 λεπτά μετά επειδή ήρθε μήνυμα.

 

Άρα υπάρχει κάποιο μπαγκ στην ένδειξη της μπαταρίας; Στην ουσία μου δείχνει περισσότερο από όσο έχει. Η μπαταρία ούτε φουσκωμένη είναι και καλιμπράρισμα την έχω κάνει. Και δείχνει λάθος και στην μπάρα και στο κείμενο με το ποσοστό (το λέω αν υπήρχε περίπτωση να έδειχναν διαφορετικο)

 

Κάνε ένα σωστό BATTERY calibration, ακολουθώντας τις οδηγίες του προγράμματος κατά γράμμα και θα είσαι οκ.

Επειδή μου λες ότι έχεις κάνει, κάνε 2 πλήρης κύκλους φόρτισης και θα έρθει στα ισια του.

Μου έχει τύχει με αλλη ρομ.

 

Δεν έχει τέτοιο μπαγκ η ρρ

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Πέρασα την rom samsung galaxy note 4 (v2) και μετά πήγα να κάνω install τα gapps και μου έβγαλε install aborted status 7. Θα έχω κάποιο πρόβλημα; Να περάσω κάποια άλλα gapps; Επίσης μπαίνω στο titanium και μου λέει οτι δεν είναι root και στον αποθηκευτικό χώρο οτι έχω συνολικό χώρο 91,11Gb :wacko:

 

Πέρασε την από την αρχη.

Αν επιμένει με τα γκαπς, βάλε tk gapps τα πικο.

 

Στο φινάλε, αν δεν βγει άκρη, βάλε την Samsung Galaxy S6. Ειναι εφαμιλη.

 

Αυτο με την χωρητικότητα είναι γνωστό κουσουρι των εν λόγω πορτ, διότι η Samsung κάνει ενοποίηση των χώρων. Μη το δίνεις σημασία

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Η οριτζιναλ είναι η αριστερή; Η δεξιά μου φαίνεται οτι έχει παραπάνω κενό. Μιλάμε της τάξης του μισού χιλιοστού τωρα...

Παρεπιπτόντως και εγώ έχω το δικό μου F1 με οριτζιναλ οθόνη και αυτό που μου έδωσαν να αναστήσω με την ali-οθόνη, αλλά το δεύτερο έχει και ταλαιπωρημένο frame.

Ο πωλητής μου επέστρεψε 10 δολλάρια, βέβαια καλύτερα να τα πλήρωνα και να είχα το frame αλλα μπρος στο ολοτελα..

 

Νάι η αριστερή.

Αν την δεις από κοντά δεν έχει διαφορά, είπα ότι έχω βάλει καί τό τζαμί που μπορεί να σε ξεγελάει.

Με μία θήκη που έχω βάλει τύπου μεταλλική δε φαίνεται τίποτα.

Κοιτα σε όσες έχω αλλάξει οθόνες ακόμα και πολύ καλής ποιότητας πάντα υπάρχει ένα ψιλοκενο από το frame.

Μακάρι να το τελειωσεις και να παίξει και τα άλλα ....απλά για να λέμε.

Αν ήσουν κοντά μου στο εδεινα το παλιό μία και το frame είναι σχετικά καλό.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δώσεις link ¨εχεις εντοπίσει κάποιο bug?

αυτή από needrom?

το coolpad μου έχει miui Μπορώ να την φλασάρω με update?

 

ναι, απο needrom ειναι...αυτη http://www.needrom.com/download/f1-miui-v7-2-1-stabile/

για update δεν ξερω, μεσα λεει οτι η ρομ δεν κανει, εγω την περασα καθαρη,

μεχρι στιγμης δεν βρηκα κανενα μπαγκ, λειτουργει τελεια

μια ερωτηση ομως οποιος εχει miui, πως μπαινουν οι εφαρμογες αλφαβητικα? η δεν μπαινουν?

και απ'οτι καταλαβα δεν ξεχωριζει μενου εφαρμογων με επιφανεια εργασιας, αυτο αλλαζει?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

ναι, απο needrom ειναι...αυτη http://www.needrom.com/download/f1-miui-v7-2-1-stabile/

για update δεν ξερω, μεσα λεει οτι η ρομ δεν κανει, εγω την περασα καθαρη,

μεχρι στιγμης δεν βρηκα κανενα μπαγκ, λειτουργει τελεια

μια ερωτηση ομως οποιος εχει miui, πως μπαινουν οι εφαρμογες αλφαβητικα? η δεν μπαινουν?

και απ'οτι καταλαβα δεν ξεχωριζει μενου εφαρμογων με επιφανεια εργασιας, αυτο αλλαζει?

 

Για τους της miui εχει βγει και εκδοση 25 Mαρτιου 16 με διορθωμενο το data/notifications bug.

Δεν την εχω βαλει.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=66169586&postcount=3

 

Η miui δεν εχει συρταρι εφαρμογων,τα εχεις ολα χυμα στην επιφανεια εργασιας.Για να αποκτησεις πρεπει να κατεβασεις αλλον launcher.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε την από την αρχη.

Αν επιμένει με τα γκαπς, βάλε tk gapps τα πικο.

 

Στο φινάλε, αν δεν βγει άκρη, βάλε την Samsung Galaxy S6. Ειναι εφαμιλη.

 

Αυτο με την χωρητικότητα είναι γνωστό κουσουρι των εν λόγω πορτ, διότι η Samsung κάνει ενοποίηση των χώρων. Μη το δίνεις σημασία

Πέρασα την S6 τελικά γιατί δεν μου έκανε εγκατάσταση τα gapps με τίποτα στη Note4. Αλλά το πρόβλημα με το root παραμένει. Να κάνω μόνος μου ροοτ απο την αρχή;

Οι επιταχυντές που αναφέρεις να τους αλλάξουμε στο x0.5 που τους βρίσκω; Στις επιλογές για προγραμματιστές είναι οι επιλογές κλίμακα κίνησης παραθύρου, κλίμακα κίνησης μετάβασης και κλίμακα animator;

Edited by skim045
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την S6 τελικά γιατί δεν μου έκανε εγκατάσταση τα gapps με τίποτα στη Note4. Αλλά το πρόβλημα με το root παραμένει. Να κάνω μόνος μου ροοτ απο την αρχή;

Οι επιταχυντές που αναφέρεις να τους αλλάξουμε στο x0.5 που τους βρίσκω; Στις επιλογές για προγραμματιστές είναι οι επιλογές κλίμακα κίνησης παραθύρου, κλίμακα κίνησης μετάβασης και κλίμακα animator;

 

Και οι 2 ρομ είναι pre - rooted.

Τεσπα, καντες ρουτ εσύ, χειροκίνητα, με φλασαρισμα.

 

Ναι, αυτοί είναι οι επιταχυντες.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ναι, απο needrom ειναι...αυτη http://www.needrom.com/download/f1-miui-v7-2-1-stabile/

για update δεν ξερω, μεσα λεει οτι η ρομ δεν κανει, εγω την περασα καθαρη,

μεχρι στιγμης δεν βρηκα κανενα μπαγκ, λειτουργει τελεια

μια ερωτηση ομως οποιος εχει miui, πως μπαινουν οι εφαρμογες αλφαβητικα? η δεν μπαινουν?

και απ'οτι καταλαβα δεν ξεχωριζει μενου εφαρμογων με επιφανεια εργασιας, αυτο αλλαζει?

 

Όπως είπε και ο Αζούλι, στη Miui όλες οι εφαρμογές είναι στην επιφάνεια εργασίας! Μπορείς να τις αρχειοθετήσεις σε φακέλους για να μην έχεις 800 σελίδες! Επίσης βολικό εργαλείο είναι και η αναζήτηση! Στην αρχική οθόνη σύρε προς τα πάνω και θα ανοίξει η αναζήτηση! Ξεκινώντας να πληκτρολογείς σου εμφανίζει αποτελέσματα αναζήτησης εφαρμογών και επαφών!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 ρομ είναι pre - rooted.

Τεσπα, καντες ρουτ εσύ, χειροκίνητα, με φλασαρισμα.

 

Ναι, αυτοί είναι οι επιταχυντες.

Το ειδα που αναφερεις οτι ειναι pre rooted αλλα αυτο επιμενει πως δεν ειναι ροοτ το κινητο. Μαλλον θα κανω χειροκινητα. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα σωστό BATTERY calibration, ακολουθώντας τις οδηγίες του προγράμματος κατά γράμμα και θα είσαι οκ.

Επειδή μου λες ότι έχεις κάνει, κάνε 2 πλήρης κύκλους φόρτισης και θα έρθει στα ισια του.

Μου έχει τύχει με αλλη ρομ.

 

Δεν έχει τέτοιο μπαγκ η ρρ

 

 

το ξαναέκανα καλιμπράρισμα και τώρα πάω για τους 2 κύκλους πλήρους φόρτισης-αποφόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

Μια άχρηστη πληροφορία.

 

Είμαι με την RR και το έβαλα δίπλα δίπλα με ένα ολοκαίνουργιο Xiaomi redmi pro 3.

(Έτσι για πλάκα)

Ίδιο browser ,ίδια ιστοσελίδα (βαριά) με 3g Internet, ταυτοχρονο πατημα της σελιδας απο google search,το αποτέλεσμα ήταν το εξής: Το coolpad φόρτωσε την σελίδα ενα τσικ πιο γρήγορα...Yeah....Yeah....Yeah...

 

Coolpad f1 8297w - LEGEND

Link to comment
Share on other sites

Με RR όταν βγάζει update για super user, επιλέγουμε normal ή twrp/cwm;

 

Sent from my mt6592 using Tapatalk

 

Normal δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

στην miui παιζει να βαλουμε xposed? και κατι σαν το gravity αντιστοιχα?

υπαρχουν εφαρμογες η modules αντιστοιχα? απ'οτι εψαξα ειναι το wsm.manager και το MIUI.Tweaks,

ενα xposed που εβαλα (2.7 experimental 1) δεν μπορει να δουλεψει, θελει πιο παλια εκδοση?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...