Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ!

 

οσοι έχετε πρόβλημα με τα Gapps στις 5-άρες rom μου , δλδ δεν εγκαθιστά εφαρμογές, τραβάει fc και άλλα κουλά, μην τα εγκαταστησετε από τα λινκ που δίνω διότι τα πακέτα είναι από OPENGAPPS.

περάστε αυτό..

https://basketbuild.com/filedl/devs?dev=osm0sis&dl=osm0sis%2Fgapps%2Ftk_gapps-modular-pico-5.1.1-20150920-signed.zip

είναι η έκδοση PICO από TKGAPPS. Εν συνεχεία, μπορείτε να την εμπλουτίσετε κατά την αρεσκεία σας.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ!

 

οσοι έχετε πρόβλημα με τα Gapps στις 5-άρες rom μου , δλδ δεν εγκαθιστά εφαρμογές, τραβάει fc και άλλα κουλά, μην τα εγκαταστησετε από τα λινκ που δίνω διότι τα πακέτα είναι από OPENGAPPS.

περάστε αυτό..

https://basketbuild.com/filedl/devs?dev=osm0sis&dl=osm0sis%2Fgapps%2Ftk_gapps-modular-pico-5.1.1-20150920-signed.zip

είναι η έκδοση PICO από TKGAPPS. Εν συνεχεία, μπορείτε να την εμπλουτίσετε κατά την αρεσκεία σας.

παντος και στο biuld.drop δεν αποθηκευη το gsm auto prl μετα απο επανεκκινηση παει σε wcdma και καμια φορα μου πηγε κα χωρις επανεκινηση μονο του wcdma! τα gapps οντως κανουν κατι κουλα μου γραφει συχνα fc στον stock lancher ενο ουτε καν τον χρεισιμοποιω και καθηστερη και δεν κατεβαζει 1 με 2 εφαρμογες απο playstore βαζω τα gapps που εδωσες απο πανω και να κανω και τα δυο wipe μετα ?
Link to comment
Share on other sites

ναι.

κανε.

Λογικά, θα αφαιρέσει οτι εξτρά υπάρχει από εφαρμογές γκαπς.

Κατά τα λοιπά, ισχύουν τα ισχύοντα :lol:

Εγώ δεν μπαίνω σ' αυτή τη διαδικασία διότι παίζουν νορμάλ τα οπενγκαπς (σε ρρ)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι και θελω να ρωτησω καταρχας αν ειναι καποιο παιδι κοντα στην περιοχη σαλαμινα πειραια κλπ για να δοκιμασω την μπαταρια αν τελικα δουλευει το τηλεφωνο μου.αν τελικα δουλευει αν υπαρχει καποιος που να εχει οθονη και μπαταρια για πουλημα η και ολοκληρο κινητο για ανταλλακτικα
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Την περασα και προς το παρον φαινεται παρα πολυ καλη. Πεταει το κινητο. Απο μπαταρια δεν ξερω πως παει, θα φανει

 

την περασα και εγω αλλα δεν εχει ελληνικα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παρακαλώ,

 

τα θέματα είναι μόνο για cm, rr, pac rom και γενικά lollipop που έχει theme manager.

 

(αν και σε λίγο καιρό, και η rr θα είναι.. ¨ξεπερασμένη¨)

http://s17.postimg.org/wbrjlbnvz/image.jpg

 

;)

 

τι μας ετοιμαζεις;

Link to comment
Share on other sites

ξαναπερασα για ακομα μια φορα την rr δειχνει να δουλευει καλυτερα απο τις αλλες φορες ως προς τα data. Το κακο ειναι οτι εκανα χαζομαρα και εσβησα την εφαρμογη για τα μηνυματα (κολλησε το sms back up and restore στο restore των μυνηματων και δεν μπορουσα μετα να σβησω τα μηνυματα για να τα ξαναπερασω.) μπορουμε να το σωσουμε καπως ή πρεπει να ξαναπερασω την ρομ απο την αρχη; Δεν θα ηθελα να βαλω αλλη εφαρμογη απο το playstore...
Link to comment
Share on other sites

ξαναπερασα για ακομα μια φορα την rr δειχνει να δουλευει καλυτερα απο τις αλλες φορες ως προς τα data. Το κακο ειναι οτι εκανα χαζομαρα και εσβησα την εφαρμογη για τα μηνυματα (κολλησε το sms back up and restore στο restore των μυνηματων και δεν μπορουσα μετα να σβησω τα μηνυματα για να τα ξαναπερασω.) μπορουμε να το σωσουμε καπως ή πρεπει να ξαναπερασω την ρομ απο την αρχη; Δεν θα ηθελα να βαλω αλλη εφαρμογη απο το playstore...

 

περιμενε..

θα φτιαξω πατς

 

...

 

φλασαρε αυτο...

https://mega.nz/#!NJAkGJoC!ghP-nYMsMpxqA9hHFC72pqaAPruYgYVt2v7JXIXdEtk

 

κανε wipe cache/ dalvik cache

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

την περασα και εγω αλλα δεν εχει ελληνικα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τι μας ετοιμαζεις;

 

 

θέλω θέλω θέλω !

Link to comment
Share on other sites

περιμενε..

θα φτιαξω πατς

 

...

 

φλασαρε αυτο...

https://mega.nz/#!NJAkGJoC!ghP-nYMsMpxqA9hHFC72pqaAPruYgYVt2v7JXIXdEtk

 

κανε wipe cache/ dalvik cache

 

εισαι κορυφη ευχαριστω!!! μετα το φλασαρισμα κανω κανε wipe cache/ dalvik cache ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω, μήπως παίζει rom cool ui με ελληνικό μενού? Στην Ελλαδα κυκλοφορεί coolpad modena. Το μοναδικό της μοντέλο από όσο γνωρίζω. Τι έκδοση ρομ να έχει άραγε?
Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ!

 

οσοι έχετε πρόβλημα με τα Gapps στις 5-άρες rom μου , δλδ δεν εγκαθιστά εφαρμογές, τραβάει fc και άλλα κουλά, μην τα εγκαταστησετε από τα λινκ που δίνω διότι τα πακέτα είναι από OPENGAPPS.

περάστε αυτό..

https://basketbuild.com/filedl/devs?dev=osm0sis&dl=osm0sis%2Fgapps%2Ftk_gapps-modular-pico-5.1.1-20150920-signed.zip

είναι η έκδοση PICO από TKGAPPS. Εν συνεχεία, μπορείτε να την εμπλουτίσετε κατά την αρεσκεία σας.

δεν φλασαροντε μου λεει οτι χρειαζεται format to system πριν την εγατασταση των tk gapps.. το playstore kanei τρελα και εχω fc στον stock lancher 5 φορες την ημερα και + το gsm(auto)prl μετα απο επανεκινηση και μονο του καμια φορα πηγαινει wcdama και μονο με gsm δεν χανω σημα αμα ληνοντουσαν αυτα τα προβληματα.. δεν θελω να γυρισω σε aosp -,-
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όσους εχουν την RR

 

https://drive.google.com/file/d/0B0u1Ikc1Q4mKOEtFaE5fc2VIV28/view?usp=docslist_api

 

Οι ρυθμίσεις στον superSU εχουν αποκλεισει τις ρυθμίσεις. Έτσι ειναι και σε εσας; Ειναι λογικό;

Link to comment
Share on other sites

πάτε στο build.prop

βρείτε την γραμμή

ro.telephony.default_network=0,1

και κάντε την

ro.telephony.default_network=3

reboot

 

για το navigation buttons, δες μηπως κανει conflict με το gravity box.

Αλλίως, πρόσθεσε στο τέλος του build.prop την γραμμη:

qemu.hw.mainkeys=1

 

 

edit|: μόλις τωρα δοκίμασα και κρατάει την τιμή ro.telephony.default_network, μετά από ριμπούτ

 

Πως επεξεργαζομαστε και αλλαζουμε το build.prop?

Link to comment
Share on other sites

Έχει σταλεί σε πμ, λύση για επαναφορά σήματος gsm σε περίπτωση μακρόχρονης απώλειας αυτού (δεν χρειάζεται AirPlane on off ή επανεκκίνηση).

Εγω που το δοκίμασα διαπίστωσα.

1. Βελτίωση ισχύος σήματος κατά μια γραμμή

2. Άμεση επαναφορά σήματος μετά από 25 λεπτά έκθεσης σε σημείο no Service. (ενω παλαιότερα, έκανε κάνα 2λεπτο να επανέλθει)

 

Επειδή, ομως, και πριν, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το σήμα, δεν θεωρώ τα αποτελέσματα ενδεικτικά.

Εαν καποιος δει φως, ας γράψει.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.

 

και εγώ είμαι με την rr και για να είμαι ειλικρινής πέρα από την πολύ καλή εξοικονόμηση μπαταρίας, δεν μπορώ να πω πως παρατηρώ αυτή την ταχύτητα και βελτίωση στο κινητό για την οποία μιλάτε οι περισσότεροι. Ίσα ίσα που μερικές φορές πχ αργεί να ανοίξει την εφαρμογή των μηνυμάτων. Φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι παίζει ρόλο και το πως θα κάτσει στο κινητό, πχ ο georage III δεν έχει data, ενώ όλοι οι άλλοι δεν αντιμετωπίζουμε τέτοια θέματα.

 

Εν αναμονή της επόμενης θα έλεγα. Επισης, τις ρυθμίσεις στον kernel τις έκανα όπως φαίνονται στην φώτο που είχε ανεβάσει ο jpower.

 

Υ.Γ.: όταν συνδέω σε υπολογιστή, αυτή η ειδοποίηση "ενεργοποιήθηκε ο εντοπισμός σφαλμάτων USB" (ή κάπως έτσι) δεν φεύγει με τίποτα, μόνο με restart. Το αντιμετωπίζει κανένας άλλος;

Edited by Mj25
Link to comment
Share on other sites

Επειδή, ομως, και πριν, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το σήμα, δεν θεωρώ τα αποτελέσματα ενδεικτικά.

Εαν καποιος δει φως, ας γράψει.

 

μια sim φορας η δυο?

 

καλησπέρα παιδιά.

 

και εγώ είμαι με την rr και για να είμαι ειλικρινής πέρα από την πολύ καλή εξοικονόμηση μπαταρίας, δεν μπορώ να πω πως παρατηρώ αυτή την ταχύτητα και βελτίωση στο κινητό για την οποία μιλάτε οι περισσότεροι. Ίσα ίσα που μερικές φορές πχ αργεί να ανοίξει την εφαρμογή των μηνυμάτων. Φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι παίζει ρόλο και το πως θα κάτσει στο κινητό, πχ ο georage III δεν έχει data, ενώ όλοι οι άλλοι δεν αντιμετωπίζουμε τέτοια θέματα.

 

ιδια ερωτηση,μια sim η δυο?

 

Δεν υπαρχει θεμα του στυλ ''πως θα κατσει στο κινητο''.Ενα κινητο ειναι,ιδιο hardware εχουμε ολοι,ιδιο κωδικα εχει η rom,δεν ειναι στομαχι στον εναν να κaθεται ελαφρια και στον αλλο βαρια..!

 

Ειχα την αναγκη να το πω για αλλη μια φορα γιατι ψιλοτρελαινομαι οταν το ακουω.Δεν υπαρχει ''δεν εκατσε καλα'',υπαρχει μονο ''εχει το bug η δεν το χει'' και ''την εβαλα σωστα η δεν την εβαλα''..!

 

Φιλικα παντα!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Mj25,

Για το τελευταίο που λες , κατεβάζεις το xposed module με τίτλο notifyclean.

Το εγκαθιστάς, κάνεις ριμπουτ.

Μόλις μπεις στο λειτουργικό, συνδέεις το καλώδιο πισι.

Ανοίγεις το ανωθεν module. Θα δεις κάτι τέτοιο..

http://s18.postimg.org/f3wmv0ddl/Screenshot_2016_03_24_15_33_24.png

 

Πας στο πρώτο, Android system, και "κοκκινιζεις" αυτό που βλέπεις.

 

http://s9.postimg.org/h7dzsqc7z/Screenshot_2016_03_24_15_35_11.png http://s9.postimg.org/hivg5hsnz/Screenshot_2016_03_24_15_35_15.png

 

Βγαίνεις έξω και κάνεις ριμπουτ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια sim φορας η δυο?

 

 

 

ιδια ερωτηση,μια sim η δυο?

 

2 σιμ, wind + Vodafone.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: όταν συνδέω σε υπολογιστή, αυτή η ειδοποίηση "ενεργοποιήθηκε ο εντοπισμός σφαλμάτων USB" (ή κάπως έτσι) δεν φεύγει με τίποτα, μόνο με restart. Το αντιμετωπίζει κανένας άλλος;

 

το επαθα εγω χτες αυτο, βεβαια δεν με πειραζει γιατι σπανια το συνδεω σε υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

το επαθα εγω χτες αυτο, βεβαια δεν με πειραζει γιατι σπανια το συνδεω σε υπολογιστη.

 

Η λύση είναι ακριβώς από πάνω

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

μια sim φορας η δυο?

 

 

 

ιδια ερωτηση,μια sim η δυο?

 

αυτο που ειχα παρατηρησει στην cm 12.1 ειναι οτι με μια sim η ρομ δουλευε καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειχα παρατηρησει στην cm 12.1 ειναι οτι με μια sim η ρομ δουλευε καλυτερα

 

Υποτιθεται οτι με μια sim μονο δεν υπαρχουν προβληματα αλλα εχω τις αμφιβολιες μου ακομα και για αυτο.Ακομα δεν εχει βρεθει το pattern με το οποιο παρουσιαζεται το bug.Aπ οτι θυμαμαι απο την πρωτη lollipop που ειχε βγει πριν το καλοκαιρι (τα bugs με τα data και τις sim ειναι τα ιδια απο τοτε) υπηρχε συγκεκριμενο pattern που εβγαινε το bug,και οταν δεν εκανες τις συγκεκριμενες κινησεις (pattern) μπορει να μην εβγαινε ποτε.Πχ τοτε αν θυμαμαι καλα,αν χρησιμοποιουσες μονο μια καρτα και την εβαζες τυχαια στο σωστο sim slot που δεν εβγαζε το bug,και στην συνεχεια δεν της αλλαζες ποτε θεση και δεν την απενεργοποιουσες ποτε απο τα sim settings,τοτε παιζει να μην συναντουσες το bug.Το παιζει κολλαει στο οτι επειδη χρησιμοποιω 2 sim μολις ειδα το προβλημα την σουταρα,οποτε δεν μπορω να ξερω αν θα συνεχιζε να μην εχει το προβλημα με μια sim.

 

Παντως τωρα που εχω χρονο θα δοκιμασω 2 rom,την καινουργια cm12.1 που βγηκε σημερα στο xda και στη συνεχεια αν δω οτι τα bugs παραμενουν θα βαλω την καινουργια kitkat aosp απο το xda.Θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...