Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καποιος κσποια στιγμη ειχε ποσταρει μια ρομ της cm αν θυμαμαι καλα που ητα 5.1

μπορω να εχω το λινκ η να την ανεβασει καπου για να την κατεβασω????

ευχαριστω

 

Ωπ ωπ. Kouskous μας ετοιμαζεις καμία έκπληξη;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

..."StayOS-v2.0.released.Polymer.2509452015"...

Είναι μια προσπάθεια για μια καλλωπισμένη AOSP, χωρίς να είναι κάτι εντυπωσιακό...

...πολύ καλή λήψη data!...

Τελικά την άφησα. Κάπως αργή σαν ROM, το gravity box δεν δουλεύει πλήρως (θα έπρεπε να ψάξω άλλα modules για να κάνω 2-3 πράγματα που ήθελα) και αρκετά μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας.

Όλα αυτά θέλουν χρόνο και υπομονή για ψάξιμο, που ...δεν τα έχω!

 

Επόμενη η "9.13-Coolpad8297w-EMUI320".

Άλλη αίσθηση! Νομίζω επίσης ότι είναι πιο γρήγορη από την δημοφιλή Β262 που είχα δοκιμάσει για λίγο πριν 4μιση μήνες. Δεν έχει τις έχτρα ρυθμίσεις που είχε η Β262.

2 ερωτήσεις για αυτούς που ξέρουν από EMUI:

1. Πως δουλεύει το miracast? (ασύρματη σύνδεση οθόνης)

2. Που είναι τα προφίλ ήχων;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την άφησα. Κάπως αργή σαν ROM, το gravity box δεν δουλεύει πλήρως (θα έπρεπε να ψάξω άλλα modules για να κάνω 2-3 πράγματα που ήθελα) και αρκετά μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας.

Όλα αυτά θέλουν χρόνο και υπομονή για ψάξιμο, που ...δεν τα έχω!

 

Επόμενη η "9.13-Coolpad8297w-EMUI320".

Άλλη αίσθηση! Νομίζω επίσης ότι είναι πιο γρήγορη από την δημοφιλή Β262 που είχα δοκιμάσει για λίγο πριν 4μιση μήνες. Δεν έχει τις έχτρα ρυθμίσεις που είχε η Β262.

2 ερωτήσεις για αυτούς που ξέρουν από EMUI:

1. Πως δουλεύει το miracast? (ασύρματη σύνδεση οθόνης)

2. Που είναι τα προφίλ ήχων;

 

Για ασύρματη σύνδεση οθόνης βάλε αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.scarletcake.android.wifidisplay

Ότι πιο απλό και το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

...

2 ερωτήσεις για αυτούς που ξέρουν από EMUI:

1. Πως δουλεύει το miracast? (ασύρματη σύνδεση οθόνης)

2. Που είναι τα προφίλ ήχων;

 

Για ασύρματη σύνδεση οθόνης βάλε αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.scarletcake.android.wifidisplay

Ότι πιο απλό και το καλύτερο.

Ευχαριστώ! Δουλεύει άψογα!

 

Τώρα περιμένω κάποιον γνώστη EMUI να με διαφωτίσει για τα προφίλ ήχου!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ,

εχει δοκιμασει κανεις αυτη την θηκη :

http://www.ebay.com/itm/262083589642?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=560859706229&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Εχει προβλημα , λογω του αλουμινιου , θεμα με σημα τηλεφωνου και wi-fi ?

To gps δεν με ενδιαφερει τοσο .

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Ωπ ωπ. Kouskous μας ετοιμαζεις καμία έκπληξη;;;;

 

θα προσπαθησω...εχω μια ιδεα....για βρητε ρε παιδια αυτη την παλιο ρομ δεν μπορω να την βρω πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω...εχω μια ιδεα....για βρητε ρε παιδια αυτη την παλιο ρομ δεν μπορω να την βρω πουθενα...

 

Μηπως αυτη?

https://docs.google.com/uc?id=0B-2WBBLIAISTZFQtbFdWS1NHcVE&export=download

 

απο εδω

 

http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-cyanogenmod-12-1-canvas-nitro-a310-t3181727

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που ψάχνω έπρεπε να μπεις σε ένα μενού μετά το φλασαρισμα και να ενεργοποιήσεις κάτι.... Την είχα δοκιμάσει πιο παλιά αλλά δεν την έχω κρατήσει...
Link to comment
Share on other sites

...

Τώρα περιμένω κάποιον γνώστη EMUI να με διαφωτίσει για τα προφίλ ήχου!

Άρχισα να δοκιμάζω και εκεί εφαρμογές! όπως https://play.google.com/store/apps/details?id=com.blogspot.azhuravlev.android.apps.audioprofileswitcher

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που ψάχνω έπρεπε να μπεις σε ένα μενού μετά το φλασαρισμα και να ενεργοποιήσεις κάτι.... Την είχα δοκιμάσει πιο παλιά αλλά δεν την έχω κρατήσει...

 

Δεν μας βοηθάς... Αν μπεις στο facebook και βρεις την σελίδα για το nitro a310, θα βρεις όσες έχουν βγει βασισμένες στη cm12

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Μολις εβαλα aosp maucat και ειμαι πολυ χαρουμενος.Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεβ ξερω πως να αλλαξω font.Θελω να βαλω font οπως ειχε πριν η Α310 που ειχα,δηλαδη το pure android υποθετω.Καμια βοηθεια?

 

Επίσης αν κάποιος θα μπορούσε να μου πει πως θα μπορουσα να αλλαξω το εικονιδιακι του wifi και των sim(με xposed πχ)...

 

Thank you!

Edited by nikolaos8
Συντακτικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Μολις εβαλα aosp maucat και ειμαι πολυ χαρουμενος.Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεβ ξερω πως να αλλαξω font.Θελω να βαλω font οπως ειχε πριν η Α310 που ειχα,δηλαδη το pure android υποθετω.Καμια βοηθεια?

 

κατεβασε την εφαρμογη ifont.Η original android ειναι η roboto

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Μολις εβαλα aosp maucat και ειμαι πολυ χαρουμενος.Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεβ ξερω πως να αλλαξω font.Θελω να βαλω font οπως ειχε πριν η Α310 που ειχα,δηλαδη το pure android υποθετω.Καμια βοηθεια?

 

Επίσης αν κάποιος θα μπορούσε να μου πει πως θα μπορουσα να αλλαξω το εικονιδιακι του wifi και των sim(με xposed πχ)...

 

Thank you!

Για να αλλάξεις τα εικονίδια στο status bar βάλε xstana από xposed

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε παιδια,σας ευχαριστω πολυ!

 

Λοιπόν λοιπόν,μετά από κανά 6μηνο περίπου με το coolpad και α310 v3,αποφάσισα χθές να κάνω μετάβαση στην aosp του maucat (30.09).Επειδή ήθελα καλύτερη μπαταρία κιόλας,χώρια οι επιδόσεις.

-Άφησα ξεκλείδωτεσ τις σιμ για να μην έχω πρόβλημα στην αναγνώριση

-Έβαλα αυτά που μου λέτε πιο πάνω για το status bar and font.

-Έβαλα το moddaki bravia engine v4 from xda+lg cameraq mod

-max audio fx απο jpower(thanks pal!)

-To moddaki που πρότεινε ο azuli από xda με το arm(boost) θα το αφήσω προς το παρόν και βλέπουμε.

Δεν γνωρίζω άμα υπάρχει και άλλο modακι,ας μου το πείτε αν γνωρίζετε.

 

Ως τώρα όλα καλά,κανένα error και το κινητό σφαίρα.Έκανα και τη ρύθμιση που έχετε πει για να το αναγνωρίζει στο pc από τα storage setting,οπότε όλα κομπλέ.

 

Ερώτηση:1)Η aosp maucat έχει τη καλύτερη έχει από τις καλύτερες μπαταρίες μου έχουν πεί.Σε aosp πάντα,την καλύτερη ποιά την έχει?Επειδή με ενδιαφέρει να πιάσω το maximum από τη μπαταρία του κινητού μας.Πόσο είναι,~5 ώρες?Όσο είναι τέλος πάντων.Διότι ο χρήστης savvasp_25 μου μετέφερε,και παραθέτω:''Με inew v3 plus liutao και έχω καταναλώσει 5% μπαταρία με 15 λεπτα οθόνη.''.

 

2)Για βελτιστοποίηση μπαταρίας και κλείσιμο εφαρμογών,αιώνια απορία: GREENIFY Ή ROOT(servicely) ?????

 

Ευχαριστώ όλους ρε παιδιά.

 

Υ.Γ. το κινητάκι είναι μπόμπα και αν μου αντέξει εξαμηνο ακόμα και βγάλω χρόνο,θα τα έχει βγάλει τα λεφτάκια του.Εξάλλου μετά θα θέλω να αλλάξω και να πάω σε 4g με 5,5'' για πιο άνετο διάβασμα,με επικρατέστερο,με τα τωρινά δεδομένα,το meizu m2 note(μάλλον το metallic edition που θα ανακοινωθεί σύντομα)

Edited by nikolaos8
Συντακτικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε παιδια,σας ευχαριστω πολυ!

 

Λοιπόν λοιπόν,μετά από κανά 6μηνο περίπου με το coolpad και α310 v3,αποφάσισα χθές να κάνω μετάβαση στην aosp του maucat (30.09).Επειδή ήθελα καλύτερη μπαταρία κιόλας,χώρια οι επιδόσεις.

-Άφησα ξεκλείδωτεσ τις σιμ για να μην έχω πρόβλημα στην αναγνώριση

-Έβαλα αυτά που μου λέτε πιο πάνω για το status bar and font.

-Έβαλα το moddaki bravia engine v4 from xda+lg cameraq mod

-max audio fx απο jpower(thanks pal!)

-To moddaki που πρότεινε ο azuli από xda με το arm(boost) θα το αφήσω προς το παρόν και βλέπουμε.

Δεν γνωρίζω άμα υπάρχει και άλλο modακι,ας μου το πείτε αν γνωρίζετε.

 

Ως τώρα όλα καλά,κανένα error και το κινητό σφαίρα.Έκανα και τη ρύθμιση που έχετε πει για να το αναγνωρίζει στο pc από τα storage setting,οπότε όλα κομπλέ.

 

Ερώτηση:1)Η aosp maucat έχει τη καλύτερη έχει από τις καλύτερες μπαταρίες μου έχουν πεί.Σε aosp πάντα,την καλύτερη ποιά την έχει?Επειδή με ενδιαφέρει να πιάσω το maximum από τη μπαταρία του κινητού μας.Πόσο είναι,~5 ώρες?Όσο είναι τέλος πάντων.Διότι ο χρήστης savvasp_25 μου μετέφερε,και παραθέτω:''Με inew v3 plus liutao και έχω καταναλώσει 5% μπαταρία με 15 λεπτα οθόνη.''.

 

2)Για βελτιστοποίηση μπαταρίας και κλείσιμο εφαρμογών,αιώνια απορία: GREENIFY Ή ROOT(servicely) ?????

 

Ευχαριστώ όλους ρε παιδιά.

 

Υ.Γ. το κινητάκι είναι μπόμπα και αν μου αντέξει εξαμηνο ακόμα και βγάλω χρόνο,θα τα έχει βγάλει τα λεφτάκια του.Εξάλλου μετά θα θέλω να αλλάξω και να πάω σε 4g με 5,5'' για πιο άνετο διάβασμα,με επικρατέστερο,με τα τωρινά δεδομένα,το meizu m2 note(μάλλον το metallic edition που θα ανακοινωθεί σύντομα)

 

1)η a310 v1,v2 μπορει και η v3 μπορει και η maucat.Αληθεια ποιος καθεται να κανει σωστες δοκιμες στην μπαταρια καθε φορα που βαζει μια rom πλεον..Καταρχην πρεπει να γινει χωρις εξτρα εφαρμογες,να εχεις κανει πρωτα σωστους κυκλους calibration της μπαταριας (φορτιση,πληρη εκφορτιση,πληρη φορτιση) και να εχεις και αρκετες ωρες ελευθερες.

 

Εγω προσωπικα δεν κανω τετοια πραγματα πλεον.Τι 3μιση τι 4μιση ωρες,η χρηση που κανουμε καθε μερα ετσι κι αλλιως ειναι διαφορετικη και παιζει ρολο και τι εφαρμογες εχεις,τι φωτεινοτητα κλπ.Τρεχα γυρευε.

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οι aosp θα εχουν παντα καλυτερη μπαταρια γιατι απλα δεν εχουν το εξτρα skin (που ειναι και ασπρο συνηθως αρα ακομα μεγαλυτερη καταναλωση) και τα εξτρα services,animations κλπ που εχουν οι miui,emui κλπ

 

2)servicely

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ναι εν τέλει ειναι όλα σχετικά όντως.Ευχαριστω πολυ αρχηγε! Edited by nikolaos8
Συντακτικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Παίδες την Tesla 5.1.1 την έχει κανείς να την ανεβάσει;;;;

 

Την έχω κρατήσει. Θα την ανεβάσω στο mega, αλλά θα κάνει αρκετή ώρα.

Θα στείλω λινκ όταν ανέβει

EDIT

https://mega.nz/#!lIgyxZJQ!oAF4b3x2ZhtXXlobc_7TepfEhiGEIsVpfyXu4r7B5sc

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Την έχω κρατήσει. Θα την ανεβάσω στο mega, αλλά θα κάνει αρκετή ώρα.

Θα στείλω λινκ όταν ανέβει

Ευχαριστώ πολύ φιλαρακι μου

Link to comment
Share on other sites

Στο xda ειπαν οτι ενα κινητο με MT6592 (σαν το δικο μας δηλαδη) πηρε official lollipop.

 

Αν θελει καποιος να δοκιμασει πορτ απο τη στοκ ρομ.

Τ'αρχεια τα κατεβασα εγω αλλα δεν εχω χρονο και πολλη ορεξη να ασχοληθω.

Οποτε μονο για τους τολμηρους και γνωστες: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=63390482&postcount=4145

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεις τι ετοιμάζεις;;;;

Θέλω να κάνω κάποιες δοκιμές....αν υπάρχει κάτι ευχάριστο θα σας πω απλά δεν θελω να σπερνω ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω κάποιες δοκιμές....αν υπάρχει κάτι ευχάριστο θα σας πω απλά δεν θελω να σπερνω ελπίδες...

 

Οκ πάντως αν θες δοκιμαστή έχε με υπόψην σου ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο xda ειπαν οτι ενα κινητο με MT6592 (σαν το δικο μας δηλαδη) πηρε official lollipop.

 

Αν θελει καποιος να δοκιμασει πορτ απο τη στοκ ρομ.

Τ'αρχεια τα κατεβασα εγω αλλα δεν εχω χρονο και πολλη ορεξη να ασχοληθω.

Οποτε μονο για τους τολμηρους και γνωστες: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=63390482&postcount=4145

 

Τολμηροί είμαστε, γνωστες δεν είμαστε ... :(

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο τετράμηνο το κινητό μου έχει πολύ χαμηλό σήμα παντού, ενώ σε πολλά σημεία δε βρίσκει καθόλου. Δεν το συζητώ αν έχω δύο κάρτες μέσα. Υποπτεύομαι οτι μπαίνει μόνο σε 2G, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Το περίεργο είναι οτι αυτό ξεκίνησε ξαφνικά, χωρίς κάποιο προφανή λόγο. Είχα την AOSP 4.2, τώρα έβαλα την AOSP_V4_KitKat_laek.17 και πάλι τα ίδια, ενώ στο ενδιάμεσο δοκίμασα την xiaomi-mui-hellas-4.4.2_coolpad-f1_GTV-5.9.26 όπου τα πράγματα ήταν λίγο χειρότερα.

Είναι κάτι πραγματικά εκνευριστικό γιατί επηρρεάζει την καθημερινότητά μου και έχω αρχίσει να σκέφτομαι να το πουλήσω. Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...