Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με τα δεδομενα ανοιχτα ποσο κραταει περιπου?

 

Έχω μονίμως δεδομένα και wifi ανοιχτά. Το zipάκι για τα 7 χρώματα LED θα κάνει τίποτα αν περαστεί στη V3?

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Έχω μονίμως δεδομένα και wifi ανοιχτά. Το zipάκι για τα 7 χρώματα LED θα κάνει τίποτα αν περαστεί στη V3?

Όχι, δε δουλεύουν τα 7 led. Για τη μπαταρία τώρα, με την aosp maucat βγάζω περίπου 6 ώρες SOT με wifi και 4-4.30 με 3g μόνο. Όχι χειρότερα δηλαδή από την a310 που με κάνει να νομίζω πως η διάρκεια της a310 οφείλεται κυρίως στη χαμηλότερη φωτεινότητα της οθόνης (όταν είναι στο αυτόματο).

Link to comment
Share on other sites

με τα δεδομενα ανοιχτα ποσο κραταει περιπου?

 

αν το δουλευεις με τα 3g data ανοιχτα και τα χρησιμοποιεις κιολας πχ για browsing μην περιμενεις 7 ωρες μπαταρια.Το 3g οταν χρησιμοποιειται (upload/download) καιει πιο πολυ και απο 3d gaming η full hd video.Οσο και να φαινεται περιεργο.Και ενας απο τους λογους ειναι οτι δεν εχουμε δυνατο 3g δικτυο.Ειδικα οσοι ειμαστε με wind..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι, δε δουλεύουν τα 7 led. Για τη μπαταρία τώρα, με την aosp maucat βγάζω περίπου 6 ώρες SOT με wifi και 4-4.30 με 3g μόνο. Όχι χειρότερα δηλαδή από την a310 που με κάνει να νομίζω πως η διάρκεια της a310 οφείλεται κυρίως στη χαμηλότερη φωτεινότητα της οθόνης (όταν είναι στο αυτόματο).

 

νομιζω οτι οφειλεται στην καλυτερη διαχειριση της μνημης η μεγαλυτερη μπαταρια της a310.Η maucat κλεινει συνεχεια εφαρμογες και services για να εχει 1,4 gb περιπου ελευθερα και το android τα ξανανοιγει οποτε χρειαστουν η και οποτε δεν χρειαζονται (wakes απο αλλες εφαρμογες,κλπ).Αυτο σημαινει μεγαλυτερη καταναλωση και μερικες φορες καθυστερηση στο ανοιγμα κλεισιμο apps.Η A310 τα κραταει ολα φορτωμενα για να το πουμε απλα,γι αυτο και φαινεται σαν να καιει πολυ ram

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά δοκίμασα 3 ρομ ακόμα και αυτή που προτείνει ο φίλος την α301 αλλά η φωτογραφίες όπου μπαίνει το φλας έχουν μια μώβ απόχρωση... Μήπως έχω θέμα με το φλας ή είναι έτσι σε όλους?
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση η s5 έχει καλύτερη ποιότητα στην κάμερα από άλλες ρομ?

 

Ίσως την καλύτερη από όσες εχω δει....

Και μάλιστα με πολύ γρήγορο φοκους

(με a better camera, η οποία, ως γνωστο, αργεί να νεταρει)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

αν το δουλευεις με τα 3g data ανοιχτα και τα χρησιμοποιεις κιολας πχ για browsing μην περιμενεις 7 ωρες μπαταρια.Το 3g οταν χρησιμοποιειται (upload/download) καιει πιο πολυ και απο 3d gaming η full hd video.Οσο και να φαινεται περιεργο.Και ενας απο τους λογους ειναι οτι δεν εχουμε δυνατο 3g δικτυ

 

νομιζω οτι οφειλεται στην καλυτερη διαχειριση της μνημης η μεγαλυτερη μπαταρια της a310.Η maucat κλεινει συνεχεια εφαρμογες και services για να εχει 1,4 gb περιπου ελευθερα και το android τα ξανανοιγει οποτε χρειαστουν η και οποτε δεν χρειαζονται (wakes απο αλλες εφαρμογες,κλπ).Αυτο σημαινει μεγαλυτερη καταναλωση και μερικες φορες καθυστερηση στο ανοιγμα κλεισιμο apps.Η A310 τα κραταει ολα φορτωμενα για να το πουμε απλα,γι αυτο και φαινεται σαν να καιει πολυ ram

Αυτο ρυθμιζεται καπως να μην κλεινει τις εφαρμογες?

Για να καταλαβω ομως,απο την μια θελουμε να παραμενουν φορτωμενες οι εφαρμογες(αυτο που κανει η a310)για να μην καταναλωνει μπαταρια στο ανοιγμα τους,και απο την αλλη βαζουμε το greenify για να κλεινει τις εφαρμογες και να εξοικονομουμε μπαταρια?

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά δοκίμασα 3 ρομ ακόμα και αυτή που προτείνει ο φίλος την α301 αλλά η φωτογραφίες όπου μπαίνει το φλας έχουν μια μώβ απόχρωση... Μήπως έχω θέμα με το φλας ή είναι έτσι σε όλους?

 

Δεν είμαι καθόλου φαν της φωτογραφίας, είναι το τελευταίο που κοιτάζω σε μια ROM. Πάντως σίγουρα είναι καλύτερη η κάμερα από τις απαράδεκτες Jelly Bean :lol:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Με δυο λόγια παιδιά, η συσκευή στα 140δολ αξίζει? Έχει βρεθει ΡΟΜ που να ειναι 100% λειτουργικη? Στο κινητο που εχω τώρα (newman n2), έχω βαρεθει να αλλάζω ρομς και να ανακαλύπτω bugs..

 

PS: απορώ τι έχετε πει σε 676 (!!!!!!!) σελίδες εδώ μέσα... :P

 

 

EDIT: κάμερα αξιόλογη?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά δοκίμασα 3 ρομ ακόμα και αυτή που προτείνει ο φίλος την α301 αλλά η φωτογραφίες όπου μπαίνει το φλας έχουν μια μώβ απόχρωση... Μήπως έχω θέμα με το φλας ή είναι έτσι σε όλους?

 

Μια λιγο χαζη ερωτηση,εχεις silicone case πανω? σε μενα περναν μια αποχρωση απο τη μια μερια με φλας και silicone case, εκοψα το πλαστικο αναμεσα απο τη τρυπα για το φλας και το φακο.

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Χθες, ξαφνικά, παρουσίασε σε φίλο μου άσπρες γραμμές κάθετες στην οθόνη

[ATTACH]54800[/ATTACH]

 

Γκοόγκλαρα λίγο και τα αποτελέσματα λένε για ελαττωματικό panel ή μπαταρία αλλά έβαλα την δικιά μου στο τηλέφωνό του και έκανε τα ίδια.

Καμία ιδέα (αλλαγή ρομ?) πριν το στείλω πίσω.

 

Σχετικά με τις άσπρες γραμμές κάθετες στην οθόνη δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, έκανα όσα μου είπατε δηλαδή Battery calibration = καμία διαφορα, έβγαλα την μπαταρία για 2-3 ώρες = καμία διαφορα, άλλαξα 4 rom = καμία διαφορα.

Τελικά έστειλα mail στο Vickmall και μου είπε να βάλω την εργοστασιακή rom (Coolpad_8297w_Lang_P_N_DT) άλλα στην διαδικασία φλασαρίσματος μου βγάζει BROM ERROR error: S_BROM_CMD_JUMP_DA_FAIL (2035)

[ATTACH]55495[/ATTACH]

Το γκούγκλαρα αλλά άκρη δεν έβγαλα.

Καμία βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

αν σε ενδιαφερει για να μετακινεις αρχεια χρησιμοποιησε samba και πετα το το καλωδιο.Εγω απο τοτε που βρηκα το Samba Filesharing αυτο εκανα και ειμαι και με windows https://play.google.com/store/apps/details?id=com.funkyfresh.samba&hl=en

 

Azuli επειδή εχω εγκαταστήσει το samba,,μπορειs να δωσειs λίγο τα φώτα σου πωs δουλεύει,,γιατί με ενδιαφέρει να απαλλαγω απο το καλώδιο συνδεσηs??

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα προγράμματα κανειs και εγκατάσταση κάποιου προγραμματοs για το pc η συνδέονται απευθειαs,,με λιγα λογια πωs παιζουνε αυτά??
Link to comment
Share on other sites

ειναι και το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid&hl=el που χρησιμοποιω εγώ wifi

 

http://web.airdroid.com/

 

πολύ καλό το airdroid,γρήγορο και με ωραίο περιβάλλον και πολλές λειτουργίες!

Σε αυτά τα προγράμματα κανειs και εγκατάσταση κάποιου προγραμματοs για το pc η συνδέονται απευθειαs,,με λιγα λογια πωs παιζουνε αυτά??

μεσώ του chrome/firefox κτλ,δεν χρειάζεται κάποια εγκατάσταση.Είναι μέσω wi-fi

 

Τελικά τι είναι αυτό που προκαλεί την μαύρη οθόνη όταν σε καλούν σε διάφορες roms?

Μου το παρουσίασε στην τελευταία aosp του maucat στα ξαφνικά :wacko:

:X
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ρε παιδια,

μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν δεχετε μηνυματα απο 4 και 5 ψηφιους αριθμους το coolpad f1???

το πηρα απο το To2c και ενω μου εστειλε μηνυμα απο την wind για ανανεωση αυτο δεν το ειδα ποτε??

τι μπορω να κανω γιαυτο??

σας ευχαριστω!!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το airdroid,γρήγορο και με ωραίο περιβάλλον και πολλές λειτουργίες!

 

μεσώ του chrome/firefox κτλ,δεν χρειάζεται κάποια εγκατάσταση.Είναι μέσω wi-fi

 

Τελικά τι είναι αυτό που προκαλεί την μαύρη οθόνη όταν σε καλούν σε διάφορες roms?

Μου το παρουσίασε στην τελευταία aosp του maucat στα ξαφνικά :wacko:

 

Κομπλε το airdroid!Μαs Κανει!Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ρε παιδια,

μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν δεχετε μηνυματα απο 4 και 5 ψηφιους αριθμους το coolpad f1???

το πηρα απο το To2c και ενω μου εστειλε μηνυμα απο την wind για ανανεωση αυτο δεν το ειδα ποτε??

τι μπορω να κανω γιαυτο??

σας ευχαριστω!!!:happy:

 

Βάλε πχ το go sms pro από το play store + το Titanium Backup και πάγωσε την μαμίσια εφαρμογή, μετά βάλε τις ρυθμίσεις για ελληνικούς χαρακτήρες και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρυθμιζεται καπως να μην κλεινει τις εφαρμογες?

Για να καταλαβω ομως,απο την μια θελουμε να παραμενουν φορτωμενες οι εφαρμογες(αυτο που κανει η a310)για να μην καταναλωνει μπαταρια στο ανοιγμα τους,και απο την αλλη βαζουμε το greenify για να κλεινει τις εφαρμογες και να εξοικονομουμε μπαταρια?

 

απλα με το greenify κλεινεις αυτες που δεν εχουν λογο να ειναι ανοιχτες,οπως πχ αυτες που χρησιμοποιεις μια φορα την εβδομαδα.Οι υπολοιπες που χρησιμοποιεις συχνα ειναι θεμιτο να ειναι σε standby

Link to comment
Share on other sites

Με δυο λόγια παιδιά, η συσκευή στα 140δολ αξίζει? Έχει βρεθει ΡΟΜ που να ειναι 100% λειτουργικη? Στο κινητο που εχω τώρα (newman n2), έχω βαρεθει να αλλάζω ρομς και να ανακαλύπτω bugs..

 

PS: απορώ τι έχετε πει σε 676 (!!!!!!!) σελίδες εδώ μέσα... :P

 

 

EDIT: κάμερα αξιόλογη?

 

Ναι αξίζει για τα λεφτά του. 118 ευρώ παρακαλώ. Το παίρνεις, το ρουταρεις, περνάς μια ρομ και τέλος. Έχεις ένα κινητό αξίας πάρα πολύ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Azuli επειδή εχω εγκαταστήσει το samba,,μπορειs να δωσειs λίγο τα φώτα σου πωs δουλεύει,,γιατί με ενδιαφέρει να απαλλαγω απο το καλώδιο συνδεσηs??

 

τωρα να σου εξηγησω πως λειτουργει το app ειναι λιγο εκτος thread..τσεκαρε το thread του app στο xda και την σελιδα στο play store και θα βρεις ακρη http://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-samba-filesharing-server-android-t2803452/post53869540#post53869540

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ρε παιδια,

μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν δεχετε μηνυματα απο 4 και 5 ψηφιους αριθμους το coolpad f1???

το πηρα απο το To2c και ενω μου εστειλε μηνυμα απο την wind για ανανεωση αυτο δεν το ειδα ποτε??

τι μπορω να κανω γιαυτο??

σας ευχαριστω!!!:happy:

 

Αλλιώς ρουταρεις, περνάς μια ρομ και βρίσκεις την υγεία σου. Θα δεις άλλο κινητό στα χέρια σου σε σχέση με την εργοστασιακη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα προγράμματα κανειs και εγκατάσταση κάποιου προγραμματοs για το pc η συνδέονται απευθειαs,,με λιγα λογια πωs παιζουνε αυτά??

το samba δεν θελει τιποτα,ουτε client εφαρμογη στο pc ουτε browser οπως λειτουργουν ολα τα αλλα.Aπλα πατας το κουμπακι και εχεις κανονικα τις sd του τηλεφωνου σαν σκληρους δισκους στο my computer,οπως ακριβως αν συνεδεες καλωδιο,αλλα ασυρματα.

 

Επιπλεον αν κατεβασεις την dev version της εφαρμογης απο το xda και κανεις ενα edit σε ενα αρχειο μπορεις να εχεις σαν partition στο pc σου ακομα και ολοκληρο το root του τηλεφωνου οχι μονο την εσωτερικη και εξωτερικη καρτα αλλα οτι βλεπεις με εναν root explorer οταν εισαι στο android,κατι που δεν εχω δει να το κανει καποιο αλλο app

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...