Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αύριο παραλαμβάνω το κινητό για την ανιψιά μου.

Τι rom να βάλω και από που να τη βρω?

Μας ενδιαφέρει η ποιότητα στις φώτο και στα βίντεο και να έχει Ελληνικά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο παραλαμβάνω το κινητό για την ανιψιά μου.

Τι rom να βάλω και από που να τη βρω?

Μας ενδιαφέρει η ποιότητα στις φώτο και στα βίντεο και να έχει Ελληνικά.

Ευχαριστώ.

Με miui ειναι ολα καλα. Την μπαταρια ρουφαει λιγο γρηγορα...ο μαμα browser δεν πεταει και φωτιες αλλα τοση υπαρχουν να περασεις κατα ολα τα αλλα ειναι παρα παρα πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το tempered glass screen protector και έχω μείνει άναυδος. Πολύ ωραία εφαρμογή, φουσκάλα μέσα ούτε για δείγμα, γενικά πολύ καλή επιλογή. Αναμένω και μια flip case mofi τις επόμενες 2-3 μέρες να παραλάβω(είδα έφτασε Ελλάδα σήμερα).

 

Και μια ερώτηση περί θερμοκρασίας. Μόνο σε εμένα ζεσταίνεται υπερβολικά πολύ κοντά στην πίσω κάμερα μετά από λίγο ελαφρύ gaming(candy crash saga πχ); Χτυπάει 40+ βαθμούς η μπαταρία και φυσικά η κατανάλωσή της πάει στον θεό. Στο ZTE v967s δεν έβλεπα τέτοια θερμοκρασία με τίποτα, βέβαια εκεί λόγω flip case δεν έφτανε η θερμότητα μέχρι το χέρι μου. Γενικά μέχρι ποια όρια είναι αποδεκτή η θερμοκρασία της μπαταρίας;

 

ΥΓ: Άντε να βγάλει καμιά αναβάθμιση και ο Jolvano στην PURE AOSP 2 σύντομα, κυρίως να φτιάξει το κομμάτι μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προχθες αχρηστεψα το πραγματικα εξαιρετικο σε αισθηση και ευκολια τοπθετησης tempered glass screen protector γιατι ειχε κανει ενα ελαχιατο μικρο νερο στην ακρη μετα (η σιλικονη που εχει για να κολαει στην οθονη)απο πτωση και το εβγαλα και το λιγησα λιγο παραπανω και εσπασε,εβαλα λιπον ενα απο τα 4 πλαστικα screen protectors που ειχα παραγγειλει αλλα η αισθηση σε σχεση με το γυαλινο μερα με την νυχτα ,και ξαναπαραγγειλα αλλο ενα,οποιος βαλει λοιπον γυαλινο screen protector πολυ δυσκολα μετα να ξαναβαλει πλαστικο !

Επισης με το greenify που εβαλα κατι facebook,accuwheather,skype,viber κτλ στον παγο η μπαταρια κραυαει αιωνες πλεον!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Το greenify ειναι απο τα πιο χρησιμα απς που υπαρχουν κατα την αποψη μου

 

Γνωριζεις ομως, πως βαζοντας το βαιμπερ για παραδειγμα, δεν θα λαμβανεις τα μνματα που σου στελνουν την στιγμη που στα στελνουν, παρα μονο οταν εσυ ανοιγεις την εφαρμογη (το ιδιο ισχυει και για το σκαιπ και για ολες τις εφαρμογες φυσικα)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο παραλαμβάνω το κινητό για την ανιψιά μου.

Τι rom να βάλω και από που να τη βρω?

Μας ενδιαφέρει η ποιότητα στις φώτο και στα βίντεο και να έχει Ελληνικά.

Ευχαριστώ.

 

Ήρθε μόλις και έχω πάθει πλάκα.

Κινητάρα.

Αριθμός Μοντέλου

Coolpad 8297W

Έκδοση Android

4.2.2

Έκδοση Kernel

3.4.39

mine@ubuntu#1

Αριθμός Έκδοσης

4.2.015.P0.140321.8297W

Προσαρμοσμένη έκδοση Build

62

 

Πείτε μου τι να κάνω,link και οδηγίες ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Το greenify ειναι απο τα πιο χρησιμα απς που υπαρχουν κατα την αποψη μου

 

Γνωριζεις ομως, πως βαζοντας το βαιμπερ για παραδειγμα, δεν θα λαμβανεις τα μνματα που σου στελνουν την στιγμη που στα στελνουν, παρα μονο οταν εσυ ανοιγεις την εφαρμογη (το ιδιο ισχυει και για το σκαιπ και για ολες τις εφαρμογες φυσικα)

 

Γνωρίζεις ότι αν δώσεις τα 2.3€ που ζητάει το donation package μετά θα έρχονται αμέσως τα μηνύματα από WhatsApp, Viber, Facebook ακόμα και αν είναι hibernated; Τα πρώτα δυο δοκιμασμένα από εμένα, το Facebook δεν το χρησιμοποιώ αλλά λογικά και εκεί γίνεται αφού υποστηρίζει GCM (Google Cloud Messaging ή κάπως έτσι). Δε νομίζω να μην αξίζει αυτή η ευκολία 2.3€.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πω λίγο γρήγορα γιατί πρέπει να φύγω.

 

Για αρχή πας εδώ:

 

http://www.needrom.com/mobile/english-recovery-coolpad-f1-8297w/

 

Κατεβάζεις το αρχείο, το βάζεις χύμα στην κάρτα μνήμης σου(όχι την εσωτερική, σε εξωτερική micro sd), εγκαθιστάς στο κινητό το mobile uncle mtk tools(από το play store θα το βρεις - προϋποθέτει root που θεωρώ πως έχεις), το ανοίγεις, πατάς update recovery, βρίσκεις το αρχείο που κατέβασες στην κάρτα sd και το περνάς.

 

Αφού το κάνεις αυτό, πλέον έχεις custom cwm recovery για να μπορείς να περνάς άλλες roms.

 

Αφού λες για κάμερα να φανταστώ όλοι προτείνουν να βάλεις την MIUI rom οπότε πας εδώ:

 

http://www.needrom.com/mobile/f1-miui-8297w/

 

Κατέβασε μια από τις 2 τελευταίες(miui_f1_emjot_4.6.16_multi_v05 ή miui_f1_emjot_4.6.21_multi_v05a), δες ποια προτιμάς και διάβασε τα προηγούμενα σχόλια. Την περνάς στην κάρτα sd που έχεις, το zip ολόκληρο, πάλι χύμα καλύτερα, μην την βάλεις σε φάκελο.

 

Μπαίνεις στο recovery(από κλειστό κινητό κρατάς power button + volume up νομίζω, αλλά πιο εύκολη λύση από mobile uncle tools έχει επιλογή για reboot to recovery).

 

Εκεί η διαδικασία είναι λίγο πολύ ίδια όταν περνάς roms.

 

Επιλέγεις:

– Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

– Wipe Cache Partition -> Wipe cache

Μετά πας advanced και έχει και κάπου wipe dalvik cache, κάνεις κι αυτό.

 

Επιστρέφεις στο αρχικό μενού του recovery και διαλέγεις Install zip from sdcard -> choose zip from sdcard -> και επιλέγεις το zip με την rom.

 

Θα φάει κάποια ώρα, η πρώτη εκκίνηση θα αργήσει λίγο, και θα έχεις νέα rom.

 

Συμβουλή αν δεν το έχεις ξανακάνει, ψάξε για λίγο για οδηγίες ή κανά video youtube περί εγκατάστασης custom rom μέσω cwm, είναι ψιλοστάνταρ διαδικασία για όλες.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις ότι αν δώσεις τα 2.3€ που ζητάει το donation package μετά θα έρχονται αμέσως τα μηνύματα από WhatsApp, Viber, Facebook ακόμα και αν είναι hibernated; Τα πρώτα δυο δοκιμασμένα από εμένα, το Facebook δεν το χρησιμοποιώ αλλά λογικά και εκεί γίνεται αφού υποστηρίζει GCM (Google Cloud Messaging ή κάπως έτσι). Δε νομίζω να μην αξίζει αυτή η ευκολία 2.3€.

Δεν κατάλαβα , αν έρχονται τα μηνύματα αυτό σημαίνει ότι η υπηρεσία είναι ενεργή.

Άρα καταναλώνει ενέργεια.

Το hibernation στο Greenify έγινε για να μειωθεί η κατανάλωση της ενέργειας.

Οπότε γιατί να γίνει αυτός ο κύκλος?

Που κάνω λάθος?

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχ μεινει πισω λογο διακοπων σορυ αν δεν απαντησα σε κατι μηνυματα.

 

Τι γινεται με την OFFICIAL 4.4.3 γιατι τρελαινομαι!!!!!

 

Μαγκες ειλικρινα 4 μερες διακοπες με πολυ stand by βεβαια, δεν φορτισα ουτε μια φορα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτό:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/141280392901

 

Και'γω το ιδιο πηρα και μου ηρθε σε 10-11 μερες την πρωτη φορα!

Φιλε μην κανεις την βλακεια και το βγαλεις ,μετα δεν ξανακολαει το ιδιο καλα!

Link to comment
Share on other sites

Και'γω το ιδιο πηρα και μου ηρθε σε 10-11 μερες την πρωτη φορα!

Φιλε μην κανεις την βλακεια και το βγαλεις ,μετα δεν ξανακολαει το ιδιο καλα!

 

Καλα αυτο εννοειται για οποιοδηποτε screen protector.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα αν τα πλύνεις και στεγνώσουν μια χαρά ξαναμπαίνουν.

 

Επειδη ειναι απο γυαλι οταν ξεκοληθει απο την γωνια απ'οπου ξεκοληθει μενει σουζα τ'αλογακι και δεν ξανακολαε καλα στην γωνιαι!

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η καλύτερη rom αυτη τη στιγμή για το τηλέφωνο παιδιά; Με ποια δουλεύει καλύτερα;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Η pure AOSP 2 που έχω μια χαρά πάει, δεν έχω κανένα κόλλημα ως τώρα ή θέμα με κάποια μη συμβατή εφαρμογή. Αλλά επειδή από την πρώτη μέρα έβαλα αυτήν δεν μπορώ να κάνω συγκρίσεις στο θέμα μπαταρία πχ. Και για το θέμα κάμερα δεν έχω κάνει εκτεταμένο τεστ, σήμερα να φανταστείς αξιώθηκα να εγκαταστήσω το Camera zoom fx. Μόνο θέμα είναι αυτό που είπα σε προηγούμενο ποστ μου, ότι με απλά σχετικά παιχνίδια ζεσταίνεται η μπαταρία αρκετά(αλλά σε επιτρεπτά όρια).
Link to comment
Share on other sites

Η pure AOSP 2 που έχω μια χαρά πάει, δεν έχω κανένα κόλλημα ως τώρα ή θέμα με κάποια μη συμβατή εφαρμογή. Αλλά επειδή από την πρώτη μέρα έβαλα αυτήν δεν μπορώ να κάνω συγκρίσεις στο θέμα μπαταρία πχ. Και για το θέμα κάμερα δεν έχω κάνει εκτεταμένο τεστ, σήμερα να φανταστείς αξιώθηκα να εγκαταστήσω το Camera zoom fx. Μόνο θέμα είναι αυτό που είπα σε προηγούμενο ποστ μου, ότι με απλά σχετικά παιχνίδια ζεσταίνεται η μπαταρία αρκετά(αλλά σε επιτρεπτά όρια).

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις επεξηγησεις. Που την βρισκουμε αυτη την rom?

Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...