Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@mixanikosgr

Ναι απο οτι βλεπω δεν λεει και πολλα δυστηχως.

 

@jpower73

Σε οτι ειχα δοκιμασει παλαιτερα,και δεν βρηκα ακρη,αυτο που εχει απο την rom δεν αλλαζει.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Για να βρείτε με μεγαλυτερη ακρίβεια το στιγμα GPS και άλλα πολλά

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.stasta.egsa&hl=en

και το πιο προχωρημένο

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.stasta.mobiletopographer&hl=en

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις λεγοντας ότι υπάρχουν διαφορές στο hardware από συσκευή σε συσκευή??

Που ακριβως το στηριζεις αυτο??

 

Κώστα σε κάποιες συσκευές δεν δουλεύει με τίποτα η CWM 6.0.3.0 ενώ σε άλλες είναι οκ. Επίσης τώρα με τις δοκιμές που κάναμε στις emui, σε κάποιους η ίδια rom είχε δόνηση στα touch buttons, σε κάποιους άλλους όχι. Άρα κάτι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα και γω γιατι έλεγε Multilanguage, αλλά είναι σαν την ελληνικη των μαγαζιων (80% αγγλική και λίγα κινέζικα)

είναι παντρεμα των 4.2 036+041 όπως λέει και ο ίδιος που την έφτιαξε

Τις κινεζιες δεν τις έδιωξε τις πιο πολλές και πρέπει να τις διώξεις μονος σου

και τρώει μνήμη πιο πολυ από τις 4.4

 

Απο κάμερα είναι στα ίδια επίπεδα με την 015 που στέλνουν τα μαγαζιά; με τα μηνύματα έχει και αυτή το ίδιο πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Απο κάμερα είναι στα ίδια επίπεδα με την 015 που στέλνουν τα μαγαζιά; με τα μηνύματα έχει και αυτή το ίδιο πρόβλημα ;

 

Η κάμερα είναι ίδια.

Για τα μηνύματα δεν πρόλαβα να δοκιμάσω αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν έχει διορθώσει κάτι στις ρομ

Πήρε την multilanguage 036 των μαγαζιών και πήρε-άλλαξε κάτι (δεν ξερω τι) από την 041

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι ίδια.

Για τα μηνύματα δεν πρόλαβα να δοκιμάσω αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν έχει διορθώσει κάτι στις ρομ

Πήρε την multilanguage 036 των μαγαζιών και πήρε-άλλαξε κάτι (δεν ξερω τι) από την 041

Ευχαριστώ. Μιάς και την έχεις δουλέψει λίγο πιστευείς οτι δεν έχει να μου δώσει κάτι παραπάνω απο την 015 που έχω τώρα απο vickmall ε;

Link to comment
Share on other sites

αν και είμαστε offtopic

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, ρώτα καλύτερα στο νημα ''οδηγος αγορων αποστολών απο κινα''

Από aliexpress συνηθως αγοραζουν από τον chinatronic (τον πρώτο που βγάζει η αναζήτηση)

 

Πάντως θα περνούσα νέα ρομ μπας και λυθεί το ζήτημα.

Με τίποτα δεν του στέλνεις πίσω γιατί μπορεί να μην σου το γυρίσει ποτέ. (αφού έχει πάρει τα χρήματα)

 

Δλδ υπάρχει περίπτωση αλλάζοντας την ρομ να φύγουν τα καμένα πιξελς και να διορθωθεί το παράσιτο απ'το ηχείο?

τώρα φοράει την coollife 5.5.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε κάποιες συσκευές δεν δουλεύει με τίποτα η CWM 6.0.3.0 ενώ σε άλλες είναι οκ. Επίσης τώρα με τις δοκιμές που κάναμε στις emui, σε κάποιους η ίδια rom είχε δόνηση στα touch buttons, σε κάποιους άλλους όχι. Άρα κάτι παίζει.

Με την ιδια rom και να μην δουλευει,μου κανει καπως,για στειλε link να δοκιμασω,εχω 2 συσκευες κοντα μου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη? σου ειναι ευκολο να μου πεις τι εχει γινει. να ανησυχώ?

 

ειναι shortcut που χρησιμοποιει το συστημα.''emulated'' = προσομοιωση

αυτο δεν μετρησες σαν "διπλη" καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδια rom και να μην δουλευει,μου κανει καπως,για στειλε link να δοκιμασω,εχω 2 συσκευες κοντα μου.

 

Ρε Κώστα πρέπει να είναι αυτή, που ξεκίνησε και το χορό των emui. Μάλιστα είχα μιλήσει και με τον jpower73 τότε γιατί σε αυτόν δονούνταν τα πλήκτρα, σε εμένα με τίποτα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5714512#post5714512

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5714553#post5714553

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε κάποιες συσκευές δεν δουλεύει με τίποτα η CWM 6.0.3.0 ενώ σε άλλες είναι οκ. Επίσης τώρα με τις δοκιμές που κάναμε στις emui, σε κάποιους η ίδια rom είχε δόνηση στα touch buttons, σε κάποιους άλλους όχι. Άρα κάτι παίζει.

 

η 6.0.3.0 εχει bugs.Παιζουμε μονο 6.0.5.0..!

 

Κι εγω δεν πιστευω οτι τα τηλεφωνα εχουν διαφορες στο hardware,πιστευω οτι ειναι ολα θεμα σωστης εγκαταστασης.Αν ρωτησεις τωρα εδω μεσα σε προσωπικο μυνημα τον καθενα τι wipes κανει και τι διαδικασια ακολουθει για gapps,root κλπ φλασαρωντας zips ειμαι σιγουρος οτι θα παρεις διαφορετικες απαντησεις.

 

Πχ ποσοι εδω μεσα κανουν και format data εκτος απο wipe data πριν το φλασαρισμα?Μπορει 1-2 ατομα το πολυ.Κι ομως ειναι απαραιτητο γιατι δεν γινεται παντα αυτοματο (η επιτυχημενο) format data κατα το φλασαρισμα.Και δεν το λεει κανενας οδηγος.Εχω πετυχει πανω απο μια φορα να βαζω φρεσκια rom με τα γνωστα μονο wipes και ανοιγοντας τον data να μην εχει σβησει τιποτα απο την προηγουμενη rom.Πολυ σημαντικος παραγοντας για δημιουργια προβληματων.Aπο τοτε κανω παντα χειροκινητα format data.

 

Επισης ποσοι κανουν format την sd πριν απο καθε φλασαρισμα (σε fat32 με default allocation cluster size) και φλασαρουν μονο με τα zip της rom/gapps/root μεσα?Παλι λιγοι υποψιαζομαι.Κι ομως ειναι κι αυτο σημαντικο.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

η 6.0.3.0 εχει bugs.Παιζουμε μονο 6.0.5.0..!

 

Για να έχει bugs πρέπει πρώτα να καταφέρει να δουλέψει. Όταν λέω ότι δεν δούλευε εννοώ ότι δεν γινόταν να bootάρεις καν σε recovery. Πρέπει να την εγκατέστησα και 15 φορές, ποτέ δεν bootάρισε, και σ' εμένα και σε άλλους.

 

Αυτό εννοώ όταν λέω διαφορές σε hardware. Σου φαίνεται απίθανο δηλαδή από παρτίδα σε παρτίδα ένας διαφορετικός προμηθευτής hardware, όπως π.χ. η nand flash ή ένας controller που να δημιουργεί πρόβλημα, όχι στο official firmware, αλλά σε εμάς που προσπαθούμε να τρέξουμε διαφορετικό firmware και recovery από την εργοστασιακή;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ υπάρχει περίπτωση αλλάζοντας την ρομ να φύγουν τα καμένα πιξελς και να διορθωθεί το παράσιτο απ'το ηχείο?

τώρα φοράει την coollife 5.5.

 

Αν ήμουν στη θέση σου θα περνούσα μια 4.4 από YGDP tools (για να καθαρίσει και το τηλέφωνο) μήπως δεν έχει περαστεί καλά η ρομ από το μαγαζί. Ίσως διορθωθεί ο ήχος και μικρή πιθανότητα τα πιξελ (αν είναι όντως καμμενα). Κατέβασε μετά και κάτι προγραμματάκια από το playstore για dead pixel μήπως και ξεκολλήσουν.

 

@giannis78 Από την 015 σίγουρα έχει κάποιες μικροβελτιώσεις, αλλά για πχ καλή κάμερα πας σε 4.4 αλλά χωρίς ελληνικά στο μενού και τις μαμα εφαρμογες, γιατί τις εφαρμογές (πχ playstore κλπ) που υποστηρίζουν ελληνικά μπορείς να τις έχεις στα ελληνικά, κατεβάζοντας εφαρμογή τύπου Locale more και διαλέγοντας ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κώστα πρέπει να είναι αυτή, που ξεκίνησε και το χορό των emui. Μάλιστα είχα μιλήσει και με τον jpower73 τότε γιατί σε αυτόν δονούνταν τα πλήκτρα, σε εμένα με τίποτα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5714512#post5714512

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5714553#post5714553

 

Αν είναι αυτή που νομίζω τότε κοιτάζοντας το κατάλληλο αρχείο ΔΕΝ πρέπει να έχει vibrate στα capacitive keys... :) Αλλά βέβαια αυτό μπορεί να ενεργοποιηθεί με το κατάλληλο edit, δεν χρειάζεται να είμαστε όμηροι του καθένα που φτιάχνει μια ρομ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτή που νομίζω τότε κοιτάζοντας το κατάλληλο αρχείο ΔΕΝ πρέπει να έχει vibrate στα capacitive keys... :) Αλλά βέβαια αυτό μπορεί να ενεργοποιηθεί με το κατάλληλο edit, δεν χρειάζεται να είμαστε όμηροι του καθένα που φτιάχνει μια ρομ... :lol:

 

:lol: :lol: :lol:

 

Linux Power :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με pure aosp v2 jonzalvo και σημερα ειπα να δω τι παιζει με τη μπαταρια.... 6ωρες οθονη δεν ειναι πολλες,κανει λαθος η stock εφαρμογη?και σιγουρα εχω καμια ωρα ακομα με 5% μπαταρια που εχω. (Επισης στην a310 η εσωτερικη μνημη με την sd ειναι ενωποιημενα?)
Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου θα περνούσα μια 4.4 από YGDP tools (για να καθαρίσει και το τηλέφωνο) μήπως δεν έχει περαστεί καλά η ρομ από το μαγαζί. Ίσως διορθωθεί ο ήχος και μικρή πιθανότητα τα πιξελ (αν είναι όντως καμμενα). Κατέβασε μετά και κάτι προγραμματάκια από το playstore για dead pixel μήπως και ξεκολλήσουν.

 

@giannis78 Από την 015 σίγουρα έχει κάποιες μικροβελτιώσεις, αλλά για πχ καλή κάμερα πας σε 4.4 αλλά χωρίς ελληνικά στο μενού και τις μαμα εφαρμογες, γιατί τις εφαρμογές (πχ playstore κλπ) που υποστηρίζουν ελληνικά μπορείς να τις έχεις στα ελληνικά, κατεβάζοντας εφαρμογή τύπου Locale more και διαλέγοντας ελληνικά.

 

Όταν λες 4.4 εννοείς την έκδοση android kitkat?

Και αν ναι από που την βρίσκω και κατά πόσο είναι εύκολο να την περάσω μόνος μου(δεν το έχω επιχειρήσει πότε).

Επίσης παίζει να μην έχω καμένα πιξελ δλδ?

Αυτά τα 12 που κατάφερα να μετρήσω(με πολύ προσοχή αλλάζοντας γωνία θέασης στην οθόνη)είναι σαν κουκίδες σε μέγεθος σκόνης που φαίνονται μόνο σε μαύρο φόντο και μοιάζουν σαν να αλλάζουν χρώματα(οι κουκίδες),σαν να λαμπιριζουν δλδ.

κάπως έτσι μπορώ να το εξηγήσω.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση,έχω γράψει και για το ίδιο θέμα στην ενότητα "Οδηγός αγοράς από Κίνα"

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλό παιδάκι ξέρει πως μπορούμε να κρύψουμε το εικονίδιο στην status bar για την δεύτερη σιμ; Προσοχή, έχω σιμ μέσα αλλά την έχω απενεργοποιήσει από τα settings, οπότε λύσεις που κρύβουν το no sim δεν δουλεύουν (gravity box πχ). Χωρίς να μπλέξουμε μόντες στο SystemUI ή framework.res επειδή θέλω να μπορώ να το ενεργοποιήσω εύκολα on the go.

 

Α, και επίσης ποιο φιξ χρησιμοποιείτε για να μπορούν οι εφαρμογές φωτο να σώνουν στην external sd; (Better camera, camera zoom fx κτλ σε laek v4 με v3 kernel)

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Xposed και kitkat sd card full access πρέπει να δουλέψει.

 

@kavatzas: Όλες οι aosp χοντρικά βγάζουν τόσες ώρες οθόνη ως το νορμάλ όριο των 3.6V. Ακόμα και η a310 που γράφονται τόσα τόσο βγάζει ως τα 3.6, απλά μετά ξεζουμίζει την μπαταρία ως τα 3.4. Και πάντα παίζει ρόλο η χρήση. Άλλες ώρες οθόνης έχεις με ανοιχτό WiFi, άλλες με ανοιχτό GPS, άλλες παίζοντας παιχνίδια με την μπαταρία να χτυπάει 35 βαθμούς και άλλες απλά χαζεύοντας στο tapatalk ή διαβάζοντας ένα ebook.

 

Ενημερωτικά θα μπορούσες καλύτερα αν δεν έτρωγε κόλλημα το Google maps να σου κρατάει ενεργό το GPS. Το ίδιο μου είχε κάνει εμένα το copilot στην ίδια rom, το sygic όμως ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μπηκε επανω και εφυγε αμεσα η παρακατω,διοτι δεν εβλεπε την sim.....

http://bbs.ydss.cn/thread-492895-1-1.html

 

Καλημέρα, δοκιμασίες να περασεις μαζι και το fix Modem3g Coolpad F1;το δοκιμασα με αυτό και μου διαβάζει την κάρτα μια χαρά. Αν μπορείς δες το κ συ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δοκιμασίες να περασεις μαζι και το fix Modem3g Coolpad F1;το δοκιμασα με αυτό και μου διαβάζει την κάρτα μια χαρά. Αν μπορείς δες το κ συ.

Ναι είχα ενα και το δοκιμασία.όλα καλά.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχα ενα και το δοκιμασία.όλα καλά.

 

Εχω δει όμως οτι κ σε αυτήν αλλά κ στην κανονική v3 όταν το φορτίζεις κλειστό η ένδειξη παραμένει στα "κόκκινα".

Μονο στο led δείχνει αν φόρτισε απο το χρωμα.

Παιζει καμιά διόρθωση σε αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Καμιά απάντηση κανείς?

Το ρωταω αλλιως, ποια Ρομ ειναι ενταξει με τα Ελληνικα? Δηλαδη να εινα μεταφρασμενα ολα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Το ρωταω αλλιως, ποια Ρομ ειναι ενταξει με τα Ελληνικα? Δηλαδη να εινα μεταφρασμενα ολα σωστα?

Emui unicom,κοιταξε στο πρωτο ποστ τα λινκ(rom colection)και θα την βρεις!

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

Το ρωταω αλλιως, ποια Ρομ ειναι ενταξει με τα Ελληνικα? Δηλαδη να εινα μεταφρασμενα ολα σωστα?

 

για 4.4 πάντα

EmuiUNICOM, mlais 4.4.3 και όσο θυμάμαι οι

aosp στο needrom, laek v4, nexus 5 και οι πιο παλιές

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...