Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθεσινη φωτο με τη νεα miui και με προγραμμα φωτογραφιας a better camera (για μενα το καλυτερο)

Κατεβαστε την και δειτε την

 

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Χθεσινη φωτο με τη νεα miui και με προγραμμα φωτογραφιας a better camera (για μενα το καλυτερο)

Κατεβαστε την και δειτε την

 

ΕΔΩ

Ευχαριστώ, αν υπάρχει και καμιά με χαμηλό φωτισμό...

 

Καλό είναι πάντως να ανεβάζουμε φώτος στο αντίστοιχο νήμα, γιατί πολύ πρωτίστως μας νοιάζει η κάμερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή ενδιαφέρομαι για το κινητό, οι ως τώρα κάτοχοι είστε ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές, έχει ακουστεί κανένα χοντρό πρόβλημα με την συσκευή? Είμαι στο τσακ να το χτυπήσω και η γνώμη σας θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην επιλογή μου. :D
Link to comment
Share on other sites

sony imx 135 sensor

http://www.imaging-resource.com/news/2012/08/20/sony-exmor-rs-sensors-to-allow-slimmer-better-camera-phones

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά, επειδή ενδιαφέρομαι για το κινητό, οι ως τώρα κάτοχοι είστε ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές, έχει ακουστεί κανένα χοντρό πρόβλημα με την συσκευή? Είμαι στο τσακ να το χτυπήσω και η γνώμη σας θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην επιλογή μου. :D

 

Κανενα προβλημα περα απο την ποιοτητα των φωτογραφιων στην αρχικη multi ρομ που εφτιαξε με τις επομενες ρομ δεν εχει ακουστει και το οτι η τρυπα του ηχειου ειναι λαθος κατασκευασμενη και οταν ακουμπαει το τηλ. με την πλατη ισα ισα που ακουγεται,εγω απο πρωτο χερι μπορω να το συγκρινω με το thl t5s της γυναικας μου το lenovo s650 και το Haier w910 που εχω-ειχα και απλα δεν υπαρχει καμια συγκριση με κανενα απο τα τρια αυτα τηλ.,σε ολα το coolpad ειναι κλασεις ανωτερο!

Link to comment
Share on other sites

Με την PURE-AOSP 2 κ τις MIUI ο χωρος φαινεται κανονικα κ ειναι ξεχωριστος. Δηλαδη η εσωτερικη ειναι εσωτερικη κ η εξωτερικη εξωτερικη! Απλα για να ειμαστε σιγουροι (αν κ καπου διαβασα οτι δεν υπαρχει πια προβλημα με το φορματ απο το κινητο) καντε φορματ απο τον υπολογιστη την SD!

 

Ο ηχος ειναι αρκετα δυνατος στην PURE-AOSP 2 κ στην MIUI. Δεν ξερω που ειναι το προβλημα valsam αλλα δεν φταινε οι ROMS (κ στις δυο που δοκιμασα ο ηχος ειναι κομπλε)!

Για φωτος συνιστω PURE AOSP 2 (νομιζω ειναι ελαχιστα καλυτερες απο MIUI) κ επισης η PURE ειναι πιο ελαφρια κ γρηγορη απο την MIUI (υποψην οτι κ στις δυο το κινητο παει σφαιρα). Η MIUI απο την αλλη ειναι οτι πιο ευχρηστο εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης σε κινητο (απιστευτα user friendly).

 

Καποιο αλλο προβλημα δεν υπαρχει, το εχω ενα μηνα κ περιμενω κ δευτερο. Το κινητο ειναι the best vfm εδω κ δυο μηνες κ συνεχιζει να ειναι ετσι οπως φαινεται!!

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να πάρω Jiayu G4S αλλά έχει προβλήματα που δεν βλέπω να λύνονται συν κακή απόδοση GPS οπότε με βλέπω για Coolpad F1.

 

Κύριοι, εσείς που φάγατε τις ROM με το κουτάλι :lol: 3g δίνει στη μία sim μόνο ή υπάρχει ROM που δίνει και στις δύο; (Όχι ταυτόχρονα, εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Με την PURE-AOSP 2 κ τις MIUI ο χωρος φαινεται κανονικα κ ειναι ξεχωριστος. Δηλαδη η εσωτερικη ειναι εσωτερικη κ η εξωτερικη εξωτερικη! Απλα για να ειμαστε σιγουροι (αν κ καπου διαβασα οτι δεν υπαρχει πια προβλημα με το φορματ απο το κινητο) καντε φορματ απο τον υπολογιστη την SD!

 

Ο ηχος ειναι αρκετα δυνατος στην PURE-AOSP 2 κ στην MIUI. Δεν ξερω που ειναι το προβλημα valsam αλλα δεν φταινε οι ROMS (κ στις δυο που δοκιμασα ο ηχος ειναι κομπλε)!

Για φωτος συνιστω PURE AOSP 2 (νομιζω ειναι ελαχιστα καλυτερες απο MIUI) κ επισης η PURE ειναι πιο ελαφρια κ γρηγορη απο την MIUI (υποψην οτι κ στις δυο το κινητο παει σφαιρα). Η MIUI απο την αλλη ειναι οτι πιο ευχρηστο εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης σε κινητο (απιστευτα user friendly).

 

Καποιο αλλο προβλημα δεν υπαρχει, το εχω ενα μηνα κ περιμενω κ δευτερο. Το κινητο ειναι the best vfm εδω κ δυο μηνες κ συνεχιζει να ειναι ετσι οπως φαινεται!!

 

Για να περάσω απο την AOSP 2 σε MUI (για να την δοκιμάσω) πρέπει να ξανακάνω τα βήματα όλα από την αρχή όπως έχεις αναφέρει στον αναλυτικοτατο οδηγό σου, ή διαφοροποιούνται κάποια βήματα.?

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη λεω να το παραγγειλω τελικα..το κινητο με τη ρομ ερχεται??επισης ποια ειναι τα μειονεκτηματα της δικης του ρομ και πρεπει οπωσδηποτε να την αλλαξουμε και οχι να την τροποποιησουμε με μερικες εφαρμογουλες;;

 

τελικα υπαρχει καποια ρομ δοκιμασμενη και σταθερη για να βαλουμε αν θα αλλαξουμε τη μαμισια η ολες ειναι ακομα υπο δοκιμη;;

 

τελος μπορει καποιος να παραθεσει τα θετικα και τα αρνητικα του κινητου σε σχεση με τα υπολοιπα octacore της κατηγοριας του:;

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να FLASHάρει μέσω TWRP recovery (πολύ καλό μενού):

- Μπαίνω στο Recovery Mode.

- Μπαίνω στο menu "Wipe"

- Πατάω "Cache"

- Πατάω "Dalvic Cache"

- Πατάω "System"

- Πατάω "Factory reset"

- Μπαίνω στο μενου "Install "

- Επιλέγω την Custom ROM μας και περιμένω μέχρι να γράψει Successful.

- Μπαίνω στο μενού "Reboot "

- Πατάω "System"

Και έχεις μεταβεί στη νέα Rom.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα περα απο την ποιοτητα των φωτογραφιων στην αρχικη multi ρομ που εφτιαξε με τις επομενες ρομ δεν εχει ακουστει και το οτι η τρυπα του ηχειου ειναι λαθος κατασκευασμενη και οταν ακουμπαει το τηλ. με την πλατη ισα ισα που ακουγεται,εγω απο πρωτο χερι μπορω να το συγκρινω με το thl t5s της γυναικας μου το lenovo s650 και το Haier w910 που εχω-ειχα και απλα δεν υπαρχει καμια συγκριση με κανενα απο τα τρια αυτα τηλ.,σε ολα το coolpad ειναι κλασεις ανωτερο!

 

Ευχαριστώ πολύ. Έφυγε η παραγγελία και τώρα είμαστε στην αναμονή.. Άντε να δούμε :D

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες ενταξει με την τελευαια miui αλλα πριν απο λιγο τραβηξα βιντεο και με την stock εφαρμογη και με snap camera και με a better camera και μου βγηκαν ολα με πολα κομπιασμαστα,ετυχε η την χαλασαν την καμερα στο βιντεο μτα την τελευταια αναβαθμιση?

Οποιος εχει την τελευταια miui πως ειναι το βιντεο?

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες ενταξει με την τελευαια miui αλλα πριν απο λιγο τραβηξα βιντεο και με την stock εφαρμογη και με snap camera και με a better camera και μου βγηκαν ολα με πολα κομπιασμαστα,ετυχε η την χαλασαν την καμερα στο βιντεο μτα την τελευταια αναβαθμιση?

Οποιος εχει την τελευταια miui πως ειναι το βιντεο?

Στο βιντεο και γω εχω θεμα , και με εικονα και με ηχο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα και εγώ, με το καλό μέχρι τέλος του μήνα ελπίζω να το έχω! Μίλησα και με την Selina στο vickmall πραγματικά και εγώ έχω να πώ τα καλύτερα. Μου έβαλε δώρο στα 174$ otg cable, car charger, desk stand και μου κατέβασε την nillkin hard case στα 5$, και το καλύτερο είπε πως θα το στείλει σήμερα ή το πολύ αύριο! Μέχρι τώρα όλα τέλεια λοιπόν!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα και εγώ, με το καλό μέχρι τέλος του μήνα ελπίζω να το έχω! Μίλησα και με την Selina στο vickmall πραγματικά και εγώ έχω να πώ τα καλύτερα. Μου έβαλε δώρο στα 174$ otg cable, car charger, desk stand και μου κατέβασε την nillkin hard case στα 5$, και το καλύτερο είπε πως θα το στείλει σήμερα ή το πολύ αύριο! Μέχρι τώρα όλα τέλεια λοιπόν!

 

Μπράβο, σίγουρα θα το στείλει σήμερα και σε εμένα έτσι έκανε, και μετά περιμένεις το singpost μέχρι να έρθει Ελλάδα.

ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μετακίνηση εφαρμογων σε κάρτα SD.

============================

Είναι θέμα της AOSP v2 που δεν μπορώ να κάνω μεταφορά εφαρμογων στην εξωτερική SD 32άρα που του έχω βάλει?

Ούτε με το Clean Master ούτε με το Link2SD ( δεν βλεπουν καθόλου οτι υπάρχει extra SD κάρτα)

 

Επίσης του έχω ορίσει οι εφαρμογές να κατεβαίνουν απο το Play store απευθείας στη SD αλλά δεν.....

 

Κατα τ'άλλα η κάρτα αναγνωρίζεται και απο τα file managers και μέσω του PC .

 

Αν έχει κανείς καμμιά ιδέα μου λέει....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα και εγώ, με το καλό μέχρι τέλος του μήνα ελπίζω να το έχω! Μίλησα και με την Selina στο vickmall πραγματικά και εγώ έχω να πώ τα καλύτερα. Μου έβαλε δώρο στα 174$ otg cable, car charger, desk stand και μου κατέβασε την nillkin hard case στα 5$, και το καλύτερο είπε πως θα το στείλει σήμερα ή το πολύ αύριο! Μέχρι τώρα όλα τέλεια λοιπόν!

 

Άντε με το καλό!!!

Αλλά το κινητό δεν είναι συμβατό με OTG.

Link to comment
Share on other sites

Μετακίνηση εφαρμογων σε κάρτα SD.

============================

Είναι θέμα της AOSP v2 που δεν μπορώ να κάνω μεταφορά εφαρμογων στην εξωτερική SD 32άρα που του έχω βάλει?

Ούτε με το Clean Master ούτε με το Link2SD ( δεν βλεπουν καθόλου οτι υπάρχει extra SD κάρτα)

 

Επίσης του έχω ορίσει οι εφαρμογές να κατεβαίνουν απο το Play store απευθείας στη SD αλλά δεν.....

 

Κατα τ'άλλα η κάρτα αναγνωρίζεται και απο τα file managers και μέσω του PC .

 

Αν έχει κανείς καμμιά ιδέα μου λέει....

 

Δηλ. εμεις που εχουμε την miui και αναγνριζει και την εξωτερικη καρτα sd ως εσωτερικη μπορουμε να βαλουμε 38gb εφαρμογες-παιχνιδια(32ρα καρτα +6 εσωτερικης)?

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό!!!

Αλλά το κινητό δεν είναι συμβατό με OTG.

 

Εξαιρετικά! Εγώ γιατί ήμουν σίγουρη ότι ήταν, και το είχα ψάξει κιόλας! Όπως και να έχει, δεν είναι κάτι ανασταλτικό για το κινητό, είναι εξαιρετικό έτσι κιαλλιώς!

 

Και μια ερώτηση, χαζή μεν...... αλλά αν κάποιος ξέρει. Με το νύχι η οθόνη λειτουργεί η όχι? Αγόρασα και το tempered glass που είχε προτείνει μέλος κάποια ποστ πρίν.

Edited by Aelin
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά! Εγώ γιατί ήμουν σίγουρη ότι ήταν, και το είχα ψάξει κιόλας! Όπως και να έχει, δεν είναι κάτι ανασταλτικό για το κινητό, είναι εξαιρετικό έτσι κιαλλιώς!

 

Και μια ερώτηση, χαζή μεν...... αλλά αν κάποιος ξέρει. Με το νύχι η οθόνη λειτουργεί η όχι? Αγόρασα και το tempered glass που είχε προτείνει μέλος κάποια ποστ πρίν.

 

Αναφέρουν και σε προηγούμενες σελίδες ότι δεν λειτουργεί το OTG και νομίζω πως κάποιος το δοκίμασε κιόλας και δεν έπαιζε. Θα σε γελάσω όμως επειδή τον τελευταίο καιρό που διάλεγα κινητό διάβασα πολλά μαζεμένα και μπορεί να τα μπερδεύω.

Για το νύχι δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια... :S

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρουν και σε προηγούμενες σελίδες ότι δεν λειτουργεί το OTG και νομίζω πως κάποιος το δοκίμασε κιόλας και δεν έπαιζε. Θα σε γελάσω όμως επειδή τον τελευταίο καιρό που διάλεγα κινητό διάβασα πολλά μαζεμένα και μπορεί να τα μπερδεύω.

Για το νύχι δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια... :S

 

Δεν μπερδεύεις τίποτα! Το έψαξα ξανά και πράγματι δεν έχει ΟΤG λειτουργία!

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα λίγο με την Color 1.4 ROM και την official beta 029 απο εδώ: http://www.7to.cn/androidrom/romlist/coolpad-8297w

 

Και οι 2 smooth και γρήγορες αν και ασχολήθηκα κυρίως με την κάμερα και δεν τις φόρτωσα εφαρμογές. Και 2 δύο καταγράφουν πολύ καλο 1080p video. Στην camera η Color τα πάει γενικά καλύτερα, δημιουργεί μεγαλύτερο μέγεθος αρχείου αλλά δεν φαίνεται να δουλέυει το HDR. Με το stock camera app και με το lenovo super camera και κρασάρουν. Μου άρεσε που στο video μπορείς να εστιάσεις on the fly. Παραθέτω δείγματα αποκάτω, στις κοντινές τη μέρα έχουν εύκολο έργο όλες είναι καλές.

http://thumbnails112.imagebam.com/33266/8d5a64332656046.jpg

http://thumbnails112.imagebam.com/33266/92f552332656098.jpg

[Coolpad 029 @13mp 2.06mb, stock camera app]

http://thumbnails109.imagebam.com/33266/fc11c3332656169.jpg

[Huawei 3C @8MP 2.77mb, stock camera app]

 

 

Δίπλα στο Huawei 3C δεν υστερεί ποιοτικά, αν και λιγότερο κομψό. Αντίστοιχες οθόνες, δεν έχει το εντυπωσιακό Wifi reception του 3C αλλά δεν απέχει και πολύ, παρόμοια κατάσταση και στο GPS. CPU ok σαφώς καλύτερη, πλέον βλέπεις 1-2 videakia ταυτόχρονα με το viral χωρίς να σέρνεται.

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα λίγο με την Color 1.4 ROM και την official beta 029 απο εδώ: http://www.7to.cn/androidrom/romlist/coolpad-8297w

 

Και οι 2 smooth και γρήγορες αν και ασχολήθηκα κυρίως με την κάμερα και δεν τις φόρτωσα εφαρμογές.

Η Color τα πάει γενικά καλύτερα, δημιουργεί μεγαλύτερο μέγεθος αρχείου, ενώ και 2 δύο καταγράφουν πολύ καλο 1080p video @50fps .Έχω ανεβάσει και την ίδια φωτό απο:

http://thumbnails112.imagebam.com/33266/8d5a64332656046.jpg

http://thumbnails112.imagebam.com/33266/92f552332656098.jpg

[Coolpad 029 @13mp 2.06mb]

http://thumbnails109.imagebam.com/33266/fc11c3332656169.jpg

[Huawei 3C @8MP 2.77mb]

 

 

Δίπλα στο Huawei 3C δεν υστερεί ποιοτικά, αν και λιγότερο κομψό. Αντίστοιχες οθόνες, δεν έχει το εντυπωσιακό Wifi reception του 3C αλλά δεν απέχει και πολύ, παρόμοια κατάσταση και στο GPS. CPU ok σαφώς καλύτερη, πλέον βλέπεις 1-2 videakia ταυτόχρονα με το viral χωρίς να σέρνεται.

 

Δουλευεις με το μαμισιο προγραμμα για καμερα ή εχεις βαλει το δικο σου;

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα λίγο με την Color 1.4 ROM και την official beta 029 απο εδώ: http://www.7to.cn/androidrom/romlist/coolpad-8297w

 

Και οι 2 smooth και γρήγορες αν και ασχολήθηκα κυρίως με την κάμερα και δεν τις φόρτωσα εφαρμογές.

Η Color τα πάει γενικά καλύτερα, δημιουργεί μεγαλύτερο μέγεθος αρχείου, ενώ και 2 δύο καταγράφουν πολύ καλο 1080p video @50fps .Έχω ανεβάσει και την ίδια φωτό απο:

http://thumbnails112.imagebam.com/33266/8d5a64332656046.jpg

http://thumbnails112.imagebam.com/33266/92f552332656098.jpg

[Coolpad 029 @13mp 2.06mb]

http://thumbnails109.imagebam.com/33266/fc11c3332656169.jpg

[Huawei 3C @8MP 2.77mb]

 

 

Δίπλα στο Huawei 3C δεν υστερεί ποιοτικά, αν και λιγότερο κομψό. Αντίστοιχες οθόνες, δεν έχει το εντυπωσιακό Wifi reception του 3C αλλά δεν απέχει και πολύ, παρόμοια κατάσταση και στο GPS. CPU ok σαφώς καλύτερη, πλέον βλέπεις 1-2 videakia ταυτόχρονα με το viral χωρίς να σέρνεται.

 

WoW! 1080p50fps?? Εδώ μας λέγανε ότι το πολύ να πιάσει 13fps... Τι παίχτηκε εδώ?

Link to comment
Share on other sites

WoW! 1080p50fps?? Εδώ μας λέγανε ότι το πολύ να πιάσει 13fps... Τι παίχτηκε εδώ?

 

50 έγραψα? Wishful thinking, sorry, θα επανέλθω επ'αυτού. :p

 

Δουλευεις με το μαμισιο προγραμμα για καμερα ή εχεις βαλει το δικο σου;

 

με τα stock apps.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...