Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κι εγώ οπαδός του TWRP είμαι, δεν το συζητώ. Έχω βρει μάλιστα την έκδοση 2.7.0.0 αλλά είναι στα Κινέζικα. Έστειλα π.μ. στον jonzalvo αν ενδιαφέρεται να τη μεταφράσει αλλά με έγραψε στα τέτοια του. :p

 

Θα περιμένω λίγο για κάτι πιο official για να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το έχω αναφέρει και πιο πίσω στο νήμα, οι τελευταίες εκδόσεις της ομάδας FIRE για κάποιο ανεξήγητο λόγο, αν κρατήσεις backup με TWRP, το restore αποτυγχάνει, εκτός αν κάνεις restore χωρίς τα data, και τότε βγαίνεις σε περιβάλλον όπου μόλις έχεις φλασάρει τη rom και κατόπιν gapps, οπότε πρέπει να σετάρεις τη συσκευή από την αρχή.

 

Η συσκευή μου ανήκει σ' αυτές που το CWM δεν δούλευε και έτσι έβαζα TWRP. Αυτό άλλαξε με το CWM 6.0.5.0, το οποίο δουλεύει. Έχω κρατήσει backup μέσω αυτού, αλλά αν συμβαίνει αυτό που είπα πριν θα πρέπει να τα ξαναβάλω ΟΛΑ από την αρχή.

 

Επειδή πλέον βαρέθηκα να κάνω το πειραματόζωο :lol: κατάλαβες γιατί ρωτάω; :p

 

Παιζει μεγαλο ρολο πως κανει η καθε ρομ το mount της εσωτερικης μνημης/SD κλπ

 

Και εγω με 6.0.5 δεν μπορουσα να κανω restore data με τιποτα-> εφαγε τρελο ακυρο.

Με TWRP δεν εχω συναντησει προβλημα, οποτε μενω εκει.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει μεγαλο ρολο πως κανει η καθε ρομ το mount της εσωτερικης μνημης/SD κλπ

 

Σίγουρα κάπου εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την TWRP 2.8 χρησιμοποιείται ?

 

Όχι, είναι διαφορετική για κάθε συσκευή. Για το Coolpad F1 υπάρχει η 2.4.4.0 και έχω βρει και την 2.7.0.0 αλλά είναι στα Κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία αυτό με την twrp. Δεν μπορεί στο U8800 pro (3 χρόνων τηλέφωνο) να έχω 2.8 και στο Coolpad 2.4, δεν μπορεί...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι διαφορετική για κάθε συσκευή. Για το Coolpad F1 υπάρχει η 2.4.4.0 και έχω βρει και την 2.7.0.0 αλλά είναι στα Κινέζικα.

 

Ωραίος, σ ευχαριστώ.

 

tempered glass ή θήκη που να χει δοκιμάσει κάποιος και ν αξίζει ? έχετε να προτείνεται κάτι δοκιμασμένο ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιο Tempered Film ειναι το καλο με την οβαλ τρυπα ή την στρογγυλη

Και τελικα στελνουν οτι εχουν στοκ ή αυτο που δειχνει..

Και βασικα αξιζει το Tempered ή οι ζελατινες?

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Βλακεία αυτό με την twrp. Δεν μπορεί στο U8800 pro (3 χρόνων τηλέφωνο) να έχω 2.8 και στο Coolpad 2.4, δεν μπορεί...

 

Έτσι είναι. Θα προσπαθήσω να τη μεταφράσω εγώ, αν καταφέρω ποτέ να κάνω edit το image...:lol:

 

Τελικα πιο Tempered Film ειναι το καλο με την οβαλ τρυπα ή την στρογγυλη

Και τελικα στελνουν οτι εχουν στοκ ή αυτο που δειχνει..

Και βασικα αξιζει το Tempered ή οι ζελατινες?

 

Tempered με κλειστά μάτια. Όποιο και να σου στείλουν είναι χίλιες φορές καλύτερο από οποιαδήποτε ζελατίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μερικές μερες δουλεύω την v.3 και λιγα προβλήματα μια που είχα με μερικες εφαρμογές εστωσαν.

Διάφορα με την aosp 4.2.2 ουσιαστικά δε βλέπω αλλιως είχα επιστρέψει παλι εκεί.

Αναφέρω οτι είμαι απλός χρηστης κ χωρίς τις τρελές απαιτήσεις.

Απλα θέλω να μάθω κάτι που ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια αν έχει πάρει ο leak για την v3 στοιχεία απο την επίσημη ROM 41 οπου αναφέρει οτι δουλεύει το 3g και στις 2 Sim.

Όσο για το αρχείο επαναφοράς που λέτε,έχω κρατήσει με το cwm που δουλεύω μετα απο επαναφορά που εκανα υστερα απο μπρικαρισμα που είχα φαει.φαντάζομαι οτι αν το χρεισημοποιησω θα μου το κανει σαν εκείνη τη στιγμή χωρίς πρόβλημα.

Ρε παιδιά, εσείς οι "ξεζουμιστές" :p που έχετε περάσει σε KitKat, έχετε δει κάποια ουσιαστική διαφορά; Αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω; Ακόμα δεν έχω πεισθεί απ' αυτά που διαβάζω, άσε που έχω μανία με τις stock roms οπότε μπλέκω αυτόματα και με Flashtool, άρα δεν γίνεται σε 5 λεπτά.

 

Συγνώμη που ρωταω αλλά σε οτι λες υπαρχουν επίσημες ROM που μπουρουμε να τις περάσουμε με τροπο που κάνουνε μετα απο μπρικαρισμα ή κάτι ανάλογο γιατί έχω την 0,15?

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την στιγμη που το twrp 2.4.4 δουλευει μια χαρα,και κανουμε τα παντα μεσα απο αυτο,γιατι να βαλετε κατι αλλο??

Οταν και δουλευει καλα,αποδεδειγμενα,δεν το αλλαζουμε,εκτος εαν το νεο κατι το κατι παραπανω......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία αυτό με την twrp. Δεν μπορεί στο U8800 pro (3 χρόνων τηλέφωνο) να έχω 2.8 και στο Coolpad 2.4, δεν μπορεί...

 

έφαγα το net να βρω το source kernel για να κάνω compile το twrp

εάν το βρει κάποιος μπορώ να το κάνω

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

έφαγα το net να βρω το source kernel για να κάνω compile το twrp

εάν το βρει κάποιος μπορώ να το κάνω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1943625 ?

 

Εκτός αν εννοείς το source του κέρνελ του 6592 ή του F1 συγκεκριμένα. Αν και σε αυτό το σημείο μια μετάφραση της κινέζικης 2.7 που κυκλοφορεί για το τηλέφωνο μας θα ήταν καλό βήμα.

Link to comment
Share on other sites

to kernel tree θέλει του 6592

τα του F1 driver etc είναι αδιάφορα, αυτά είναι στις ρομς

το προσπάθησα και έκανα extract to 2.7.0.1 αλλά δεν έβγαζα άκρη με τα κινέζικα :lol:

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, δουλευω την official 039 εδω και κανα μηνα απροβληματιστα σε Αγγλικα φυσικα... μου εχει ερθει ενημερωση για την 041 αλλα δεν μου την περναει γιατι μαλλον ειμαι ρουτ και με cmw recovery, υπαρχει τροπος να την φλασαρω διαφορετικα? Απο οτι ειδα η ενημερωση για την 041 ηταν 22-23 mb... Υπαρχει καπου ολοκληρη η λεω βλακειες?

Αν λεω χαζα συγχωρηστε με αδελφια....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, δουλευω την official 039 εδω και κανα μηνα απροβληματιστα σε Αγγλικα φυσικα... μου εχει ερθει ενημερωση για την 041 αλλα δεν μου την περναει γιατι μαλλον ειμαι ρουτ και με cmw recovery, υπαρχει τροπος να την φλασαρω διαφορετικα? Απο οτι ειδα η ενημερωση για την 041 ηταν 22-23 mb... Υπαρχει καπου ολοκληρη η λεω βλακειες?

Αν λεω χαζα συγχωρηστε με αδελφια....

πρεπει να εισαι με το κινεζικο recovery για να την παρει ..

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εισαι με το κινεζικο recovery για να την παρει ..

Δεν υπαρχει δηλαδη αλλος τροπος να την περασω? :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εχω κολησει θελω τα φωτα σας εχω coollife ui 5,5 το κινητο είναι root εχω δοκιμασει ολους τους τροπους να αλλαξω recovery μεσα από το νημα δεν το εχω καταφερει αυτό που μου την σπαει είναι ότι εχει ελθει η version 4.2.039 po η οποια για καποιο λογο δεν μπορει να κανει update και πεφτει σε error αυτό γινεται ανα μια ωρα εχω δοκιμασει CWM recovery και την TWRP recovery

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει δηλαδη αλλος τροπος να την περασω? :(

 

Σε ενδιαφέρει μόνο η official 041;Εδώ μπορείς να βρείς μια custom της 041 που είναι ήδη ρουταρισμένη. Την περνάς μέσω CWM η TWRP.

http://pan.baidu.com/s/1gdf5T1x

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει μόνο η official 041;Εδώ μπορείς να βρείς μια custom της 041 που είναι ήδη ρουταρισμένη. Την περνάς μέσω CWM η TWRP.

http://pan.baidu.com/s/1gdf5T1x

Ευχαριστω apollon1984

Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιήσεις το YGDP tool για να περάσεις την τελευταία official (041, ή όποια θες βασικά) και στο προτελευταίο βήμα πριν κάνεις το flash (όταν το tool έχει κάνει extract τη rom από το .cpb αρχείο) να βρεις το folder που είναι τα αρχεία της rom και να αντικαταστήσεις το recovery.img με αυτό της CWM ή TWRP. Μετά φλασάρεις ό,τι θες.

 

Ψάξου εδώ: http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/?p=2212206 (πχ εκεί που λέει Easy Peasy setup κτλ).

 

Δεν υπαρχει δηλαδη αλλος τροπος να την περασω? :(

 

καλησπέρα εχω κολησει θελω τα φωτα σας εχω coollife ui 5,5 το κινητο είναι root εχω δοκιμασει ολους τους τροπους να αλλαξω recovery μεσα από το νημα δεν το εχω καταφερει αυτό που μου την σπαει είναι ότι εχει ελθει η version 4.2.039 po η οποια για καποιο λογο δεν μπορει να κανει update και πεφτει σε error αυτό γινεται ανα μια ωρα εχω δοκιμασει CWM recovery και την TWRP recovery

σας ευχαριστω

 

Ούτε δύο σελίδες πίσω δεν διαβάζετε, έτσι; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...