Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η καινουρια ΚΚ μου βγαζει αντουτου ~18000 :(:( και γενικά σερνεται το τηλ..

Διαπιστώσατε κατι παρομοιο?

 

ποση μπαταρια ειχες;ανα ειχες λιγη τοτε ενεργοποιειται το battery saver και δεν αφηνει το cpu να δουλεψει κανονικα αλλα υποχρονισμενα.πηγαινε στις ρυθμισεις για την μπαταρια και ξετικαρε την επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Aπό coolicool είναι καλά να το παραγγείλω; Επίσης όποιος έχει ελεύθερο χρόνο ας στείλει κανένα link για φθηνή δεύτερη μπαταρία, επιτοίχιο φορτιστή, θήκη και προστασία οθόνης. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων τους συμφορουμίτες.

 

Υ.σ. Κάνω καλή επιλογή ή θα το μετανιώσω; (1η αγορά από Κίνα το w1oos έφτανε στο 30% η μπαταρία και μετά έπεφτε στο μηδέν σε 5 λεπτά, και xiaomi hongmi 1s φόρτιζε όποτε ήθελε.

Link to comment
Share on other sites

ποση μπαταρια ειχες;ανα ειχες λιγη τοτε ενεργοποιειται το battery saver και δεν αφηνει το cpu να δουλεψει κανονικα αλλα υποχρονισμενα.πηγαινε στις ρυθμισεις για την μπαταρια και ξετικαρε την επιλογη.

 

68%, Ξετικαρισμενη η επιλογη και το performance mode στο priority performance.

Μια ματια που εριξα στο cpu spy, μου εβγαλε ολο το τεστ στα 728mhz !!

 

επιλεγοντας maximum gaming performance εβγαλε 21208 και ετρεξε το τεστ στα 1144mhz απασχολώντας 5 πυρήνες μονο...!!!

 

εγκατασταση από την αρχη και αμεσω τρεξιμο αντουτου..>17165 !!!

κατι δεν παει καλα

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Aπό coolicool είναι καλά να το παραγγείλω; Επίσης όποιος έχει ελεύθερο χρόνο ας στείλει κανένα link για φθηνή δεύτερη μπαταρία, επιτοίχιο φορτιστή, θήκη και προστασία οθόνης. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων τους συμφορουμίτες.

 

Υ.σ. Κάνω καλή επιλογή ή θα το μετανιώσω; (1η αγορά από Κίνα το w1oos έφτανε στο 30% η μπαταρία και μετά έπεφτε στο μηδέν σε 5 λεπτά, και xiaomi hongmi 1s φόρτιζε όποτε ήθελε.

 

coolicool είναι γνωστό κατάστημα, δεύτερη μπαταρία γιατί να παιδεύεσαι? βάλε βγάλε θα το χαλάσεις κιόλας, πάρε καλύτερα μια power bank να σε βολέψει, θήκες έχει άπειρες ανάλογα με γούστα, εγώ πήρα μια nillkin και είμαι ευχαριστημένη, όσο για προστασία παραπάνω έγραψα λινκ. Τώρα στην δεύτερη ερώτησή σου τι να απαντήσουμε? σε όλο το thread λέμε πόσο υπέροχο κινητό είναι. Για μένα το αγοράζεις αβίαστα.

Link to comment
Share on other sites

εγκατασταση της πρωτης εκδοσης (1,0) και τρεξιμο αντουτου..> 29444

 

Σίγουρα κατι δεν παει καλά με την 1,1

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

68%, Ξετικαρισμενη η επιλογη και το performance mode στο priority performance.

Μια ματια που εριξα στο cpu spy, μου εβγαλε ολο το τεστ στα 728mhz !!

 

επιλεγοντας maximum gaming performance εβγαλε 21208 και ετρεξε το τεστ στα 1144mhz απασχολώντας 5 πυρήνες μονο...!!!

 

εγκατασταση από την αρχη και αμεσω τρεξιμο αντουτου..>17165 !!!

κατι δεν παει καλα

 

εγκατασταση της πρωτης εκδοσης (1,0) και τρεξιμο αντουτου..> 29444

 

Σίγουρα κατι δεν παει καλά με την 1,1

 

Δεν κατάλαβα για ποια rom μιλάς (μάλλον του laek; ) αλλά κοίταξε να δεις τι governor και scheduler έχει. Κατέβασε το no frills cpu control και κοίτα μην έχει βάλει κανένα conservative κατά λάθος. Στην PURE 4.2 Jonzalvo είναι hotplug και cfq. Γενικά απ ότι είδα δεν έχει και πολλές επιλογές ο kernel της jb. Ίσως kit kat είναι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Aπό coolicool είναι καλά να το παραγγείλω; Επίσης όποιος έχει ελεύθερο χρόνο ας στείλει κανένα link για φθηνή δεύτερη μπαταρία, επιτοίχιο φορτιστή, θήκη και προστασία οθόνης. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων τους συμφορουμίτες.

 

Υ.σ. Κάνω καλή επιλογή ή θα το μετανιώσω; (1η αγορά από Κίνα το w1oos έφτανε στο 30% η μπαταρία και μετά έπεφτε στο μηδέν σε 5 λεπτά, και xiaomi hongmi 1s φόρτιζε όποτε ήθελε.

 

Mπες aliexpress πατα αναζητηση Coolpad F1 ,εχει και του πουλιου το γαλα,διαλεξε καλο πωλητη δηλ. με καλο feedback!

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μισή μέρα σχεδόν που παίζω με την V2 του Laek, έχω δύο προβλήματα σημαντικά. 1ον δεν μπορώ με τίποτα ν αβάλω widget στην lockscreen

 

Το widget στη lock screen το ενεργοποιεις απο το settings a security.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σιγα μην το κανουν και 180. :lol:

 

152 ειναι καλα, οτι πιο πανω θα παρεις το ηχειο/ακουστικο στο χερι σε λιγο καιρο.

 

Εχεις δικιο το χαμηλωσα και γω. Βεβαια μονος τροπος μονιμης βελτιωσης ειναι χοντρο αυτοκολλητο ή μοντιφιά στη λαστιχενια θηκη.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Mπες aliexpress πατα αναζητηση Coolpad F1 ,εχει και του πουλιου το γαλα,διαλεξε καλο πωλητη δηλ. με καλο feedback!

Πιο φθηνό από coolicool δεν έχω βρει

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο το χαμηλωσα και γω. Βεβαια μονος τροπος μονιμης βελτιωσης ειναι χοντρο αυτοκολλητο ή μοντιφιά στη λαστιχενια θηκη.

 

Ή αυτή: http://www.aliexpress.com/store/product/Original-New-Coolpad-f1-8297-8297w-Flip-Case-For-4-7-Coolpad-F1-8297-WCMDA-3G/103919_1801584291.html και το αφήνεις με τη μούρη κάτω. Δεν παχαίνει το κινητό επειδή είναι καπάκι με φλιπ και αν είδα καλά έχει μεγαλύτερο άνοιγμα από το original καπάκι για το ηχείο. Δεν το έχω δουλέψει ποτέ με το original καπάκι γιατί την έβαλα με τη μια, οπότε δεν ξέρω αν κάνει διαφορά όταν το αφήνεις με την μούρη πάνω.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκε μόλις η 1.1 του baldos81 στο needrom.

http://www.needrom.com/download/f1-pure-aosp-kk/

 

Ε ρε γλεντια...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα για ποια rom μιλάς (μάλλον του laek; ) αλλά κοίταξε να δεις τι governor και scheduler έχει. Κατέβασε το no frills cpu control και κοίτα μην έχει βάλει κανένα conservative κατά λάθος. Στην PURE 4.2 Jonzalvo είναι hotplug και cfq. Γενικά απ ότι είδα δεν έχει και πολλές επιλογές ο kernel της jb. Ίσως kit kat είναι αλλιώς.

 

Επιβεβαιώνω και εγώ το χαμηλό σκορ στο antutu για την 1.1 του baldos81. 17519 σε μένα

Link to comment
Share on other sites

Για ανεβάστε screenshot από όλες τις καρτέλες του Antutu και επίσης κοιτάξτε τι governor/scheduler έχει ορίσει.
Link to comment
Share on other sites

Για ανεβάστε screenshot από όλες τις καρτέλες του Antutu και επίσης κοιτάξτε τι governor/scheduler έχει ορίσει.

 

 

Ορίστε και screenshots

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βάλε στο max freq. την max του coolpad και όχι την minimum, Πάτα set on boot, κάνε restart και τρέξε πάλι Antutu...

 

Δηλαδή να είναι Min: 700κάτι και Max: 1500κάτι. Έτσι όπως είναι τώρα δουλεύει πάντα στην κατώτατη συχνότητα ο επεξεργαστής... Βάλε και cfq αντί για deadline αν θες, αν δουλεύεις πάντα λίγες εφαρμογές ταυτόχρονα είναι καλύτερα για performance (αν θυμάμαι καλά). Τουλάχιστον δοκίμασε το μια γιατί αυτό έχει ο jonzalvo στην pure, οπότε να κάνουμε μια σωστή σύγκριση με το Antutu. Λογικά με τις αλλαγές αυτές θα σου βγάλει 30.000+ το Antutu 5.

 

http://i.imgur.com/eETWkJgl.png

 

Γιατί σου βγάζει λιγότερο max και όχι 1.664 δεν ξέρω...

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Μολις το τσεκαρα και εγω,στην καλυτερη περιπτωση 24.000,και ολα αναιβασμενα εννοειται στο performance mode.Κατι δεν μου αρεσει,γυρναω στην v1 baldos81 να δω τι γινεται.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βάλε στο max freq. την max του coolpad και όχι την minimum, Πάτα set on boot, κάνε restart και τρέξε πάλι Antutu...

 

Δηλαδή να είναι Min: 700κάτι και Max: 1500κάτι. Έτσι όπως είναι τώρα δουλεύει πάντα στην κατώτατη συχνότητα ο επεξεργαστής... Βάλε και cfq αντί για deadline αν θες, αν δουλεύεις πάντα λίγες εφαρμογές ταυτόχρονα είναι καλύτερα για performance (αν θυμάμαι καλά). Τουλάχιστον δοκίμασε το μια γιατί αυτό έχει ο jonzalvo στην pure, οπότε να κάνουμε μια σωστή σύγκριση με το Antutu. Λογικά με τις αλλαγές αυτές θα σου βγάλει 30.000+ το Antutu 5.

 

http://i.imgur.com/eETWkJgl.png

 

Γιατί σου βγάζει λιγότερο max και όχι 1.664 δεν ξέρω...

 

Ακολούθησα τις οδηγίες σου κατά γράμμα. Μου έβγαλε 27454

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις οδηγίες σου κατά γράμμα. Μου έβγαλε 27454

 

Ενδιαφέρον. Για βάλε και governor: performance και min/max στην μέγιστη συχνότητα. Reboot, τσέκαρε ότι στο battery είναι απενεργοποιημένο το power saving και τρέξε Antutu. Αν βγάλει παραπάνω σημαίνει ότι δεν κάνει καλό scaling το cpu και αργεί να φορτώσει. Αν βγάλει τα ίδια, δεν ξέρω, ίσως έχει βάλει κάποιο script ή έχει κάνει κάποια βλακεία ο developer (σε προσπάθεια να βελτιώσει τη διάρκεια της μπαταρίας ίσως, δεν έχω παρακολουθήσει τι αλλαγές έκανε).

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Για βάλε και governor: performance και min/max στην μέγιστη συχνότητα. Reboot, τσέκαρε ότι στο battery είναι απενεργοποιημένο το power saving και τρέξε Antutu. Αν βγάλει παραπάνω σημαίνει ότι δεν κάνει καλό scaling το cpu και αργεί να φορτώσει. Αν βγάλει τα ίδια, δεν ξέρω, ίσως έχει βάλει κάποιο script ή έχει κάνει κάποια βλακεία ο developer (σε προσπάθεια να βελτιώσει τη διάρκεια της μπαταρίας ίσως, δεν έχω παρακολουθήσει τι αλλαγές έκανε).

 

Κατι εκανε λαθος τελικα ο dev εδω........περασα την v1,μετρησα,και το σκορ πηγε στο 28800........με antutu X η μετρηση.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κατι εκανε λαθος τελικα ο dev εδω........περασα την v1,μετρησα,και το σκορ πηγε στο 28800........με antutu X η μετρηση.

 

Ρε παιδια μπας και ειναι ενεργοποιημενο το art αντι για dalvik? Το art ειναι ακομα ανωριμο. Δειτε developer options - select runtime.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

29800 ειναι το σκορ παιδια....εγραψα λαθος νουμερο......μια χαρα ειναι. στην v1:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Για βάλε και governor: performance και min/max στην μέγιστη συχνότητα. Reboot, τσέκαρε ότι στο battery είναι απενεργοποιημένο το power saving και τρέξε Antutu. Αν βγάλει παραπάνω σημαίνει ότι δεν κάνει καλό scaling το cpu και αργεί να φορτώσει. Αν βγάλει τα ίδια, δεν ξέρω, ίσως έχει βάλει κάποιο script ή έχει κάνει κάποια βλακεία ο developer (σε προσπάθεια να βελτιώσει τη διάρκεια της μπαταρίας ίσως, δεν έχω παρακολουθήσει τι αλλαγές έκανε).

 

Τώρα μου έβγαλε 17 χιλιάδες κάτι... παραλογισμός :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου έβγαλε 17 χιλιάδες κάτι... παραλογισμός :lol:

 

Εχει θεμα η rom..........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...