Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους ! Τι θα γίνει JP θα αλλάξουμε τηλέφωνο ?

Κορτάρω το Xiaomi Mi MIX 2S αλλά είναι πολλά τα λεφτά !

Αλλά μετά από τόσα χρόνια με το ίδιο αλλά τίμιο τηλεφωνάκι νομίζω αξίζει μία καλή αγορά !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το κάνει, όπως και οποιαδήποτε άλλο κουμπί αρκεί να το ρυθμίσεις εσυ. Πας ρυθμίσεις, επεκτάσεις, καρτέλα σύστημα, πλήκτρα και το μενού που ανοίγει επιλέγεις τι θέλεις να κάνει κάθε πλήκτρο αναλόγως με τον τρόπο που το πατάς.

 

Καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες δεν λειτουργούν τα φυσικά πλήκτρα στην AEX ξαφνικά και ενώ βρίσκομαι σε κάποια εφαρμογή δεν μπορώ να γυρίσω ούτε στο κεντρικό μενού, ούτε πίσω. Γενικά και τα τρία πλήκτρα δεν ανταποκρίνονται σε καμία ενέργεια και για να επιλυθεί το πρόβλημα προσωρινά πρέπει να πατήσω το power button για να σβήσει η οθόνη.

 

Χρησιμοποιώ τη ROM εδώ και έναν μήνα αφού είχε προηγηθεί εγακατάσταση official rom με YGDP tools. Δεν έχει γίνει επαναφορά εφαρμογών με Titanium. Καμιά ιδέα, τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες δεν λειτουργούν τα φυσικά πλήκτρα στην AEX ξαφνικά και ενώ βρίσκομαι σε κάποια εφαρμογή δεν μπορώ να γυρίσω ούτε στο κεντρικό μενού, ούτε πίσω. Γενικά και τα τρία πλήκτρα δεν ανταποκρίνονται σε καμία ενέργεια και για να επιλυθεί το πρόβλημα προσωρινά πρέπει να πατήσω το power button για να σβήσει η οθόνη.

 

Χρησιμοποιώ τη ROM εδώ και έναν μήνα αφού είχε προηγηθεί εγακατάσταση official rom με YGDP tools. Δεν έχει γίνει επαναφορά εφαρμογών με Titanium. Καμιά ιδέα, τι μπορεί να φταίει;

 

Να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν ειμαι κατοχος, αλλα εχω παρομοια εμπειρια. Καταρχην καθαρισε την Dalvik cache. Aν το προβλημα παραμενει, αλλαξε ρομ, αν και παλι συνεχιστει τοτε υπαρχει θεμα με την καλωδιοταινια τις οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες δεν λειτουργούν τα φυσικά πλήκτρα στην AEX ξαφνικά και ενώ βρίσκομαι σε κάποια εφαρμογή δεν μπορώ να γυρίσω ούτε στο κεντρικό μενού, ούτε πίσω. Γενικά και τα τρία πλήκτρα δεν ανταποκρίνονται σε καμία ενέργεια και για να επιλυθεί το πρόβλημα προσωρινά πρέπει να πατήσω το power button για να σβήσει η οθόνη.

 

Χρησιμοποιώ τη ROM εδώ και έναν μήνα αφού είχε προηγηθεί εγακατάσταση official rom με YGDP tools. Δεν έχει γίνει επαναφορά εφαρμογών με Titanium. Καμιά ιδέα, τι μπορεί να φταίει;

 

Πρωτ' απ ολα, προσπάθησε να ενεργοποιήσεις τα navigation buttons επί της οθόνης ώστε να έχεις δυνατοτητα χειρισμου της συσκευής

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω οτι είναι θέμα hardware καθώς δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα με άλλη rom και επίσης μου κάνει εντύπωση οτι λύνεται προσωρινά αν σβήσω την οθόνη με το power button. Dalvik cache καθάρισα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Όταν το κάνει παρατηρώ οτι αλλάζει και ο τρόπος που κάνω scroll στον internet browser καθώς αντί για scroll αντιλαμβάνεται οτι κλικάρω τα link, οπότε και η ενεργοποίηση της navigation bar δεν εξαλείφει τελείως την περίεργη συμπεριφορά.

 

Αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να βάλω χέρι στο generic.kl ή στο build.prop αλλά δεν έχω και τόση εμπειρία να καταλάβω αν κάτι οφείλεται σε αυτά τα δύο. Ενημερωτικά δεν έχω εγκαταστήσει καμία καινούρια εφαρμογή το τελευταίο διάστημα

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι ανεφεραν ότι διορθωθηκε με 2ο περασμα απο πανω της ρομ...

Πριν ομως, δοκιμασε αυτο..

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.mariobile.bestwifikeeper&hl=en_US

 

Επιβεβαιώνω κι εγώ, dirty πέρασμα από πάνω της ρομ και του πατς και έστρωσε το wifi χωρίς να χαθεί τίποτα απολύτως. :)

 

necromanthus, εντελώς άσχετο το πρόβλημα σου, αλλά δοκίμασε κι εσύ το ίδιο, ποτέ δεν ξέρεις. ;)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν μετά από περίοδο αρκετών δοκιμών κατέληξα οτι το πρόβλημα μου με την ξαφνική δυσλειτουργία των soft buttons συσχετίζεται με το φωτισμό τους! Συγκεκριμένα είχα επιλέξει χρονικό όριο φωτισμού για εξοικονόμηση ενέργειας 5 δευτερόλεπτα και παρατήρησα οτι μετά από λίγο δεν ανταποκρινόντουσαν τα soft buttons. Τώρα το γύρισα στο πάντα ενεργό και σε διάστημα 10+ ημερών χρήσης το πρόβλημα παρουσιάστηκε μια φορά μόνο.

 

Αναφορικά με το wifi αν και δεν είχα θέματα αποσυνδέσεων, αλλά δυσκολευόταν να συνδεθεί με το wifi ακολούθησα τη διαδικασία τοy dirty flashing και φλάσαρα και το wifi fix zip που είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα και σε άλλη ρομ και όντως υπάρχει αισθητή βελτίωση.

 

---off topic on------

Έχετε να προτείνετε κάποιον καλό internet browser; Μου αρέσει και έχω συνηθίσει τον UC browser αλλά παρατηρώ οτι καταναλώνει υπερβολική ενέργεια στη συγκεκριμένη rom

----off topic off--------

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μετα απο 4 καταπληκτικα χρονια χρησης αρχισε σημερα η οθονη να μου κανει τα κολπακια που φαινονται στα βιντεο κατω. Η οθονη μαυριζει καθε λιγο και ολες οι εφαρμογες δουλευουν κανονικα στο background. Επισης το touch screen δουλευει κανονικα. Με κλειδωμα ξεκλειδωμα απο το power button επανερχεται για λιγο αλλα το ξανακανει. Δοκιμασα με αρκετες ρομ αλλα το ιδιο. Επισης το κανει και μεσα στη Philz recovery . Να υποθεσω οτι χρειαζεται αλλαγη οθονης ?

 

https://drive.google.com/open?id=1nBtH67kGOXY8iHcXcoc1xHO6flI2ARq5

https://drive.google.com/open?id=1SZ9UKDwSe5OnvWn-aq0HVVMpqEXEBoc9

 

Ευχαριστω την παρεα εκ των προτερων !

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Τι περιμένεις φίλε ,κινέζικα κινητά.

Μια χαλάει το ένα ,μια το άλλο γενικά δεν είναι αξιοπιστα.

Πάρε ένα samsung να βρεις την υγειά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμένεις φίλε ,κινέζικα κινητά.

Μια χαλάει το ένα ,μια το άλλο γενικά δεν είναι αξιοπιστα.

Πάρε ένα samsung να βρεις την υγειά σου. :)

 

Το post απευθυνεται σε παιδια με παραπανω γνωσεις απο εμενα και διαθεση να βοηθησουν να εντοπισω το προβλημα μου. Οπως και με εχουν βοηθησει πολλες φορες στο παρελθον. Δεν δημοσιευτηκε στην ενοτητα ''Επιλογη συσκευης'' . :)

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μετα απο 4 καταπληκτικα χρονια χρησης αρχισε σημερα η οθονη να μου κανει τα κολπακια που φαινονται στα βιντεο κατω. Η οθονη μαυριζει καθε λιγο και ολες οι εφαρμογες δουλευουν κανονικα στο background. Επισης το touch screen δουλευει κανονικα. Με κλειδωμα ξεκλειδωμα απο το power button επανερχεται για λιγο αλλα το ξανακανει. Δοκιμασα με αρκετες ρομ αλλα το ιδιο. Επισης το κανει και μεσα στη Philz recovery . Να υποθεσω οτι χρειαζεται αλλαγη οθονης ?

 

https://drive.google.com/open?id=1nBtH67kGOXY8iHcXcoc1xHO6flI2ARq5

https://drive.google.com/open?id=1SZ9UKDwSe5OnvWn-aq0HVVMpqEXEBoc9

 

Ευχαριστω την παρεα εκ των προτερων !

 

Η οθόνη σου είναι χτυπημένη; τι είναι αυτές οι δύο γραμμές;

Η αφή μπορεί να δουλεύει και με σπασμένη οθόνη, μη το λαμβάνεις υπόψη.

Λογικά αν το κάνει και στο ρικοβερι, μάλλον πας για αλλαγή οθόνης

 

Δοκίμασε να το ανοίξεις μήπως έχει χαλαρώσει το φισάκι της οθόνης

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη σου είναι χτυπημένη; τι είναι αυτές οι δύο γραμμές;

Η αφή μπορεί να δουλεύει και με σπασμένη οθόνη, μη το λαμβάνεις υπόψη.

Λογικά αν το κάνει και στο ρικοβερι, μάλλον πας για αλλαγή οθόνης

 

Δοκίμασε να το ανοίξεις μήπως έχει χαλαρώσει το φισάκι της οθόνης

 

Ευχαριστω μηχανικε θα το κοιταξω η ισως το δει τεχνικος γιατι ειναι λεπτοδουλεια για εμενα μαλλον.

Ναι εχει πεσει στο παρελθον (το εριξε ο σκυλος :lol:) και ειναι ετσι εδω και κανα χρονο. Βεβαια υπηρχε μονο το ραγισμα μεχρι προσφατα οποτε και εμφανιστηκαν αυτες οι μαυρες γραμμες σαν καμμενα pixels

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αστείο ήταν φίλε :)

Το κινητό είναι κόσμημα ,ότι πιο vfm έχει βγει σε android ever.

Με σπασμένη οθόνη δεν αξίζει να το φτιάξεις (είναι από δύσκολο έως αδύνατο να βρεις ορίτζιναλ οθόνη) ,είτε αγοράζεις νέο κινητό είτε βρίσκεις στις αγγελίες ένα μεταχειρισμένο f1 και κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αστείο ήταν φίλε :)

Το κινητό είναι κόσμημα ,ότι πιο vfm έχει βγει σε android ever.

Με σπασμένη οθόνη δεν αξίζει να το φτιάξεις (είναι από δύσκολο έως αδύνατο να βρεις ορίτζιναλ οθόνη) ,είτε αγοράζεις νέο κινητό είτε βρίσκεις στις αγγελίες ένα μεταχειρισμένο f1 και κάνεις την δουλειά σου.

 

Κανενα προβλημα απλως δε ξερω αν μπορει να φτιαχτει με μια οθονη η μπορει να ειναι και κατι αλλο πιο απλο. Ο τεχνικος μου ειπε οτι μπορει και να ειναι απο μπαταρια η και μητρικη εκτος απο οθονη που περασα και ρωτησα.

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επέλεξε από τις ρυθμίσεις η οθόνη να μείνει μόνιμα αναμμένη.

 

Εάν σου σβήσει χρονομέτρησε σε πόσο χρόνο χρόνο το κάνει. Κάνε μερικές μετρήσεις και δες αν ο χρονος είναι σταθερός

 

EDIT: βγάλε το πίσω καπάκι και καθαρισε το κουμπί (power onoff) επάνω στην πλακέτα μήπως κανει καποια μικροεπαφή και σβήνει.

δοκίμασε, χωρις το πισω καπάκι, με χρήση οδοντογλυφίδας να το πιέσεις.

Δες..

Πιέζεται κανονικά

κάνει κλικ όταν το πατάς?

 

Παρατηρείς ασυνήθη θερμοκρασία

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επέλεξε από τις ρυθμίσεις η οθόνη να μείνει μόνιμα αναμμένη.

 

Εάν σου σβήσει χρονομέτρησε σε πόσο χρόνο χρόνο το κάνει. Κάνε μερικές μετρήσεις και δες αν ο χρονος είναι σταθερός

 

EDIT: βγάλε το πίσω καπάκι και καθαρισε το κουμπί (power onoff) επάνω στην πλακέτα μήπως κανει καποια μικροεπαφή και σβήνει.

δοκίμασε, χωρις το πισω καπάκι, με χρήση οδοντογλυφίδας να το πιέσεις.

Δες..

Πιέζεται κανονικά

κάνει κλικ όταν το πατάς?

 

Παρατηρείς ασυνήθη θερμοκρασία

 

Ναι έχω ήδη βάλει το sleep mode σε never off. Ο χρονος που σβηνει ειναι τυχαιος τελειως, μπορει να σβησει μετα απο 10 λεπτα χρησης μπορει και καθε 5 δευτερολεπτα. Μολις σβησει παταω power button να μπει σε sleep και ξανα να ανοιξει και σχεδον παντα επανερχεται για λιγο ακομη.

Κανει κλικ κανονικα το power button και καμια ασυνήθιστη θερμοκρασια

Επισης ευχαριστω για τη βοηθεια !

 

Edit: Υπαρχει οντως περιπτωση να ειναι μπαταρια ? Μου φανηκε πολυ περιεργο που μου το ειπαν σαν ιδεα ομως οντως η μπαταρια εινα στα τελευταια της δε κραταει πολυ.

Edited by devilgene
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αν η μπαταρία έχει φουσκώσει και πιέζει κάπως την οθόνη ίσως να ευθύνεται αυτή, αλλά διαφορετικά πολύ δύσκολο. Σε λογικά πλαίσια θα το απέκλεια εντελώς, αλλά επειδή έχουμε δει πράγματα και θάυματα στα κινητά, δε μπορώ να αποκλείσω τίποτα, ούτε καν την πρίζα στην οποία το φορτίζεις! :lol:

Αν υπήρχε υπερθέρμανση θα μπορούσε να οφείλεται εκεί (τέτοιο πρόβλημα δείχνει), αλλά από όσα αναφέρεις, μάλλον δεν ισχύει ούτε αυτή η περίπτωση.

To μόνο στο οποίο πάει το μυαλό μου, είναι το ότι ίσως κάπου χάνει επαφή κάποια καλωδιοταινία μέσα στο κινητό. Αν έχεις την υπομονή και πιάνουν τα χέρια σου, θα πρέπει να το ψάξεις. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, μήπως έχει κανείς το πατσάκι που εξαφανίζει το nvram error από το wifi....τρέχω με MIUI 9....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μετα απο πολυυυ καιρο..μετα απο πανω απο 4 χρονια στο coolpad της γυναικας μου αρχισε να κανει διαφορα το ηχειο..τσαφαριζει και παιζει πολυ πιο σιγα..μαλλον θεμα ημερων να σταματησει εντελως..εχω αλλο ενα coolpad για ανταλλακτικα..υπαρχει κανενα βιντεο οδηγος για το πως το αλλαζω;;θεεενξ..
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μετα απο πολυυυ καιρο..μετα απο πανω απο 4 χρονια στο coolpad της γυναικας μου αρχισε να κανει διαφορα το ηχειο..τσαφαριζει και παιζει πολυ πιο σιγα..μαλλον θεμα ημερων να σταματησει εντελως..εχω αλλο ενα coolpad για ανταλλακτικα..υπαρχει κανενα βιντεο οδηγος για το πως το αλλαζω;;θεεενξ..

 

Το βιντεάκι δείχνει την αποσυναρμολόγηση του F1.

Δεν έκατσα να δω 40 λεπτά, αλλά πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παμε για αλλαγη οθονης η αλλη συσκευη παιδια . Υπαρχει κανεις που ξερει τιποτα για οθονη η εχει καμια μεταχειρισμενη για πωληση :D . Καμια καλη συσκευη του 2019 στα χρηματα του Coolpad αν δε μπορεσω να τη φτιαξω ?
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...