Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποστ 24781

Όποιος το κατεβάσει να ανοίξει το UPDATE script

Τα credits έχουν αποδωθεί στον δημιουργό και αναγράφονται ορθά.

.

 

Ομοίως και ο thp..

 

http://s3.postimg.org/uw1hg0avn/Screenshot_20170529_203359.png

posted image

 

. Πάντα αποδίδονται.

 

 

Λόγου χάρη..

 

http://s14.postimg.org/tedlyouq9/Screenshot_20170529_203950.png

image hosting over 10mb

Αυτά

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Λοιπόν,

Εχω φτιάξει μια έκδοση της Lineage 13 που εγκαθίσταται με οποιοδήποτε recovery. Επίσης περιλαμβάνει όλες τις διορθώσεις και εφαρμογές που διορθώνουν όλα τα bugs.

 

Ακομη και το VPN λειτουργεί (εχω γράψει παλαιότερα)

 

Μοναδικά bugs:

- εξωτερικό ηχείο ραδιοφώνου

- πτώση δικτυου σε εισερχόμενη κλήση και απάντηση με τα hands-free κουμπωμενα. Αν απαντήσετε στην κλήση και κουμπωσετε αμέσως μετά τα ακουστικά, λειτουργούν κανονικά.

(είναι θέμα χρόνου να βρεθεί λύση)

 

Όποιος την θέλει, θα την λάβει με πμ. Οι οδηγίες θα αναρτηθούν στο νήμα δημοσίως.

Όποιος θέλει... :)

 

Εννοείται, η ρομ προέρχεται από τη σελίδα του mtkdev. Απλά, στην δική του, απαιτείται αλλαγή ρικοβερι. Στην δική μου, οχι. + τις διορθώσεις (γρήγορη εύρεση δορυφόρων, πράσινα βίντεο σε φουμπου, σναπτσατ και τέτοια). (επίσης, είχε θέμα με το root, αν και ενσωματωμένο, μια το έβλεπε μια οχι. Προτίμησα τον κλασικό τρόπο και τώρα παίζει ρολόι)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Εχω φτιάξει μια έκδοση της Lineage 13 που εγκαθίσταται με οποιοδήποτε recovery. Επίσης περιλαμβάνει όλες τις διορθώσεις και εφαρμογές που διορθώνουν όλα τα bugs.

 

Ακομη και το VPN λειτουργεί (εχω γράψει παλαιότερα)

 

Μοναδικά bugs:

- εξωτερικό ηχείο ραδιοφώνου

- πτώση δικτυου σε εισερχόμενη κλήση και απάντηση με τα hands-free κουμπωμενα. Αν απαντήσετε στην κλήση και κουμπωσετε αμέσως μετά τα ακουστικά, λειτουργούν κανονικά.

(είναι θέμα χρόνου να βρεθεί λύση)

 

Όποιος την θέλει, θα την λάβει με πμ. Οι οδηγίες θα αναρτηθούν στο νήμα δημοσίως.

Όποιος θέλει... :)

 

Εννοείται, η ρομ προέρχεται από τη σελίδα του mtkdev. Απλά, στην δική του, απαιτείται αλλαγή ρικοβερι. Στην δική μου, οχι. + τις διορθώσεις (γρήγορη εύρεση δορυφόρων, πράσινα βίντεο σε φουμπου, σναπτσατ και τέτοια). (επίσης, είχε θέμα με το root, αν και ενσωματωμένο, μια το έβλεπε μια οχι. Προτίμησα τον κλασικό τρόπο και τώρα παίζει ρολόι)

 

Πότε θα έχουμε τις οδηγίες και την rom???

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ LINEAGE OS 13.0 (MM) ΣΕ COOLPAD F1

Πρωτ' απ΄ όλα καντε ενα Nandroid Backup το τρεχων λειτουργικό σας για κάθε ενδεχόμενο.

 

Η εγκατάσταση μπορει να γινει με οποιοδήποτε custom recovery.

Για εγκατάσταση με TWRP: Wipe Data/Factory Reset/cache

Για εγκατάσταση με PHILZ: Wipe and Format Options>Wipe Dalvik/Art cache

>Clean to install a new rom

 

1. φλασάρετε ΡΟΜ, αμέσως μετά

2. φλασαρετε GApps, από http://opengapps.org/ (ARM , 6.0, pico )

3. Κανετε Reboot και εισέρχεστε στο λειτουργικο. Αφού ¨σετάρετε¨το λογαριασμό σας και μπείτε στην main screen (κεντρική σελίδα) και ορίσετε την SD card as portable device από την ειδοποίηση στην μπάρα επάνω (σίγουρα την πρωτη επιλογή, δεν θυμαμαι αν λέει ετσι), πατε settings>about, κανετε πολλά πατήματα στο Βuilt Number και ξεκλειδώνετε τα developer option. Εκει ενεργοποιείτε το advanced reboot και λιγο πιο κατω το root access σε Apps and ADB.

4. Κάνετε Reboot σε recovery και φλασάρετε το sound patch https://drive.google.com/file/d/0B8eRnW5pT2J5TWt6d1hraThyWDQ/view?usp=sharing

5. Reboot και τελος.

 

 

 

Μπαίνοντας στο λειτουργικό, ανοιγετε τον xposed installer. Πατατε εκει που λέει INSTALL/UPDATE (VERSION 87). Θα κατεβασει και θα εγκαταστησει το framework. Μετά πάτε στις 3 παύλες πάνω αριστερά και ανοιγετε τα modules και τα τσεκάρετε όλα.

http://s2.postimg.org/tydxz2nix/Screenshot_20170528_212915.png

20mb image hosting

Καντε επανεκκίνηση.

 

Workarounds:

1. XinternalSD

Σεταρετε το ετσι:

http://s12.postimg.org/f46pk1b71/Screenshot_20170530_161333.png

upload pics

Έχετε πλήρη προσβασιμοτητα στην καρτα σας (εγγραφή /ανάγνωση)

2. NotifyClean (αφαιρεί την ενοχλητική ειδοποίηση σχετικά με το usb charging options)

Συνδέετε το τηλέφωνο στον υπολογιστή, ανοιγετε το NotifyClean και πατε στο Android system και κοκκινίζετε αυτό που βλέπετε.

http://s11.postimg.org/83nygg36b/Screenshot_20170530_161523.png

how to capture screen

Έτσι, θα είναι μόνιμα σε USB MTP

 

3. Shadowshocks (με αυτό λειτουργεί το VPN με ολους τους browsers !)

Πατε στα settings της εφαρμογής και τσεκαρετε το NAT mode (deprecated)

Πατάτε το αεροπλανάκι

http://s1.postimg.org/54zc7eff3/Screenshot_20170530_161650.png

image upload

Voila !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  

 

4. Απώλεια ήχου από τα ακουστικά οταν ανοίγετε το FM Radio. Δλδ, ενω δείχνει ότι παίζει, δεν βγαίνει ήχος.

Η λύση : τραβήξτε ενα βίντεο με την κάμερα σας (2 δευτερολεπτων) και κάντε του αναπαραγωγή. Επειτα ανοίγετε το ραδιόφωνο και ο ήχος έχει ξεμπλοκαρει. Οπότε εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα, θα κάνετε αναπαραγωγή το βιντεακι που τραβηξατε... . (ε, να και κάτι που ανακάλυψα, εξ ολοκλήρου, εγω... χαχαχα)

 

Μεταξύ άλλων περιέχεται:

- Nova Launcher 5.0.1 ( ;) )

- Viper4Android

- Titanium Backup 8.0.0.2 ( ;) )

- Navigation bar music visualizer (βάλτε μουσική και θα καταλάβετε)

- Recent app cleaner (με παρατεταμένο πατημα του home button εμφανιζει τις τρέχουσες εφαρμογές με δυνατοτητα κλεισιματος τους.)

- FX File Explorer Plus Root

- GPS Connected_v1.7 (κρατάει το στιγμα GPS ακόμη και μετά από έξοδο του προγράμματος πλοήγησης)

- Statusbar Headset icon (εμφανίζει το εικονίδιο ακουστικών διότι εξέλειπε της ρομ. Μάλιστα, δίνει την δυνατοτητα να επιλέξετε και σχέδια)

 

Εννοειται, ότι έχουν γίνει κάτι μικροδιορθώσεις και προσθήκες ώστε να έτοιμη πακέτο. Μπορείτε να περάσετε και Gravity box. Οποια modules δεν τα θέλετε ή ενδεχομένως επικαλύπτονται από το Gravitybox, που ισως βάλετε, ξηλώστε τα με το Titanioum.

Για να μπορείτε να ανεβάσετε φωτο στο φέης ή αποστολή μεσω μεσεντζερ, πάτε στις ρυθμίσεις, εφαρμογές, διακιώματα και τους δίνετε δικαίωμα προσβασης στον αποθηκευτικό χωρο

Η ρομ προέρχεται από την σελίδα του mtkdev.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ένα τεράστιο μπράβο στον Jpower μόνο και μόνο που αφιερώνει τόσο χρόνο στο κινητό μας, το οποίο έκλεισε τον τρίτο χρόνο ύπαρξης και όμως παραμένει τόσο ζωντανό! Φίλε, θα ήθελα να μου στείλεις με pm το λινκ της ρομ, αν και δεν ξέρω αν θα προλάβω να την δοκιμάσω αυτές τις μέρες εν όψει τριημέρου Αγίου Πνεύματος! Αλλιώς από βδομάδα! Θα μου λείψει η Miui και οι ευκολίες της, αλλά θέλω να νιώσω λίγο το 6άρι Android! Και πάλι μπράβο για την προσπάθειά σου!!
Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο και από μένα στον Jpower, αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ρομ του. Όπως και να` χει, η ασχολία του και το ενδιαφέρον του, αν μη τι άλλο, αξίζει τα συγχαρητήρια όλων μας.

Μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ. Επειδή δεν θέλω να αλλάξω το τηλέφωνο ακόμη και επειδή τις τελευταίες μέρες η μπαταρία έχει σχεδόν τελειώσει (2 φορές τη μέρα το φορτίζω), θα ήθελα μια γνώμη αν κάποιος γνωρίζει...

Αυτή η αυτή ?

Μια σαν την πρώτη είχα ξαναπαραγγείλει (όχι από τον συγκεκριμένο πωλητή), αλλά παρά του ότι έδειχνε γνήσια, αποδείχτηκε μεγάλη μαϊμού. Αυτή τη φορά λέω να δοκιμάσω την τύχη μου στη δεύτερη η οποία δεν το κρύβει ότι είναι μαϊμού, αλλά επειδή δεν γνωρίζω τι παίζει με τα mΑh που αναγράφει, θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που ίσως γνωρίζει κάτι.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα μετά από 2+ χρόνια που παρακολουθώ το νήμα ανελλιπώς και αθόρυβα σαν αναγνώστης.

Καταρχάς πολλά μπράβο και ευχαριστίες σε όλους εκείνους που κατά καιρούς έχουν αφιερώσει πολύ από το χρόνο τους για να βρουν λύσεις στα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζαμε με τις διάφορες ρομ και το ότι τις μοιράστηκαν με άτομα τα οποία δεν έχουν τις γνώσεις να σκαλίσουν το τηλέφωνο ( μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ).

Επίσης θέλω να πω ένα μεγαλύτερο ΜΠΡΑΒΟ στον JPOWER που εξακολουθεί να παιδεύει και να παιδεύεται με το coolpadακη μας και να μας προσφέρει καλούδια κρατώντας ζωντανή και με ενδιαφέρον μια συσκευή η οποία οδεύει προς την δύση της …

Τον κόπο, την προσπάθεια που καταβάλει ο καθένας και το αποτέλεσμα της δουλειάς που έπειτα μοιράζεται με άλλους ποτέ δεν πρέπει να την φθονούμε… αλλά να την στηρίξουμε και να βοηθήσουμε στην βελτίωση της όσο μπορούμε.

Υ.Γ

Jpower «KEEP WALKING…»

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο και από μένα στον Jpower, αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ρομ του. Όπως και να` χει, η ασχολία του και το ενδιαφέρον του, αν μη τι άλλο, αξίζει τα συγχαρητήρια όλων μας.

Μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ. Επειδή δεν θέλω να αλλάξω το τηλέφωνο ακόμη και επειδή τις τελευταίες μέρες η μπαταρία έχει σχεδόν τελειώσει (2 φορές τη μέρα το φορτίζω), θα ήθελα μια γνώμη αν κάποιος γνωρίζει...

Αυτή η αυτή ?

Μια σαν την πρώτη είχα ξαναπαραγγείλει (όχι από τον συγκεκριμένο πωλητή), αλλά παρά του ότι έδειχνε γνήσια, αποδείχτηκε μεγάλη μαϊμού. Αυτή τη φορά λέω να δοκιμάσω την τύχη μου στη δεύτερη η οποία δεν το κρύβει ότι είναι μαϊμού, αλλά επειδή δεν γνωρίζω τι παίζει με τα mΑh που αναγράφει, θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που ίσως γνωρίζει κάτι.

 

Η δεύτερη αποκλείεται να είναι περισσότερα mah, θα έπρεπε να είναι και μεγαλύτερη σε μέγεθος, έχω αγοράσει εγώ μεγαλύτερη για άλλη συσκευή, τρίχες, το ίδιο κρατούσε.

Link to comment
Share on other sites

Can you use twitch with your rom?

On previous veraions with MM and LP problems would be or green video or just sound comming and pictire would be freezed

 

Not fixed yet.

BUT...

Download this browser

https://mega.nz/#!5cIBhbKD!bp3Ps38UvDKVITMEs_B7KiMAazO2yrai_wFUWjvwGGA

And u can watch any video from twitch.tv without any problem

(choose 480p for better playback performance stability)

http://s17.postimg.org/tq4y1kz0v/Screenshot_20170531_014649.png

upload image online

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε κανεις την rom του thp@1997 απο το xda που λεει οτι εφτιαξε το 2g/3g switch?

 

Kατα προτιμηση καποιος απο Αθηνα που μπαινοβγαινει σε metro για να δουμε αν εχει φτιαξει και το bug που δεν ξανασυνδεονται τα data..

 

Αν δεν εχει φτιαχτει αυτο,τα βιντεο σε fb και browser που δεν παιζουν σωστα και τo blackout του τηλεφωνου οταν σου κλεινουν το τηλεφωνο η rom ειναι αχρηστη βεβαια.

 

 

Θα την δοκιμαζα στα καπακια πριν κανα χρονο αλλα τωρα που εχω αραξει με την miui του xs τοσους μηνες χωρις bugs δεν ψηνομαι να γινω πειραματοζωο σε εξαρες ευκολα..

 

Παντως αν καταφερε και εφτιαξε το 3g switch o thp@1997 respect..!

καλησπερα και παλι πισω στο coolpad το κατεστρεψα το mi4 που αγορασα :lol: αλλα το coolpad ακομα ζει! φιλε μου μηπως μπορεις να μου δωσεις το λινκ για την miui του xs που λες που ειναι απροβληματιστη? και κατι αλλο θελει gapps? εχω τωρα την inew v3, πιστευεις οτι αξιζει καλητερα η miui? Edited by thomas93
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι πισω στο coolpad το κατεστρεψα το mi4 που αγορασα :lol: αλλα το coolpad ακομα ζει! φιλε μου μηπως μπορεις να μου δωσεις το λινκ για την miui του xs που λες που ειναι απροβληματιστη? και κατι αλλο θελει gapps? εχω τωρα την inew v3, πιστευεις οτι αξιζει καλητερα η miui?

καλημερα,το link το εχω δωσει στις προηγουμενες 2-3 σελιδες,τσεκαρε το γιατι ειμαι εξω.Ειναι η δευτερη rom που γραφει miui7 (ειναι miui8).

 

Δεν εχει κανενα bug,αλλα ειναι μονο στα αγγλικα να ξερεις.

 

Μετα το φλασαρισμα της rom και ενα reboot περνας οποια gapps θελεις απο opengapps ( αρκει να ναι kitkat,arm)

 

φυσικα και ειναι καλυτερη απο την iNew,η rom ειναι ολοκαινουργια,η ιδια που φοραν αυτη τη στιγμη τα τελευταια xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

A quick question how to add recovery mode or access it in this rom 8297W-EMUI3.0-minimal-8.25-clean-GR or is there a version with it installed(not minimal but full)? I tried install it using mobileuncle tools but it can't reboot into it.

I want to access google store but at this point it is not possible and installation is not possible as well.

 

 

Μια γρήγορη ερώτηση σχετικά με τον τρόπο προσθήκης της μεθόδου ανάκτησης ή την πρόσβαση σε αυτήν την έκδοση 8297W-EMUI3.0-minimal-8.25-clean-GR ή υπάρχει κάποια έκδοση με αυτήν (δεν είναι ελάχιστη αλλά πλήρης); Δοκίμασα να το εγκαταστήσω χρησιμοποιώντας τα εργαλεία του mobileuncle, αλλά δεν μπορεί να επανεκκινήσει σε αυτό.

Θέλω να αποκτήσω πρόσβαση στο Google Store αλλά σε αυτό το σημείο δεν είναι δυνατή και η εγκατάσταση δεν είναι δυνατή.

 

U may try this apk

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.antaresone.quickreboot

 

It supports a variety of boot options. Allow supersu root permitiions once needed

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,το link το εχω δωσει στις προηγουμενες 2-3 σελιδες,τσεκαρε το γιατι ειμαι εξω.Ειναι η δευτερη rom που γραφει miui7 (ειναι miui8).

 

Δεν εχει κανενα bug,αλλα ειναι μονο στα αγγλικα να ξερεις.

 

Μετα το φλασαρισμα της rom και ενα reboot περνας οποια gapps θελεις απο opengapps ( αρκει να ναι kitkat,arm)

 

φυσικα και ειναι καλυτερη απο την iNew,η rom ειναι ολοκαινουργια,η ιδια που φοραν αυτη τη στιγμη τα τελευταια xiaomi.

καταλαβα ευχαριστω αυτο με το μονο αγγλικα με προβληματιζει αλλα νομιζω υπαρχει ενα προγραμμα που κανει μια ψευτομεταφραση θα το ψαξω
Link to comment
Share on other sites

I miui 8 from X_s, only problems would be ota updates that installs chinesse crap,

and for some reason push notifications arent working correctly, i did set up all settings required for them to work

 

His latest version is actually really fast and lag free

Link to comment
Share on other sites

I miui 8 from X_s, only problems would be ota updates that installs chinesse crap,

and for some reason push notifications arent working correctly, i did set up all settings required for them to work

 

His latest version is actually really fast and lag free

 

Have you tried HiveUI from Needrom? Everything works as it should, push notifications more than perfect, strange aesthetics and crappy dialer but except of these minor flaws the rest is perfect.

Link to comment
Share on other sites

Nope, never tried it, but i doubt ill try it soon since i was thinking of testing MM now it is finally fixed issue with 2g/3g switch

 

But funny thing is, i dont remember that jpowers version had this problem

 

I have never tried MM because of the problems, i will check this one.

Link to comment
Share on other sites

I did try them few times. Also i did try LP, but didnt quite like them cause of bugs and other stuff, i mostly like miui, since i love KK roms, and miui is updated all the time and we still have support for our phones,

 

Jpower did great job on porting it. But now he is onto MM roms. So he doesnt have time to make new version

 

Also one thing that bothers me, im kinda lazy, after installing MM i dont like setting up so much stuff and extensions for it to work correctly

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...