Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους έχουν θέμα (4.4) με τη μπαταρία, όπως είχα αναφέρει εγώ πριν λίγο καιρό :

Αφού το έψαξα αρκετά και λεπτομερώς, βρήκα τη λύση σε κάτι που ομολογώ πως ούτε το γνώριζα, ούτε το περίμενα, ούτε καταλαβαίνω ακόμη το λόγο που συμβαίνει :w00t: !!!

Τη μπαταρία την ξεζούμιζε τελικά το mediaserver και το κινητό κυριολεκτικά σώθηκε, διαγράφοντας ένα φάκελο από την sd με 5.500 φωτογραφίες.

Από εκεί που στο τρίωρο έπεφτε κάτω από το 20%, πλέον στις 10 ώρες βρίσκεται στο 75% συν το ότι εξαφανίστηκε τόσο το ψευτοlag που είχε (δεν ενοχλούσε αυτό), όσο και οι θερμοκρασίες μαγειρέματος !!!

Όλα τα παραπάνω με την καινούρια μπαταρία την οποία τη θεωρούσα μαϊμού η χαλασμένη, αφού την είχα ταράξει στο καλιμπράρισμα και δεν έστρωνε με τίποτα !!! :lol:

Το κινητό έγινε σαν καινούριο κυριολεκτικά !!! :up:

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Για όσους έχουν θέμα (4.4) με τη μπαταρία, όπως είχα αναφέρει εγώ πριν λίγο καιρό :

Αφού το έψαξα αρκετά και λεπτομερώς, βρήκα τη λύση σε κάτι που ομολογώ πως ούτε το γνώριζα, ούτε το περίμενα, ούτε καταλαβαίνω ακόμη το λόγο που συμβαίνει :w00t: !!!

Τη μπαταρία την ξεζούμιζε τελικά το mediaserver και το κινητό κυριολεκτικά σώθηκε, διαγράφοντας ένα φάκελο από την sd με 5.500 φωτογραφίες.

Από εκεί που στο τρίωρο έπεφτε κάτω από το 20%, πλέον στις 10 ώρες βρίσκεται στο 75% συν το ότι εξαφανίστηκε τόσο το ψευτοlag που είχε (δεν ενοχλούσε αυτό), όσο και οι θερμοκρασίες μαγειρέματος !!!

Όλα τα παραπάνω με την καινούρια μπαταρία την οποία τη θεωρούσα μαϊμού η χαλασμένη, αφού την είχα ταράξει στο καλιμπράρισμα και δεν έστρωνε με τίποτα !!! :lol:

Το κινητό έγινε σαν καινούριο κυριολεκτικά !!! :up:

φιλε μήπως εφτιαχνες εναν οδηγό στα ελληνικά σε εμας που δεν κατεχουμε και πολυ τα αγγλικά θα ηταν πολυ χρησιμο ! εαν σου το επιτρεπει φυσικα ο χρονος σου :)
Link to comment
Share on other sites

φιλε μήπως εφτιαχνες εναν οδηγό στα ελληνικά σε εμας που δεν κατεχουμε και πολυ τα αγγλικά θα ηταν πολυ χρησιμο ! εαν σου το επιτρεπει φυσικα ο χρονος σου :)

 

Με απλά λόγια, μην κρατάς τεράστιο αριθμό φωτογραφιών και βίντεο στον αποθηκευτικό χώρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Η Lineage (chronicle 4 :D ) μου ανεβάζει θερμοκρασίες πολύ μεγάλες σε gaming και πάντα σε σχέση με την τελευταία ΜUI του jp.

Θα επιστρέψω στην Mui προσωπικά

:X
Link to comment
Share on other sites

φιλε μήπως εφτιαχνες εναν οδηγό στα ελληνικά σε εμας που δεν κατεχουμε και πολυ τα αγγλικά θα ηταν πολυ χρησιμο ! εαν σου το επιτρεπει φυσικα ο χρονος σου :)

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rrr.android.mediaserverkiller

 

Βάλτε στις εξαιρέσεις το viper4android διότι το κλείνει κσι χάνονται τα εφέ

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Η Lineage (chronicle 4 :D ) μου ανεβάζει θερμοκρασίες πολύ μεγάλες σε gaming και πάντα σε σχέση με την τελευταία ΜUI του jp.

Θα επιστρέψω στην Mui προσωπικά

 

Τελικά την ξαναπέρασα διαγράφοντας φώτος κτλ διαβάζοντας το ποστ του marras και όλα καλά,φυσιολογικές θερμοκρασίες

:X
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,να κανω μια ερωτηση..συνηθως φορτιζω το κινητο κ μεσα στο αυτοκινητο απο 2din πηγη τα τελευταια 2 χρονια,το παραδοξο σημερα ηταν πως καποια στιγμη εκαν η πηγη ενα restart απο μονη της οση ωρα φορτιζα το τηλεφωνο κ απο εκεινη την ωρα εχει φουσκωσει ελαχιστα η μπαταρια (βασικα το περιτυλιγμα της)κ δεν φορτιζει με τιποτα το τηλεφωνο ενω η μπαταρια απλα ξεφορτιζει και το τηλεφωνο ειναι κανονικα σε λειτουργια,αλλαξα και φορτιστη αλλα τιποτα παλι,το συνδεσα κξ στο λαπτοπ και το μονο που κανει ειναι να μου βγαζει μηνυμα οτι καποιο προβλημα εχει η συσκευη αλλα και παλι δε φορτιζει,ειναι θεμα μπαταριας η ισωσ φαγωθηκε μεσα τα δοντακια της εγκοπης που φορτιζει?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,να κανω μια ερωτηση..συνηθως φορτιζω το κινητο κ μεσα στο αυτοκινητο απο 2din πηγη τα τελευταια 2 χρονια,το παραδοξο σημερα ηταν πως καποια στιγμη εκαν η πηγη ενα restart απο μονη της οση ωρα φορτιζα το τηλεφωνο κ απο εκεινη την ωρα εχει φουσκωσει ελαχιστα η μπαταρια (βασικα το περιτυλιγμα της)κ δεν φορτιζει με τιποτα το τηλεφωνο ενω η μπαταρια απλα ξεφορτιζει και το τηλεφωνο ειναι κανονικα σε λειτουργια,αλλαξα και φορτιστη αλλα τιποτα παλι,το συνδεσα κξ στο λαπτοπ και το μονο που κανει ειναι να μου βγαζει μηνυμα οτι καποιο προβλημα εχει η συσκευη αλλα και παλι δε φορτιζει,ειναι θεμα μπαταριας η ισωσ φαγωθηκε μεσα τα δοντακια της εγκοπης που φορτιζει?

 

edit... παιδια κατι βρηκα, αρχιζει κ φορτιζει οταν κουναω πανω κατω το usb μεσα την υποδοχη στην τρυπα που μπαινει το usb μηπως γνωριζει κανεις ανταλλακτικο κ πως το βρισκουμε?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

edit... παιδια κατι βρηκα, αρχιζει κ φορτιζει οταν κουναω πανω κατω το usb μεσα την υποδοχη στην τρυπα που μπαινει το usb μηπως γνωριζει κανεις ανταλλακτικο κ πως το βρισκουμε?ευχαριστω

 

Όλα αυτά κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα σοβαρο θεμα...εχω την hiveui με δυο σιμ...πολλες φορες ενω δειχνει οτι εχουν σημα,παω να παρω τηλεφωνο και το χανουν και οι δυο και μετα απο καποια δευτερολεπτα το ξαναβρισκουν..αν ομως δε το παρω χαμπαρι χανω ενα σωρο κλησεις επειδη δε φαινεται οτι δεν εχω σημα.αν απενεργοποιησω τη μια απο τις δυο δεν εχω τετοιο θεμα..αυτο το ειχα συναντησει και σε προηγουμενη ρομ.σημειωτεον...εβαλα μαμισια ρομ cpb και μετα φλασαρα την hiveui για να ειναι καθαρη..υπαρχει λυση;;;το χει συναντησει κανεις αλλος;;
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα σοβαρο θεμα...εχω την hiveui με δυο σιμ...πολλες φορες ενω δειχνει οτι εχουν σημα,παω να παρω τηλεφωνο και το χανουν και οι δυο και μετα απο καποια δευτερολεπτα το ξαναβρισκουν..αν ομως δε το παρω χαμπαρι χανω ενα σωρο κλησεις επειδη δε φαινεται οτι δεν εχω σημα.αν απενεργοποιησω τη μια απο τις δυο δεν εχω τετοιο θεμα..αυτο το ειχα συναντησει και σε προηγουμενη ρομ.σημειωτεον...εβαλα μαμισια ρομ cpb και μετα φλασαρα την hiveui για να ειναι καθαρη..υπαρχει λυση;;;το χει συναντησει κανεις αλλος;;

 

Έχω τη HiveUI από το Needrom και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Μου έχει τύχει μία ή δύο φορές να μην έχω δεδομένα, μένω σε πολύ δύσκολο σημείο, αλλά ήταν τόσο αραιό που το θεώρησα τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς σε πιο φάκελο αποθηκεύεται το Baseband; Θέλω να αλλάξω rom και να κρατήσω αυτό μιας σταθερής KK που δεν κάνει αποσυνδέσεις άλλα δεν θυμάμαι ποιο αρχείο πρέπει να κρατήσω backup.
Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς σε πιο φάκελο αποθηκεύεται το Baseband; Θέλω να αλλάξω rom και να κρατήσω αυτό μιας σταθερής KK που δεν κάνει αποσυνδέσεις άλλα δεν θυμάμαι ποιο αρχείο πρέπει να κρατήσω backup.

 

Μου φαίνεται στο nvram αλλά υπάρχει και αυτό που το φλασάρεις και καθαρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται στο nvram αλλά υπάρχει και αυτό που το φλασάρεις και καθαρίζεις.

 

Δεν έχω θέμα με το baseband και χαμένα imei. Χρησιμοποιώ την Emui 3.262 εδώ και δύο χρόνια αλλά επειδή δεν μου δουλεύει τελευταία το gps και έχει πλέον και κάποια θεματάκια, θέλω να την ξαναπεράσω. Την είχα περάσει πάνω από official KK αφού πρώτα είχα πάρει το αρχείο με το baseband από την officιal και το αντικατέστησα με αυτό που είχε η emui (copy-paste). Δεν θυμάμαι όμως ούτε ποιο αρχείο είχα πάρει, ούτε σε ποιο φάκελο συστήματος είναι αποθηκευμένο. Αυτό ψάχνω...:D Screenshots με την αρχική έκδοση και την έκδοση που εμφανίστηκε μετά την επικόλληση του αρχείου της official

Screenshot_2015-08-25-21-02-34_2.jpg Screenshot_2017-06-11-12-42-08_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

τρελλανε μας δωσε στον κοσμο σου update!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ευχαριστω αδερφε,μολις τσιμπησα μια,τουλαχιστον φορτιζει με συγκεκριμενο usb κξ σε συγκεκριμενη θεση...περιεργα πραγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για ακόμα μια φορά... Είμαι με την lineage και που και που τραβάει κατι σκαλοματα με το φβ και με το σήμα αλλά οκ παλεύεται... Καμία εφαρμογή για κάμερα παίζει?!? Γιατί η στοκ είναι λιγο περίεργη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για ακόμα μια φορά... Είμαι με την lineage και που και που τραβάει κατι σκαλοματα με το φβ και με το σήμα αλλά οκ παλεύεται... Καμία εφαρμογή για κάμερα παίζει?!? Γιατί η στοκ είναι λιγο περίεργη

https://mega.nz/#!xRAljIgQ!A1tQhLCAc7grtLpuX_G3sx2MXSLds83kXAHQNNwrlzc

Η καλύτερη... :D

 

......

 

Είμαστε καλά :)

http://s23.postimg.org/8irdgncrv/Screenshot_2017_06_11_20_43_50_381_com_miui_secu.png

free upload

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Miui 8 17.6.8 με υποστήριξη ελληνικών στο μοντακο...

:)

:)

 

Χα!! Το έκανες το θαύμα σου πάλι;;;;;

 

Είναι global ή Chinese;;

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Χα!! Το έκανες το θαύμα σου πάλι;;;;;

 

Είναι global ή Chinese;;

 

Κινεζική. Αλλά της έβαλα ελληνικά. Όπως κι άλλα πραγματακια...

Οδηγίες στο μοντακο

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...