Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για δοκίμασε και αυτήν mod_emui_265

https://mega.nz/#!cNBXTYCA!I5wlblj9qVoBf8o3ESHAYI0iqz7Z-qXaAu1r1tRXq98

 

Προς το παρόν είμαι με ρομ υβρίδιο jpower1-12&x_s (χαχα, λόγω μ.... που έκανα)

 

azuli απορώ πως κράτησες τη Miui του x_s. η ρομ εκτός του ότι έχει κάποια κολλήματα στο σκρολινγκ, έχει απιστευτη Miui-κινεζιά, που αν παγώσεις-σβήσεις αυτά που δεν θες, τρως bootloop. Αυτά που είχες πει ότι φευγουν , είναι το 1/3 από τις κινεζιές, τις άλλες πως θα τις διώξουμε?

Ο άνθρωπος έφτιαξε μια καλή ρομ για τους miui-κινέζους. Για εμάς εδώ θέλει κάποιος γνώστης να την καθαρίσει και μετά μπορεί να χρησιμοποιηθεί, εως τότε άστη, έχουμε καλύτερες (του φίλου μας του jpower1-12 και την 22-9mtkdev)

 

Δεν με βλέπω να μένω πολύ στις miui, άρχισαν να με νευριάζουν

 

Θα τη δοκιμάσω, έχω κι εγώ μια 265 μάπα, έχω νευριάσει πολύ, θέλω να βγάλω τη UNICOM λόγω του θέματος με το σήμα και δεν μπορώ να βρω μία που να δουλεύει χωρίς προβλήματα, αν δεν υπήρχε το πολύ σοβαρό θέμα του σήματος, η rom δεν έχει κάνει κιχ δύο χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Περασα την Emui 3 B262 του KTISZLAR, αυτού που είχε ανεβάσει και την 268. Πέρασα με μια τη rom, το SuperSu, το boot logo, τα gapps, το wifi fix και το logo της αιωρούμενης μπαταρίας όταν φορτίζεται σβηστό. Κατά το σετάρισμα και παρότι όταν πέρασα το Google account μου αποεπέλεξα τα πάντα αυτό το spyware που λέγεται Google επέλεξε να επαναφέρει τα πάντα. Διέκοψα τη σύνδεση, δε σταματούσε αλλιώς. Επαφές βλέπει κανονικά, δεν έχω βάλει κάρτες sim για να ρυθμίσω Viber, WattsApp και συναφή, θα δοκιμάσω μετά.
Link to comment
Share on other sites

Περασα την Emui 3 B262 του KTISZLAR, αυτού που είχε ανεβάσει και την 268. Πέρασα με μια τη rom, το SuperSu, το boot logo, τα gapps, το wifi fix και το logo της αιωρούμενης μπαταρίας όταν φορτίζεται σβηστό. Κατά το σετάρισμα και παρότι όταν πέρασα το Google account μου αποεπέλεξα τα πάντα αυτό το spyware που λέγεται Google επέλεξε να επαναφέρει τα πάντα. Διέκοψα τη σύνδεση, δε σταματούσε αλλιώς. Επαφές βλέπει κανονικά, δεν έχω βάλει κάρτες sim για να ρυθμίσω Viber, WattsApp και συναφή, θα δοκιμάσω μετά.

 

έχεις την emui3 Β262από το 7to; ήταν πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

έχεις την emui3 Β262από το 7to; ήταν πολύ καλή

 

Την έχω, δεν έχει δόνηση στα capacitive και μόλις τη φτιάξω βγάζει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω, δεν έχει δόνηση στα capacitive και μόλις τη φτιάξω βγάζει προβλήματα.

 

χαχα τώρα το ξαναθυμήθηκα.

δοκίμασες να αλλάξεις το αρχείο στο ζιπ της ρομ πριν τη φλασάρεις;

η το εκανες παντα μετα;

Link to comment
Share on other sites

χαχα τώρα το ξαναθυμήθηκα.

δοκίμασες να αλλάξεις το αρχείο στο ζιπ της ρομ πριν τη φλασάρεις;

η το εκανες παντα μετα;

 

Το έκανα και πριν και πάλι δεν είχε δόνηση.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και πριν και πάλι δεν είχε δόνηση.

 

Είσαι καταδικασμένος για μόνο unicom χαχα

 

Ρoμ λινκ

τελευταία ρομ των κινέζων 4.2 pure ultimate system performance

http://bbs.ydss.cn/thread-721524-1-1.html

παμε μπρος ή πίσω τελικά;

 

θα κάνω μια απόπειρα στην αοσπ ρομ του λιουταο

http://bbs.ydss.cn/thread-698186-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Είσαι καταδικασμένος για μόνο unicom χαχα

 

Παίζει κι αυτό, χαχαχαχαχα. :lol:

 

Τώρα έχω βάλει τις Sim και κάνω δοκιμές, μακάρι να δουλέψει σωστά γιατί έχω βαρεθεί πια.

 

Edit: Μία έχω επαφές και μία όχι, απενεργοποίησα τον αυτόματο συγχρονισμό επαφών σε Skype, Viber, WhatsApp, Messenger και θα δω, κάτι παίζει με αυτά τα ρημαδοπρογράμματα σίγουρα. Θα κρατήσω αυτή τη συσκευή αλλά θα έχω μαζί μου και την άλλη καλού κακού.

 

Edit 2: Ξανά τα ίδια, οι επαφές εμφανίζονται μετά από ώρα, φταίει ο συγχρονισμός του Google account, πρέπει να απενεργοποιηθεί με κάποιο τρόπο εντελώς για τις επαφές, δεν μου έχει ξανατύχει.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να δουλέψει σωστά απενεργοποιείς κάθε μορφή συγχρονισμού του λογαριασμού Google εκτός από το Gmail. Αρκετά πια με τις βλακείες τους, ΔΕΝ θέλω ντε και καλά να συγχρονίζονται τα πάντα διαρκώς, ΔΕΝ θέλω αντίγραφο ασφαλείας, ό,τι με ενδιαφέρει κρατάω αντίγραφο εγώ. Κατά τ' άλλα η 262 δουλεύει καλά, μου φαίνεται ενεργοβόρα σε σχέση με τη 268, η 268 είναι πιο smooth επίσης.

 

Θα στηθεί από το μηδέν με κάθε μορφή συγχρονισμού απενεργοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν έχω επαφές, επιτόπου αλλάζω τις Sim και πίσω στη UNICOM.
Link to comment
Share on other sites

Ξανά τα ίδια, οι επαφές εμφανίζονται μετά από ώρα, φταίει ο συγχρονισμός του Google account, πρέπει να απενεργοποιηθεί με κάποιο τρόπο εντελώς για τις επαφές, δεν μου έχει ξανατύχει.

 

Για να σταματησει η google να ασχολειται με τις επαφες σου πας system/apps και διαγραφεις το googlecontactssyncadapter.apk

Link to comment
Share on other sites

Για να σταματησει η google να ασχολειται με τις επαφες σου πας system/apps και διαγραφεις το googlecontactssyncadapter.apk

 

Η Google ασχολιόταν με τις επαφές μου και στη UNICOM αλλά εκεί δεν είχα πρόβλημα, όπως και σε καμία άλλη rom. Κάτι παίζει και οι επαφές γίνονται corrupted, πάγωσα τις επαφές μέσω Titanium και έβαλα άλλο dialer και πάλι τα ίδια κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους πάντες.

 

Φοράω αυτή την στιγμή την MiUi 8_Global_6.11.10_2 advanced από Jpower.

 

Όλα δουλεύουν τέλεια.

 

Επίσης πάγωσα σύμφωνα με τα γούστα μου ένα σωρό μπούρδες της Xiaomi. Το 'χουν σκίσει, θέλουν και αυτοί να γίνουν Google...

 

Ήδη ο Jpower έχει κάνει πολλή δουλειά με τα σκουπίδια στη ρομ απλά εγώ τα πήρα με το δρεπάνι με φόρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να σταματησει η google να ασχολειται με τις επαφες σου πας system/apps και διαγραφεις το googlecontactssyncadapter.apk

 

Ή βάζεις firewall στο κινητό και μπλοκάρεις τα πάντα. Προσωπικά χρησιμοποιώ το AFWall+.

 

Και εν θέλετε να παρακολουθησετε ποιές εφαρμογές συνδέονται (και που) βαλτε το os monitor. Θα εκπλαγείτε ... τα κινητά μας έχουν γίνει το τσιφλίκι του καθενός.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο που αναφερουν οι χρηστες της emui 3.0.262 με τις επαφες το εκανε και σε εμενα οταν γινονταν συγχρονισμος. Εγκατεστησα την miui global 6.11.3. και το βιντεο απο τη lenovo camera εκδοση 3.6.7 που χρησιμοποιω δεν ανοιγει και βγαζει σφαλμα. Θελω τη συγκεκριμενη που λειτουργει το hdr βιντεο. Επισης οταν αλλαξα το launcher με το nova 3.3 κρασαραν συνεχως οι ρυθμισεις ωσπου τελικα εγκατεστησα την 4.2 και στο καπακι την 3.3 και ελυσα το προβλημα. Αν μπορουσες algorithm να εγκαταστησεις την συγκεκριμενη εκδοση της lenovo και να μου πεις αν δουλευει το βιντεο θα το εκτιμουσα. Edited by klaipelas

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο που αναφερουν οι χρηστες της emui 3.0.262 με τις επαφες το εκανε και σε εμενα οταν γινονταν συγχρονισμος.

 

Τελικά πρέπει να διαλέξω αν θα έχω μία rom με προβληματικό σήμα (UNICOM), ή μία rom χωρίς επαφές (Emui 3). :angry:

 

Έκανα ένα πείραμα, πέρασα μια emui 3 b265, δεν έχει και τόση σημασία, όλες το ίδιο παθαίνουν, δεν πέρασα τις επαφές μου, έβαλα τους λογαριασμούς Google και απενεργοποίησα κάθε είδους συγχρονισμό εκτός από το Gmail. Ύστερα πέρασα τις επαφές, ζορίζεται λίγο, αλλά εμφανίζονται κανονικά, τις διέγραψα, τις ξαναπέρασα, κ.ο.κ. και τελικά αφού τις διέγραψα εγκατέστησα τον True Phone Dialer and Contacts και πέρασα τις επαφές μου μέσω αυτού. Ξαναζορίστηκε στην αρχή αλλά μετά δουλεύει κανονικά ενώ οι επαφές πέρασαν και στη stock εφαρμογή.

 

Προφανώς το Contacts.apk είναι προβληματικό, θα δω αν μπορώ να περάσω άλλο που να δουλεύει μέσα στο αρχικό zip.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, θέλω να βάλω νέα ROM στο κινητό του κολλητού που δεν έχει ασχοληθεί από τότε που το πήρε και σέρνεται και έχει και διάφορα προβλήματα.

Τώρα έχει :

Android Version: 4.2.2.

Kernel Version: 3.4.39 mine@ubuntu#1, Wed Apr2 2014

Build Number: 4.2.015.Po.140321.8297W

Custom Build Version: 62

 

1. Σκέφτομαι να βάλω την MIUI 8 - 6.12.01 του jpower. Υπάρχει κάποια άλλη δοκιμασμένη, smooth, απροβλημάτιστη;

2. Αναλυτικές οδηγίες υπάρχουν; Πχ βρήκα αυτό το ποστ που εξηγεί κάπως http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6966339#post6966339 , αλλά ...

2α.δεν ξέρω πχ τι εννοεί στο twrp να κάνω τα 4 παραπάνω 3 φορές (πότε?).

2β.Επίσης πρέπει να αλλάξω custom recovery κάπως?

2γ. Πώς εγκαθιστώ twrp?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, θέλω να βάλω νέα ROM στο κινητό του κολλητού που δεν έχει ασχοληθεί από τότε που το πήρε και σέρνεται και έχει και διάφορα προβλήματα.

Τώρα έχει :

Android Version: 4.2.2.

Kernel Version: 3.4.39 mine@ubuntu#1, Wed Apr2 2014

Build Number: 4.2.015.Po.140321.8297W

Custom Build Version: 62

 

1. Σκέφτομαι να βάλω την MIUI 8 - 6.12.01 του jpower. Υπάρχει κάποια άλλη δοκιμασμένη, smooth, απροβλημάτιστη;

2. Αναλυτικές οδηγίες υπάρχουν; Πχ βρήκα αυτό το ποστ που εξηγεί κάπως http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6966339#post6966339 , αλλά ...

2α.δεν ξέρω πχ τι εννοεί στο twrp να κάνω τα 4 παραπάνω 3 φορές (πότε?).

2β.Επίσης πρέπει να αλλάξω custom recovery κάπως?

2γ. Πώς εγκαθιστώ twrp?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Πρωτα πρεπει να ρουταρεις το κινητο και μεσω του νεου recovery να εγκαταστησεις τη ρομ που θελεις. Δες στη πρωτη σελιδα αναλυτικες οδηγιες. Οτι θες ρωτα μπορω να σε βοηθησω.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρεπει να ρουταρεις το κινητο και μεσω του νεου recovery να εγκαταστησεις τη ρομ που θελεις. Δες στη πρωτη σελιδα αναλυτικες οδηγιες. Οτι θες ρωτα μπορω να σε βοηθησω.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Root θα κάνω από τούτο το ποστ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5720598#post5720598

Δεν ξέρω αν θα παίξει γιατί έχει άλλη rom από τούτη που λέει εκεί..

Υπάρχει κάπου αναλυτικός οδηγός, όλα τα βήματα για noobs? Πχ πώς εγκαθιστώ recovery, πώς μπαίνω μετά μέσα, τι πατάω στο κινητό;

 

Αν δε σου είναι πολύς κόπος γράψε μου τα βήματα μήπως καταφέρω να στρώσω το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Root θα κάνω από τούτο το ποστ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5720598#post5720598

Δεν ξέρω αν θα παίξει γιατί έχει άλλη rom από τούτη που λέει εκεί..

Υπάρχει κάπου αναλυτικός οδηγός, όλα τα βήματα για noobs? Πχ πώς εγκαθιστώ recovery, πώς μπαίνω μετά μέσα, τι πατάω στο κινητό;

 

Αν δε σου είναι πολύς κόπος γράψε μου τα βήματα μήπως καταφέρω να στρώσω το κινητό...

 

Θα τα καταφέρεις αν η rom που φοράει αυτή τη στιγμή είναι η 036 στην οποία αναφέρεται το post.

 

Πιο εύκολο είναι να περάσεις μία official σε μορφή cpb, ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΤΗΣ CUSTOM RECOVERY, μέσω YGDP Tools από τον οδηγό της πρώτης σελίδας.

 

Στην ουσία το μόνο που χρειάζεται είναι η recovery.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!Δευτέρα πρωί θα το κάνω τελικά, οπότε ελπίζω αν κολλήσω κάπου να με βοηθήσετε :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Δεν ξέρω αν είναι off topic πιστεύω ομως ότι μας αφορά όλους εμας που αλλάζουμε συχνά ρομ.

Έχει βρει κάποιος καποιο τρόπο να μην στέλνει το Viber ειδοποίηση σε όλες της επαφές μας οταν μετα απο αλλαγή ρομ το ξανακάνουμε εγκατάσταση?

Σε καθε νεα εγκατάσταση στέλνει μήνυμα σε ολους: "ο ταδε είναι στο Viber"

Και απο οτι μου έχουν πει ειναι πολυ εκνευριστικό..

Ξερει κάποιος πως μπορούμε να το παρακάμψουμε?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!Δευτέρα πρωί θα το κάνω τελικά, οπότε ελπίζω αν κολλήσω κάπου να με βοηθήσετε :)

Tο iroot κατεβασε και δοκιμασε αλλιως το Kingroot για να το ρουταρεις. Μετα εγκαθιστεις το Mobileuncletools και αφου περασεις ενα recovery χυμα στην sd καρτα καθως και τη ρομ που θες να φλασαρεις οπως αυτα

https://mega.nz/#!H0F1SbYR!n21nhh0CJM6pqPXGDF8gasT6w2OormcdJ2yFrXeZpWQ

http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2016/06/recovery_Philz.img

http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2014/04/recovery_TWRP_V2.4.4.img

Ανοιγεις το Mobileuncletools πατας recovery update και επιλεγεις ενα απο τα παραπανω recovery και το κινητο θα μπουταρει σε recovery. Μετα ακολουθα τα βηματα στο βιντεο.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

επειδη σε πολλους μας τη σπανε τα τσεκουρια του coolpad στο boot logo,βρηκα εναν οδηγο πως μπορουμε να δημιουργησουμε ο καθενας το δικο του..το δοκιμασα (αφου πρωτα κρατησα ολα τα απαραιτητα backup) και δουλευει αψογα.

 

λοιπον..τα βηματα εχουν ως εξης:

 

1) κατεβαζετε στο pc την τελευταια εκδοση logo builder απο εδω: https://sites.google.com/site/kadanutilities/home/logobuilder-en

 

2)βρισκετε το αυθεντικο αρχειο logo.bin απο μια μαμισια ρομ (εγω κατεβασα τη μαμισια ρομ της αρχικης σελιδας,ξεζιπαρα τη ρομ και πηρα μονο το logo.bin) και το βαζετε σε εναν φακελο της επιφανειας εργασιας σας (ας πουμε οτι ο φακελος λεγεται ''old folder'').επι της ευκαιριας φτιαξτε και εναν κενο φακελο παλι στην επιφανεια εργασιας μεσα στον οποιο θα παρετε αργοτερα το νεο boot logo (ας πουμε οτι τον ονομαζετε ''new folder'')

 

3) βρειτε απο το google οποια εικονα θελετε εσεις ως το νεο σας boot logo (ΠΡΟΣΟΧΗ:πρεπει να ειναι 720x1280) και ριξτε την χυμα στην επιφανεια εργασιας σας.ανοιξτε την με ζωγραφικη και ξανααποθηκευστε την ως .png....(ξανατσεκαρετε οτι ειναι 720x1280)

 

4) τρεξτε το logo builder που κατεβασατε ''ως διαχειριστης'' και πατηστε create new project επειτα μπειτε στον ''old folder'' και διαλεξτε το logo.bin της μαμισιας ρομ..στην αναζητηση φακελου που σας ζηταει διαλεξτε το φακελο new folder και πατηστε οκ

 

5)στο παραθυρο που σας εβγαλε πατηστε κατω αριστερα το εικονιδιο για ανοιγμα φακελου..εκει σας δειχνει ολες τις εικονες που εχει το παλιο logo.bin..θα σβησετε την img1 και θα την αντικαταστησετε με τη δικη σας εικονα 720x1280 που κατεβασατε (αφου την εχετε πρωτα μετονομασει με ακριβως ιδιο ονομα img1 οπως αυτη που σβησατε).(μεχρι εδω λενε οι ξενογλωσοι οδηγοι ομως εμενα για να πετυχει χρειαστηκε να αντικαταστησω τις εικονες img1 img4 img39 img 40 με τη δικη μου εικονα, απλα καθε φορα μετονομασμενη με το ονομα της παλιας εικονας που εσβηνα)

 

6)τελος πατατε make και εχει δημιουργηθει ενα update.zip μεσα στον new folder..εκεινο το update.zip το φλασαρετε με philiz recovery (δε δοκιμασα αλλη recovery), κανετε reboot και ειστε οκ!!!!!

 

 

ΥΓ: κρατηστε οπωσδηποτε nandroid backup γιατι οπως ολοι ξερετε εδω μεσα,παντα μπορει να παει κατι στραβα..και να θυμαστε,οταν κατι παει στραβα,σκεφτειτε οτι θα μπορουσε να ειναι πολυ χειροτερα :lol:

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...