Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αnyway ,απλα προσπαθω να βοηθησω να εχουμε ολοι ενα πιο αξιοπιστο τηλεφωνο,σε καμια περιπτωση δεν μπαινω να κανω μαθηματα εδω μεσα,απλα εχω μια μικρη εμπειρια απο παλια με αυτα και θυμαμαι οτι και σε αλλα τηλεφωνα τα tweaks ηταν πειρασμος μεγαλος για αυτους που πρωτοανεβαζαν rom!

 

Ειδικα η Miui ειναι ολοκληρη οπως βγαινει απο την εταιρια ενα μεγαλο tweak,δεν χρειαζεται εξτρα πραγματα γιατι γινεται κολαση μετα!

 

Οποιος θελει μπορει να δοκιμασει να κανει αυτα που εκανα και να δει απο μονος του τα αποτελεσματα.Τα init.d σβηνονται με απλο delete,oπως και τα εξτρα του build.prop,με delete και save απο οποιονδηποτε file browser που εχει root.

 

azuli, νομιζω πως το καλυτερο που εχεις να προσφερεις στο νημα και σε εμας που δεν τα κατανοουμε πληρως ολα αυτα που λες ειναι να φτιαξεις μια ολοκληρομενη ρομ (οπως λες μια miui) και να μας την δωσεις να την δοκιμασουμε, αυτο θα ειναι το καλυτερο για ολους ;)

παντα με εκτιμηση σε ολους εσας που εχετε παραπανω γνωσεις....:)

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Όλες τις αλλαγές που είπε μπορείς να τις κάνεις στο zip της rom πριν καν την φλασάρεις. Το build.prop είναι φάτσα κάρτα όπως ανοίγεις το zip και το άλλο είναι system/etc/init.d. Ή απλά βάλε AOSP/CM/RR μιας και τα miuiοειδή είναι καρκίνος, εδώ λέω να πάρω κανένα Xiaomi Redmi Note 3 Pro και το πρώτο που έκανα είναι να γράψω το όνομα του κινητού στο Google +CM... :lol:
Link to comment
Share on other sites

azuli, νομιζω πως το καλυτερο που εχεις να προσφερεις στο νημα και σε εμας που δεν τα κατανοουμε πληρως ολα αυτα που λες ειναι να φτιαξεις μια ολοκληρομενη ρομ (οπως λες μια miui) και να μας την δωσεις να την δοκιμασουμε, αυτο θα ειναι το καλυτερο για ολους ;)

παντα με εκτιμηση σε ολους εσας που εχετε παραπανω γνωσεις....:)

 

εδω δεν εχω χρονο (η οταν εχω βαριεμαι!) να το κανω ακομα και για προσωπικη χρηση,για μενα,ποσο μαλλον να την ανεβασω και εδω και να πρεπει να ασχολουμαι και με καθε ειδους βοηθεια/troubleshooting..!

Aυτη ηταν η πιο ειλικρινης απαντηση που μπορουσα να δωσω,ειμαι λιγο lazy..!

 

Αλλα πραγματικα ειναι ευκολη διαδικασια και οποιος βλεπει οτι τα γουσταρει αυτα μπορει μεσα σε λιγη ωρα αφου διαβασει οποιονδηποτε οδηγο του στυλ ''how to port to mediatek devices'' που θα βρει στο google να ξεκινησει να χτιζει την προσωπικη του rom.Eιναι πολυ πιο ευκολο απ οσο ακουγεται..

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όλες τις αλλαγές που είπε μπορείς να τις κάνεις στο zip της rom πριν καν την φλασάρεις. Το build.prop είναι φάτσα κάρτα όπως ανοίγεις το zip και το άλλο είναι system/etc/init.d. Ή απλά βάλε AOSP/CM/RR μιας και τα miuiοειδή είναι καρκίνος, εδώ λέω να πάρω κανένα Xiaomi Redmi Note 3 Pro και το πρώτο που έκανα είναι να γράψω το όνομα του κινητού στο Google +CM... :lol:

 

Και οπως ειδες εχει ακομα και επισημη υποστηριξη cyanogen..!

Aσε,μου κοψε τα φτερα προς το note 3 pro μια ζημια που μου βγαλε το αυτοκινητο και για κανα μηνα ακομα δεν υπαρχει σαλιο..

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν γνωρίζει κάποιος, παίζει το dirty προς τα πίσω;;; ή θα τα κάνω σκ@τά;;

 

ολα γινονται με λιγη τυχη!Αλλα θα ειναι καθαρα θεμα τυχης!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή η έλλειψη σπιρτάδας με χαλάει, είναι λες και έχω μονοπύρηνη συσκευή, lag σε ό,τι κι αν ανοίξω.

 

Μα ειναι σα να εχεις μονοπυρινη συσκευη γιατι ακομα και τωρα οι 8 πυρηνες ειναι marketing trick.Καμια εφαρμογη σχεδον δεν εχει φτιαχτει για να χρησιμοποιει τους 8,οι περισσοτερες εφαρμογες χρησιμοποιουν τον πρωτο και τον δευτερο,ο οποιος σε μας ειναι 1,6ghz σχεδον καθαρος και mediatek

 

To system απο την αλλη για να γλυτωσει και αυτο μπαταρια χρησιμοποιει κι αυτο σχεδον παντα τον πρωτο και τον δευτερο.

Ειδικα πολλα απο τα tweaks που κυκλοφορουν για να σωσουν μπαταρια κανουν underclocking τον επεξεργαστη στο 1.1-1.2ghz οποτε δεν ειναι καθολου παραξενο που σου φαινεται σαν μονοπυρινο.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι σα να εχεις μονοπυρινη συσκευη γιατι ακομα και τωρα οι 8 πυρηνες ειναι marketing trick.Καμια εφαρμογη σχεδον δεν εχει φτιαχτει για να χρησιμοποιει τους 8,οι περισσοτερες εφαρμογες χρησιμοποιουν τον πρωτο και τον δευτερο,ο οποιος σε μας ειναι 1,6ghz σχεδον καθαρος και mediatek

 

To system απο την αλλη για να γλυτωσει και αυτο μπαταρια χρησιμοποιει κι αυτο σχεδον παντα τον πρωτο και τον δευτερο.

Ειδικα πολλα απο τα tweaks που κυκλοφορουν για να σωσουν μπαταρια κανουν underclocking τον επεξεργαστη στο 1.1-1.2ghz οποτε δεν ειναι καθολου παραξενο που σου φαινεται σαν μονοπυρινο.

 

Εννοoύσα με τη miui, με άλλες rom δεν είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοoύσα με τη miui, με άλλες rom δεν είναι έτσι.

 

Εγω το βλεπω σε ολες,το τηλεφωνο ποτε δεν ηταν τοσο smooth οσο ηθελα,και το ριχνω στον mediatek.

Η miui8 για miui καλα τα παει,μην ξεχναμε οτι ειναι και σα να πηγες για τρεξιμο με παλτο με το ασηκωτο skin που εχει..

Που να εβλεπες παλιοτερες (Miui4 ας πουμε)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Εγω το βλεπω σε ολες,το τηλεφωνο ποτε δεν ηταν τοσο smooth οσο ηθελα,και το ριχνω στον mediatek.

Η miui8 για miui καλα τα παει,μην ξεχναμε οτι ειναι και σα να πηγες για τρεξιμο με παλτο με το ασηκωτο skin που εχει..

Που να εβλεπες παλιοτερες (Miui4 ας πουμε)

 

Έλα ρε, μια χαρά είναι ο Mediatek, τον έχεις φάει, μας έχει κάνει μάγκες. :lol:

 

Έχω δει (δυστυχώς) Miui4, πρέπει να την κράτησα περίπου 50 δευτερόλεπτα, λεπτό πάντως όχι...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου φίλοι,

Απο σήμερα, σταματάω αυτή την ιστορία με τις ρομ και αποχωρω από την "ενεργό δράση" του νήματος για προσωπικούς λόγους. Άλλωστε, δε νομίζω ότι μπορώ να δώσω κατι άλλο..

 

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την στήριξη και, φυσικά, για όλες αυτές τις γνώσεις που μου προσφερατε ολον αυτόν τον καιρό, εδώ και 2+ χρόνια, από τότε που απέκτησα αυτή τη συσκευη.

Είχα πει στο πρόσφατο παρελθόν, ότι όλοι γίναμε σοφοτεροι απο αυτή την ιστορία.

Πλέον το διαπιστώνω και στην καθημερινότητα, όταν βλέπω φίλοι να σκαλωνουν με τα κινητά τους, σε θέματα που και ο τελευταίος εδω μέσα, θα μπορούσε να λύσει για την πλάκα...

 

Οι ρομ που έχω, κατά καιρούς ανεβάσει, θα τις κρατήσω στο mega.co.nz. Αν κάποια από αυτές, δεν την βρείτε, στείλτε μου πμ και θα σας δώσω λινκ.

 

Και πάλι ευχαριστώ..

 

Εδιτ : για τις μιυι, αν Επιμενετε, βάλτε την 6.10.20. Είναι πολύ σταθερή

 

Εδιτ 2: Ισως πέρασε στα ψιλά... Έκδοση 6.11.10, ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ Η XIAOMI για κιτ κατ global ... Όποιος κατάλαβε... Κατάλαβε..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι γνωστης του αντικειμενου,ή ενεργος χρηστης του forum, χωρις να σημαινει οτι δεν το παρακολουθω συνεχως, εχω να αναφερω το εξης: η ανιδιοτελης προσφορα του καθενος, καθε αλλο παρα να κατακρινεται πρεπει. Αποψη εχουμε ολοι μας, αλλα το ζητημα ειναι και το πως την παραθετουμε. Ετσι, καλα θα κανει ο καθενας να προσεχει τι λεει για την προσφορα του αλλου. Και τελος, υπαρχει το εξης, "δεν σου κανει; δεν σε καλυπτει μια προταση; ε, μην την χρησιμοποιησεις κιολας. Τοσο απλα." Αυτα ειχα να πω. Jpower73, προσωπικα σε ευχαριστω για τον χρονο και τις γνωσεις που δεχτηκες να μοιραστεις με ολους μας.
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι γνωστης του αντικειμενου,ή ενεργος χρηστης του forum, χωρις να σημαινει οτι δεν το παρακολουθω συνεχως, εχω να αναφερω το εξης: η ανιδιοτελης προσφορα του καθενος, καθε αλλο παρα να κατακρινεται πρεπει. Αποψη εχουμε ολοι μας, αλλα το ζητημα ειναι και το πως την παραθετουμε. Ετσι, καλα θα κανει ο καθενας να προσεχει τι λεει για την προσφορα του αλλου. Και τελος, υπαρχει το εξης, "δεν σου κανει; δεν σε καλυπτει μια προταση; ε, μην την χρησιμοποιησεις κιολας. Τοσο απλα." Αυτα ειχα να πω. Jpower73, προσωπικα σε ευχαριστω για τον χρονο και τις γνωσεις που δεχτηκες να μοιραστεις με ολους μας.

Eτσι ακριβως ειναι δηλαδη ποσες rom ειχαν θεματα και δεν ασχοληθηκαμε καν και ερχομαστε να κατακρινουμε τη προσφορα του jpower. Οπως γνωριζει περισσοτερα και εχει το χρονο για το στησιμο μιας rom ας το κανει. Καλο να γινονται και καποιες επισημανσεις οπως κατα καιρους εχουν γινει και εχει επιλυσει ο jpower αλλα μετρα και ο τροπος που το λες. Φυσικα μπορει και ο azulli να μη το διατυπωσε σωστα και να δημιουργηθηκε θεμα. Αν και προσωπικα εχω φλασαρει παρα πολλες φορες το κινητο και παρακολουθω εδω συνεχως το θεμα εχω μεινει με την emui 3.0.262 και παλαιοτερα με την jonzalvo v.2 ως οι μονες απροβληματιστες.

Edited by klaipelas

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ακριβως ειναι δηλαδη ποσες rom ειχαν θεματα και δεν ασχοληθηκαμε καν και ερχομαστε να κατακρινουμε τη προσφορα του jpower. Οπως γνωριζει περισσοτερα και εχει το χρονο για το στησιμο μιας rom ας το κανει. Καλο να γινονται και καποιες επισημανσεις οπως κατα καιρους εχουν γινει και εχει επιλυσει ο jpower αλλα μετρα και ο τροπος που το λες. Φυσικα μπορει και ο azulli να μη το διατυπωσε σωστα και να δημιουργηθηκε θεμα. Αν και προσωπικα εχω φλασαρει παρα πολλες φορες το κινητο και παρακολουθω εδω συνεχως το θεμα εχω μεινει με την emui 3.0.262 και παλαιοτερα με την jonzalvo v.2 ως οι μονες απροβληματιστες.

 

Όντως έτσι είναι, τώρα αν σου πω ότι κι εγώ μετά από δύο χρόνια με emui UNICOM βαρέθηκα το θέμα της απώλειας σήματος και μη επαναφοράς του (το έχει η συγκεκριμένη) και ψάχνομαι με διάφορες, καταλήγω στην emui 3, φλασάρω όλες τις version, υπάρχει μια 268 στο Needrom που δουλεύει καλά, δεν έχει KangVIP Tools όμως, τώρα έβαλα μια 265 με πειραγμένο θέμα και πολλά Κινέζικα, βγαίνει πάραυτα.

 

Στη UNICOM μου άρεσε η καθαρότητα και η απλότητα του UI, στην emui3 με χαλάει η μικρή γραμματοσειρά αλλά το θέμα με το σήμα δεν παλεύεται άλλο. Θα φτιάξω το θέμα της δόνησης των capacitive στη 262 και θα την κρατήσω να δω, ειδοποιήσεις από what's up Viber και συναφή σου έρχονται κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι είναι, τώρα αν σου πω ότι κι εγώ μετά από δύο χρόνια με emui UNICOM βαρέθηκα το θέμα της απώλειας σήματος και μη επαναφοράς του (το έχει η συγκεκριμένη) και ψάχνομαι με διάφορες, καταλήγω στην emui 3, φλασάρω όλες τις version, υπάρχει μια 268 στο Needrom που δουλεύει καλά, δεν έχει KangVIP Tools όμως, τώρα έβαλα μια 265 με πειραγμένο θέμα και πολλά Κινέζικα, βγαίνει πάραυτα.

 

Στη UNICOM μου άρεσε η καθαρότητα και η απλότητα του UI, στην emui3 με χαλάει η μικρή γραμματοσειρά αλλά το θέμα με το σήμα δεν παλεύεται άλλο. Θα φτιάξω το θέμα της δόνησης των capacitive στη 262 και θα την κρατήσω να δω, ειδοποιήσεις από what's up Viber και συναφή σου έρχονται κανονικά;

Εχει οντως μικρη γραμματοσειρα προσπαθησα παλαιοτερα να το φτιαξω αλλα δεν τα καταφερα. Ολες οι ειδοποιησεις ερχονται κανονικα. Για την unicom δεν ηξερα οτι ειχε θεμα . Παλαιοτερα το δικο μου με την emui 3.0.262 εκλεινε στα 3 λεπτα καθε φορα την φλασαρα με διαφορετικα recovery τελος εφτιαξε. Δοκιμασε τη συκεκριμενη που αναφερω οχι καποια αλλη και φλας με philz.

Edited by klaipelas

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Εχει οντως μικρη γραμματοσειρα προσπαθησα παλαιοτερα να το φτιαξω αλλα δεν τα καταφερα. Ολες οι ειδοποιησεις ερχονται κανονικα. Για την unicom δεν ηξερα οτι ειχε θεμα . Παλαιοτερα το δικο μου με την emui 3.0.262 εκλεινε στα 3 λεπτα καθε φορα την φλασαρα με διαφορετικα recovery τελος εφτιαξε. Δοκιμασε τη συκεκριμενη που αναφερω οχι καποια αλλη και φλας με philz.

 

Το μόνο, αλλά πολύ σοβαρό θέμα, της UNICOM είναι αυτό. Στα υπόλοιπα είναι η τέλεια rom. Έχω προσπαθήσει κι εγώ να διορθώσω τη γραμματοσειρά της 262 χωρίς να το πετύχω, θα το καταπιώ τώρα, μόλις πήγα να φτιάξω τη δόνηση το πήρε και το σήκωσε...

 

Πάντως και η 268 του KΤISLZAR από το Needrom δουλεύει εξαιρετικά.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Εχει οντως μικρη γραμματοσειρα προσπαθησα παλαιοτερα να το φτιαξω αλλα δεν τα καταφερα. Ολες οι ειδοποιησεις ερχονται κανονικα. Για την unicom δεν ηξερα οτι ειχε θεμα . Παλαιοτερα το δικο μου με την emui 3.0.262 εκλεινε στα 3 λεπτα καθε φορα την φλασαρα με διαφορετικα recovery τελος εφτιαξε. Δοκιμασε τη συκεκριμενη που αναφερω οχι καποια αλλη και φλας με philz.

 

Το μόνο, αλλά πολύ σοβαρό θέμα, της UNICOM είναι αυτό. Στα υπόλοιπα είναι η τέλεια rom. Έχω προσπαθήσει κι εγώ να διορθώσω τη γραμματοσειρά της 262 χωρίς να το πετύχω, θα το καταπιώ τώρα, μόλις πήγα να φτιάξω τη δόνηση το πήρε και το σήκωσε...

 

Πάντως και η 268 του KΤISLZAR από το Needrom δουλεύει εξαιρετικά.

 

Μόλις σκαλίσω το Generic.kl της 262 ώστε να έχω δόνηση στα capacitive buttons αρχίζουν να κρασάρουν τα Google play services κάθε τρεις και λίγο. Δοκιμάζω την Coolpad_8297W_EMUI3.0_B262_7TO_KitKat4.4, βαρέθηκα, ξανακάνω καθαρή εγκατάσταση της 8297W_EMUI3.0_B268_KTISLJAR η οποία δεν έχει τα KangVIP Tools, με επαναφορά από Titanium από backup της 262 δεν εμφανίζονται, αλλά λειτουργεί τέλεια, με μόνο μία παρατήρηση. Ο Dolphin browser δεν λειτουργεί σωστά, δεν ανοίγει τις περισσότερες σελίδες. Κάνω ξανά εγκατάσταση όλων των εφαρμογών από την αρχή γιατί για πρώτη φορά τις είχα επαναφέρει από Titanium backup της miui και δεν έρχονταν ειδοποιήσεις στο Viber. Αν δουλέψουν όλα θα μείνει έτσι, είμαι set it and forget it τύπος, δεν αλλάζω rom κάθε τρεις και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω πρόβλημα με τις ρυθμισεις της καμερας με την 6.11.3,πρωτα απ'ολα πηγα να βαλω άλλη εφαρμογή καμερας από το play και μου βγαζουν ολες οι εφαρμογες που δοκιμασα failed ότι δεν μπορουν να μπουν στην καμερα και μου κλεινει η εφαρμογή,μετα στην στοκ app όταν θελω να τραβηξω στα 1280Χ βιντεο δεν τραβάει 1280 αλλα 1920Χ,φταει η ρομ η φταιει που φλασαρα το ζιπακι της lg camera που είναι και το μονο app περα από την στοκ που δουλευει(αλλα όπως εχω γραψει σε άλλο ποστ δεν κραταει τις ρυθμισεις που της δινω αμα βγω και ξαναμπω στην εφαρμογή)!

Επισης μου λαγκαρει αρκετα η 6.11.3 ,μπορω να κανω dirty να ξαναγυρίσω στην 6.10.20 η χρειαζεται ξανα μανα καθαρη εγκατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω πρόβλημα με τις ρυθμισεις της καμερας με την 6.11.3,πρωτα απ'ολα πηγα να βαλω άλλη εφαρμογή καμερας από το play και μου βγαζουν ολες οι εφαρμογες που δοκιμασα failed ότι δεν μπορουν να μπουν στην καμερα και μου κλεινει η εφαρμογή,μετα στην στοκ app όταν θελω να τραβηξω στα 1280Χ βιντεο δεν τραβάει 1280 αλλα 1920Χ,φταει η ρομ η φταιει που φλασαρα το ζιπακι της lg camera που είναι και το μονο app περα από την στοκ που δουλευει(αλλα όπως εχω γραψει σε άλλο ποστ δεν κραταει τις ρυθμισεις που της δινω αμα βγω και ξαναμπω στην εφαρμογή)!

Επισης μου λαγκαρει αρκετα η 6.11.3 ,μπορω να κανω dirty να ξαναγυρίσω στην 6.10.20 η χρειαζεται ξανα μανα καθαρη εγκατασταση?

 

Καλά κρασιά, τα dirty flash τα έχουν αυτά, δοκίμασε να κάνεις από recovery Wipe Cache και Wipe Dalvik Cache και μέσα από το λειτουργικό από τη διαχείριση εφαρμογών δοκίμασε πρώτα να καθαρίσεις την cache της εφαρμογής. Η 6.11.3 όντως λαγκάρει, δε νομίζω με dirty flash της 6.10.20 να καθαρίσεις, θα θέλει καθαρή εγκατάσταση. Δεν είχες πάρει backup πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλά κρασιά, τα dirty flash τα έχουν αυτά, δοκίμασε να κάνεις από recovery Wipe Cache και Wipe Dalvik Cache και μέσα από το λειτουργικό από τη διαχείριση εφαρμογών δοκίμασε πρώτα να καθαρίσεις την cache της εφαρμογής. Η 6.11.3 όντως λαγκάρει, δε νομίζω με dirty flash της 6.10.20 να καθαρίσεις, θα θέλει καθαρή εγκατάσταση. Δεν είχες πάρει backup πρώτα;

Eχω παρει μπακαπ αλλα παλαιοτερα δηλ, πριν καμια 1-2 ρομ από του jpower δεν θυμαμαι πια ακριβος εκδοση miui του ηταν.

Πως βρισκω ποια εκδοση εχω κανει μπακαπ?

Link to comment
Share on other sites

Eχω παρει μπακαπ αλλα παλαιοτερα δηλ, πριν καμια 1-2 ρομ από του jpower δεν θυμαμαι πια ακριβος εκδοση miui του ηταν.

Πως βρισκω ποια εκδοση εχω κανει μπακαπ?

 

Το γράφει συνήθως ο φάκελος του backup. Τώρα εσύ έχεις και αυτή την αρχαία TWRP, δε θυμάμαι αν αναφέρει ο φάκελος την έκδοση της rom, σύνδεσέ το στον υπολογιστή και δες μέσα στην sd card.

Link to comment
Share on other sites

για ενα φιλο που ζητησε dark theme για την miui

PURE+OS+(dark+edition)-1.0.0.0

πολυ ωραιες αντιθεσεις με πολυ καλη ευκρινεια και μεγαλα εικονιδια

https://mega.nz/#!Fx9gDZqC!CElpIQssnvCJfdnKdMjAQzWuglPOEGEKrrAsf45Mb2g

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Όσοι εχετε προβλημα με τα themes που γυριζουν στο default μπορειτε να κανετε τα εξης:

- ανοιγουμε τον root explorer και πηγαινουμε root/data/system/theme και επιλεγουμε τα παντα ΕΚΤΟΣ απο τους φακελους .runtime, compatibility και rights.

- επειτα κανουμε copy/paste στον φακελο root/system/media/theme/default.

 

Επιπλεον αν θελουμε καποια photo ή image της αρεσκειας μας για lockscreen ή wallpaper πεταμε ο,τι θέλουμε απο sd ή internal στους φακελους root/system/media/wallpaper και root/system/media/lockscreen αντιστοιχα.

 

Σε εμενα επιασε κανονικα. το θεμα δεν αλλαζει ειτε με data ειτε χωρις και τα wallpaper παραμενουν εκει.

Το μονο προβλημα ειναι με τα live wallpapers apps. γυρναει σε default ταπετσαρια

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Να ενημερώσω ότι έγινε split-lock στις τελευταίες off topic συζητήσεις. Στο παρόν θέμα δεν ήθελα να παρέμβω μιας και έχει γίνει καλή δουλειά από τα παιδιά εδώ που έχουν ασχοληθεί και ασχολούνται ακόμα με τη συσκευή αλλά δεν μου δώσατε άλλο περιθώριο ανοχής.

 

Παρακαλώ να επιστρέψουμε στα της συσκευής και ότι την αφορά και μόνο. Εδώ δεν είμαστε για να κρίνουμε άλλους, λέμε τη γνώμη μας χωρίς να προσβάλλουμε ή να γινόμαστε εριστικοί και μέχρι εκεί. Δεν θα υπάρξει άλλη ανοχή σε συζητήσεις - διαμάχες που δεν οδηγούν πουθενά. Παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών για να μην υπάρξουν κυρώσεις αποκλεισμού πρόσβασης στο forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 6.11.10 (Advanced Edition)

 

είναι δυνατόν για να προσθέσετε τη ρωσική γλώσσα?

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

LONG LIVE THE MODERATOR!...

Ο X_s έβγαλε update...

 

http://miuirom.xiaomi.com/rom/u27615941/6.11.15/miui_8297_xs_6.11.15_29bdaa1c76_4.4.zip

 

Azuli περιμένουμε τα...ωμα σου σχόλια...

Edited by dkmatsar
Link to comment
Share on other sites

LONG LIVE THE MODERATOR!...

Ο X_s έβγαλε update...

 

http://miuirom.xiaomi.com/rom/u27615941/6.11.15/miui_8297_xs_6.11.15_29bdaa1c76_4.4.zip

 

Azuli περιμένουμε τα...ωμα σου σχόλια...

 

επιτελους..! (για τον Xs..!) Φυσικα και θα δοκιμαστει και θα δικαστει στεγνα!

 

 

 

Μεχρι τοτε δοκιμαζω την νεα FlyMe Lollipop 5.1.1 : http://www.mtk-dev.com/2016/11/romstable-flyme-511028r-mt6592.html

 

Δεν θα την δοκιμαζα αλλα εβγαλε η google ενα φανταστικο νεο app https://www.engadget.com/2016/11/15/google-photos-photoscan-app-editing-tools/ με το οποιο μπορεις να σκαναρεις παλιες χαρτινες φωτο σε digital με φανταστικα αποτελεσματα,το οποιο δυστυχως θελει android 5 και πανω οποτε με την ευκαιρια εβαλα την FlyMe.

 

Ενα μινι review απο τις 7-8 ωρες που την δοκιμαζω:

 

-Καταρχην ειναι βασισμενη σε cyanogen αλλα στην εμφανιση ειναι σχεδον ολοιδια με την miui,ειναι κι αυτη γεματη ωραια features

-Πολυ ομορφη

-Πιο ελαφρια,πιο smooth και πιο γρηγορη απο την miui (ειδικα με τα animations στο 0.5)

-Παιρνει xposed και τα modules γινονται κανονικα download ολα απο την εφαρμογη του xposed,σε αντιθεση με την Miui που μερικα δεν κατεβαιναν και ηθελαν κατεβασμα μεσω browser η/και εξωτερικη εγκατασταση.Δουλευουν ολα οσα δοκιμασα,xInternal,ObbOnSd κλπ.Φυσικα δεν εβαλα εκεινα που αλλαζουν το ui της rom γιατι δημιουργουν θεματα σε αυτες που φοραν custom skin οπως η miui,η FlyMe κλπ

-Eχει δικο της theme store με δωρεαν θεματα

-καθολου lag,οι λιστες και ολα ρολαρουν smooth

-οι εφαρμογες ανοιγουν πολυ γρηγορα

-GPS δουλευει κανονικα σε device only mode.Του αναβαθμισα και το gps.conf απο faster gps και ειναι μια χαρα.

-Η status bar ειναι απο μονη της immersed δηλαδη παιρνει το χρωμα της καθε εφαρμογης που ειναι ανοιγμενη χωρις εξτρα modules

-Tα leds δουλευουν κανονικα και σε 7 χρωματα. (Με φλασαρισμα του γνωστου zip και delete του lights.mt6592.so απο /system/lib/hw

-εχει τα ιδια σχεδον security και battery και greenify apps με την miui

-Eχει ρυθμιση performance mode στα battery settings για full επιδοσεις της συσκευης.Aυτη η ρυθμιση υπαρχει μονο στις lollipop

-titanium δουλευει κανονικα (με xInternal παντα στο xposed)

-Wifi κανονικα (αν και χρειαστηκε 2 reboot μεχρι να μαθει το router μου και να επανασυνδεεται μονο του

-Eχει δικο της gravity (FlyMe Tools,το δινει ο mtk στο link της rom)

 

Και τωρα τα σημαντικα,το εξης ενα :Data

 

Λοιπον τα data δουλευουν κανονικα οσο τα δοκιμασα σπιτι.Το επισημαινω το σπιτι γιατι το μετρο μας νοιαζει..!Δεν τα εχω δοκιμασει στο μετρο να δω αν επανασυνδεονται.Παντως ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο τις mm.

To προβλημα που εχει η lollipop ειναι οτι αν θες να αλλαξεις πχ απο ποια καρτα θα τραβας data (σε δικαρτο setup) θα πρεπει να κανεις reboot μετα (μπορει και απλα airplane mode,δεν δοκιμασα)

 

Στην αρχη δεν συνδεονταν τα data και χρειαστηκε να σβησω το apn και να σωσω καινουργιο καθως και να ανοιγοκλεισω το κουμπι που ανοιγουν τα data.Μετα απο αυτο τα data δουλευουν κανονικα,επανασυνδεονται μονα τους οταν απομακρυνεσαι απο το wifi και το αντιθετο για το wifi.Eπισης κανονικα μετα απο reboot ανοιγουν χωρις airplane mode

 

(EDIT:Μαλλον δεν χρειαζεται νεο apn αλλα απλα airplane mode on off την πρωτη φορα)

 

To πολυ καλο ειναι οτι σε αντιθεση με τις mm δουλευει κανονικα το 3g only/2g only και 3g preferred!Μπορεις να το αλλαξεις και απο τα settings και απο mobile uncle tools.

 

Αυτα.Θα την δοκιμασω μερικες μερες και θα πω.Παντως ειναι πολυ καλη rom και πολυ γρηγορη.

 

Screenshots: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=68105363&postcount=2

Rom link : http://www.mtk-dev.com/201...8r-mt6592.html

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο ψαχνόμουν για Λολι.

 

Είχα προσπεράσει την Flyme (αυτή που έχουν τα Meizu δεν είναι; ) σαν πολύ καινούργια και μη AOSP, αλλά η επόμενη ήταν η cm12 και δεν ψήθηκα. Αφού λες ότι είναι καλή και έχει functional switch (και η εφαρμογή είναι καλή) έχω δουλειά σήμερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...