Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άσχετο με τις rom αλλά έχω "στήσει" το νέο μου υπολογιστή (με παλιά τεχνολογία όμως :lol:) και δεν μπορώ να κάνω με τίποτα τα YGDP Tools να δουλέψουν.

 

Είναι γνωστό ότι ο driver της Yulong είναι τρισάθλιος και δημιουργεί θέματα αλλά όχι κι έτσι. Έχω ένα από αυτά που έχει πεθάνει η flash και κάνω δοκιμές, κατάφερα να το φλασάρω με το Flashtool, πράγμα που σημαίνει ότι ο driver έχει περαστεί σωστά. Άσχετα με το αν η συσκευή παραμένει νεκρή η διαδικασία ολοκληρώνεται κανονικά.

 

Με τα YGDP Tools δε γίνεται με τίποτα, συνδέεται και μετά από λίγο ακούγεται ο ήχος της αποσύνδεσης, έχω δοκιμάσει τα πάντα, έχω σπάσει και τα νεύρα μου. :angry:

 

Στον παλιό υπολογιστή δουλεύει κανονικά και η διαδικασία ολοκληρώνεται επιτυχώς...

 

Τέρμα, οι drivers της Yulong είναι για πέταμα λέμε!

 

Φαντάζομαι σε xp δουλεύουν πιο σωστά, σε αλλά λειτουργικά έχουν θέμα όντος!

Εγώ την πρώτη φορά τραβιομουν μέχρι να βρω απο φιλί laptop με xp για να κάνω δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

πλήρες 24ωρο με την νέα έκδοση: την πέρασα με full wipes και Internal ώστε να μαζεύω το μυαλό μου ύστερα απο τόσα dirty install...με philz. well: gps,mms κομπλέ..ήχος καλύτερος απο την προηγούμενη, ειδοποιήσεις μιας και το αναφέρατε όλες στην ώρα τους ( gmail, whats up, viber, messenger etc), η μπαταρία όπως πάντα κορυφή, είναι απο τις πιο smooth ρομ που έχω δοκιμάσει. Μόνη απορία, αν γίνεται να αλλάξουμε γραμματοσειρά, δοκίμασα στις ρυθμίσεις αλλά δεν έχει επιλογή, τα θέματα πάντως αλλάζουν κανονικά. μπράβο jpower πιστεύω δεν της λείπει κάτι!!

 

Έχει επιλογή για γραμματοσειρά..

 

http://s12.postimg.org/kshlcf1al/Screenshot_2016_10_23_02_24_19_001_com_android_s.png http://s12.postimg.org/wivitsu31/Screenshot_2016_10_23_02_24_24_905_com_android_t.png

 

Το συγκεκριμένο πορτ, έχει.. :happy:

 

Τώρα, τι γράμματα θα σου βγάλει, δεν ξέρω... :lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει και θετικά και αρνητικά σχόλια, γενικά στις μιυι.

Για αυτην, λένε καλά λόγια, πάντως. Εγω, ύστερα από το πείραγμα που την έκανα, θα πω τα καλύτερα ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://s18.postimg.org/4fep1bend/Screenshot_2016_10_23_01_57_50_177_com_miui_secu.png

img

 

6 ώρες οθόνη :D

 

έχουν χουσουρια οι νέες εκδόσεις και κυρίως αυτό που σου είπα πριν.Οι 4.xx είναι καλύτερες παντός εκεί, αν και θα ήθελα πιστεύω όπως όλοι μας ενα port απο νεότερη version Android,αν και στο note 3g έχουν παραμένει εκεί.

Σαν Ρομ όμως χωρίς πολλά πολλά είναι OK για καθημερινή χρηση

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι σε xp δουλεύουν πιο σωστά, σε αλλά λειτουργικά έχουν θέμα όντος!

Εγώ την πρώτη φορά τραβιομουν μέχρι να βρω απο φιλί laptop με xp για να κάνω δουλειά.

 

Την πρώτη φορά έφαγα δυο μερόνυχτα. Τώρα το θέμα που αναφέρω το έχω εδώ και καιρό, απλά όταν θέλω να φλασάρω με YGDP το κάνω στον παλιό υπολογιστή, τον οποίο όμως κάποια στιγμή θα διαλύσω. Γι' αυτό προσπαθώ να το φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά έφαγα δυο μερόνυχτα. Τώρα το θέμα που αναφέρω το έχω εδώ και καιρό, απλά όταν θέλω να φλασάρω με YGDP το κάνω στον παλιό υπολογιστή, τον οποίο όμως κάποια στιγμή θα διαλύσω. Γι' αυτό προσπαθώ να το φτιάξω.

 

Αν και έχω δουλέψει και ygdp & sp flash tool νομίζω οτι το δεύτερο μου καθεται καλύτερα, τι πρώτο απλα για να μου ταιριάξει τους driver's,δικο μου κόλλημα.

Απο κει και μετά όπως ειπες θέμα κινητού.

Νομιζω είχαν ανεβάσει πιο παλιά έτοιμο restore μέσω recovery.:confused:

μήπως ??????

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω δουλέψει και ygdp & sp flash tool νομίζω οτι το δεύτερο μου καθεται καλύτερα, τι πρώτο απλα για να μου ταιριάξει τους driver's,δικο μου κόλλημα.

Απο κει και μετά όπως ειπες θέμα κινητού.

Νομιζω είναι ανεβάσει πιο παλιά έτοιμο restore μέσω recovery.:confused:

μήπως ??????

 

Ναι, έχω γράψει και τον unbrick guide. ;)

 

Το θέμα δεν είναι να φλασάρω αλλά να μπορώ να φλασάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω γράψει και τον unbrick guide. ;)

 

Το θέμα δεν είναι να φλασάρω αλλά να μπορώ να φλασάρω.

 

Λες να μην ξέρω μετα απο τοοοσο καιρό τι έχει προσφέρει ο καθένας εδώ.:respect:

Πιο παλιά όταν ήμουν με το f2 κάτι είχα βρει απο το φόρουμ της cool.Κάτι σαν ολική ανακατασκευή, αν το λέω καλα, σε νεκρό πχ κινητό.Μεγαλος μπελάς όμως.

Ίσως βρεις κάτι απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

έχουν χουσουρια οι νέες εκδόσεις και κυρίως αυτό που σου είπα πριν.Οι 4.xx είναι καλύτερες παντός εκεί, αν και θα ήθελα πιστεύω όπως όλοι μας ενα port απο νεότερη version Android,αν και στο note 3g έχουν παραμένει εκεί.

Σαν Ρομ όμως χωρίς πολλά πολλά είναι OK για καθημερινή χρηση

 

Μια απο αυτές τις μέρες, θα δοκιμάσω να κάνω πορτ μια σε 5αρι.

Ετσι, από περιέργεια..

 

Πάντως αυτή, είναι υπερπληρης.

Ειδικα αυτή η έκδοση. Αυτό το πορτ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, έχω γράψει και τον unbrick guide. ;)

 

Το θέμα δεν είναι να φλασάρω αλλά να μπορώ να φλασάρω.

 

Το χα πάθει κι εγώ.. Δεν μπορούσα με τίποτα να βγάλω άκρη.

Η λύση....

Φορματ τα Windows και μετά το πρώτο πράγμα που πέρασα ηταν οι drivers της yulong.

Ούτε εκτυπωτές ούτε τίποτα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

με την τελευταία miui του jpower δεν μου έρχονται τα μειλ, πρεπει να ανοίξω την εφαρμογή για να ερθουν, μπορουμε να κανουμε κατι;
Link to comment
Share on other sites

με την τελευταία miui του jpower δεν μου έρχονται τα μειλ, πρεπει να ανοίξω την εφαρμογή για να ερθουν, μπορουμε να κανουμε κατι;

Την τελευταία δεν την έχω περάσει ακόμα αλλά στην προτελευταία, για να μου έρχονται οι ειδοποιήσεις έκανα τα εξής:

1). Είχα την εφαρμογή να ξεκινάει αυτόματα (από την εφαρμογή ασφάλεια)

2). Στην εξοικονόμηση μπαταρίας, την είχα βάλει να μην έχει περιορισμούς (στις ρυθμίσεις παρασκηνίου) και

3). Είχα τικάρει όλες τις επιλογές ειδοποίησης (ρυθμίσεις - γραμμή κατάστασης - διαχείριση ειδοποιήσεων)

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία δεν την έχω περάσει ακόμα αλλά στην προτελευταία, για να μου έρχονται οι ειδοποιήσεις έκανα τα εξής:

1). Είχα την εφαρμογή να ξεκινάει αυτόματα (από την εφαρμογή ασφάλεια)

2). Στην εξοικονόμηση μπαταρίας, την είχα βάλει να μην έχει περιορισμούς (στις ρυθμίσεις παρασκηνίου) και

3). Είχα τικάρει όλες τις επιλογές ειδοποίησης (ρυθμίσεις - γραμμή κατάστασης - διαχείριση ειδοποιήσεων)

 

δούλεψε, ευχαριστώ.

 

ήταν θέμα εξοικονόμησης της μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά..

Η ρομ είναι ρυθμισμένη να περιορίζει τα background services των εφαρμογών. Όποια θέλετε να τρέχει συνέχεια ή και να ενημερώνεται ανά τακτά διαστήματα, βάλτε την στις εξαιρέσεις της μπαταρίας.

Ουσιαστικά, πρόκειται για ένα δικό της Greenify, πολύ ισχυρό.

Αυτός είναι και ο λόγος που και κάποια widgets (λ.χ. Μουσικής) δεν θα σας δουλέψουν.

Βάλτε την επιμαχη εφαρμογή στις εξαιρέσεις και όλα οκ

 

Tip: βάζοντας τις εφαρμογες Facebook + messenger σε περιορισμό, κερδίζετε πολύ μπαταρία. Δεν θα σας έρχονται οι ειδοποιήσεις αυτοματα, αλλά η αίσθηση στην ενέργεια θα είναι εμφανής..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Help please!!!!!

Παλι πατατα εκανα!

Πηγα λοιπον να βαλω την 6.10.20, εκανα τα wipes(τικαρα ένα ένα ξεχωριστα αλλα δεν εκανα reboot μετα από κάθε wipe,μηπως θα επρεπε?) και μετα πηγα να κανω εγκατασταση την rom και μου εβγαλε κατι κοκκινα γραματα (κατι failed εγραφε)στο twrp κατά την εγκατασταση και φοβηθηκα μην μπρικαρω τιποτα το τηλ. και εκανα ξανα τα wipes και πηγα να περασω του kouskous που ειχα μεσα στην καρτα αλλα και παλι μου εβγαλε τα κοκκινα γραμματα και εκανα reboot αλλα το τηλ. παραμενει κολλημενο στο σημα της mi!

Tι εκανα λαθος και τι κανω τωρα?

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Πηγα ξανα να την περασω και μου βγαζει

failed to extract dir from"system"to system

Updater proess ended with error:7

Error installing zip file miui ........κ.τ.λ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου το ξανακανε και τις προαλλες ,ρε μαπς και φταιει αυτό το mega και δεν κατεβαζω σωστα το zip της ρομ?

Δεν το ξερω και καλα και δεν μου το κατεβαζει ο browser και το βαζω στο cloud και μετα το βαζω στην καρτα

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό, σιχαίνομαι τα twrp.......

 

Βαλε μια άλλη ρομ.. Όποια να ναι.

 

Πάντως, από αυτά που διαβάζω στο σχετικό νήμα για τα Xiaomi, έχω την εντύπωση ότι η μιυι φτιάχτηκε για το δικο μας τηλέφωνο.. Χαχαχαχαχα.

Καμία σχέση. Τα κουσούρια που βγάζει στα note, αν τα έβγαζε στην δικη μου, θα με βριζατε ολημερις και οληνυχτις.

 

...

....... Θα το θυμηθείτε πολλοί το κουλπαντακι.....

.... Θα το θυμηθείτε..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό, σιχαίνομαι τα twrp.......

 

Βαλε μια άλλη ρομ.. Όποια να ναι

 

Αυτό προσπαθω αλλα δεν μπορω,μου βγαζει μυνημα με κοκκινα γραμματα "failed to mount "/system"(invalid argument)!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και δεν εχω κανει ουτε backup ουτε τιποτα ο βλακας!

Βοηθεια παιδια please!

Link to comment
Share on other sites

χθες υπηρχε επιθεση με ddos σε εναν μεγαλο server και το μισο ιντερνετ γονατισε παγκοσμιως..!Δεν εχει σχεση η rom

 

azuli μπορεις να δωσεις ενα link για την ρομ που λες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθω αλλα δεν μπορω,μου βγαζει μυνημα με κοκκινα γραμματα "failed to mount "/system"(invalid argument)!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και δεν εχω κανει ουτε backup ουτε τιποτα ο βλακας!

Βοηθεια παιδια please!

 

ωραία, μη σκας

πριζωμα και περνα εργοστασιακή

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εκανα αλλα μετα από καμια 30ρια προσπάθειες την περασα ,πηγα να περασω του kouskous ξεκινησε την εγκατασταση και για άλλη μια φορα εβγαλε το error και αντι να κανω ξανα wipes και να ξαναπροσπαθησω την εγκατασταση δοκιμασα κατευθείαν να φλασαρεω του jpower73 από πανω και ετσι πετυχε!
Link to comment
Share on other sites

Βαζω να το συνδεσω στο pc και μου φορτιζει απλα την μπαταρια..πωs το αλλαζω ρε παιδια αυτο να συνδεθει με το pc?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...