Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το philz έχει κάπου εκεί στο μενού για τα backup/restore μια επιλογή αν θες cwm style ή twrp style. Αν θες να επαναφέρεις rom που έχεις κάνει backup με το twrp απλά αλλάζεις την επιλογή και προχωράς κανονικά. :p

 

Εγώ δοκίμασα με Philz να επαναφέρω backup που είχα πάρει με CWM 6.0.5.0 και ενώ έδειξε ότι το επανέφερε στο reboot κόλλαγε στο σήμα της Huawei (λόγω rom) και δεν προχωρούσε.

 

Έχω σπάσει τα νεύρα μου με τα YGDP Tools, έχω δοκιμάσει όλες τις version και δεν μπορώ να τα κάνω να δουλέψουν με τους τρισάθλιους και ελεεινούς drivers της Yulong...:X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το sp flash, δουλεύει?

 

Ναι, εκεί είναι το κουφό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. No problem then

Το sp flash είναι κατά πολύ ανώτερο εργαλείο.

 

Μήπως καμία βιβλιοθήκη του ydgp, έχει σβηστεί από κάνα αντιβιοτικό?

Ξαναεγκατεστησε το.

Νομιζω στο μοντακο, έχει λινκ για κατέβασμα

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Οκ. No problem then

Το sp flash είναι κατά πολύ ανώτερο εργαλείο.

 

Μήπως καμία βιβλιοθήκη του ydgp, έχει σβηστεί από κάνα αντιβιοτικό?

Ξαναεγκατεστησε το.

Νομιζω στο μοντακο, έχει λινκ για κατέβασμα

 

Έχω δοκιμάσει όλες τις version, κάποιες δεν δουλεύουν καν, η τελευταία v5.00 είναι standalone, δε θέλει καν εγκατάσταση. Τις κατεβάζω από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μη σκας.

Εγώ, λόγω και του παλαιότερου κινητού (inew v3), φλασάρω με sp flash

 

Μου έτυχε περίπτωση που πήγα να περάσω ρομ με λάθος mount points. Έγινε το τηλέφωνο.. Αστα...

Το ydgp δεν το έβλεπε.

Μ έσωσε το spflash

 

Edit : διαβαζω σχόλια Xiaomάκιδων στο επίσημο φόρουμ. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τους εμφανίζει τα προβλήματα που περιγράφουν. Και τους έρχεται συστημένη η ρομ στο κινητό...

Είναι δυνατόν το port να παίζει καλύτερα από την Original εγκατάσταση....?

Κι όμως....

 

Καλά είπε ένας τέως συμφορουμιτης... Εδω μέσα, είμαστε σε επίπεδο διδακτορικου και άνω..

ΌΛΟΙ ΜΑΣ... :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μη σκας.

Εγώ, λόγω και του παλαιότερου κινητού (inew v3), φλασάρω με sp flash

 

Μου έτυχε περίπτωση που πήγα να περάσω ρομ με λάθος mount points. Έγινε το τηλέφωνο.. Αστα...

Το ydgp δεν το έβλεπε.

Μ έσωσε το spflash

 

Edit : διαβαζω σχόλια Xiaomάκιδων στο επίσημο φόρουμ. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τους εμφανίζει τα προβλήματα που περιγράφουν. Και τους έρχεται συστημένη η ρομ στο κινητό...

Είναι δυνατόν το port να παίζει καλύτερα από την Original εγκατάσταση....?

Κι όμως....

 

Καλά είπε ένας τέως συμφορουμιτης... Εδω μέσα, είμαστε σε επίπεδο διδακτορικου και άνω..

ΌΛΟΙ ΜΑΣ... :)

 

Χαχαχαχαχαχα, όρεξη θέλει ρε συ και καλή διάθεση. :)

 

Εγώ ξανά τα ίδια, δουλεύει το SP Flashtool, που είναι το δύσκολο κομμάτι, και δε δουλεύουν τα YGDP Tools, που είναι το εύκολο κομμάτι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μια απο τα ίδια όπως και αλλά παιδιά σχετικά με την εγκατάσταση μέσω twrp,μου αρέσει που έδινα και οδηγίες τρομάρα μου.:lol:

Παιδιά συγνώμη!

 

Ακόμα και ξεχωριστά wipes δεν πήρα αυτό που ήθελα,την πήρα μεν άνοιξε αλλά πολλά σφάλματα.

Άλλαξαν Ρομ άλλαξαν το recovery που λέει ο jpower73 ,backup ξανά και την περναω απο αρχή .

 

Πιστεύω οτι οι Ρομ δεν ειναιαι τόσο επιλεκτικές,απλά το twrp έχει ελλείψεις πλέον.

Αρα τι κανω φιλε ,κανω ένα bakup για καλου κακου και καθομαι στ¨ταυγα μου?

Link to comment
Share on other sites

Αρα τι κανω φιλε ,κανω ένα bakup για καλου κακου και καθομαι στ¨ταυγα μου?

 

Ακριβώς, αφού δεν έχεις πολλές γνώσεις και παιδεύεσαι κάθε φορά κράτα ένα backup, καλύτερα με άλλη recovery, βάλε Philz, είναι εύκολο, και κάτσε στ' αυγά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρα τι κανω φιλε ,κανω ένα bakup για καλου κακου και καθομαι στ¨ταυγα μου?

 

Κάνε ένα καλό μπακαπ με φιλτζ, αποθηκευσε το και στον υπολογιστή σου (είναι ο φάκελος clockworkmode στην sd κάρτα σου) σε περίπτωση που χαλάσει η sd.

Οταν ζοριζει το πραγμα, Καντο μία επαναφορά και ησυχαζεις...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Aντε παλι,τι είναι αυτος ο φιλτζ ρε παιδια,που τον βρισκουμαι και πως τον βαζουμε?

 

Ρε valsam την TWRP πως την έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Aντε παλι,τι είναι αυτος ο φιλτζ ρε παιδια,που τον βρισκουμαι και πως τον βαζουμε?

 

:blink:

Ρε valsam...

Ρε συ είναι δύσκολη ώρα...

Φαντάζομαι πλάκα κάνεις... :worry:

 

Δες προηγούμενη σελίδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://s13.postimg.org/9mvnbf26v/Screenshot_2016_10_24_01_36_25_960_com_miui_secu.png

hosting image

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα την καινούρια miui του jpower και είμαι ακόμα στο ψάξιμο καθώς είναι ουσιαστικά η πρώτη μου επαφή με miui.

Υπάρχει δυνατότητα να ορίσουμε διαφορετικό χρώμα στο led notification για διάφορες εφαρμογές και αν ναι πώς το κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα την καινούρια miui του jpower και είμαι ακόμα στο ψάξιμο καθώς είναι ουσιαστικά η πρώτη μου επαφή με miui.

Υπάρχει δυνατότητα να ορίσουμε διαφορετικό χρώμα στο led notification για διάφορες εφαρμογές και αν ναι πώς το κάνουμε;

 

βάλε το led blinker από το μαγαζί

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ledblinker.pro&hl=el

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα την καινούρια miui του jpower και είμαι ακόμα στο ψάξιμο καθώς είναι ουσιαστικά η πρώτη μου επαφή με miui.

Υπάρχει δυνατότητα να ορίσουμε διαφορετικό χρώμα στο led notification για διάφορες εφαρμογές και αν ναι πώς το κάνουμε;

 

Τραβά Πρόσθετες ρυθμίσεις/Led ειδοποίησης .

Μετα για επιμέρους εφαρμογές βάλε αυτό που είπε ο jpower73.

 

Φιλέ jpower73 όταν σε ρωτησα για το αν υπηρχαν θέματα κυρίως στην μπαταρία και κάτι ψιλά που βγάζουν κουσουρια οι miui ησχυει στις διάφορες Ρομ που ανεβάζουν κατα περιόδους στα update.

Αρκετοί όμως παίζουν με μονταρισμενες miui rom,οπου έχουν γίνει βελτιώσεις.

Για αυτό και οτι ριπές για αυτήν!

Σαν κάτοχος συσκευής παρακολουθώ καιρό και έχω δει ανάλογες διάφορες αλλά όμως 3μηνες είμαι με cm.

 

@ valsam απο την στιγμή που την πέρασες κατέβασε το recovery Philz,θα το βρεις και στις πιο παλιές Ρομ που έχουν ανέβει και βάλτο με το θειοhttps://androidmtk.com/download-mobileuncle-apk

,αφού αλλάξει μπες στο νέο recovery Τράβας ενα ολικό backup αποθηκεύοντας τι στην SD και μετα οτι οι οδηγίες για εγκατάσταση της νέας Ρομ.

Παντος με το twrp ακόμα και αν την βάλει σωστή δεν είναι, αυτό φάνηκε απο την πρώτη επαφή που είχα.

Και αν δεν δεις τώρα κάτι θα φανούν μετα,σίγουρο αυτό.

Μέρα με νύχτα η εισαγωγή της με το ενα η άλλο recovery.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω οπως θυμαστε οσοι ειστε καιρο εδω μεσα ημουν φανατικος με cwm και επειτα με την εκδοση του philz,και δεν γουσταρα twrp γιατι παλια καποιες version βγαζαν προβληματα.

 

Ε,η twrp παιδια ειναι πολυ ανωτερη απο την cwm για εναν και μονο λογο.

 

Εχει offline browser.Τι σημαινει αυτο?Σημαινει οτι αν βαλεις καποια εφαρμογη η πειραξεις καποιο system file και αυτο οδηγησει την rom στο να πεσει σε bootloop η να μην μπουταρει απλα,τοτε μπαινεις κυριος στο twrp και μεσω του browser πας και σβηνεις την εφαρμογη η αντικαθιστας το system file που αλλαξες,σε επιπεδο recovery πριν φορτωσει το λειτουργικο καν.Εχω σωθει ετσι απειρες φορες.

 

Με cwm αυτο δεν γινεται,η επαναφερεις backup η φλασαρεις την rom παλι.

 

Το twrp ειναι κλασεις ανωτερο και περναει ολες τις rom,σε αντιθεση με το cwm που μερικες rom δεν μπορει να τις περασει.Αυτος ηταν και ο λογος που ειχα βαλει αναγκαστικα καποτε το twrp και αρχισα να το μαθαινω.

Link to comment
Share on other sites

Azuli αφου το TWRP περναει ολες τις rom οπως λες εμας γιατι μας εβγαλε την ψυχη?

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αντε πειτε μυ παλι γιατι δεν βλεπει ο υπολογιστης το τηλεφωνο μου ξανα?

Την προηγουμενη φορα που περασα την miui δεν μου το αναγνωριζε και εκανα κατι μυστηρια(ουτε και'γω θυμαμαι)μεχρι να το αναγνωρισει,τωρα που εβαλα την 6.10.20 παλι τα ιδια!

Αγνωστη συσκευή ΜΤΡ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω οπως θυμαστε οσοι ειστε καιρο εδω μεσα ημουν φανατικος με cwm και επειτα με την εκδοση του philz,και δεν γουσταρα twrp γιατι παλια καποιες version βγαζαν προβληματα.

 

Ε,η twrp παιδια ειναι πολυ ανωτερη απο την cwm για εναν και μονο λογο.

 

Εχει offline browser.Τι σημαινει αυτο?Σημαινει οτι αν βαλεις καποια εφαρμογη η πειραξεις καποιο system file και αυτο οδηγησει την rom στο να πεσει σε bootloop η να μην μπουταρει απλα,τοτε μπαινεις κυριος στο twrp και μεσω του browser πας και σβηνεις την εφαρμογη η αντικαθιστας το system file που αλλαξες,σε επιπεδο recovery πριν φορτωσει το λειτουργικο καν.Εχω σωθει ετσι απειρες φορες.

 

Με cwm αυτο δεν γινεται,η επαναφερεις backup η φλασαρεις την rom παλι.

 

Το twrp ειναι κλασεις ανωτερο και περναει ολες τις rom,σε αντιθεση με το cwm που μερικες rom δεν μπορει να τις περασει.Αυτος ηταν και ο λογος που ειχα βαλει αναγκαστικα καποτε το twrp και αρχισα να το μαθαινω.

 

Βρε azuli αυτό που λες παιζει,όπως και κάποια αλλά tips που υπάρχουν που σε βοηθούν αρκερα, είμαι fan με twrp και αυτό έχω μαθει,αλλά εδώ υπάρχει πρόβλημα ή ακόμα περισότερο οι version που υπάρχουν έχουν μείνει πίσω για να καλύψουν τις ανάγκες των Ρομ.

Σε αλλά κινητά,πχ σε αυτό που έχω υπάρχουν 3-4 παραλλαγές για να καλύψουν όλα τα γούστα και κυρίως σε θέματα επαναφοράς.

Πραγματικα δεν έχω τόσες γνώσεις όσο πολλοί απο εσάς εδώ για να πω στην παρούσα φάση τι φταίει ή τί είναι το καλυτερο.Απλα έτσι όπως είναι το philz δείχνει να παει πιο στρωτά.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έβαλα την τελευταία miui του jpower με καθαρή εγκατάσταση. Όλα λειτουργούν ρολόι απλά μου βγάζει μήνυμα μετά από κάθε επανεκκίνηση ότι η διαδικασία com.google.process.gapps έχει σταματήσει. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Καλλιοπη,

μόλις μπεις στο λειτουργικό, σου βγάζει ποπαπ για τα google play services.

Κατέβασε notification bar και αναβάθμισε τα.

 

Αν επιμένει, ξαναπέρνα την.

Δεν έχει τέτοιο θέμα η ρομ

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

βάλε το led blinker από το μαγαζί

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ledblinker.pro&hl=el

Έβαλα το led blinker, μάλιστα την πληρωμένη έκδοση, του έδωσα τα δικαιώματα που μου ζήτησε, παρόλα αυτά δε δουλεύουν σωστά τα notifications, πχ στις χαμένες κλήσεις έχω ορίσει κυανό (δούλευε άριστα με inew 1.30 και gravity box) και αναβοσβήνει κόκκινο.

Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

κι εγω οπως θυμαστε οσοι ειστε καιρο εδω μεσα ημουν φανατικος με cwm και επειτα με την εκδοση του philz,και δεν γουσταρα twrp γιατι παλια καποιες version βγαζαν προβληματα.

 

Ε,η twrp παιδια ειναι πολυ ανωτερη απο την cwm για εναν και μονο λογο.

 

Εχει offline browser.Τι σημαινει αυτο?Σημαινει οτι αν βαλεις καποια εφαρμογη η πειραξεις καποιο system file και αυτο οδηγησει την rom στο να πεσει σε bootloop η να μην μπουταρει απλα,τοτε μπαινεις κυριος στο twrp και μεσω του browser πας και σβηνεις την εφαρμογη η αντικαθιστας το system file που αλλαξες,σε επιπεδο recovery πριν φορτωσει το λειτουργικο καν.Εχω σωθει ετσι απειρες φορες.

 

Με cwm αυτο δεν γινεται,η επαναφερεις backup η φλασαρεις την rom παλι.

 

Το twrp ειναι κλασεις ανωτερο και περναει ολες τις rom,σε αντιθεση με το cwm που μερικες rom δεν μπορει να τις περασει.Αυτος ηταν και ο λογος που ειχα βαλει αναγκαστικα καποτε το twrp και αρχισα να το μαθαινω.

 

Είναι πολύ χρήσιμο feature αυτό που αναφέρεις, ειδικά για όσους έχουν τις γνώσεις και κάνουν πειραματισμούς.

 

Δεν μπορώ να απαντήσω 100% ότι περνάει όλες τις rom αλλά εκεί που έχει θέμα είναι ότι σου βγάζει τον καρκίνο για να επαναφέρει ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ backup, και αν πετύχει.

 

Πολύ χρήσιμος ο offline browser αλλά κατά τ' άλλα (κατά τη γνώμη μου πάντα) δεν είναι αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ,

για διαχείρηση 7 χρωματων led, βαζετε την εφαρμογή light flow

Της δίνετε δικαιωματα ρουτ

 

Πάτε στις ρυθμίσεις της:

General Settings και τικάρετε το Device Admin

 

Sleep settings

Enable sleep settings> τικαρετε το

 

μετά πάτε Device settings and Root και τικάρετε:

- Direct Mode

- Root mode

-Run every command as root

-HTC alternative direct mode

-Reset color before change

 

Μετά Notification Settings και ορίζετε χρώματα και εφαρμογές

 

 

 

Αν και δεν μ ενδιαφερουν και πολυ τα χρώματα (βολεύομαι με αυτά που δίνει η ρομ), αυτή η εφαρμογή, παρακάμπτει την εν λόγω λειτουργια της ρομ

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...