Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να δω στην σελίδα ehftv.com βίντεο αλλά φαίνεται ότι ο περιηγητής δεν υποστηριζει flash.ε ιμαι με την miui 6.10.20 .σε όποιο άλλο κινητό κοίταξα παίζουν κανονικά τα flash
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Azuli αφου το TWRP περναει ολες τις rom οπως λες εμας γιατι μας εβγαλε την ψυχη?

 

ισως γιατι μερικες rom θελουν unmount τα partition πριν κανεις το φλασαρισμα και πολλοι μπερδευονται εκει.Επισης ισως επειδη οταν σου βγαλει error λογω του προαναφερθεντος πρεπει να κανεις reboot recovery πριν ξαναδοκιμασεις παλι και σιγουρα πολλοι δεν το ξερουν αυτο.

 

Αυτα συνηθως τα γραφει αυτος που δινει την rom στις οδηγιες φλασαρισματος

 

Εγω με την 3.0.2.0 δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα να περασω οποιαδηποτε rom παντως

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ, δε μου δουλεύει το led με τίποτα. Αν το απενεργοποιήσω από τα settings /more δεν ανάβει τίποτα. Όταν το ενεργοποιήσω από εκεί ανάβει μόνο το ένα χρώμα (το πρώτο από τα 3 που δηλώνω στα settings). Το led blinker δεν ακούει σε τίποτα, ότι και να του βάλω δεν κάνει override τη ρύθμιση του συστήματος. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161024/76a43a171ac9880cc04340138c0fc066.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161024/ecd2569371b7dfaa4e2f417d692a3849.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161024/5aa821d7d90a042da45154c27f90086a.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161024/55b98b41b93c0b747e0dd353bebea1f5.jpg
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια απο που παω για να αλλαξω χρωμα στο εικονιδιο της μπαταριας κ στο σηματακι του δικτυου κ του wifi sta xmiui?

http://s11.postimg.org/uwg1u7scj/Screenshot_2016_10_24_14_46_21_365_software_sola.png

image post

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Όχι led blinker,

Light flow

Έκανα λάθος.

Δεν πειράζει, ευχαριστώ για την υποστήριξη. Κατέβασα το light flow αλλά χάθηκα τελείως με τις ρυθμίσεις του. Αν έχεις την καλοσύνη (ή οποιοσδήποτε άλλος) μπορείς να γράψεις έναν οδηγό με τις σωστές ρυθμίσεις για να δουλέψει;

By the way η rom καταπληκτική, εντελώς smooth με άριστη διάρκεια μπαταρίας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, ευχαριστώ για την υποστήριξη. Κατέβασα το light flow αλλά χάθηκα τελείως με τις ρυθμίσεις του. Αν έχεις την καλοσύνη (ή οποιοσδήποτε άλλος) μπορείς να γράψεις έναν οδηγό με τις σωστές ρυθμίσεις για να δουλέψει;

By the way η rom καταπληκτική, εντελώς smooth με άριστη διάρκεια μπαταρίας!

 

Ευχαριστώ..

 

 

Εχω δώσει πιο πάνω οδηγίες. Post 23407

Επίσης για το εν λόγω θέμα, έχω δώσει και παλαιότερα οδηγό...

(με εικόνες) που έχει αναγνώριση και στο xda :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6778426#post6778426

 

Δείτε στο update section

 

 

Αυτές του 23407, μόλις τις δοκίμασα... :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Χμμμ δε το ειπα σωστα...θελω να αλλαξω κ σχεδιο περα απο χρωμα σε σηματακι δικτυου κ να βαλω διαφορετικο σχεδιο στη μπαταρια κ στο wifi κατι τετοιο εννοω

auetmpx71

IMG_20161018_183256.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα με το /system σε twrp, διορθωνεται ως εξης

 

Wipe->Advanced Wipe->Τσεκάρεις system-> Repair or Change File System ->Change File System ->EXT4

(εννοείται ότι διαγράφεται το system)

 

Ένας απλός τρόπος να το τσεκάρεις είναι να προσπαθήσεις να κάνεις mount το system, αν αποτυχει (=δεν μπαινει check mark) δεν προκειται να μπει και η rom.

 

Πρώτη φορά μου το έκανε τώρα, σε TWRP 3.0.2, μετά από wipes στην miui.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, ευχαριστώ για την υποστήριξη. Κατέβασα το light flow αλλά χάθηκα τελείως με τις ρυθμίσεις του. Αν έχεις την καλοσύνη (ή οποιοσδήποτε άλλος) μπορείς να γράψεις έναν οδηγό με τις σωστές ρυθμίσεις για να δουλέψει;

By the way η rom καταπληκτική, εντελώς smooth με άριστη διάρκεια μπαταρίας!

 

Έχεις περάσει το patch για 7 χρώματα led (δεν ξέρω αν το έχει ενσωματώσει ο Jpower); Επίσης αν πας μέσα στο system/lib/hw πρέπει να υπάρχει μόνο το lights.default.so, κανένα άλλο που να λέει lights.

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογή για γραμματοσειρά..

 

Το συγκεκριμένο πορτ, έχει.. :happy:

 

Τώρα, τι γράμματα θα σου βγάλει, δεν ξέρω... :lol:

 

προσπάθησα και κατέβασα στο πισι διάφορες γραμματοσειρές και τις έβαλα στο φάκελο θέματα, φυσικά δεν τα βλέπει το τηλέφωνο στις ρυθμίσεις..σε ποιο φάκελο να βάλω τα αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

Βρε μουλαρωσε εντελος και δεν συνδέεται με το πισι με τιποτα,μου βγαζει μυνημα "υπαρχει πρόβλημα με το πρόγραμμα οδηγησης της συσκευης ΜΤΡ"!

Εχω περασει και απεγκαταστησει πανω από 30 φορες ολους του ΜΤΚ usb drivers που υπαρχουν στο ιντερνετ αλλα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε μουλαρωσε εντελος και δεν συνδέεται με το πισι με τιποτα,μου βγαζει μυνημα "υπαρχει πρόβλημα με το πρόγραμμα οδηγησης της συσκευης ΜΤΡ"!

Εχω περασει και απεγκαταστησει πανω από 30 φορες ολους του ΜΤΚ usb drivers που υπαρχουν στο ιντερνετ αλλα τιποτα!

 

Δοκιμασες το miui usb settings απο μαγαζι;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δω στην σελίδα ehftv.com βίντεο αλλά φαίνεται ότι ο περιηγητής δεν υποστηριζει flash.ε ιμαι με την miui 6.10.20 .σε όποιο άλλο κινητό κοίταξα παίζουν κανονικά τα flash

 

Δες το μ αυτόν...

https://mega.nz/#!5cIBhbKD!bp3Ps38UvDKVITMEs_B7KiMAazO2yrai_wFUWjvwGGA

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

To δοκιμασα και αυτό αλλα τιποτα!

 

Μια ερώτηση σχετικά με αυτό,όταν την έκανες εγκατάσταση με twrp σου έβγαλε fault,αλλά την πέρασε?

Αν ναι τοτε ίσως είναι και ο λογος που σου κάνει αυτά τα κουλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παιδεύομαι δύο - τρεις ημέρες, τα YGDP Tools δεν εννοούν να δουλέψουν, το SP FlashTool λειτουργεί κανονικά. Έχω δοκιμάσει ό,τι driver υπάρχει και δεν υπάρχει, τζίφος.

 

Το παρατάω ως έχει, τα Windows είναι φρέσκα, δεν θα κάνω format γι' αυτή την αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με αυτό,όταν την έκανες εγκατάσταση με twrp σου έβγαλε fault,αλλά την πέρασε?

Αν ναι τοτε ίσως είναι και ο λογος που σου κάνει αυτά τα κουλα.

Ναι μου εβγαλε κοκκινα γραμματα(αφου ειχα προσπαθησει απειρες φορες με την σειρα να κανω τα 4 wipes ένα ένα και μετα την εγκατασταση) όταν πηγα να την περασω και ειπα αντε να ξαναπροσπαθησω άλλη μια χωρις να κανω τα wipes ,και τελικα την περασε!

Δοκιμασα πριν λιγο και στον αλλον υπολογιστη και εκει παλι δεν το αναγνωριζει το τηλ.!

Η ρομ μου δουλευει αψεγάδιαστα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το πρόβλημα με το /system σε twrp, διορθωνεται ως εξης

 

Wipe->Advanced Wipe->Τσεκάρεις system-> Repair or Change File System ->Change File System ->EXT4

(εννοείται ότι διαγράφεται το system)

 

Ένας απλός τρόπος να το τσεκάρεις είναι να προσπαθήσεις να κάνεις mount το system, αν αποτυχει (=δεν μπαινει check mark) δεν προκειται να μπει και η rom.

 

Πρώτη φορά μου το έκανε τώρα, σε TWRP 3.0.2, μετά από wipes στην miui.

Αντε να ξαναπροσπαθησω να κανω εγκαταστηση την 6.10.20, αν γινεται φιλε πες μου σε παρακαλω αναλυτικα με ποια ακριβος σειρα και πια wipes κανω(+ αυτά που αναφέρεις παραπανω).

Link to comment
Share on other sites

Μετα από μια ολοκληρη μερα παιδεματος εκανα αυτό: http://www.howtogeek.com/195607/how-to-get-your-android-device-to-show-up-in-file-explorer-if-it-isnt/ και τελικα αναγνωρισε το pc το τηλ.!
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας σχόλια στο επίσημο, σε γενικές γραμμές, το συγκεκριμένο update είναι πολύ καλό. Η γκρίνια που υπάρχει εστιάζεται περισσότερο σε θέματα φλασαρίσματος με twrp. Υπάρχουν, βέβαια και κάτι παραπονάκια για μπαταρία, network drops, led..κλπ.

Εννοειται, σε μας δεν υπάρχει τίποτα από αυτά.

 

H έκδοση αυτή, μάλλον, θα αποτελέσει βάση πάνω στην οποία θα σας δώσω και τα υπόλοιπα updates

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας σχόλια στο επίσημο, σε γενικές γραμμές, το συγκεκριμένο update είναι πολύ καλό. Η γκρίνια που υπάρχει εστιάζεται περισσότερο σε θέματα φλασαρίσματος με twrp. Υπάρχουν, βέβαια και κάτι παραπονάκια για μπαταρία, network drops, led..κλπ.

Εννοειται, σε μας δεν υπάρχει τίποτα από αυτά.

 

H έκδοση αυτή, μάλλον, θα αποτελέσει βάση πάνω στην οποία θα σας δώσω και τα υπόλοιπα updates

 

Σήμερα είμαι με τη δεύτερη συσκευή, με τη miui. Μέχρι στιγμής πολύ καλές εντυπώσεις, δεν πρέπει να έχει το πρόβλημα με το σήμα και τα data που έχουν οι άλλες 4.4.2, δηλαδή το να μην μπορείς να πάρεις ή να σε πάρουν και να διορθώνεται με reboot ή airplane mode on - off.

 

Το μόνο που παρατήρησα είναι χθες το βράδυ σε video του YouTube μέσω WiFi είχα network drops και έπρεπε να ανοιγοκλείσω το Wi-Fi για να επανέλθει.

 

Μήπως χρειάζεται το Wi-Fi fix;

Link to comment
Share on other sites

Αντε να ξαναπροσπαθησω να κανω εγκαταστηση την 6.10.20, αν γινεται φιλε πες μου σε παρακαλω αναλυτικα με ποια ακριβος σειρα και πια wipes κανω(+ αυτά που αναφέρεις παραπανω).

 

Κάνεις τα κλασικα

Dalvik

Cache

Data

System

 

και περνας τη rom.

Αν τότε σου βγάλει το σφάλμα σχετικά με το system, κάνεις τη διαδικασία που έγραψα και περνάς τη rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παιδεύομαι δύο - τρεις ημέρες, τα YGDP Tools δεν εννοούν να δουλέψουν, το SP FlashTool λειτουργεί κανονικά. Έχω δοκιμάσει ό,τι driver υπάρχει και δεν υπάρχει, τζίφος.

 

Το παρατάω ως έχει, τα Windows είναι φρέσκα, δεν θα κάνω format γι' αυτή την αιτία.

 

Υπάρχει κι άλλη λύση..

Κούμπωσε τον δίσκο από το παλιό πισι στο νέο και έτσι θα έχεις dual boot pc.

Οταν θές να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο, θα μπουτάρεις σε αυτόν τον δίσκο.

Αν μή τι άλλο, θα έχεις εναν extra δίσκο για χωρητικότητα.

:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα είμαι με τη δεύτερη συσκευή, με τη miui. Μέχρι στιγμής πολύ καλές εντυπώσεις, δεν πρέπει να έχει το πρόβλημα με το σήμα και τα data που έχουν οι άλλες 4.4.2, δηλαδή το να μην μπορείς να πάρεις ή να σε πάρουν και να διορθώνεται με reboot ή airplane mode on - off.

 

Το μόνο που παρατήρησα είναι χθες το βράδυ σε video του YouTube μέσω WiFi είχα network drops και έπρεπε να ανοιγοκλείσω το Wi-Fi για να επανέλθει.

 

Μήπως χρειάζεται το Wi-Fi fix;

 

Δεν έχω διαπιστώσει network drops.

Αν θέλεις, κάνε ενα reboot το ρουτερ σου να αλλαξει ip και δοκίμασε.

Ισως να ήταν περιστασιακό.

 

αν σου ξανατύχει, πήγαινε στο SETTINGS>WIFI>advanced settings και απενεργοποίησε το wlan optimization

και δοκιμασε

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...