Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηξερα τις AOSP τις AOKP αλλα τωρα τελευταια βλεπω AICP. Τι φαση;; Μονο recovery μεσα απο recovery μην φλασαρεις γιατι θα καταληξει η coolpadara σαν το Nubia μου :lol:
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

στη MIUI του kouskous μου χανει το σημα πολλες φορες και δεν μπορω να παρω τηλεφωνο μεχρι να το κανω reboot.

εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο προβλημα;

Oneplus 8T - Poco F2 Pro - Redmi 8 - Redmi Note 4X - Samsung Galaxy J5 - Coolpad F1 - Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Μισό ρε παιδιά γιατί τα ισοπεδώνουμε όλα. Το ότι δοκιμαζετε ότι ανεβαίνει από δω κ από κει ενώ υπάρχουν τουλάχιστον 3 απταιστες ΡΟΜ, κάνει το κινητό να φταίει κ όχι εσάς?! Αντι να χαιρεστε που υπαρχει κ η δυνατοτητα για την διαφορετικοτητα που σας δινεται ζητατε κ τα ρέστα!

Πραγματικα πιστεύω ότι ότι κινητό κ να πάρετε τα ίδια θα λέτε.

 

Για ποια αστάθεια του CoolpadF1 μιλάς, μπορείς να μου πεις σε τι αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω (γενικά, όχι τώρα) για το ότι όλες οι ρομ γίνονται βαρίδια μετά από λίγο καιρό και κάνει 4 δευτερόλεπτα από τότε που πατάς το home μέχρι να κάνει κάτι. Μπορεί να φταίει κάτι περίεργο, δεν ξέρω, μπορεί να είναι και το xposed. Το SD Maid που είχες πει δεν κάνει τίποτα γιατί μάλλον είναι θέμα ρομ, δεν έχουν καλή διαχείριση. Το seeder που έχω βάλει βοηθάει κάπως. Δεν υπάρχει άπταιστη ρομ. Κατά πάσα πιθανότητα και τα άλλα κινητά το ίδιο δράμα ζουν απλά εμείς έχουμε πολλές ρομ και είναι μ@λ@κι@ να μην υπάρχει μια τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω (γενικά, όχι τώρα) για το ότι όλες οι ρομ γίνονται βαρίδια μετά από λίγο καιρό και κάνει 4 δευτερόλεπτα από τότε που πατάς το home μέχρι να κάνει κάτι.

 

μονο η τελευταια maucat δεν μου το κανε αυτο..3 μηνες και δεν εμφανισε lag

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά. Χτες μου ηρθε το δευτερο coolpad επιτελους.

Εχω ενα προβλημα .

Δεν μπορω να το rootαρω.

Δοκιμασα με iroot και kingo root αλλα τιποτα.

Εχςι κανεις καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά. Χτες μου ηρθε το δευτερο coolpad επιτελους.

Εχω ενα προβλημα .

Δεν μπορω να το rootαρω.

Δοκιμασα με iroot και kingo root αλλα τιποτα.

Εχςι κανεις καμια ιδεα;

Ποια ρομ "φοράει"?

Edit: δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5720598#post5720598

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω (γενικά, όχι τώρα) για το ότι όλες οι ρομ γίνονται βαρίδια μετά από λίγο καιρό και κάνει 4 δευτερόλεπτα από τότε που πατάς το home μέχρι να κάνει κάτι. Μπορεί να φταίει κάτι περίεργο, δεν ξέρω, μπορεί να είναι και το xposed. Το SD Maid που είχες πει δεν κάνει τίποτα γιατί μάλλον είναι θέμα ρομ, δεν έχουν καλή διαχείριση. Το seeder που έχω βάλει βοηθάει κάπως. Δεν υπάρχει άπταιστη ρομ. Κατά πάσα πιθανότητα και τα άλλα κινητά το ίδιο δράμα ζουν απλά εμείς έχουμε πολλές ρομ και είναι μ@λ@κι@ να μην υπάρχει μια τέλεια.

 

(Θα μιλήσω επί προσωπικού επιπέδου, προφανώς!)

 

Με την τελευταία AOSP Maucat δεν έχω δει lag ή κομπιάσματα εδώ και δυόμιση μήνες που την χρησιμοποιώ! Από τον Ιανουάριο μέχρι και τον Ιούνιο χρησιμοποιούσα την AOSP Maucat που είχε βγει στις αρχές Ιανουαρίου και επίσης πήγαινε σφαίρα το κινητό! Το Coolpad της κοπέλας μου φοράει ακόμα αυτή τη ROM και δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα παρά μόνο όταν το έχει αφήσει για αρκετές μέρες (πάνω από 4-5) ανοιχτό το κινητό χωρίς να του κάνει επανεκκίνηση καθόλου! Εγώ του κάνω κάθε βράδυ όταν πέφτω για ύπνο και δεν έχω κανένα πρόβλημα! Πραγματικά, δε νομίζω να έχω ξοδέψει 130 € και να έχουν πιάσει τόσο τόπο παλιότερα! Κοιτάω στα μάτια όποιον φίλο μου έχει Samsung S4 και S5 ή iPhone 4s ή 5s και η Coolpadάρα τρέχει τις ίδιες εφαρμογές χωρίς να ιδρώσει καν!!

 

Το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ, αλλά το γαμάτο είναι ότι ταυτόχρονα είναι και το φθηνότερο κινητό που είχα ποτέ!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

(Θα μιλήσω επί προσωπικού επιπέδου, προφανώς!)

 

Με την τελευταία AOSP Maucat δεν έχω δει lag ή κομπιάσματα εδώ και δυόμιση μήνες που την χρησιμοποιώ! Από τον Ιανουάριο μέχρι και τον Ιούνιο χρησιμοποιούσα την AOSP Maucat που είχε βγει στις αρχές Ιανουαρίου και επίσης πήγαινε σφαίρα το κινητό! Το Coolpad της κοπέλας μου φοράει ακόμα αυτή τη ROM και δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα παρά μόνο όταν το έχει αφήσει για αρκετές μέρες (πάνω από 4-5) ανοιχτό το κινητό χωρίς να του κάνει επανεκκίνηση καθόλου! Εγώ του κάνω κάθε βράδυ όταν πέφτω για ύπνο και δεν έχω κανένα πρόβλημα! Πραγματικά, δε νομίζω να έχω ξοδέψει 130 € και να έχουν πιάσει τόσο τόπο παλιότερα! Κοιτάω στα μάτια όποιον φίλο μου έχει Samsung S4 και S5 ή iPhone 4s ή 5s και η Coolpadάρα τρέχει τις ίδιες εφαρμογές χωρίς να ιδρώσει καν!!

 

Το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ, αλλά το γαμάτο είναι ότι ταυτόχρονα είναι και το φθηνότερο κινητό που είχα ποτέ!!

 

Αν ποτέ βγει μια σωστή lollipop θα δεις άλλο κινητό, έκανα πλακα στον αδελφό μου που έχει S5 χσχαχα

Link to comment
Share on other sites

(Θα μιλήσω επί προσωπικού επιπέδου, προφανώς!)

 

... δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα παρά μόνο όταν το έχει αφήσει για αρκετές μέρες (πάνω από 4-5) ανοιχτό το κινητό χωρίς να του κάνει επανεκκίνηση καθόλου!

 

Lol, δε θυμάμαι τη τελευταία φορά που έκανα επανεκκίνηση! Πάει πάνω από μήνας!! Και εγώ με AOSP Maucat και δε κολλάει γενικά (μπορεί σε κανα παιχνίδι όταν ξεκινάει να κολλήσει για λίγα δευτερόλεπτα). Η ρομ είναι σφαίρα και bugless εκτός ότι δε μπορείς να δεχτείς αρχεία μέσω bt.

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Στο xda εχει βγει μια ρομ για το kingzone K1 turbo, που μοιαζει αρκετα με το coolpad σαν συσκευη.

http://forum.xda-developers.com/android/development/rom-cyanogenmod-12-kingzone-k1-turbo-t3119908

ο τυπος που την εφτιαξε δινει και καποιες οδηγιες πως μπορει να προσαρμοσθει σε αλλη συσκευη με mtk6592 αλλα εγω που το προσπαθησα δεν καταφερα τιποτα. Βεβαια οι γνωσεις μου ειναι σχεδον μηδεν αλλα το ψαχνω. Καποιος που να γνωριζει πιο πολλα μηπως καταφερουμε τιποτα εμεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Στη ROM του maucat παίζει το Gravity Box? Δεν είναι AOSP ε;
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Στο xda εχει βγει μια ρομ για το kingzone K1 turbo, που μοιαζει αρκετα με το coolpad σαν συσκευη.

http://forum.xda-developers.com/android/development/rom-cyanogenmod-12-kingzone-k1-turbo-t3119908

ο τυπος που την εφτιαξε δινει και καποιες οδηγιες πως μπορει να προσαρμοσθει σε αλλη συσκευη με mtk6592 αλλα εγω που το προσπαθησα δεν καταφερα τιποτα. Βεβαια οι γνωσεις μου ειναι σχεδον μηδεν αλλα το ψαχνω. Καποιος που να γνωριζει πιο πολλα μηπως καταφερουμε τιποτα εμεις;;;;

 

Ουσιαστικα ολοι αυτο το παλικαρι τον fire855 να φτιαξει το video recording περιμενουμε για να κανει publish τα sources του και μπορουμε να χουμε οτι custom rom θελουμε.

Για την ωρα δεν εχει νοημα καποιο port αφου δεν δουλευει το video recording.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα ολοι αυτο το παλικαρι τον fire855 να φτιαξει το video recording περιμενουμε για να κανει publish τα sources του και μπορουμε να χουμε οτι custom rom θελουμε.

Για την ωρα δεν εχει νοημα καποιο port αφου δεν δουλευει το video recording.

Δεν με ενδιαφέρει το videorecording εμένα μόνο το gps που δεν δούλευε με ενοχλούσε... Το παλευω να την κάνω port αλλά....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάγκες μου θα πάω μάλλον στο νέο Nexus. Βαρέθηκα την αστάθεια του Coolpad. Θέλω απλά να είναι τέρμα smooth. Ούτε κάμερες ούτε βίντεο με νοιάζουν. Απλά να τρέχει σφαίρα και να δουλεύουν όλα φυσικά. Όχι να ψάχνομαι με το gps και τα λεντάκια και δεν ξερω κι εγώ τι άλλο...

 

Καταρχήν, λάθος να συγκρίνεις με συσκευή πολλαπλάσιας τιμής.

Για αστάθεια μάλλον εννοείες τις ρομ π.χ. με unicom δεν υπάρχει τίποτα που δεν δουλευει σωστά στο τηλέφωνο. τώρα αν θες να βάλεις xposed, gravity κλπ κλπ, και να χακάρεις τα πάντα δεν φταίει το τηλέφωνο.

Για το nexus θα σε στεναχωρήσω, αλλά δεν δουλευουν όλα σε καμία συσκευή (το όλα είναι πολύ μεγάλη λέξη), παντού υπάρχουν ασυμβατότητες. Όσον αφορά τα ''λεντάκια'' θα με θυμηθείς όταν θα ψάχνεις να ενεργοποιήσεις το κρυφό λεντ με τα τρία χρώματα για τις ειδοποιήσεις.

Φυσικά με το Nexus θα έχεις λογικά τα λιγότερα θεματα απότι με τα άλλα τηλέφωνα.

 

Ουσιαστικα ολοι αυτο το παλικαρι τον fire855 να φτιαξει το video recording περιμενουμε για να κανει publish τα sources του και μπορουμε να χουμε οτι custom rom θελουμε.

Για την ωρα δεν εχει νοημα καποιο port αφου δεν δουλευει το video recording.

 

Το raw στην κάμερα δουλεύει σε κάποια από τις beta λολιποπ που έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Το raw στην κάμερα δουλεύει σε κάποια από τις beta λολιποπ που έχουμε;

 

τι εννοεις λεγοντας raw; Σε καμια μεχρι τωρα που εχω δει δεν δουλευει το video, μονο με την tesla δουλεψε για λιγο με την lgcamera...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις λεγοντας raw; Σε καμια μεχρι τωρα που εχω δει δεν δουλευει το video, μονο με την tesla δουλεψε για λιγο με την lgcamera...

 

εννοώ raw format (digital negative) στη φωτογραφία (όχι jpg, png κλπ), όπως έχουν και οι φωτογραφικές μηχανές.

Με αυτό παίρνεις αυτούσια την πληροφορία από τον αισθητήρα, χωρίς μείωση θορύβου, φίλτρα κλπ και την κάνεις ότι θες μετά στο photoshop κλπ

Το έχουν οι λολιποπ ρομ

 

Καλημερα παιδιά. Χτες μου ηρθε το δευτερο coolpad επιτελους.

Εχω ενα προβλημα .

Δεν μπορω να το rootαρω.

Δοκιμασα με iroot και kingo root αλλα τιποτα.

Εχςι κανεις καμια ιδεα;

Αν δεν έγινες ακόμη ρουτ, φλάσαρε αυτό απο το επίσημο recovery

https://www.sendspace.com/file/954gh9

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

aosp ειναι,παιζει

 

Link please?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταρχήν, λάθος να συγκρίνεις με συσκευή πολλαπλάσιας τιμής.

Για αστάθεια μάλλον εννοείες τις ρομ π.χ. με unicom δεν υπάρχει τίποτα που δεν δουλευει σωστά στο τηλέφωνο. τώρα αν θες να βάλεις xposed, gravity κλπ κλπ, και να χακάρεις τα πάντα δεν φταίει το τηλέφωνο.

Για το nexus θα σε στεναχωρήσω, αλλά δεν δουλευουν όλα σε καμία συσκευή (το όλα είναι πολύ μεγάλη λέξη), παντού υπάρχουν ασυμβατότητες. Όσον αφορά τα ''λεντάκια'' θα με θυμηθείς όταν θα ψάχνεις να ενεργοποιήσεις το κρυφό λεντ με τα τρία χρώματα για τις ειδοποιήσεις.

Φυσικά με το Nexus θα έχεις λογικά τα λιγότερα θεματα απότι με τα άλλα τηλέφωνα.

 

Link please? Δε διαφωνω οτι μιλαμε για μεγαλη διαφορα τιμης. Αλοιμονο. Αλλα μου προκαλει τεραστια εντυπωση και φανταζομαι και σε ολους οτι βγαινουν τοσες πολλες ρομ με τοσα πολλα κολληματα. Ισως δοκιμασω τη unicom. Απλα προτιμω τις AOSP κι οχι τις θεματισμενες καθως δε θελω τζαμπα "σαβουρα"...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Στη ROM του maucat παίζει το Gravity Box? Δεν είναι AOSP ε;

 

Αν δεν σε πειραζει το bluetooth που δεν λειτουργει βαλε την τελευταια maucat.εγω ομως που ετυχε να το χρειαστω και να μην το χω,εβαλα την maucat που ειχε βγει 11/01.ητανε απ τις καλυτερες aosp που χε βγαλει απλα η τελευταια ειναι λιγο καλυτερη χωρις να σημαινει οτι η 11/01 δεν ειναι αξιολογη.

Edited by pitspan
Link to comment
Share on other sites

Κατι που παρατηρησα.στην miui του κουςκους αν καποιος παει και φλασαρει την τελευταια εκδοση απευθειας 5.9.10 χωρις να εχει miui προηγουμενη χανεται το σημα !!! την πατησα και με αφησε χωρις σημα ..μια επιανε μια οχι..ειχε τρελαθει στα μηνυματα με χαμενες κλησεις!! ειναι σοβαρο
Link to comment
Share on other sites

Emui παιδιά. Μην "ταλαιπωρειτε" το τηλέφωνο περνώντας κάθε λίγο ότι σκάρτο (καλό φαινομενικά στις πρώτες μέρες χρησης αλλά μετά εμφανίζονται τα προβλήματα σιγά σιγά) κυκλοφορεί σε ρομ
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από την επιθυμία κάποιον στην 5.9.10 είχα ενσωματώσει τα patc του ήχου και των μηνύματων.

Θεωρώ πως αυτό ήταν λάθος και από αυτό προήρθαν όλα τα προβλήματα που εχει ο καθένας μας ξεχωριστά. αύριο θα ανεβασω την 5.9.17 όπου δεν έχω προβεί σε τέτοιες ενέργειες.

Αν κάποιος κάνει καθαρή εγκατάσταση θα πρέπει να περάσει και το patc.

Για όσους κάνουν αναβάθμιση δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι άλλο. εγώ την έχω τώρα λίγες ώρες και δεν έχω βρει κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από την επιθυμία κάποιον στην 5.9.10 είχα ενσωματώσει τα patc του ήχου και των μηνύματων.

Θεωρώ πως αυτό ήταν λάθος και από αυτό προήρθαν όλα τα προβλήματα που εχει ο καθένας μας ξεχωριστά. αύριο θα ανεβασω την 5.9.17 όπου δεν έχω προβεί σε τέτοιες ενέργειες.

Αν κάποιος κάνει καθαρή εγκατάσταση θα πρέπει να περάσει και το patc.

Για όσους κάνουν αναβάθμιση δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι άλλο. εγώ την έχω τώρα λίγες ώρες και δεν έχω βρει κάτι....

 

Δηλαδη kouskous για να καταλαβω..εγω που ειμαι σε Algorom με Twrp..αν θελω να την.περασω..καθαρα εννοώ για πρωτη φορα..κανω ολη την διαδικαδια με διπλα και τριπλα ακομα wipes...και την περναω κανονικα χωριs θεμα..?Τα parch για ηχο..sms θα πρεπει να τα περαδω μετα η οχι?

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...