Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Νομιζω τωρα που το ξαναδιαβαζω ισως να μην τα εγραψα πολυ κατανοητα,δεν εννοω να πατησω να δω ενα βιντεο απο τη καρτα sd,εννοω να πατησω να δω ενα βιντεο σε μια σελιδα,και αντι να μου το ανοιξει εκει στη σελιδα,να χρησιμοποιησει ενα προγραμμα να το παιξει οπως τον mx player ή να βαλω το chrome σαν default προγραμμα ή να να βαλω το go sms σαν default προγραμμα και αναγκαστηκα και το εβγαλα εντελως,αλλα ευτηχως το δικο της ειναι πολυ καλο,απλα δεν εχει να βαζει σε μια κατηγορια ολα τα sms απο αγνωστους αριθμους , κτλ. Edited by Angeris
Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τι να κάνω και είπα να παίξω λίγο με τις emui 3. Δοκίμασα και τη 262 και τη 265, η 265 ήταν πολύ διαφορετική (τουλάχιστον η συγκεκριμένη) από τη 262 καθώς ενσωμάτωνε στοιχεία της stock rom της Coolpad.

 

Το πρόβλημά μου όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν είναι το απελπιστικά μικρό μέγεθος της γραμματοσειράς που μου βγάζει τα μάτια. Για τα γούστα μου πρέπει να το αλλάξω σε τεράστια αλλά τότε τα παράθυρα διαλόγου, οι σελίδες που ανοίγεις στον browser, ακόμα και τα παράθυρα του Playstore, εμφανίζονται όντως τεράστια. Δοκίμασα να αλλάξω το default dpi (ας σημειωθεί ότι ήταν 320 και στις δύο) έτσι ώστε να κάνω μεγαλύτερο το default μέγεθος, αλλά το κρασάρισμα του γραφικού περιβάλλοντος πήγε σύννεφο.

 

Άτακτη υποχώρηση λοιπόν και επιστροφή σε emuiUNICOM που μου κάνει όλα τα χατίρια. Θα ξαναπώ ότι λειτουργικά είναι ίδιες, αλλάζει μόνο το ρετουσάρισμα του γραφικού περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα προς χρήστες emui:που ακριβως πάω και βάζω δικές μου φωτο για το magazine unlock???

Edit: βρήκα που πρεπει να τις βάλω αλλά δεν εμφανίζονται...

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα προς χρήστες emui:που ακριβως πάω και βάζω δικές μου φωτο για το magazine unlock???

Edit: βρήκα που πρεπει να τις βάλω αλλά δεν εμφανίζονται...

 

Πιθανόν δέχεται μόνο φωτογραφίες 1080x1920 γιατί μία που δοκιμασα 3600χ6000 με ίδια permisions ,άδειες ,ονομασιες κτλ και την είχα προσθέσει και στο layout ,μόλις έφτανε η σειρά της κολλαγε στην τελευταία εικόνα χωρίς να την δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν δέχεται μόνο φωτογραφίες 1080x1920 γιατί μία που δοκιμασα 3600χ6000 με ίδια permisions ,άδειες ,ονομασιες κτλ και την είχα προσθέσει και στο layout ,μόλις έφτανε η σειρά της κολλαγε στην τελευταία εικόνα χωρίς να την δείχνει.

Τώρα δοκιμαζω την emui 3.0 b265 οποτε θέλω να την τσεκαρω τελείως,να δω διαφορές σε σχέσει με την b262

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

LgCamera 20mp

Jpower73 script old and new

Ίδια φωτογραφία, σταθερό κινητό χωρίς φλας με διαφορετικό script

Γνώμες...

 

https://drive.google.com/folder/d/0B0u1Ikc1Q4mKZkprMXdCV1lvUE0/edit

 

Δώσε τα script και για τις δυο αν θες η ποιες διαφορες στα script

Link to comment
Share on other sites

Με τον πόνο μου παίζεται τελικά ποσταρωντας όλοι τις φωτογραφίες σας με lg camera,οι δικες μου φωτός το λιγότερο που μπορώ να τις χαρακτηρισω είναι τραγικές,όπως ξανάγραψε ή μπροστινή κάμερα βγάζει κλάσεις ανώτερες φωτογραφίες από την πίσω!

3 rom άλλαξα και μάλιστα με τριπλά wipes και ή κάμερα εξακολουθεί να είναι τραγική,έχει κανείς καμία ιδέα για το τι να φταίει και αν μπορώ να κάνω τίποτα να ξαναφτιάξει ή κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

Script Jpower73 lgCamera

 

Παλιό:

https://drive.google.com/file/d/0B0u1Ikc1Q4mKcXEwa1lOZ3ZPcFk/view?usp=docslist_api

 

 

Καινούριο:

https://drive.google.com/file/d/0B0u1Ikc1Q4mKWVBoZzROOEltUEk/view?usp=docslist_api

(Κανονική ονομασία που πρέπει να έχει για να δουλέψει: Common.xml )

Edited by Sotirisglns
Link to comment
Share on other sites

Με τον πόνο μου παίζεται τελικά ποσταρωντας όλοι τις φωτογραφίες σας με lg camera,οι δικες μου φωτός το λιγότερο που μπορώ να τις χαρακτηρισω είναι τραγικές,όπως ξανάγραψε ή μπροστινή κάμερα βγάζει κλάσεις ανώτερες φωτογραφίες από την πίσω!

3 rom άλλαξα και μάλιστα με τριπλά wipes και ή κάμερα εξακολουθεί να είναι τραγική,έχει κανείς καμία ιδέα για το τι να φταίει και αν μπορώ να κάνω τίποτα να ξαναφτιάξει ή κάμερα?

Ανέβασε αν μπορείς μερικές φωτο να δούμε και εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Με τον πόνο μου παίζεται τελικά ποσταρωντας όλοι τις φωτογραφίες σας με lg camera,οι δικες μου φωτός το λιγότερο που μπορώ να τις χαρακτηρισω είναι τραγικές,όπως ξανάγραψε ή μπροστινή κάμερα βγάζει κλάσεις ανώτερες φωτογραφίες από την πίσω!

3 rom άλλαξα και μάλιστα με τριπλά wipes και ή κάμερα εξακολουθεί να είναι τραγική,έχει κανείς καμία ιδέα για το τι να φταίει και αν μπορώ να κάνω τίποτα να ξαναφτιάξει ή κάμερα?

 

Σε θυμάμαι από τότε που το πήρες να γκρινιάζεις για την κάμερα. Μήπως είναι ελαττωματική; Δούλεψε ποτέ της σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τι να κάνω και είπα να παίξω λίγο με τις emui 3. Δοκίμασα και τη 262 και τη 265, η 265 ήταν πολύ διαφορετική (τουλάχιστον η συγκεκριμένη) από τη 262 καθώς ενσωμάτωνε στοιχεία της stock rom της Coolpad.

 

Το πρόβλημά μου όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν είναι το απελπιστικά μικρό μέγεθος της γραμματοσειράς που μου βγάζει τα μάτια. Για τα γούστα μου πρέπει να το αλλάξω σε τεράστια αλλά τότε τα παράθυρα διαλόγου, οι σελίδες που ανοίγεις στον browser, ακόμα και τα παράθυρα του Playstore, εμφανίζονται όντως τεράστια. Δοκίμασα να αλλάξω το default dpi (ας σημειωθεί ότι ήταν 320 και στις δύο) έτσι ώστε να κάνω μεγαλύτερο το default μέγεθος, αλλά το κρασάρισμα του γραφικού περιβάλλοντος πήγε σύννεφο.

 

Άτακτη υποχώρηση λοιπόν και επιστροφή σε emuiUNICOM που μου κάνει όλα τα χατίρια. Θα ξαναπώ ότι λειτουργικά είναι ίδιες, αλλάζει μόνο το ρετουσάρισμα του γραφικού περιβάλλοντος.

 

Δοκίμασα και το 7 color led notification fix, δουλεύει άψογα και στη UNICOM, το έβγαλα γιατί μου είναι άχρηστο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και το 7 color led notification fix, δουλεύει άψογα και στη UNICOM, το έβγαλα γιατί μου είναι άχρηστο. :lol:

 

Μα γιατί?:lol::lol::lol:

Πάντως δουλεύει άψογα στη b262. Το setup μου: γαλάζιο για το skype, κίτρινο για τα email, ματζεντα για viber, μπλε για κλήσεις, πράσινο για sms. Εξυπηρετεί αφάνταστα.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβγαλα διότι μου εβγαζε consumption reminder

Ασχέτως, το πόσο ρευμα τραβουσε, δεν με πεξραξε η απουσία του....

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς στο κινητό μας χάρτες θάλασσας;
Nokia 3510i - Motorola L7 - Nokia 5800 - Samsung Galaxy S Advance - CoolPad F1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβγαλα διότι μου εβγαζε consumption reminder

 

Χμμμμ...

Ποτέ δεν μού συνέβη-βεβαια χρησιμοποιώ το Light Manager αντί του Led Notifications. Ίσως να παίζει ρολο.

 

Ως προς την κατανάλωση πάντως το Light Manager συμπεριφέρεται αψογα.

 

Κσι κατι άλλο (ξέμπαρκο ως προς καταναλωση μεν, χρήσιμο πολύ δε.):

Το emui 3.0 gui δέχεται themes με τα οποία απλά μπορεί να αλλάξει το menu font και να μη βγάζει πια μάτια λογω γραμμάτων ψιρες.

 

Δυστυχώς στη δικια μου ρομ ξηλωσα και αποψίλωσα το σύμπαν μαζι με τα απαραίτητα Huawei theming nodules οπότε γιοκ.

 

Θεωρητικά όμως δουλεύει. Κάντε μία αναζήτηση στον γκουγκλη για: "huawei emui 3.0 theme fonts". Στο xda αν θυμάμαι είναι το ζουμί.

 

Απλα φτιάχνουμε ενα ζιπ με το font και ενα xml description και το πεταμε στο hwthemes folder, αν θυμάμαι καλά.

 

Επίσης ενα θεϊκό με την emui b262: Είναι το ΜΟΝΟ γραφικό περιβάλλον με μεσηλικας-proof easy mode κατάλληλο για ηλικιωμένους, μαμάδες μπαμπάδες και γιαγιάδες.

 

Ο πατέρας μου ξετρελάθηκε. Αν πουλάει κανείς το f1 του (απροβληματιστο) πάντα ας μου πει.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Σε θυμάμαι από τότε που το πήρες να γκρινιάζεις για την κάμερα. Μήπως είναι ελαττωματική; Δούλεψε ποτέ της σωστά;

 

Φιλέ ή κάμερα δούλευε άψογα με τις 4.2 Ρομ που ειχα μετά όταν πέρασα 4.4 miui ή ποιότητα των φωτογραφιών χάλασε και έκτοτε όσες Ρομ 4.4 έβαλα(3 στο συνολο) ή ποιότητα εξακολουθεί και παραμενει τραγικά χαλιά,έκανα άπειρα wipes αλλά λες και έχει μείνει ή ρύθμιση μέσα στο τηλ. εκείνης της άθλιας κάμερας που έχει ή κατά τ'αλλα εξαιρετική miui v5!

Αργότερα θα ποσταρωντας μερικές φωτο για να καταλαβετε για τι αθλιότητα μιλάω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια..off αλλα και on topic...εχω ενα λευκο καπακι το μαμησιο απο το coolpadF1...δεν το χρειαζομαι λογω θηκηs..θελω ανταλλαγη με ενα αξιοπρεπεs hands free..να παιζει δυνατα και καθαρα μουσικη+ποιοτητα κλησηs...μαs φαγανε τα καπιταλλ κοντρολs για να αγορασω ενα ζευγαρι pistons..αν καποιοs θελει καμια ανταλλαγη με ενα αξιοπρεπεs hands free μου λεει..ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ ή κάμερα δούλευε άψογα με τις 4.2 Ρομ που ειχα μετά όταν πέρασα 4.4 miui ή ποιότητα των φωτογραφιών χάλασε και έκτοτε όσες Ρομ 4.4 έβαλα(3 στο συνολο) ή ποιότητα εξακολουθεί και παραμενει τραγικά χαλιά,έκανα άπειρα wipes αλλά λες και έχει μείνει ή ρύθμιση μέσα στο τηλ. εκείνης της άθλιας κάμερας που έχει ή κατά τ'αλλα εξαιρετική miui v5!

Αργότερα θα ποσταρωντας μερικές φωτο για να καταλαβετε για τι αθλιότητα μιλάω!

 

Πέρασέ του μια official με YGDP Tools από τον οδηγό της πρώτης σελίδας για να ξεμπλοκάρει και κατόπιν βάλε όποια άλλη θες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια..off αλλα και on topic...εχω ενα λευκο καπακι το μαμησιο απο το coolpadF1...δεν το χρειαζομαι λογω θηκηs..θελω ανταλλαγη με ενα αξιοπρεπεs hands free..να παιζει δυνατα και καθαρα μουσικη+ποιοτητα κλησηs...μαs φαγανε τα καπιταλλ κοντρολs για να αγορασω ενα ζευγαρι pistons..αν καποιοs θελει καμια ανταλλαγη με ενα αξιοπρεπεs hands free μου λεει..ευχαριστω..

 

Για πείτε μου ρε παιδιά το paypal τελικά δουλεύει ή οχι?

Αγορές απ'εξω μπορεί να κάνει κανείς ναι ή όχι π.χ με prepayd κάρτα?

Aπο aliexpress π.χ που δεν έχει paypal και με prepayd μπορουμε να αγοράσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τ

Για πείτε μου ρε παιδιά το paypal τελικά δουλεύει ή οχι?

Αγορές απ'εξω μπορεί να κάνει κανείς ναι ή όχι π.χ με prepayd κάρτα?

Aπο aliexpress π.χ που δεν έχει paypal και με prepayd μπορουμε να αγοράσουμε?

 

Μαs διαλυσε το νευρικο συστημα αυτα τα καπιταλλs..να θεs να ψωνισειs τοσα πραγματα που χρειαζεσε και δεν εχει το ταλιμπανοκρατοs μαs και να μην μπορειs...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για πείτε μου ρε παιδιά το paypal τελικά δουλεύει ή οχι?

Αγορές απ'εξω μπορεί να κάνει κανείς ναι ή όχι π.χ με prepayd κάρτα?

Aπο aliexpress π.χ που δεν έχει paypal και με prepayd μπορουμε να αγοράσουμε?

 

Μαs διαλυσε το νευρικο συστημα αυτα τα καπιταλλs..να θεs να ψωνισειs τοσα πραγματα που χρειαζεσε και δεν εχει το ταλιμπανοκρατοs μαs και να μην μπορειs...

 

EDIT...οποιοs επισηs μπορει και εχει παραπανω απο εναν ανταπτορα omtp to ctia...ctia to omtp και μπορει να δωσει αs μου στειλει ενα pm..ευχαριστω..

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς στο κινητό μας χάρτες θάλασσας;

 

Ναι, και μάλιστα με ακριβή μέτρηση των βαθων...

Λειτούργησε κανονικά το πρόγραμμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χμμμμ...

 

Κσι κατι άλλο (ξέμπαρκο ως προς καταναλωση μεν, χρήσιμο πολύ δε.):

Το emui 3.0 gui δέχεται themes με τα οποία απλά μπορεί να αλλάξει το menu font και να μη βγάζει πια μάτια λογω γραμμάτων ψιρες.

 

Δυστυχώς στη δικια μου ρομ ξηλωσα και αποψίλωσα το σύμπαν μαζι με τα απαραίτητα Huawei theming nodules οπότε γιοκ.

 

Θεωρητικά όμως δουλεύει. Κάντε μία αναζήτηση στον γκουγκλη για: "huawei emui 3.0 theme fonts". Στο xda αν θυμάμαι είναι το ζουμί.

 

Απλα φτιάχνουμε ενα ζιπ με το font και ενα xml description και το πεταμε στο hwthemes folder, αν θυμάμαι καλά.

 

Δεν χρειάζεται τίποτα από αυτά,.

Μπαινεις στην σελιδα της εμυι και κατεβαζεις θεμα της αρεσκείας σου ορίζοντας ως συσκευη την mate 8.

 

Επίσης, με τον εγκατεστημενο theme Manager, μπορείς να επιλέξεις/συνθέσεις οτι γραμματοσειρά θες με εικόνα /ταπετσαρία απο αλλο θέμα. Κοινως να τα μπουρδουκλωσεις, οπως γουσταρίζεις... .

 

Π. χ. Είχα επιλέξει περιβάλλον miui με γραμματοσειρά απο xperia z1

 

Έχω γράψει, αναλυτικά κανα 2μηνο πριν

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...