Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Μια βοήθεια ρε παιδιά

Σύμφωνα με την πρώτη σελίδα για

 

( Σωστό notification led και χρώματα

 

Προϋποθέτει να είμαστε root.

 

1) Κατεβάζουμε και ξεζιπάρουμε αυτό το αρχείο: https://copy.com/46Z4ZKISKXMuOPQW

2) Με κάποιο καλό file manager(πχ es file explorer) και αφού δώσουμε δικαιώματα root παίρνουμε το αρχείο lights.default.so που ξεζιπάραμε και το κάνουμε copy.

3) Πάμε στο /system/lib/hw/ και βρίσκουμε το υπάρχον αρχείο lights.default.so και το μετονομάζουμε(πχ σε lights.default.so.bak)

4) Κάνουμε επικόλληση το αρχείο που είχαμε κάνει αντιγραφή πριν.

5) Πατάμε στις ιδιότητες και βάζουμε δικαιώματα -rw-r--r-- (αυτό σημαίνει owner ανάγνωση και εγγραφή, ομάδα μόνο ανάγνωση, άλλο μόνο ανάγνωση).)

 

Πού βρίσκουμε τισ ιδιότητες για το πέμπτο βήμα στον es file explorer?

Edited by rebel250
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Κρατα παρατεταμενα πανω στο αρχειο,οταν το επιλεξει πανε στα περισσοτερα->ιδιοτητες και εκει εχει αλλαγη στα permissions,επισης τσεκαρε αν ειναι ON ο root explorer στο προγραμμα(στις 3 παυλες αριστερα πανω,εχει και κατι αλλες επιλογες εκει οπως gestures κτλ)
Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Κρατα παρατεταμενα πανω στο αρχειο,οταν το επιλεξει πανε στα περισσοτερα->ιδιοτητες και εκει εχει αλλαγη στα permissions,επισης τσεκαρε αν ειναι ON ο root explorer στο προγραμμα(στις 3 παυλες αριστερα πανω,εχει και κατι αλλες επιλογες εκει οπως gestures κτλ)

 

οκ το εκανα ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Εχω τρελαθει τις τελευταιες 7 ωρες να βαλω μια καλυτερη ρομ απο την μαμισια που ηρθε με αρκετα ενοχλητικα Bugs.

AOSP δεν μπορεσα να βαλω και το μονο που μου εχει πετυχει ειναι με αρχειο .cpb οπως οι official μονο που δεν εχουν ελληνικα.

 

Θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει λινκ για ελληνικη (να εχει γλωσσα ελληνικα) ρομ .cpb

 

Εχω πελαγωσει!!!! :blink:

 

Edit

 

Εχω την 4.4 official αλλα ουτε Play store δεν εχει και οταν παω να ανοιξω το zipaki απο το CWP μου λεει error και δεν φλασαρει με τιποτα!!!!

Edited by loliarhs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Εχω τρελαθει τις τελευταιες 7 ωρες να βαλω μια καλυτερη ρομ απο την μαμισια που ηρθε με αρκετα ενοχλητικα Bugs.

AOSP δεν μπορεσα να βαλω και το μονο που μου εχει πετυχει ειναι με αρχειο .cpb οπως οι official μονο που δεν εχουν ελληνικα.

 

Θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει λινκ για ελληνικη (να εχει γλωσσα ελληνικα) ρομ .cpb

 

Εχω πελαγωσει!!!! :blink:

 

Edit

 

Εχω την 4.4 official αλλα ουτε Play store δεν εχει και οταν παω να ανοιξω το zipaki απο το CWP μου λεει error και δεν φλασαρει με τιποτα!!!!

Edit: Μετα απο 3 ωρες καταφερα να κανω ρουτ την 4.4.03κατι με αυτο το προγραμμα

http://www.4shared.com/mobile/0wMu9eueba/RootGenius_general_mobile.html

Επειτα ακολουθησα το 1o guide στην πρωτη σελιδα και μετα εγκατεστησα απο ενα αλλο guide μια ΑΟΣΠ που την σουλουπωσε δικος μας! Να 'ναι καλα και οι δυο μην δωσετε σημαρια στο ποστ μου Ξενυχτισα λιγο αλλα τελος καλο, ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα αυτη τη συσκευη και ηδη περασα την aosp εδω στο φορουμ που βρηκα.

 

Αν εχετε υποψη καποια νεοτερη με ελληνικα πειτε μου να δοκιμασω !

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την maucat aosp. Ποιό play store κατεβάσατε και από που για να διορθωθούν τα notification; Αυτό σε apk είναι όχι σε ζιπ σωστά; Δοκιμάσατε το την ενημέρωση που έχει από μόνο του το play store (σε 'μένα δε πέτυχε); Το superSU κάνει ενημέρωση από μόνο του ή να κατεβάσω ζιπ και να το φλασσάρω;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την maucat aosp. Ποιό play store κατεβάσατε και από που για να διορθωθούν τα notification; Αυτό σε apk είναι όχι σε ζιπ σωστά; Δοκιμάσατε το την ενημέρωση που έχει από μόνο του το play store (σε 'μένα δε πέτυχε); Το superSU κάνει ενημέρωση από μόνο του ή να κατεβάσω ζιπ και να το φλασσάρω;

Όλα τα κάνει μόνο του.

Κανε του μερικές επανεκκινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κάνει μόνο του.

Κανε του μερικές επανεκκινησεις.

 

Έχω κάνει κανα 5-6 από όταν έβαλα τη ρομ, το play store δε μου το ενημερώνει. Το supersu δε το δοκίμασα...

Παρεμπιπτόντως 15% μπαταρία με 1μ11ω56λ και 4ω13λ οθόνη (από τα οποία 1ω7λ subway surf) καλό ε;

Edited by Tolis_95

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Πάντα κάνεις τα wipes μαζί και τα data σου από 3+ φορές με ενδιάμεσο restart
σε ευχαριστο εγω εκανα τα wipes μονο οταν ηλθελα να φλασαρω καινουρια rom restore ετσι χωρις wipes :lol:
Link to comment
Share on other sites

 

https://docs.google.com/file/d/0B8kqC7UkNBLcLWNna00ybE12QjQ/edit?pli=1

 

Αυτην..

 

Φλασαρεις και γκαπς 442, στο καπάκι και εισαι κουλ.

Α, για να μπορείς να σώζεις στην sd κατεβαζεις απο το μαγαζακι το Nextapp SDfix, το τρεχεις, ακολουθείς οδηγίες και τέλος

 

Εδώ τα καλά GAPPS...

http://www.androidrootz.com/2015/03/download-android-44x-kitkat-pa-gapps.html

και για να σώζει στην SD, τρέχετε μία φορά αυτό..

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix&hl=en

και τέλος

EMUI 3 - 262

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Ξέρει κανείς να μου πει εάν και πως μπορεί να αλλαχτεί το logo στην emui 3-262 και που βρίσκεται αυτό το αρχείο στο system ;

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Ξέρει κανείς να μου πει εάν και πως μπορεί να αλλαχτεί το logo στην emui 3-262 και που βρίσκεται αυτό το αρχείο στο system ;

 

Αν εννοείς το logo που έχει στο boot αυτό μπορεί να γίνει με το Rom Toolbox. Αυτό έχει αρκετά logo μέσα αλλά αν θες να φτιάξεις custom δικό σου πάλι γίνετε αλλά με πολύ περισσότερη δουλειά. Πάντως δε θα στο συνιστούσα γιατί όποτε το έκανα επιβράδυνε σημαντικά το boot.

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το logo που έχει στο boot αυτό μπορεί να γίνει με το Rom Toolbox. Αυτό έχει αρκετά logo μέσα αλλά αν θες να φτιάξεις custom δικό σου πάλι γίνετε αλλά με πολύ περισσότερη δουλειά. Πάντως δε θα στο συνιστούσα γιατί όποτε το έκανα επιβράδυνε σημαντικά το boot.

Εννοω το λόγκο με το τσεκουρι και θέλω να βάλω ένα δικό μου

Edited by Strofigkas

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Εννοω το λόγκο με το τσεκουρι και θέλω να βάλω ένα δικό μου

 

Έχει 2 βδομάδες κοντά που έβγαλα την ρομ αυτή. Δε θυμάμαι που έχει το λόγκο με το τσεκούρι....

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Έχει 2 βδομάδες κοντά που έβγαλα την ρομ αυτή. Δε θυμάμαι που έχει το λόγκο με το τσεκούρι....

Με το που ανοίγει, πριν το boot animation

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, επειδή γκρινιάζω συνεχώς για τα 3G και το GPS, και επειδή θυμάμαι οτι και κάποιος άλλος είχε πρόβλημα με το 3G που πήγαινε αργά, εχω να πώ οτι:

• Δοκίμασα ενα Lumia με Vodafone στην ίδια τοποθεσία, και το 3G ηταν εξίσου αργό = φταίει η Vodafone

• Παρά τις αργές ταχύτητες, το Lumia κατάφερε και έπιασε H+ σήμα, ενω το F1 ποτέ μεσα στον ίδιο χώρο = δεν ξέρω τι φταίει/ίσως το Lumia έχει καλύτερη κεραία(?)

• Είχα πρόβλημα με το Google Maps το οποίο δεν με έβρισκε = το έκανα update, τράβηξα reboot, και με wi-fi ανοιχτό το άφησα για λίγο. Αποτέλεσμα; τώρα το GPS δουλεύει μια χαρά και με τις 'επιλογές τοποθεσίας' στο 'συσκευή μονο'

 

Ισως αυτό να ειναι το πρόβλημα με μας που αλλάζουμε συνεχώς ROM, και κατα βάθος να δουλέυει με όλες, απλά δεν έχουμε κατεβάσει τις κατάληλες version του κάθε GPS προγράμματος.

 

 

Επίσης, στην iNew plus (αλλα και στη παλια), κάποιες φορές οταν πατούσα το κουμπι για να ανοίξω το κινητό, τα κουμπια του τηλεφώνου δεν δούλευαν για 4 δευτερόλεπτα.

Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, αλλα αμα δεν υπήρχε θα ήταν καλύτερα. Υπάρχει κανα fix ή παίζει να είναι η λειτουργία εξοικονίμησης ισχύος που παρεμβαίνει;

Edited by St4lker
Link to comment
Share on other sites

Παιδες οταν κανουμε τη διαδικασια για σωστο notification led το αρχειο που μετονομασαμε σε lights.default.so.bak το σβηνουμε μετα τελειως η το αφηνουμε και αυτο μεσα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδες οταν κανουμε τη διαδικασια για σωστο notification led το αρχειο που μετονομασαμε σε lights.default.so.bak το σβηνουμε μετα τελειως η το αφηνουμε και αυτο μεσα;

 

Αστο μεσα να υπαρχει,ποτε δεν ξερεις.

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αντιμετοπιζω ενα σοβαρο προβληα με την καινουρια maucat ενο ολα μια χαρα και καλα ξαφνικα βλεπω οτι τις επαφες μου δεν τις εμφανιζει και οταν με περνουν τηλεφονο δεν φενεται ποιος με παιρνει εχει μαυρη οθονη υπαρχει καποια λυση ? :wacko: και επισιμενο οτι την φλασαρα 3 φορες μηπως και δεν μπηκε καλα με κλασσικα wipes 3 με 4 φορες και ενδιαμεσα reboot :/
Link to comment
Share on other sites

Α και κατι ακομα..πως μπορουμε να κανουμε τα screenshots να αποθηκευονται στην sd;

Αν εχεις aosp rom βάζεις το module xinternalsd και αποθηκεύονται σχεδόν τα παντα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα αντιμετοπιζω ενα σοβαρο προβληα με την καινουρια maucat ενο ολα μια χαρα και καλα ξαφνικα βλεπω οτι τις επαφες μου δεν τις εμφανιζει και οταν με περνουν τηλεφονο δεν φενεται ποιος με παιρνει εχει μαυρη οθονη υπαρχει καποια λυση ? :wacko: και επισιμενο οτι την φλασαρα 3 φορες μηπως και δεν μπηκε καλα με κλασσικα wipes 3 με 4 φορες και ενδιαμεσα reboot :/

Το θέμα με την μαύρη οθόνη λύνεται με gravitybox >τηλέφωνο>εικόνα καλουντος σε πληρη οθονη

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την maucat aosp. Ποιό play store κατεβάσατε και από που για να διορθωθούν τα notification; Αυτό σε apk είναι όχι σε ζιπ σωστά; Δοκιμάσατε το την ενημέρωση που έχει από μόνο του το play store (σε 'μένα δε πέτυχε); Το superSU κάνει ενημέρωση από μόνο του ή να κατεβάσω ζιπ και να το φλασσάρω;

 

To superSU ενημερώθηκε μια χαρά. Όμως το play store δε κάνει ενημέρωση από μόνο του. Ξέρετε κάποιο έμπιστο site για να το κατεβάσω; Επίσης παρατήρησα χθες ότι δε λειτουργεί το Google search bar καθόλου. Έχω nova launcher αυτό φταίει ή το search bar είναι της ρομ;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...