Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχετε να προτεινετε κανενα καλο και φθηνο screen protector για το τηλεφωνακι μας?? :)
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας... Έχω εδω και πολύ καιρό την ROM Mlais του algorithm και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά αντιμετοπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα... Δεν μπόρω να περάσω με τίποτα τις εφαρμογές που κατεβάζω από το google store στην sd card που εχω η οποία ειναι 16gb και με τρώει πάρα πολυ μνήμη από την internal storage και δεν μπορώ να κάνω τίποτα και πιστέψτε με έχω κάνει τα πάντα από root και από εφαρμογές που βοηθάνε να περνάνε τις εφαρμογές στην external storage αλλά δεν μπορεί με τίποτα να την υποστηρίξει... Μπόρει κάποιος να με διαφωτίσει παρακάλω ή έστω να μου προτείνετε μία ROM που να είναι αποτελεσματική σε όλα; Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν το εχω κλειστο δεν μου ερχονται οι κλησεις , inew v3 εχω, τι φταιει η ρομ η οι ρυθμισεις της wind, και πως τις βαζω? το βρηκα μυνημα ΝΑΙ στο 1265 Edited by junior7
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε jpower73.

Δεν ήθελα να κατηγορήσω την ρομ για το ότι δεν αναγνωρίζει τα δεδομένα μου απλά δεν ήξερα πως να

κάνω το πρόγραμμα να τα βρει.(Εγώ δεν εξήγησα σωστά το τι ήθελα.)

 

Άλλο πρόβλημα που διαπίστωσα σήμερα είναι ότι για κάποιο λόγο η μπαταρία του κινητού παραμορφώθηκε

εντελώς με αποτέλεσμα το καπάκι να κλείνει με δυσκολία.

Πιστεύετε είναι επικίνδυνο ?Επίσης από που μπορούμε να παραγγείλουμε μπαταρία χωρίς όμως να περιμένουμε πολύ καιρό να μας έρθει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... Έχω εδω και πολύ καιρό την ROM Mlais του algorithm και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά αντιμετοπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα... Δεν μπόρω να περάσω με τίποτα τις εφαρμογές που κατεβάζω από το google store στην sd card που εχω η οποία ειναι 16gb και με τρώει πάρα πολυ μνήμη από την internal storage και δεν μπορώ να κάνω τίποτα και πιστέψτε με έχω κάνει τα πάντα από root και από εφαρμογές που βοηθάνε να περνάνε τις εφαρμογές στην external storage αλλά δεν μπορεί με τίποτα να την υποστηρίξει... Μπόρει κάποιος να με διαφωτίσει παρακάλω ή έστω να μου προτείνετε μία ROM που να είναι αποτελεσματική σε όλα; Ευχαριστώ...

Αν εχεις xposed μπες και πηγαινε εκει που λεει κατεβασμα και κατεβασε το xinternalsd..λογικα θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα προς αποφυγη παρερμηνιων η φορτηση ειχε γινει αφου το κινητο ειχε κλείσει μονο του, με κλειστό τηλέφωνο, και συνδεδεμενο στο φορτιστη ολο το βραδυ. Μονο 3 με 4 ωρες δεν ηταν ανοιχτο το WiFi, ολο τον υπολοιπο ηταν ανοιχτο, ηταν σε 2G κατασταση δουλεψε αρκετη ωρα το YouTube και η φωτηνοτητα ηταν, της οθονης, στο ελαχιστο. Πρωτη φορα πιανω τοσο καλες επιδοσεις ειμαι με Emuiunicom του jpower
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε jpower73.

Δεν ήθελα να κατηγορήσω την ρομ για το ότι δεν αναγνωρίζει τα δεδομένα μου απλά δεν ήξερα πως να

κάνω το πρόγραμμα να τα βρει.(Εγώ δεν εξήγησα σωστά το τι ήθελα.)

 

Άλλο πρόβλημα που διαπίστωσα σήμερα είναι ότι για κάποιο λόγο η μπαταρία του κινητού παραμορφώθηκε

εντελώς με αποτέλεσμα το καπάκι να κλείνει με δυσκολία.

Πιστεύετε είναι επικίνδυνο ?Επίσης από που μπορούμε να παραγγείλουμε μπαταρία χωρίς όμως να περιμένουμε πολύ καιρό να μας έρθει?

 

Θέλεις μια καινουργια μπαταρία. Μάλλον σου κρατάει και λιγότερο;

Πολλοί έχουμε πάρει από εδώ

http://www.aliexpress.com/item/For-Coolpad-F1-battery-8297-8297w-cpld-329-originnal-New-arrived-Rechargeable-High-Capacity-2500mAh-Lithium/2044792746.html

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις μια καινουργια μπαταρία. Μάλλον σου κρατάει και λιγότερο;

Πολλοί έχουμε πάρει από εδώ

http://www.aliexpress.com/item/For-Coolpad-F1-battery-8297-8297w-cpld-329-originnal-New-arrived-Rechargeable-High-Capacity-2500mAh-Lithium/2044792746.html

 

 

 

Περίπου πόσες μέρες κάνει να έρθει ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έφτασε η μπαταρία με τα 2800mah.

Ένα γρήγορο, συγκριτικό, τεστ που της έκανα, είναι το παρακάτω..

 

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Mobile%20Uploads/2015_06_17__17_42_35_zps69ohnhfc.jpg

 

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Mobile%20Uploads/2015_06_17__17_43_03_zpssze6zdyf.jpg

 

Πάντως, έχει, ιριδιζων αυτοκολλητο γνησιοτητας...

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Mobile%20Uploads/2015_06_17__17_45_35_zps3uuex505.jpg

 

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙNΑΙ ΚΑΛΟ....

 

Με emui πανω απο 2,5 ώρες οθόνη δεν βγάζω. Δοκίμασε την και μας ενημερωνεις

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις μια καινουργια μπαταρία. Μάλλον σου κρατάει και λιγότερο;

Πολλοί έχουμε πάρει από εδώ

http://www.aliexpress.com/item/For-Coolpad-F1-battery-8297-8297w-cpld-329-originnal-New-arrived-Rechargeable-High-Capacity-2500mAh-Lithium/2044792746.html

 

Εχω βρει και πιο φτηνη.με 5.50 με δωρεαν εξοδα αποστολης ιδιο πρεπει να ειναι με το αλι, ψαξτε στο ebay. com

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε, να έχει το αυτοκολλητο γνησιοτητας (ιριδιζων).

Καλο ειναι να υπάρχει...

Κι εγω αγόρασα μια απο το λινκ του μηχανικού. Ηρθε σε 20 μέρες

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με emui πανω απο 2,5 ώρες οθόνη δεν βγάζω. Δοκίμασε την και μας ενημερωνεις

 

Θα την φορτισω σε εξωτερικό φορτιστή, για πρώτη φορά.. Θα ενημερώσω....

"ψήνομαι " να ξεκολλήσω το αυτοκολλητο που εχει γυρω γυρω... Χμμμ :ninja:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν είναι να κάνει κανείς παραγγελιά μπαταριά ας πει μια κουβέντα γιατί το ψηνω να πάρω και γω καμιά γιατί σκέφτομαι σοβαρά να το κρατήσω καιρό το τηλεφωνακι, είναι οτι πιο καλό έχω πιάσει σε κινέζο.

 

Πραγματικά ποιοτικό και δυνατό .Βρήκα και ρομ που να με καλύπτει και δε με χαλάει που για χάρη του έδωσα το Ig g2 στη γυναίκα μου.Δεν καταλαβαίνω γιατί σας και καίει τόσο η μπαταρία ... Εμένα μια χαρά μου φαίνεται όπως είναι.Στην τελική 8 πυρήνες έχει , κόψτε λίγα mhz , χεχεχε .

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ποιοτικό και δυνατό .Βρήκα και ρομ που να με καλύπτει και δε με χαλάει που για χάρη του έδωσα το Ig g2 στη γυναίκα μου.Δεν καταλαβαίνω γιατί σας και καίει τόσο η μπαταρία ... Εμένα μια χαρά μου φαίνεται όπως είναι.Στην τελική 8 πυρήνες έχει , κόψτε λίγα mhz , χεχεχε .

 

Πριν το παραλαβω καν πριν ενανα χρονο μου ηρθε η δευτερη γνησια μπαταρια και ενας εξωτερικος φορτιστης,απο τοτε μονιμος εχω καβαντζα την δευτερη μπαταρια και αμα χρειαστει την κοτσαρω πανω και αυτο ηταν!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω 2η και σκεψου οτι στο εξωχικο που ειμαι μια βδομαδα τωρα , δεν την πηρα καν μαζι. :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα διαβάζοντας τα σχόλια σας βλέπω πως ειστε ευχαριστημένοι απο το f1 εγώ πάλι καθόλου τρώει υπερβολικά κολιματα... Υπάρχει καμία λύση μπας κ ξεκολλήσει... Για παράδειγμα ενα σκαλομα που τρώει ειναι ότι όταν με περνούν τηλέφωνο για κάποια δευτερόλεπτα ούτε με ακούνε ούτε τους ακούω... Καμία λύση;
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι θεμα rom ; Για μερικες μερες που ειχα την aosp 4.2.2 που εχει στον οδηγο σε λινκ στο πρωτο μηνυμα , ειχα σαλταρει , η μπαταρια επεφτε 1% καθε λιγο κανοντας τιποτα , μιλαμε για μια σιμ μονο εντος κεντρου αθηνας , κολλαγε στην οθονη κλειδωματος που ηθελε 5 προσπαθειες για να το ξεκλειδωσω , κολλαγε τοσο που χρειαζοταν να βγαλω την μπαταρια....δραμα η κατασταση. Τελικα δοκιμασα την v3 plus και ολα εστρωσαν και ποτε δεν κολλησε και η μπαταρια με 2 σιμ και με 2 γραμμες σημα το πολυ εδω στη σαλαμινα μου βγαζει 4ωρες οθονη με 15% υπολοιπο και μονο μεσω 3g internet...Απο ταχυτητα το εχω κατεβασει στο 1.4 max για να μην ζεστενεται τοσο . διαφορα δεν εχω δει αλλη οπως καθυστερησεις πχ.

 

Δεν αλλαζω για κανενα λογο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα διαβάζοντας τα σχόλια σας βλέπω πως ειστε ευχαριστημένοι απο το f1 εγώ πάλι καθόλου τρώει υπερβολικά κολιματα... Υπάρχει καμία λύση μπας κ ξεκολλήσει... Για παράδειγμα ενα σκαλομα που τρώει ειναι ότι όταν με περνούν τηλέφωνο για κάποια δευτερόλεπτα ούτε με ακούνε ούτε τους ακούω... Καμία λύση;

 

Κράτα ένα μπακαπ, πέρασε μια 4.4 επίσημη με YGDP με το custom recovery και φλάσαρε μετά την emui3.0B262fireteam για να ξενοιάσεις για μήνες.

Link to comment
Share on other sites

...Απο ταχυτητα το εχω κατεβασει στο 1.4 max για να μην ζεστενεται τοσο ...

 

Τι χρησιμοποιείς για να περιορίσεις τα Hz; Υποθέτω έχει και το Mobile Uncle επιλογή; Γενικά δε τρώει κολλήματα/καθυστερεί με τον περιορισμό; Φαντάζομαι δε παίζεις στο κινητό, σωστά;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Ενα προγραμμα διαχειρισης cpu χρειαζεται και μονο και εχω πολλα απο αυτα. το kernel toolkit που με αφηνει να περιορισω και το χρονισμο της gpu περα απο τη cpu , το set cpu που κανει διαφορα προφιλ αναλογως αν φορτιζει , αν ειναι σε κληση ή βασει του υπολοιπου της μπαταριας .

Μπορεις αν θες να δοκιμασεις το per app modes ετσι ωστε να βαλεις μια μικροτερη συχνοτητα σε κατι που θεωρητικα δεν απαιτει μεγαλη ισχυ ανα εφαρμογη και οχι καθολικη ρυθμιση.Πχ αν παιζεις πασιετζα μπορεις ανετα πιστευω να θεσεις Min/max τα 728mhz , δε νομιζω με 8 πυρηνες να χρειαστει παραπανω μιας και σε μονοπυρηνο των 800Mhz το ιδιο θα επαιζε.

 

Απο παιχνιδια παιζω clash of clans και farm heroes saga , ειδικα το 2ο "ρουφαει" αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα ένα μπακαπ, πέρασε μια 4.4 επίσημη με YGDP με το custom recovery και φλάσαρε μετά την emui3.0B262fireteam για να ξενοιάσεις για μήνες.

Κ πως τα κανω όλα αυτά; Χαχα.. Όσες φορές προσπάθησα να κανω update δε μπορώ να κανω δε ξερω τον λόγο μου βγάζει μια μαύρη οθόνη με πράσινα γράμματα κ κατι ακαταλαβίστικα.... Σορρυ αλλα δεν εώς ξανά ασχοληθεί με adroid

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε κανενα καλο και φθηνο screen protector για το τηλεφωνακι μας?? :)

Κανείς εδώ?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Κ πως τα κανω όλα αυτά; Χαχα.. Όσες φορές προσπάθησα να κανω update δε μπορώ να κανω δε ξερω τον λόγο μου βγάζει μια μαύρη οθόνη με πράσινα γράμματα κ κατι ακαταλαβίστικα.... Σορρυ αλλα δεν εώς ξανά ασχοληθεί με adroid

 

Σε αυτη την περιπτωση πηγαινε στο πρωτο ποστ του θεματος και επελεξε το καταλληλο λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς εδώ?

 

Και εγώ έψαχνα στην αρχή αλλά τελικά το άφησα έτσι, χωρίς screen protector, θήκη... Είναι και πολύ πιο ωραίο έτσι! Αυτά που είχα δει να προτείνονται πάντως είναι αυτά:

http://www.vickmall.com/mofi-tempered-glass-for-goolpad-f1.html

http://www.to2c.com/coolpad-f1-mofi-amazing-h-tempered-glass.html

http://www.geekbuying.com/item/New-Premium-Tempered-Glass-Film-Screen-Protector-for-Coolpad-F1-326793.html

 

δες και τις τιμές και διάλεξε.

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έβαλα αυτό το tempered glass που για τα 3 ευρώ που κάνει είναι ΑΡΙΣΤΟ.

Sundatom High Quality Ultra HD Clear 2.5D Coolpad F1 Tempered Glass Screen Protector for coolpad F1 8297 Protective Film

http://www.aliexpress.com/item/Sundatom-High-Quality-Ultra-HD-Clear-2-5D-Coolpad-F1-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-coolpad/32306068290.html

(from AliExpress Android)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...