Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια ξεκοληστε για λιγο απο τις ρομ και δωστε καμια απαντηση.

Το κινητό έχει αρκετά καλή κάμερα και εγώ που ήμουν διστακτικός με κάλυψε με το παραπάνω (σε σχέση με την τιμή του πάντα)...υπάρχουν και αρκετά "δείγματα"φωτογραφίας στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Τη βοήθειά σας αν κάποιος γνωρίζει! Έβαλα σήμερα μέσα την Cyanogen v2 (είχα την coolpad). Πριν την βάλω έκανα backup me CWM στην sd και ένα συγχρονισμό στο google. Πέρασα μέσα την cyanogen μια χαρά. Ξαναβάζω και τον λογαριασμό του google μέσα αλλά έχω χάσει όλες τις επαφές μου! Σαν να μην έγιναν Backup! Υπάρχει τρόπος να τις ξαναβρώ; Το μόνο backup που έχω είναι αυτό που πήρα με το CWM πριν το φλασαρισμα! SOS παιδια γιατί έχω όλες τις επαφές μου μέσα και από την δουλειά!!!!
Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθειά σας αν κάποιος γνωρίζει! Έβαλα σήμερα μέσα την Cyanogen v2 (είχα την coolpad). Πριν την βάλω έκανα backup me CWM στην sd και ένα συγχρονισμό στο google. Πέρασα μέσα την cyanogen μια χαρά. Ξαναβάζω και τον λογαριασμό του google μέσα αλλά έχω χάσει όλες τις επαφές μου! Σαν να μην έγιναν Backup! Υπάρχει τρόπος να τις ξαναβρώ; Το μόνο backup που έχω είναι αυτό που πήρα με το CWM πριν το φλασαρισμα! SOS παιδια γιατί έχω όλες τις επαφές μου μέσα και από την δουλειά!!!!

Μπες στο gmail σου απο τον υπολογιστη, καπου θα βρεις μια καρτελα που θα λεει επαφες αν υπαρχουν οι επαφες σου εκει ο συγχρονισμος εγινε σωστα,σε διαφορετικη περιπτωση οχι. Επομενως γυρνας στο backup και ξανα συχρονιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθειά σας αν κάποιος γνωρίζει! Έβαλα σήμερα μέσα την Cyanogen v2 (είχα την coolpad). Πριν την βάλω έκανα backup me CWM στην sd και ένα συγχρονισμό στο google. Πέρασα μέσα την cyanogen μια χαρά. Ξαναβάζω και τον λογαριασμό του google μέσα αλλά έχω χάσει όλες τις επαφές μου! Σαν να μην έγιναν Backup! Υπάρχει τρόπος να τις ξαναβρώ; Το μόνο backup που έχω είναι αυτό που πήρα με το CWM πριν το φλασαρισμα! SOS παιδια γιατί έχω όλες τις επαφές μου μέσα και από την δουλειά!!!!

 

Είχες κάνει συγχρονισμό τις επαφές σου στη google ??? Μπες από ένα browser (pc) στο gmail και εκεί που γράφει Gmail (πάνω αριστερά, κάτω από το σήμα Google), επέλεξε το contacts. Αν οι επαφές σου είναι εκεί, θα επανέλθουν μόλις γίνει ο συγχρονισμός. Αν όχι, θα πρέπει να κάνεις restore το backup που είχες πάρει από την προηγούμενη rom.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Για οσους χρησιμοποιουν την aosp του maucat εβγαλε update. https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo . Δεν την εχω περασει ακομα και δεν γνωριζω changelog . Edited by vasilis91
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινεται πολυ σημαντικο bug για ενα τηλεφωνο να μην μπορεις να παρεις τηλεφωνο η να σε παρουν.Για τηλεφωνο μιλαμε οχι για αποχυμωτη!

 

Παντως η a310 v3 και η vanilla δεν κανουν τετοια.

 

Είσαι σίγουρος για την vanilla γιατί σε μένα το έκανε και για αυτό την έβγαλα και έβαλα maucat που μέχρι στιγμής είναι οκ. Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι πολύ σοβαρό bug.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

παρέλαβα το κινητό πριν λίγες μέρες για την φίλη μου και γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με εξαίρεση το gps. Τρέχω το κινητό με emuiUNICOM. Ενώ το gps κλειδώνει κανονικά, φαίνεται να λαγκάρει σε σύγκριση με το S4 mini μου, και τα 2 με sygic. Δηλαδή φαίνεται σαν να αργεί να πάρει/ανανεώσει την θέση. Είδα τον οδηγό για fix σε MTK (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981) αλλά έχω το πρόβλημα οτι δεν μπορώ να μπώ στο engineering mode του mobileuncle tools (δεν κάνει τίποτα και μετά από κάποια ώρα λέει οτι unfortunately stopped). Είναι βασικό να δουλέψει καλά το gps γιατί γενικά θα χρησιμοποιείται.

 

Καμία ιδέα? Δεν ξέρω καν αν το συγκεκριμένο fix είναι αυτό που χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος πως μπορω να αλλαξω logo σε ειδη περασμενη ρομ.με root explorer με καποιο τροπο να αφαιρεσω το υπαρχων και να περασω αλλο απο αλλη ρομ?και αν ναι ποια η διαδικασια?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

παρέλαβα το κινητό πριν λίγες μέρες για την φίλη μου και γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με εξαίρεση το gps. Τρέχω το κινητό με emuiUNICOM. Ενώ το gps κλειδώνει κανονικά, φαίνεται να λαγκάρει σε σύγκριση με το S4 mini μου, και τα 2 με sygic. Δηλαδή φαίνεται σαν να αργεί να πάρει/ανανεώσει την θέση. Είδα τον οδηγό για fix σε MTK (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981) αλλά έχω το πρόβλημα οτι δεν μπορώ να μπώ στο engineering mode του mobileuncle tools (δεν κάνει τίποτα και μετά από κάποια ώρα λέει οτι unfortunately stopped). Είναι βασικό να δουλέψει καλά το gps γιατί γενικά θα χρησιμοποιείται.

 

Καμία ιδέα? Δεν ξέρω καν αν το συγκεκριμένο fix είναι αυτό που χρειάζομαι.

Engineering mode δεν γίνεται να μπεις όπως και σε καμια emui μέσω του mobileuncle tools(αν δεν κάνω λάθος),δοκίμασε να βάλεις άλλη εφαρμογή για gps αν δεν γίνει τίποτα η δεν θέλεις βάλε αλλη Ρομ (aosp πχ)

Link to comment
Share on other sites

Engineering mode δεν γίνεται να μπεις όπως και σε καμια emui μέσω του mobileuncle tools(αν δεν κάνω λάθος),δοκίμασε να βάλεις άλλη εφαρμογή για gps αν δεν γίνει τίποτα η δεν θέλεις βάλε αλλη Ρομ (aosp πχ)

 

Aν το είχα εγώ θα έβαζα κάποια aosp αλλά επειδή προορίζεται για την φίλη μου και επειδή δεν θα είμαι πάντα δίπλα της κατα την χρήση το φοβάμαι λίγο. Δεν υπάρχει κάποιο fix που να μην γίνεται μέσω του eng mode? Κάπου διάβασα για κάτι αρχεία που είναι ανεβασμένα εδώ αλλά δεν βρήκα τίποτα.

 

Έχει κανένας άλλος με UNICOM τέτοια θέματα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε. Όντως είχα αποθηκευμένες τις επαφές μονο στο τηλ. Έκανα restore από το backup που είχα πάρει και τώρα θα φλασάρω πάλι την Vanilla.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το bug υπάρχει, την ίδια έχω κι εγώ και το παθαίνω. Συμβαίνει όταν είσαι για πολλή ώρα σε χώρο με κακό σήμα ή όταν έχεις σερφάρει αρκετά με 3G, ενώ δείχνει ότι έχεις σήμα το τηλέφωνο στην ουσία δεν λειτουργεί. Δεν είναι bug μόνο της emui αλλά των περισσότερων 4.4 απ' ό,τι διαβάζω, εγώ πλέον καταλαβαίνω πότε θα συμβεί και το προλαβαίνω.

 

Επειδή εγώ δεν το έχω πάθει ποτέ και μπαίνω σε χώρους με λίγο ή χωρίς σήμα πολλές φορές, ίσως έχει να κάνει με τον τρόπο χρήσης του τηλεφώνου.

Εγώ το δουλευω ως εξής:

1. Ρύθμιση μόνο 2G

2. Χρήση κυρίως του wifi για ιντερνετ

3. Γύρισμα χειροκίνητα σε 3G όταν θέλω υποχρεωτικά να μπω ιντερνετ, όταν είμαι κάπου έξω και για όσο όση ώρα χρειαστεί, και ξαναγύρισμα χειρκίνητα στο 2G.

 

Ίσως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα όταν το έχει κάποιος στο αυτόματο.

 

@ppkstat

Δεν κάνει τίποτα η αλλαγή του gps.conf γιατί απλά δεν χρησιμοποιείται από τη ρομ. Δεν ξέρω πόσο γρήγορα δουλευει το άλλο σου τηλέφωνο, οπότε θα σου πρότεινα να βάλεις για δοκιμή και το here της ΝΟΚΙΑ για πλοήγηση (δωρεάν και με ελληνική φωνή) ή το igo το οποίο όμως λαγκάρει στα μενού

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ δεν το έχω πάθει ποτέ και μπαίνω σε χώρους με λίγο ή χωρίς σήμα πολλές φορές, ίσως έχει να κάνει με τον τρόπο χρήσης του τηλεφώνου.

Εγώ το δουλευω ως εξής:

1. Ρύθμιση μόνο 2G

2. Χρήση κυρίως του wifi για ιντερνετ

3. Γύρισμα χειροκίνητα σε 3G όταν θέλω υποχρεωτικά να μπω ιντερνετ, όταν είμαι κάπου έξω και για όσο όση ώρα χρειαστεί, και ξαναγύρισμα χειρκίνητα στο 2G.

 

Ίσως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα όταν το έχει κάποιος στο αυτόματο.

 

Και εγω ετσι το δουλευω.μονιμα στο 2G και ιντερνετ με wifi και οταν ειμαι καπου χωρις wifi και θελω να μπω στο ιντερνετ το γυρναω μονο σε 3G

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για οσους χρησιμοποιουν την aosp του maucat εβγαλε update. https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo . Δεν την εχω περασει ακομα και δεν γνωριζω changelog .

Την εβαλα εγω.Με μια πρωτη ματια Κλασσικη aosp maucat αλλα με lollipop εικονιδια.

Link to comment
Share on other sites

Προσεχως και color os 4.4 απο

m@nish123

 

My new rom coming soon stay tuned

check post and follow my page

http:// https://www.facebook.com/MicromaxnitroA311

 

Σιγουρα θα την τιμήσω...

Ισως η μόνη ρομ για την οποία θα θυσιαζα τα.. 21,6mp της S5.

 

Ειδικά ο τρόπος που ανεβοκατεβαινε η ένταση του ηχου... :) :)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα την τιμήσω...

Ισως η μόνη ρομ για την οποία θα θυσιαζα τα.. 21,6mp της S5.

 

Ειδικά ο τρόπος που ανεβοκατεβαινε η ένταση του ηχου... :) :)

 

Και γω θυμαμαι οτι την εβαλα και ειχε απιστευτο ηχο και μου αρεσε σαν rom. Δεν θυμαμαι ομως γιατι την αλλαξα. Κατι θα τις ελειπε

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ δεν το έχω πάθει ποτέ και μπαίνω σε χώρους με λίγο ή χωρίς σήμα πολλές φορές, ίσως έχει να κάνει με τον τρόπο χρήσης του τηλεφώνου.

Εγώ το δουλευω ως εξής:

1. Ρύθμιση μόνο 2G

2. Χρήση κυρίως του wifi για ιντερνετ

3. Γύρισμα χειροκίνητα σε 3G όταν θέλω υποχρεωτικά να μπω ιντερνετ, όταν είμαι κάπου έξω και για όσο όση ώρα χρειαστεί, και ξαναγύρισμα χειρκίνητα στο 2G.

 

Ίσως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα όταν το έχει κάποιος στο αυτόματο.

 

Θα το δοκιμάσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Τι παίχτηκε; Έβγαλε κάτι καινούριο ο maucat; Κοίταγα μήπως γυρίσω από xtreme vanilla που δεν μου πολυάρεσε και κάτι είδα για maucat 17.03 και βελτιώσεις στον ήχο. Την δοκίμασε κανείς;
Link to comment
Share on other sites

dpi

ερωτηση..μεχρι ποσο dpi μπορουμε να ανεβασουμε στο κινητο?

εμενα με xtremevanilla λεει 290dpi

εχει καμια επιπτωση το ανεβασμα dpi? π.χ. στην μπαταρια? η πουθενα αλλου?

 

κανεις εδω γνωριζει να απαντησει?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω την android L rom απο modaco (είναι 4.4.2 και έχει look 5.0. αρκετά γρήγορο gps εντως σπιτιού)[ATTACH]58280[/ATTACH][ATTACH]58281[/ATTACH][ATTACH]58282[/ATTACH][ATTACH]58283[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω την android L rom απο modaco (είναι 4.4.2 και έχει look 5.0. αρκετά γρήγορο gps εντως σπιτιού)[ATTACH]58280[/ATTACH][ATTACH]58281[/ATTACH][ATTACH]58282[/ATTACH][ATTACH]58283[/ATTACH]

 

Γουσταρω wallpaper!ωραιος...

Πες μας οταν την δουλεψεις εντυπωσεις

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και γω θυμαμαι οτι την εβαλα και ειχε απιστευτο ηχο και μου αρεσε. Δεν θυμαμαι ομως γιατι την αλλαξα. Κατι θα τις ελειπε

 

Απ οτι θυμάμαι, είχε την γνωστή παθογενεια των 422 με την μπαταρία(σκαλι ως τα 87%), δεν έβλεπε τις επαφές στην σιμ, αλλά απαιτουσε να γινουν μεταφορα στο cloud της οππο και στο τηλεφωνο, ειχε πολυ μετρια φωτο.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για την vanilla γιατί σε μένα το έκανε και για αυτό την έβγαλα και έβαλα maucat που μέχρι στιγμής είναι οκ. Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι πολύ σοβαρό bug.

 

την εχω απο τοτε που βγηκε,δεν μου το χει κανει,ουτε η a310.Τις περναω με cwm6050

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...