Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Οσοι θελετε Ελληνικα για γλωσσα , δεν εχει η συγκεκριμενη ρομ

έχει κανονικά και φουλ Ελληνικά,έχει γίνει 50 φορές αναφορά στο ίδιο θέμα

παιδάκια sos έβαλα την vanilla όλα καλά, δεν λειτουργεί μόνο το GPS.. κάπου εδώ είχα δει για fix... δεν μπορώ να το βρω... κάποια λύση κάνεις?

δεν χρειάζεσαι κάποιο fix,δεν σου έχει περάσει σωστά η ρομ...κάνε 2-3 φορές τα wipe σου και ξαναπέρασε την.

 

Ένα tweak που έκανα μόλις και το δοκιμάζω είναι το εξής:

 

1) Στο αρχείο /system/usr/keylayout/Generic.kl αλλάζεις το MENU σε BACK και το BACK σε MENU, οπότε γίνονται swap τα πλήκτρα και έχεις προβληματικό menu αντί για back.

2) Στο /system/build.prop προσθέτεις στο τέλος τη γραμμή "qemu.hw.mainkeys=0". Αυτό θα έπρεπε να ενεργοποιεί τη navigation bar, στην περίπτωσή μας δεν το κάνει αλλά αναγκάζει τις εφαρμογές να σου δέίχουν 3-dot overflow menu, οπότε στο 90% των περιπτώσεων δεν χρειάζεσαι το menu button.

 

Μένει να δω αν μπορώ να συνηθίσω να έχω το back αριστερά :D

χμ..θα με βόλευε μιας και είχα xperia πιο πριν που τα έχει ανάποδα από το coolpad,αλλά σιγά..όσο κάνω δουλειά το αφήνω ως έχει(γυμνάζουμε και δάχτυλα :D )

 

παιδια απο που κατεβαζουμε την s5 rom?

θελω να την περασω σε ενα φιλο.

 

κάποιες σελίδες πιο πίσω,έχει ποστάρει λινκ ο Jpower73

 

edit:και στην 1η σελίδα υπάρχει

 

Καλημέρα,

Υπάρχει κάποιος τρόπος στην emuiunicom όταν έχουμε 2 sims να ορίσουμε default sim για τις κλήσεις και τα μηνύματα και να μην πρέπει κάθε φορά να πατήσουμε την αντίστοιχη sim για να κάνει την κλήση ;

λογικά θα είναι όπως σε όλες τις άλλες ρομ....ρυθμίσεις->διαχείριση κάρτας SIM->και το σετάρεις

Edited by Bin
:X
Link to comment
Share on other sites

παιδια η extreme vanilla εξακολουθει να με εντυπωσιαζει

εκτος απο σφερατη εχει και γ@μ@τη μπαταρια ιδου...και συνεχιζει με 3 ωρες μεχρι στιγμης οθονη

 

edit: με αυτοματο φωτισμο και στο greenfy>working mode>boost

Edited by foxkel
enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα η algo ερχεται root. Τωρα υποθετω οτι κατι εχει σκαλωσει για να μην γινεται. Δοκιμασε με καποιο προγραμμα kingo root, vroot κλπ αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα πετυχει. Σε διαφορετικη περιπτωση μπορεις να ξαναφλασαρεις.

 

το εφτιαξα τελικα..κατι ειχα κανει λαθος εγω.εκανα factory reset απο recovery και μου εβγαλε επιλογη fix root..πατησα ναι και τωρα ολα δουλευουν ρολοι.μεχρι και οι χαρτες που με δεδομενα κινητου με εβγαζαν 2 χιλιομετρα απο το σπιτι τωρα με βγαζουν με αποκλιση 10-15 μετρα.για μενα πολυ καλη ρομ σταθερη δεν βλεπω να την αλλαζω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Συσκευή δυο περίπου εβδομάδων με περασμένη την AOSP KitKat 4.4.2 και ξαφνικά σήμερα δεν μου αναγνωρίζει την μια από τις δύο SIM. Έκανα αλλαγή μεταξύ τους, έβαλα την μια μόνο SIM και στο τέλος κατάλαβα ότι δεν αναγνωρίζει την SIM που βρίσκεται στην πρώτη υποδοχή. Όταν κάποια στιγμή την είδε δεν μπορούσε να δεχτεί το PIN για να ξεκλειδώσει αλλά ούτε κλείδωσε ώστε να μου ζητήσει το PUK.

Link to comment
Share on other sites

έχει κανονικά και φουλ Ελληνικά,έχει γίνει 50 φορές αναφορά στο ίδιο θέμα

 

δεν χρειάζεσαι κάποιο fix,δεν σου έχει περάσει σωστά η ρομ...κάνε 2-3 φορές τα wipe σου και ξαναπέρασε την.

 

 

χμ..θα με βόλευε μιας και είχα xperia πιο πριν που τα έχει ανάποδα από το coolpad,αλλά σιγά..όσο κάνω δουλειά το αφήνω ως έχει(γυμνάζουμε και δάχτυλα :D )

 

 

 

κάποιες σελίδες πιο πίσω,έχει ποστάρει λινκ ο Jpower73

 

edit:και στην 1η σελίδα υπάρχει

 

 

λογικά θα είναι όπως σε όλες τις άλλες ρομ....ρυθμίσεις->διαχείριση κάρτας SIM->και το σετάρεις

σωστός ο παίχτης ήθελε ξαναπερασμα

Link to comment
Share on other sites

Στην vanilla πάντως εμένα δεν δουλεύει το πλήκτρο εναλλαγής από 2g σε 3g του gravity box

 

εγω παντως τωρα που το δοκιμασα δουλευει μια χαρα και μαλιστα στο 2g πιανει καμπανα σημα, πιο καλα απο 3g

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του σήματος που γράφει κάποιος στο needrom για την vanilla ότι ενώ δείχνει φουλ σήμα ενώ δεν έχει καθόλου, ισχύει η όχι? Παρατηρήσατε κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Συσκευή δυο περίπου εβδομάδων με περασμένη την AOSP KitKat 4.4.2 και ξαφνικά σήμερα δεν μου αναγνωρίζει την μια από τις δύο SIM. Έκανα αλλαγή μεταξύ τους, έβαλα την μια μόνο SIM και στο τέλος κατάλαβα ότι δεν αναγνωρίζει την SIM που βρίσκεται στην πρώτη υποδοχή. Όταν κάποια στιγμή την είδε δεν μπορούσε να δεχτεί το PIN για να ξεκλειδώσει αλλά ούτε κλείδωσε ώστε να μου ζητήσει το PUK.

Δοκίμασε να αλλαξεις ρομ αν δεις ότι υπάρχει ακόμα πρόβλημα τότε φταίει η υποδοχή...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το θέμα του σήματος που γράφει κάποιος στο needrom για την vanilla ότι ενώ δείχνει φουλ σήμα ενώ δεν έχει καθόλου, ισχύει η όχι? Παρατηρήσατε κάτι?

Η συγκεκριμένη ρομ είναι η καλύτερη aosp μέχρι τώρα...ότι bug εμφανίζονται είμαι σίγουρος ότι είναι από μαλ****κια δικιά μας

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Συσκευή δυο περίπου εβδομάδων με περασμένη την AOSP KitKat 4.4.2 και ξαφνικά σήμερα δεν μου αναγνωρίζει την μια από τις δύο SIM. Έκανα αλλαγή μεταξύ τους, έβαλα την μια μόνο SIM και στο τέλος κατάλαβα ότι δεν αναγνωρίζει την SIM που βρίσκεται στην πρώτη υποδοχή. Όταν κάποια στιγμή την είδε δεν μπορούσε να δεχτεί το PIN για να ξεκλειδώσει αλλά ούτε κλείδωσε ώστε να μου ζητήσει το PUK.

 

Βρήκα την λύση σε ξένα forum. Φταίει η AOSP και έλυσα το πρόβλημα μόλις ξεκλείδωσα την SIM (δηλαδή έβγαλα το PIN με άλλη συσκευή).

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια της Vanilla πραγματικα τελεια.5 και 49 οθονη και 39% μπαταρια ακομη.χωρις καμια ρυθμιση και την φωτεινοτητα στη μεση. Edited by tifozi13
Link to comment
Share on other sites

Λαθος κανεις.Εχει κανονικα Ελληνικα.

 

έχει κανονικά και φουλ Ελληνικά,έχει γίνει 50 φορές αναφορά στο ίδιο θέμα

 

Ναι ρε σεις λαθος εκανα , νομιζα μιλουσαμε για την τελευταια AOSP 4.4 Nitro v3 που βγηκε προχθες , την ειχα δοκιμασει και δεν ειχε Ελληνικα .

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το κουμπακι 3g-2g-3g/2g δουλεύει μια χαρά και σε 3g λειτουργια το σήμα είναι παλι φουλ(-85 dbm14asu περιπου πανω κάτω),σίγουρα λίγο καλυτερο απο maucat(-92dbm 11asu και χειρότερα ισως).

Το γραφικό στην maucat μου έδειχνε 2 γραμμές και τώρα με vanilla μου δείχνει φουλ,σε 3g παντα.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση πιστεύω,για το γραφικο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πάλι πριν από πολλές σελίδες από κάποιον άλλο,δεν θυμάμαι όνομα.

 

Το κάνει και εμένα με όποια ρομ και να έχω βάλει.Δεν τα κάνει μαζεμένα,απλά δεν πιάνει μερικές φορές με το πρώτο πάτημα.

 

Συνεπώς αφού δεν είναι θέμα ρομ, έχω αποδεχτεί ότι κάτι θέμα έχει το touch(ή κάτι άλλο)...μικρό το κακό

 

υγ)δεν ξέρω εάν υπάρχει καμιά χακεριά ή ρύθμιση κτλ που να το διορθώνει..ας πει κανείς άμα ξέρει:ninja:

 

 

ναι έχει

 

Κρίμα. Ήλπιζα ότι με άλλη rom θα διορθωνόταν το πρόβλημα.:(

Ένα tweak που έκανα μόλις και το δοκιμάζω είναι το εξής:

 

1) Στο αρχείο /system/usr/keylayout/Generic.kl αλλάζεις το MENU σε BACK και το BACK σε MENU, οπότε γίνονται swap τα πλήκτρα και έχεις προβληματικό menu αντί για back.

2) Στο /system/build.prop προσθέτεις στο τέλος τη γραμμή "qemu.hw.mainkeys=0". Αυτό θα έπρεπε να ενεργοποιεί τη navigation bar, στην περίπτωσή μας δεν το κάνει αλλά αναγκάζει τις εφαρμογές να σου δέίχουν 3-dot overflow menu, οπότε στο 90% των περιπτώσεων δεν χρειάζεσαι το menu button.

 

Μένει να δω αν μπορώ να συνηθίσω να έχω το back αριστερά :D

 

Το πρώτο το κατάλαβα αλλά δεν μου αρέσει. Στο δεύτερο σε έχασα.

 

Έχω στείλει ήδη mail στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασα. Δεν ελπίζω σε τίποτα βέβαια.

 

Πάντως έχω ψιλοαπογοητευτεί. Δεν περίμενα κάτι τέτοιο από νέο κινητό και ούτε ήμουν ενήμερος για τέτοιο πρόβλημα. Σίγουρα θα είχα αλλάξει γνώμη και δεν θα το είχα επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Ήλπιζα ότι με άλλη rom θα διορθωνόταν το πρόβλημα.:(

 

 

Το πρώτο το κατάλαβα αλλά δεν μου αρέσει. Στο δεύτερο σε έχασα.

 

Έχω στείλει ήδη mail στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασα. Δεν ελπίζω σε τίποτα βέβαια.

 

Πάντως έχω ψιλοαπογοητευτεί. Δεν περίμενα κάτι τέτοιο από νέο κινητό και ούτε ήμουν ενήμερος για τέτοιο πρόβλημα. Σίγουρα θα είχα αλλάξει γνώμη και δεν θα το είχα επιλέξει.

Μπορεις να κατεβασεις απο το play store εφαρμογη που σου εμφανιζει το back button στην οθονη.δεν ειναι και το καλυτερο γιατι το εχεις στην οθονη αλλα κανει την δουλεια του.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια παρακαλω επιεδη εχετε ασχοληθει και εγω ειμαι νεος πια ρομ να βαλω και απο που να την κατεβασω?ευχαριστω Edited by oasis_21
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω την μαμα ρομ οπως μου ηρθε απο την παραγγελια ρουταρισμενη εχω cosmote αλλα δεν μπορω να παρω μηνυμα απο relood κτλπ απο αλλα τηλεφωνα παιρνω μηνυματα κανιονικα μονο απο cosmote δεν μπορω βαζω την σιμ σε αλλο τηλ και ερχονται κανονικα τα μηνυματα αν ειναι η ρομ πες τε μου σας παρακαλω να βαλω μια να στρωσει το τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω την μαμα ρομ οπως μου ηρθε απο την παραγγελια ρουταρισμενη εχω cosmote αλλα δεν μπορω να παρω μηνυμα απο relood κτλπ απο αλλα τηλεφωνα παιρνω μηνυματα κανιονικα μονο απο cosmote δεν μπορω βαζω την σιμ σε αλλο τηλ και ερχονται κανονικα τα μηνυματα αν ειναι η ρομ πες τε μου σας παρακαλω να βαλω μια να στρωσει το τηλεφωνο

Περνα το gosms για αρχη και μετα αμα δεν δουλευει περνα μια αλλη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και γω την xTremeVanilla και περιμένω να δω αποτελέσματα.

Ο epic launcher είναι epic fail lol. Ξέρει κανείς πως να τον αφαιρέσω;;

 

Παιδιά, ιντερνετ απο data δεν τραβάει.. πάει πολύ αργα. Το google services fix είναι αυτό που το φτιάχνει;

Κατεβασμένο το χω καλου κακου αλλα δεν ξέρω πως να το εγκαταστήσω (μεσω recovery; )

Edited by St4lker
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια παρακαλω επιεδη εχετε ασχοληθει και εγω ειμαι νεος πια ρομ να βαλω και απο που να την κατεβασω?ευχαριστω

Περνα μια απο την πρωτη σελιδα που ειναι δοκιμασμενες απο ολους εδω.Προσωπικά προτιμώ emui unicom algo2 και την Xtremvanilla που χρησιμοποιώ τις τελευταιες μερες με πολυ καλη διαρκεια μπαταριας και χωρις προβληματα.http://www.needrom.com/download/xtremevanilla-v1-performance-as-fast-as-hell/

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απο που την κατεβαζω?

Το gosms απο το play store

Edited by tifozi13
Link to comment
Share on other sites

τελικα με τα πολλα εβαλα την emuiunicom.μουβγαλε το λογοτυπο της huawei.

απλα δεν μ[ορουσα να κανω τιποτα γιατι δεν εβγαζε πληκτρολογιο:blink::lol::(:worry:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και γω την xTremeVanilla και περιμένω να δω αποτελέσματα.

Ο epic launcher είναι epic fail lol. Ξέρει κανείς πως να τον αφαιρέσω;;

 

Παιδιά, ιντερνετ απο data δεν τραβάει.. πάει πολύ αργα. Το google services fix είναι αυτό που το φτιάχνει;

Κατεβασμένο το χω καλου κακου αλλα δεν ξέρω πως να το εγκαταστήσω (μεσω recovery; )

 

για launcher εχω βαλει και προτιμω τον next launcher(γκουχου-βερσιον, εχει φανταστικα εικονιδια-μενου-και εχει πολλα μπιχλιμπιδια!)

γιατο ιντερνετ βαλε την σωστη επιλογη στο ρυθμισεις δικτυου>ονοματα σημειου προσβασης (κοινως apn)

το google services fix (ναι, απο recovery,απλως κανει απεγκατασταση την συγκεκριμενη εφαρμογη, μετα πρεπει να βαλεις το Google Play Services 6.6.03 (1681564-030) (MihirGosai)

που ειναι .apk και το τρεχεις κανονικα σαν εφαρμογη

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...