Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα!υπαρχει εφαρμογη που να "ξυπναει" το τηλεφωνο απο μαυρη οθονη ειτε με knock ειτε με αλλο τροπο,αλλα οχι με πατημα του πληκτρου εντασης η του power button?

 

Double Tap εφαρμογή ψάξε αλλά να ξέρεις τρώνε πολύ μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

λοιπον.... αδερφια αλητες πουλια........

 

εβαλα την AOSP V4 laek.17 KitKat REPACK (v3 kernel)

αφου πρωτα ακουλουθησα τις οδηγιες:

Coolpad F1 Unbrick Guide

Οδηγός CWM RECOVERY CUSTOM ROM F1 - 8297W (by johnickz1)

χρησιμοποιησα CWM Recovery.

παρατηρησεις:

# 1

πρωτη φορα που εκανα unbrick και rom installation, οποτε και εφοδιαστηκα με πανες-βρακακια σε περιπτωση που τα κανω πανω

μου, πηρα μπολικες μπυρες(βοηθανε την ψυξη του εγκεφαλου) και βοτκα(βοηθαει να μουδιασει ο εγκεφαλος), μπολικος παγος, εφτιαξα το τσιν και τσουν. παραθυρα ανοικτα για θετικη αυρα, στο λαπτοπ να παιζει Καρρας live, και ενα 10λεπτο διαλογισμο με γιογκα για να ερθω σε επαφη με το ειναι μου και τον αχανες εσωτερικο μου κοσμο!!!........

τελικα ειναι τοσο απλα τα πραματα που τσαμπα η ετοιμασια!!!!! χεχεχεχε....

 

# 2

στις οδηγιες για καθαρισμα cache data system κτλ,λεει διαλεγουμε την rom και περιμενουμε να κανει restart μονο του.

sε μενα δεν εγινε restart. οποτε μετα απο καμια ωρα αναμονης και καμια 10ρια παγωμενα μπυρακια,ειπα να κανω χειροκινητα μεσω του ιδιου μενου.οπου και μετα το restart,εγινε η εγκατασταση την rom κανονικα.

 

# 3

οσο αφορα την AOSP V4 laek.17 KitKat REPACK (v3 kernel)......

-ολα καλα, αλλα πραγματικα μισω τον launcher τοσο πολυ που ειμαι ικανος να γυρισω σε official και 4.2.

μπορει καποιος να ανεβασει τον 4.2 launcher της official rom??

8ελω την επιλογη των συντομευσεων με τον τροπο τον "παλιο" λολ.. εβαλα καμια 10ρια launchers αλλα κανενας ιδιος με τον παλιο

 

-8ελω επιλογη να μπορω να διαλεξω wallpaper στο lock screen. εκτος αν εχει και δεν το βρισκω..

 

-αν δεν βαλεις ενα file explorer,χαιρετα κλεφτικα τους δικους σου ηχους στις ειδοποιησεις κλησεων κτλ κτλ

 

-8ελω τα 3 κουμπια να ειναι φωτισμενα συνεχεια ταυτοχρονα με την οθονη!!!!!! δεν εχει μια ρημαδα επιλογη.... -.- τι στο δ..........

 

-8ελω οταν εχω ακουστικα να παιζουν οι εισερχομενοι ηχοι απο το speaker του κινητου ρε γμτ!!! μονο στα ακουστικα παιζουν(πρεπει να μπω με το MTK Engineer?)

 

-εχει αρκετη σαβουρα, που θελει διαγραφη.γενικως δλδ εχει καποια σαβουροπρογραμματα, αλλα τεσπα.. -.-

 

-το προγραμμα μυνηματων ειναι σαβουρα. εβαλα το GO SMS Pro.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!υπαρχει εφαρμογη που να "ξυπναει" το τηλεφωνο απο μαυρη οθονη ειτε με knock ειτε με αλλο τροπο,αλλα οχι με πατημα του πληκτρου εντασης η του power button?

 

Automaton locker

καταναλώνει ελάχιστη μπαταρία

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου αρέσει στην συμπεριφορά της μπαταρίας.

[ATTACH]53311[/ATTACH]

παρόλο που έχει κρατήσει 1,5 μέρα δεν μου αρέσει η ξαφνική πτώση από το 40-50% στο 0% σε λιγότερο από 5 λεπτά. Με ξεγελάει οτι έχει υπόλοιπο και χθες που γύριζα σπίτι ξαφνικά ακούω τον ήχο της φόρτισης για την μπαταριά και έκλεισε.

 

Μάλλον ήρθε η ώρα για καινούργια ρομ. Προσπαθώ να κατεβάσω την Mlais 4.4.3 αλλά είναι της υπομονής.

Καμία άλλη ρομ και link που να κατεβαίνει πιο γρήγορα έχουμε; Ίσως την emui 3.0;

Αυτην εχω επανω Mlais 4.4.3 μετα την εγκατασταση να φλασαρεις και το αρχειο Superuser που εχουν ανεβασει

http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-port-mlais-4-4-3.85613/

 

 

Εχει δοκιμασει κανεις αυτην την AOSP που εχει τοσο μικρο μέγεθος;

http://www.movilesdualsim.com/tema/cool-aosp4-4-2-basada-en-himax-polymer.86149/

 

και εδώ σε δευτερη εκδοση

 

https://mega.co.nz/#!hptRVRLD!bJjeE61jBYTmra2ceMwudpKAdM0Gq9_Jr7tcz7TAnC0

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .Έχω το coolpad 2 βδομάδες.Χτες το κλείνω το βάζω να φορτίζει.Σήμερα το ανοίγω και η μπαταρία γράφει 67% και όχι 100% και η οθόνη τρεμοπαιζει δεξια και αριστερα.Έχει τύχει σε κανεναν;Με reboot δεν έγινε κάτι.Έχω τη multilanguange rom του vickmall.Μήπως τίποτα εφαρμογές που έβαλα χτες για word φταίνε ή η κάμερα του λενοβο που έχω βάλει;Η είναι για service;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .Έχω το coolpad 2 βδομάδες.Χτες το κλείνω το βάζω να φορτίζει.Σήμερα το ανοίγω και η μπαταρία γράφει 67% και όχι 100% και η οθόνη τρεμοπαιζει δεξια και αριστερα.Έχει τύχει σε κανεναν;Με reboot δεν έγινε κάτι.Έχω τη multilanguange rom του vickmall.Μήπως τίποτα εφαρμογές που έβαλα χτες για word φταίνε ή η κάμερα του λενοβο που έχω βάλει;Η είναι για service;

 

battery calibration απο το playstore

Link to comment
Share on other sites

Automaton locker

καταναλώνει ελάχιστη μπαταρία

 

Η λειτουργει οποτε θελει η εγω δεν κανω κατι καλα...

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σουπερ ειναι αλλα δεν ειναι θηκη ειναι καπακι και σπαει και ευκολα.εγω παντως θα τo ξαναχτυπησω καποια στιγμη

 

Τραγικό καπάκι. Το έχω στο Nubia Και το εβαλα ολο κι ολο για μισή μερα κι ουτε το ακουμπησα ξανα.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργει οποτε θελει η εγω δεν κανω κατι καλα...

 

Επειδή τώρα έπαιζα μ'αυτό, βγάλε το auto smartness και ξαναδοκίμασε.

 

Γενικα επειδη έχω και flip cover και έπαιξα με διάφορες τέτοιες apps, όλες όσες δοκίμασα εκτός από το tap tap app α)αφήνουν το τηλέφωνο να μπει σε deep sleep, και δεν τρώνε πολλή μπαταρία και β)έχουν παρα πολλά false positives. Αν οδηγώ και έχω ανοιχτό το cover κάθε λίγο και λιγάκι ανάβει η οθόνη, υποθέτω από τις αλλαγές στον φωτισμό.

Το tap tap app δεν αφήνει το τηλέφωνο να μπει σε deep sleep, άρα τρώει περισσότερη μπαταρία, όμως φαίνεται να κάνει κάποιο φιλτράρισμα και δεν έχω σχεδόν κανένα false positive, άρα σπαταλάει λιγότερη μπαταρία σε άκυρα ανοίγματα της οθόνης. Επίσης αν και το διπλό tap ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω, έχει πλεόν επιλογή να ανοίγει με μονό πέρασμα οπότε είναι usable χωρίς να χρειαστείς kung fu master να σου το μάθει.

 

Ένα τρίτο που έχει πολύ granular επιλογές αλλα δεν κατάφερα να το φέρω στα μέτρα μου ήταν το proximity actions.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό καπάκι. Το έχω στο Nubia Και το εβαλα ολο κι ολο για μισή μερα κι ουτε το ακουμπησα ξανα.

 

γουστα ειναι αυτα δικε μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό διορθώνει τη μπαταρία ή και την οθόνη;

 

η μπαταρια φταιει για την οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα έπαιζα μ'αυτό, βγάλε το auto smartness και ξαναδοκίμασε.

 

Γενικα επειδη έχω και flip cover και έπαιξα με διάφορες τέτοιες apps, όλες όσες δοκίμασα εκτός από το tap tap app α)αφήνουν το τηλέφωνο να μπει σε deep sleep, και δεν τρώνε πολλή μπαταρία και β)έχουν παρα πολλά false positives. Αν οδηγώ και έχω ανοιχτό το cover κάθε λίγο και λιγάκι ανάβει η οθόνη, υποθέτω από τις αλλαγές στον φωτισμό.

Το tap tap app δεν αφήνει το τηλέφωνο να μπει σε deep sleep, άρα τρώει περισσότερη μπαταρία, όμως φαίνεται να κάνει κάποιο φιλτράρισμα και δεν έχω σχεδόν κανένα false positive, άρα σπαταλάει λιγότερη μπαταρία σε άκυρα ανοίγματα της οθόνης. Επίσης αν και το διπλό tap ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω, έχει πλεόν επιλογή να ανοίγει με μονό πέρασμα οπότε είναι usable χωρίς να χρειαστείς kung fu master να σου το μάθει.

 

Ένα τρίτο που έχει πολύ granular επιλογές αλλα δεν κατάφερα να το φέρω στα μέτρα μου ήταν το proximity actions.

 

 

Θα το ξαναδοκιμασω αν και λεει οτι ειναι trial οποτε δεν ξερω αν αξιζει κιολας...

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην την ψάχνετε με το tap tap. Είναι θέμα kernel. Από την στιγμή που ο kernel δεν υποστηριζει να περνάει ρεύμα από την οθόνη όσο αυτή είναι σβηστή, οι εφαρμογές μόνο μπαταρία θα τρώνε... Εδώ το live wallpaper με το φυτό είχα και είδα ότι ρουφούσε. Και κουνιόταν τόσο ωραία :(
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Για δωστε καμια νεα rom να δοκιμασω παιδια.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.... αδερφια αλητες πουλια........

.........

πρωτη φορα που εκανα unbrick και rom installation, οποτε και εφοδιαστηκα με πανες-βρακακια σε περιπτωση που τα κανω πανω

μου, πηρα μπολικες μπυρες(βοηθανε την ψυξη του εγκεφαλου) και βοτκα(βοηθαει να μουδιασει ο εγκεφαλος), μπολικος παγος, εφτιαξα το τσιν και τσουν. παραθυρα ανοικτα για θετικη αυρα, στο λαπτοπ να παιζει Καρρας live, και ενα 10λεπτο διαλογισμο με γιογκα για να ερθω σε επαφη με το ειναι μου και τον αχανες εσωτερικο μου κοσμο!!!........

τελικα ειναι τοσο απλα τα πραματα που τσαμπα η ετοιμασια!!!!! χεχεχεχε....

 

Θεϊκή και γλαφυρή περιγραφή:lol::lol::lol:

Πονεσα στο γέλιο :lol::lol::lol:

(ταυτόχρονα όμως παρέχονται και αρκετές χρήσιμες πληροφορίες στο σύνολο του ποστ.)

 

Πολλές φορές και γω γίνομαι προληπτικός με τα software απρόοπτα.

 

ΥΓ: Μου αρέσουν οι minimal launchers - δεν έχω βρει τρόπο να μένουν συνέχεια ανοιχτά τα led buttons.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Mini Report.

 

Μεταξύ μας Η Α310 decrapiffied δεν είναι και κάτι το τόσο εξαιρετικό. Bug δε βλέπω πέρα από τα LED που ανάβουν μόνο κόκκινο και πράσινο αλλά και η μπαταρία κινείται σε πλαίσια νορμάλ. Μόνο την πρώτη μέρα μου έβγαλε περίπου 6 ώρες οθόνη. Πάντα συνδεμένο σε wifi ή 3G και η μπάντα στο 2G/3G. Επίσης τη λες και αρκετά smooth. Κάτι άλλο extreme δεν εχω παρατηρήσει. Αυτά.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον.... αδερφια αλητες πουλια........

 

-8ελω τα 3 κουμπια να ειναι φωτισμενα συνεχεια ταυτοχρονα με την οθονη!!!!!! δεν εχει μια ρημαδα επιλογη.... -.- τι στο δ..........

.

 

με το gravity box (module tou xposed ειναι) μπορεις να το κανεις.Ειναι το πρωτο πραμα που κανω και γω επισης.

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω το παρακατω προβλημα παω να παρω backap με το TWRP και μου βγαζει αυτο

root permissions appear to be lost

Fix root permissions now

το κανω και τιποτα το εχει αντιμετωπιση κανεις αυτο να βαλω CWM αλλα δεν θα χασω τα backup που εχω παρει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...