Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[/color]

@Algorithm χρησιμοποιω την rom που ανεβασες με τον kernel της v3. Παρατηρησα οτι οταν ειμαι για ωρα καπου με χαμηλο σημα μετα το σημα δεν επανερχεται παρα μονο με restart. Εχεις δει κατι τετοιο; μηπως με το downgrade σκαλωνει καπου το baseband;

 

@vassilis91,dimi_1982

Παιδιά δεν εχω παρατηρήσει κάτι κουφό (ως τώρα). Από ότι ξέρω το baseband γίνεται upgrade ανεξάρτητα από τον kernel οπότε δε νομίζω να φταίει αυτό. Τώρα για το wifi sleep δεν ξέρω... δεν έχω δει κάτι περίεργο...

 

Μήπως έχετε xposed-gravitybox? Όχι το xposed καθεαυτό αλλά το τέρας το gravitybox καθε φορά που το έβαζα παρατηρούσα παλαβομάρες περίεργες. Δουλεύει μεν το xposed αλλά το gravitybox μου κάνει trigger απροσδόκητα bugs. (σε διάφορες ρομ).

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Κάνετε καταπληκτική δουλειά εδώ πέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Το κινητό έχει 4.2

Θέλω να βάλω την laek v4 που ανέβασε ο algorithm.

Αυτή έχει baseband kit Kat

Αν φλασαρω απευθείας δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα?

Το ρωτάω γιατί στο παλιό μου κινητό αν φλασαρες custom rom σε άλλο baseband μπρικαρε το κινητό.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Κάνετε καταπληκτική δουλειά εδώ πέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Το κινητό έχει 4.2

Θέλω να βάλω την laek v4 που ανέβασε ο algorithm.

Αυτή έχει baseband kit Kat

Αν φλασαρω απευθείας δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα?

Το ρωτάω γιατί στο παλιό μου κινητό αν φλασαρες custom rom σε άλλο baseband μπρικαρε το κινητό.

Ευχαριστώ!!

 

Κανένα πρόβλημα φίλε μου! Ξέρω τι εννοείς είχα διάφορα παλιότερα κινητά :). Στο δικό μας δεν υπάρχει πρόβλημα.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα φίλε μου! Ξέρω τι εννοείς είχα διάφορα παλιότερα κινητά :). Στο δικό μας δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Εκτός από τη δικιά σου, υπάρχει κάποια άλλη custom που να μην έχει πολλά bugs?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωεις με την 4.4 v4 με kernel v3 μετα απο 5 μηνες με miui v5,"φτωχεια καταραμενη"!

Το ξερω οτι δεν αρεσουν σε ολους οι miui αλλα εμενα μετα απο miui αυτη η ρομ μου φαινετε εντελος γυμνη-φτωχη!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Εκτός από τη δικιά σου, υπάρχει κάποια άλλη custom που να μην έχει πολλά bugs?

 

Οι v3 και v4 του laek είναι μια χαρά! Απλά η v4 θέλει να φλασαρεις και boot logo συμβατό με kitkat καθώς έρχεσαι από jellybean. Είναι και του micromax καλή από ότι άκουσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρωτες εντυπωεις με την 4.4 v4 με kernel v3 μετα απο 5 μηνες με miui v5,"φτωχεια καταραμενη"!

Το ξερω οτι δεν αρεσουν σε ολους οι miui αλλα εμενα μετα απο miui αυτη η ρομ μου φαινετε εντελος γυμνη-φτωχη!

 

Βάλε άλλο launcher και θα πάθεις ταρακουλο! Δοκίμασε τον dodol launcher με χιλιάδες themes τζάμπα.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Οι v3 και v4 του laek είναι μια χαρά! Απλά η v4 θέλει να φλασαρεις και boot logo συμβατό με kitkat καθώς έρχεσαι από jellybean. Είναι και του micromax καλή από ότι άκουσα.

 

Έχω την εντύπωση πώς η τελευταία που ανέβασε ο algorithm laek v4 την διόρθωσε και δεν χρειάζεται φλασαρισμα boot logo.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το κινητο το παρελαβα ετοιμο ροοταρισμενο με custom rom απο εξω. Απο τα βασικοτερα προβληματα που εχει, ειναι οτι δεν αναγνωριζει τον εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο. Βλεπει μονο την micro sd.

 

Φανταζομαι ειναι θεμα rom?

 

Υπαρχει ευκολος τροπος για να περασω αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Οι v3 και v4 του laek είναι μια χαρά! Απλά η v4 θέλει να φλασαρεις και boot logo συμβατό με kitkat καθώς έρχεσαι από jellybean. Είναι και του micromax καλή από ότι άκουσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Βάλε άλλο launcher και θα πάθεις ταρακουλο! Δοκίμασε τον dodol launcher με χιλιάδες themes τζάμπα.

 

O.K θα δοκιμασω αλλο launcher,μηπως ξερεις να γινετε να μεγαλωσω τα εικονιδια των εφαρμογων ,στο μεγεθος δηλ. που ηταν με την miui?

Link to comment
Share on other sites

O.K θα δοκιμασω αλλο launcher,μηπως ξερεις να γινετε να μεγαλωσω τα εικονιδια των εφαρμογων ,στο μεγεθος δηλ. που ηταν με την miui?

 

Αυτό είναι ρύθμιση τού εκάστοτε launcher. Προσωπικά είμαι μινιμαλιστης οπότε δεν ασχολούμαι :-)

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε την παρακάτω του δικού μας εδώ στο φόρουμ που είναι η 4.4 v4 με kernel v3 που είναι καλύτερη

http://www.needrom.com/download/aosp-v4-laek-17-kitkat-repack-v3-kernel/

 

Thanks a lot. Τη φλάσαρα τη δουλειά του algorithm, όλα καλά, σας ευχαριστώ, και το φιλαράκι παρατήρησε τη διαφορά προς το καλύτερο στις φώτος σε σχέση με τη stock (όσες πρόλαβε να βγάλει δηλαδή γιατί μόνο κανά 2ωρο έμεινε με τη stock rom)

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

@vassilis91,dimi_1982

Παιδιά δεν εχω παρατηρήσει κάτι κουφό (ως τώρα). Από ότι ξέρω το baseband γίνεται upgrade ανεξάρτητα από τον kernel οπότε δε νομίζω να φταίει αυτό. Τώρα για το wifi sleep δεν ξέρω... δεν έχω δει κάτι περίεργο...

 

Μήπως έχετε xposed-gravitybox? Όχι το xposed καθεαυτό αλλά το τέρας το gravitybox καθε φορά που το έβαζα παρατηρούσα παλαβομάρες περίεργες. Δουλεύει μεν το xposed αλλά το gravitybox μου κάνει trigger απροσδόκητα bugs. (σε διάφορες ρομ).

Εγω αμα σου πω οτι δεν ξερω καν τι ειναι(xposed-gravitybox) και τι κανουν θα με πιστεψεις!

Εβαλα τον κερνελ απο την v3 και αρχησε τα κουλα το wifi,εχω μια υπονια οτι κατι γινεται με το ρουτερ και ενα baby phone camera που πηρα απο geekbuing.

Καλα οταν εχω ανοιχτο το baby phone το ρουτερ τρελενετε αλλα μου το κανε και με κλειστο babyphone ,και το lg της γυναικας μου δουλευε κανονικα το wifi!

Εν τω μεταξυ με τον v3 kernel μια μερα που το δουλεψα μου δωσε 5 παρα κατι ωρες οθονη,λετε να μην εγινε σωστο φλασαρισμα?

Οπως και ναχει θα κατεβασω και το repack και θα δω!

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

Thanks a lot. Τη φλάσαρα τη δουλειά του algorithm, όλα καλά, σας ευχαριστώ, και το φιλαράκι παρατήρησε τη διαφορά προς το καλύτερο στις φώτος σε σχέση με τη stock (όσες πρόλαβε να βγάλει δηλαδή γιατί μόνο κανά 2ωρο έμεινε με τη stock rom)

 

ελληνικά έχει αυτή?

Το δικό μου είναι στον δρόμο και πριν το δουλέψω θέλω να ασχοληθώ με μια σωστή kitkat να τελειώνω.Υπάρχει official?

Ψάχνω κάτι σταθερό και με ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παραγγειλα απο minideal.net :p

Εκανα την αγορα μεσω paypal δεν γραφτηκα στο site μιας και δεν ηταν απαραιτητο για την αγορα.

Με απο ποσες μερες στελνουν τον αριθμο αποστολης?

Τους εγραψα να αφαιρεσουν κινεζικες εφαρμογες,να βαλουν app store και να το κανουν root.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως λίγο οφ τοπικ, επειδή ο Dialer της κκ είναι εκνευριστικός (σε μενα :)), για το τηλέφωνο μας απόλυτα συμβατός ειναι ο pixelphone καθότι υποστηρίζει dual sim.

Απίστευτα παραμετροποιησιμος

+ ελληνικά

Έχει και πολλά φρι θέματα... :)

 

Εδιτ: σχεδόν φρι

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω,

Την κατέβασα στο κινητό,

Απλά πράγματα, το μπριζωσα, αφησα ανοιχτό τo wifi, μουσικη με το spotify.

E, τι θα κανει? Θέλει & δε θελει θα κατεβεί.. :)

 

Θα περαστεί σε κανα 2 ώρες, αφού πάρω ναντροιντ την μικρομαξ καθότι την εχω εμπλουτίσει και με άλλα καλούδια.. Άλλωστε σε θέματα καταναλωσης... Δεν παίζεται..

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-24-20-42-10_zpsfbwrcyek.jpg

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Εδώ θα βρεις όλες τις πληροφορίες...

 

Μολις το παραγγειλα απο minideal.net :p

Εκανα την αγορα μεσω paypal δεν γραφτηκα στο site μιας και δεν ηταν απαραιτητο για την αγορα.

Με απο ποσες μερες στελνουν τον αριθμο αποστολης?

Τους εγραψα να αφαιρεσουν κινεζικες εφαρμογες,να βαλουν app store και να το κανουν root.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αμα σου πω οτι δεν ξερω καν τι ειναι(xposed-gravitybox) και τι κανουν θα με πιστεψεις!

Εβαλα τον κερνελ απο την v3 και αρχησε τα κουλα το wifi,εχω μια υπονια οτι κατι γινεται με το ρουτερ και ενα baby phone camera που πηρα απο geekbuing.

Καλα οταν εχω ανοιχτο το baby phone το ρουτερ τρελενετε αλλα μου το κανε και με κλειστο babyphone ,και το lg της γυναικας μου δουλευε κανονικα το wifi!

Εν τω μεταξυ με τον v3 kernel μια μερα που το δουλεψα μου δωσε 5 παρα κατι ωρες οθονη,λετε να μην εγινε σωστο φλασαρισμα?

Οπως και ναχει θα κατεβασω και το repack και θα δω!

 

5 ή 4 ή 3 παρά κάτι ώρες οθόνη μπορεί να δώσει όταν κάνεις και κάτι εξτρά. Πχ μπορεί να έχεις 1 ωρα οθόνη αλλά 3-4 μέρες standby :). Οπότε όλα είναι σχετικά. Αυτό που είναι σίγουρο διαισθητικα τουλάχιστον είναι ότι ο v3 kernel είναι αρκετά αποδοτικότερος.

 

Τώρα με το wifi: Δεν είναι όλα τα τσιπάκια κινητων το ίδιο ανθεκτικά σε conflict δικτυακά και τρελούς ρούτερ. Άλλα συνεχίζουν και λειτουργούν απρόσκοπτα, άλλα ψοφάνε και πρέπει να κάνεις ρεσταρτ. Πχ οταν έχεις ip conflict στο lan σου λόγω κακών ρυθμίσεων μερικές συσκευές ίσως σταματήσουν τελείως να έχουν δίκτυο. Βάλε τώρα και τις 8545985 διαφορετικές ρομ που υπάρχουν μαζί με πιθανούς ελαττωματικους android drivers και γίνεται το έλα να δεις. Πχ το gcm push σε μερικές laek rom είχε προβλήματα σε κάποιους αλλά με αλλαγή ρούτερ το πρόβλημα έφευγε. (έχει ιστορία αυτό το bug και έχει και η google κάνει πατάτα).

 

Πάντως έχω τύχει σε κακό δίκτυο wifi το 1 απο τα τρία λαπτοπ που δοκίμασα να μη συνδέεται με τιποτα με ΙΔΙΕΣ ρυθμίσεις!

 

Επίσης μπορεί το δίκτυο να δουλεύει μια χαρά αλλά κάποια συσκευή να το κάνει κουλουβάχατα. Πχ αν έχει συνδεθεί στο δικτυο και 2ος ρούτερ (αποσκοπωντας σε switch) στον οποίο εχουν ξεχάσει να κάνουν disable το dhcp. Κοινώς κόλαση...

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αν συνεχίζουν τα κουλά αυτά βάζεις v4 kernel (σε περίπτωση που λύνει τα προβλήματα). Γι αυτό το λόγο άλλωστε τον έχω έτοιμο για φλασαρισμα: bootimg_laek_v4.zip

 

Όπως είπαμε: ΜΕΤΑ από αλλαγή kernel: wipe ΜΟΝΟ cache και dalvik cache. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φοράω την rom του jolvano και δεν μου παίρνει το sygic.

Κανείς άλλος που να του έτυχε κάτι τέτοιο;;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φοράω την rom του jolvano και δεν μου παίρνει το sygic.

Κανείς άλλος που να του έτυχε κάτι τέτοιο;;

 

Είχα δοκιμάσει όλες του johnzalvo και το sygic έπαιζε κανονικά. Βέβαια επειδή έχει κάνει τρελή και παλαβή πατέντα με τον αποθηκευτικό χώρο μερικές εφαρμογές έσκαγαν κατευθείαν, πχ pvstar.

 

Ψάξε και βρες μία πιο καινούρια έκδοση sygic.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την μιυι, την έβαλα, και όταν έφτασε στο τσέκινγκ σιμ κόλλησε... βαρέθηκα και γύρισα στην μικρομαξ, και δεν πρόκειται να την βάλω... απλά υπενθύμιση για εσάς που την κατεβάζετε, θυμηθείτε να βγάλετε το πιν....
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την μιυι, την έβαλα, και όταν έφτασε στο τσέκινγκ σιμ κόλλησε... βαρέθηκα και γύρισα στην μικρομαξ, και δεν πρόκειται να την βάλω... απλά υπενθύμιση για εσάς που την κατεβάζετε, θυμηθείτε να βγάλετε το πιν....

 

+1!!!!!

Παιδιά ξηλώστε το pin - δημιουργεί προβλήματα με διάφορες ρομ ή/και συσκευές.

Επιπλέον αναφέρω ότι όταν έμενα Λονδίνο από τη μάνα τους ΟΛΕΣ οι sim που είχα χρησιμοποιήσει ήταν χωρίς pin (three, orange, bt). Και αρκετοί τεχνικοί εταιρειών μου είχαν πει ότι είναι παρωχημένη μεθοδος προστασίας που περισσότερα προβλήματα παρά πλεονεκτήματα φέρνει με την πληθώρα συσκευών πού υπάρχουν.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...