Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περασα κι εγω τον κερνελ της v3 στην v4 και οταν ανοιξε μου εβγαλε αυτο με το μετρημα απο 0 εως 126(μαλον ειναι η εφαρμογες που εχει ο καθενας μας),κι απο πανω αναβαθμιση android και στο τελος βελτιστοποιηση εφαρμογων.

Φαινετε να δουλευει μια χαρα!

Ευχαριστουμε Algor1thm:cool:

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Παιδια απο θεμα εγγυησης τι γινεται?Ενδιαφερετα ενας φιλος να το αγορασει.

Συγνωμη αν εχει ξαναγραφτει αλλα ειναι πολλες σελιδες να το διαβασω ολο το τοπικ :)

Ευχαριστω

 

Γνωριζει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγες ώρες πήρα κι εγώ στα χέρια μου το κινητό και διαβάζοντας για πολύ καιρό από την αρχή το νήμα κατάφερα και πέρασα χωρίς κάποιο πρόβλημα την KitKat 4.4.2 leak.17 v4 με τον kernel της v3, την οποία και ετοίμασε ο Algorithm και τον ευχαριστώ.

 

Αύριο θα συνεχίσω το σετάρισμα της συσκευές με εφαρμογές και διάφορα άλλα και όταν βεβαιωθώ ότι όλα είναι καλά θα κόψω και τη sim μου για να τη βάλω στη συσκευή.

 

Και μία γρήγορη ερώτηση. Η ένταση της δόνησης των τριών βασικών πλήκτρων πώς μπορεί να μειωθεί;

Τα αισθάνομαι να δονούνται πολύ δυνατά και δεν μου αρέσει και τόσο πολύ.

Nokia 3510i - Motorola L7 - Nokia 5800 - Samsung Galaxy S Advance - CoolPad F1
Link to comment
Share on other sites

Στην official kk 4.4.3 προσεξε κανεις οτι πλεον υπαρχει η λειτουργια OTG?

 

Δηλαδη το δοκιμασες και δουλευη κανονικα το OTG??????

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το δοκιμασες και δουλευη κανονικα το OTG??????

Φιλος που την περασε και το δοκιμασε με ανταπτορακι ειπε οτι δουλευει κανονικα.... Αν το εχει δοκιμασει και κανεις εδω στο νημα ας μας πει αν οντως ειναι ετσι. Παντως την λειτουργια την ειδα οτι υπαρχει οταν περασα την official 4.4.3 απο Fire team.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογο μιας επέμβασης που εκανα σήμερα στα ματια μου δεν μπορω να απαντώ συχνα.Λυπάμαι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογο μιας επέμβασης που εκανα σήμερα στα ματια μου δεν μπορω να απαντώ συχνα.Λυπάμαι.

Περαστικα bro...

Link to comment
Share on other sites

μαμάτο...thanks

@apos74 κοιτα να εχεις τσεκαρισμενο το USB debugging..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογο μιας επέμβασης που εκανα σήμερα στα ματια μου δεν μπορω να απαντώ συχνα.Λυπάμαι.

 

Περαστικά καλέ μας Κώστα. Μάτια ε; Τι μου θυμίζεις... Γρήγορα αετομάτης !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογο μιας επέμβασης που εκανα σήμερα στα ματια μου δεν μπορω να απαντώ συχνα.Λυπάμαι.

 

Περαστικά φίλε..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εφτασε πριν 2 μερες και το δικο μου coolpad . Αν και πρωτο μου smartphone σιγουρα μου κολλησατε κατι :P καθως εχω αλλαξει ηδη 2 rom (miui v5 και laek me kernel v3 τωρα ). Μεγαλο ευχαριστω στα παιδια εδω μεσα που βοηθατε :). Αααα και η ερωτηση του αρχαριου , στην laek κιτκατ στη μπαρα με τα toggle on/off to 4o τι ακριβως κανει ? ( Αυτο αναμεσα σε gps και φωτεινοτητα )
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Διαβάζω συνέχεια για το πόσο καλό τηλέφωνο είναι το F1 αλλά απ' ό.τι γράφετε του αλλάζετε τα φώτα για να το φέρετε στα μέτρα σας... Εγώ που δεν έχω ιδέα απ' όλα αυτά, αν το πάρω και το κρατήσω όπως είναι, χωρίς να του κάνω καμιά αλλαγή, θα λειτουργεί σωστά; Άλλωστε δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις. Φωτος θελω να βγάζω και να μπαίνω fb, viber, skype, internet, άντε να βλέπω και καμιά ταινία σε κανένα ταξίδι.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Διαβάζω συνέχεια για το πόσο καλό τηλέφωνο είναι το F1 αλλά απ' ό.τι γράφετε του αλλάζετε τα φώτα για να το φέρετε στα μέτρα σας... Εγώ που δεν έχω ιδέα απ' όλα αυτά, αν το πάρω και το κρατήσω όπως είναι, χωρίς να του κάνω καμιά αλλαγή, θα λειτουργεί σωστά; Άλλωστε δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις. Φωτος θελω να βγάζω και να μπαίνω fb, viber, skype, internet, άντε να βλέπω και καμιά ταινία σε κανένα ταξίδι.

 

Το μόνο σου πρόβλημα θα είναι με τις φωτογραφίες μιας και οι jelly bean εκδόσεις με τις οποίες έρχεται το κινητό δεν είναι τόσο καλές όσο με τις kit kat εκδόσεις.

Για τα SMS μερικά προβλήματα όσον αφορά την λήψη 4ψήφιων μηνυμάτων λύνεται εύκολα με εφαρμογή από το Google store

Εάν δεις το βίντεο του Κώστα στο πρώτο ποστ θα μπορέσεις να αλλάξεις και εσύ εύκολα έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σου πρόβλημα θα είναι με τις φωτογραφίες μιας και οι jelly bean εκδόσεις με τις οποίες έρχεται το κινητό δεν είναι τόσο καλές όσο με τις kit kat εκδόσεις.

Για τα SMS μερικά προβλήματα όσον αφορά την λήψη 4ψήφιων μηνυμάτων λύνεται εύκολα με εφαρμογή από το Google store

Εάν δεις το βίντεο του Κώστα στο πρώτο ποστ θα μπορέσεις να αλλάξεις και εσύ εύκολα έκδοση

 

Αν είναι μόνο αυτά τα δύο τα βασικά του θέματα κάποιον θα βρω να μου τα φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι (και φίλες) επειδή πολλοί με ρωτάνε πως να flasάρουν τον kernel από τη laek v3: τώρα πιά δεν χρειάζεται!!!

-->έκανα modify και REPACK την laek v4 rom:


  • Έκανα downgrade (υποβάθμιση) kernel από v4 σε v3. Με αυτό τον τρόπο η διάρκεια ζωής της μπαταρίας βελτιώνεται αισθητά!:)


  • Έβαλα boot logo (Το κλασσικό του laek). Ο laek είχε ξεχάσει να βάλει boot logo στην v4 με αποτέλεσμα όσοι φίλοι φλασάρανε laek v4 κατευθείαν από κάποια jelybean ρομ να βλέπουν ένα περίεργο κόκκινο θαυμαστικό αμέσως πριν το boot animation. Το πρόβλημα οφειλόταν στο ότι jellybean και kitkat έχουν διαφορετικό boot logo format. Έτσι ενώ έμπαινε kitkat rom το boot logo είχε ξεμείνει από jellybean.

 

Ολόκληρη τη ρομ την παίρνετε από needrom:http://www.needrom.com/download/aosp-v4-laek-17-kitkat-repack-v3-kernel/

ή από filedropper http://www.filedropper.com/aospv4kklaek17withv3kernel για όσους δεν έχετε account στο needrom.

 

Επαναλαμβάνω: Με αυτή τη ρομ δε χρειάζετε να φλασάρετε ούτε πυρήνα ούτε logo: όλα είναι μέσα στη ρομ!

Εννοείται ότι πριν βάλετε τη ρομ κανετε κανα δυο τρεις φορες τα γνωστά wipe.

 

Όποιος τη φοράει παρακαλείται να μου κάνει μια χάρη και να δοκιμάσει αν από το gravity box ενεργοποιειται η navigation bar. Είμαι γνωστός πολέμιος των φυσικων πληκτρων και προτιμώ να έχω τα κουμπάκια στην οθόνη. Καλημέρα!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Όποιος τη φοράει παρακαλείται να μου κάνει μια χάρη και να δοκιμάσει αν από το gravity box ενεργοποιειται η navigation bar. Είμαι γνωστός πολέμιος των φυσικων πληκτρων και προτιμώ να έχω τα κουμπάκια στην οθόνη. Καλημέρα!

 

Kαι να φανταστεις ο ενας και μοναδικος λογος που εδωσα το εκπληκτικο Haier W910 ηταν γιατι δεν ειχε φυσικα πληκτρα!

Αυτα στην οθονη τσαμπα χωρο ετρωγαν!

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν υποστηριζει UHS-I το τηλεφωνο,δεν βρηκα τιποτα σχετικο στο διαδικτυο,για να μην ξοδευομαστε με ακρηβες microSD που εχουν μεγαλες ταχυτητες μεταφορας δεδομενων.

Παντος η TRANSCEND 64 GB PREMIUM CLASS 10 300X UHS-I που προταθηκε,την οποια πηρα και εγω ,εχει μεγιστη ταχυτητα εγγραφης δεδομενων 18 ΜΒ (στο κινητο)ακρηβος ιδια με αυτην που μου δινει και η συνδεση της με τον υπολογιστη σε συνδεση με USB3.0 card reader,σε USB 2.0 θυρα.

Λογικα δεν θα πρεπει τελικα να υποστηριζει το κινητο UHS-I,ο κατασκευαστης δινει μεγιστη εγγραφης 25 MB,εκτος και αν λεει παραμυθια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω custom recovery cwm 6.0.5.0 και stock rom.

Προσπαθώ να πάρω backup στην external sd και μου βγάζει :

Ε:\Can't mount backup path

backup to sdcard κάνει κανονικά.

Μέχρι εδώ πρόβλημα δεν έχω γιατί θα κάνω μετακίνηση του backup στην external sd.

Το ερώτημα είναι: Αν περάσω κι εγώ άλλες rom, δοκιμάσω και δεν μου κάνουν ή δεν μου αρέσουν, και θελήσω να γυρίσω στην stock μήπως δεν κάνει restore από την external sd, θα την πατήσω και δεν θα μπορώ να επανέλθω; ή λύνεται με κάποιον άλλο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω custom recovery cwm 6.0.5.0 και stock rom.

Προσπαθώ να πάρω backup στην external sd και μου βγάζει :

Ε:\Can't mount backup path

backup to sdcard κάνει κανονικά.

Μέχρι εδώ πρόβλημα δεν έχω γιατί θα κάνω μετακίνηση του backup στην external sd.

Το ερώτημα είναι: Αν περάσω κι εγώ άλλες rom, δοκιμάσω και δεν μου κάνουν ή δεν μου αρέσουν, και θελήσω να γυρίσω στην stock μήπως δεν κάνει restore από την external sd, θα την πατήσω και δεν θα μπορώ να επανέλθω; ή λύνεται με κάποιον άλλο τρόπο;

 

Το καλυτερο να περασεις το backup με copy / paste στο pc-laptop σου να υπαρχει μονιμα οπωτεδηποτε το χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά στην πιθανότητα επαναφοράς πρέπει να μπει στην εξωτερική κάρτα. Αν δεν τη διαβάζει όπως και στο backup, τότε δεν παίζει περίπτωση επαναφοράς.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.ο xposed installer μπαινει στην 4.4.2 v4_laek?

Καλημερα.ο xposed installer μπαινει στην 4.4.2 v4_laek?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά στην πιθανότητα επαναφοράς πρέπει να μπει στην εξωτερική κάρτα. Αν δεν τη διαβάζει όπως και στο backup, τότε δεν παίζει περίπτωση επαναφοράς.

 

αν θα εχεις περασει αλλη rom στην πορεια λογικα θα μπορει να το κανει restore απο την sd card.

Αν τωρα θελεις με αυτην που εχει, κοιταξε αν την βλεπει σωστα το τηλ την sd καρτα και ξαναδοκιμασε να το περασεις το backup στην sd καρτα.

Αν δεν γινετα παλι και θες μονο εχοντας αυτην την rom να μπορεις να κανεις restore, δοκιμασε με αλλο recovery (twrp).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...