Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερα!

 

Εβαλα την AOSP 4.4.2 V3 και αντιμετωπιζω ενα πολυ περιεργο γεγονος.

 

Δεν υπαρχει GPS πουθενα, ουτε στiς ρυθμισεις, ουτες στο notification bar... πουθενα! αντιμετωπισε κανεις αλλος καποιο αντστοιχο προβλημα?

Μόλις τώρα την πέρασα και εγώ στην αδερφή μου.έχει GPS αλλα το εικονίδιο είναι σαν πινέζα :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

ειναι τα μαγικα του laek :lol:

κανε wipe cache/factory reset απο cwm

wipe dalvik και περνα ξανα την rom

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Aυτη η πινεζα ειναι για τις τοποθεσιες google??

 

Δηλαδη να ξανακανω τη διαδικασια και να ξαναπερασω τη rom?

 

Ακολουθησα βημα-βημα τον οδηγο που υπαρχει στο φορουμ, δεν εκανα τιποτα διαφορετικο

Edited by coldplay3
Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις update γιατί θα χάσεις και το root και τα ελληνικά και θα έχεις φουλ κινεζο κινητό που θα βρίζεις και συ στα κινέζικα...

Από τις 800 rom που έβαλα θεωρώ τη laek v3 ότι έχει την καλύτερη κάμερα. Bugs λίγα. Αυτονομία άψογη. Σκέτη η ρομ και οχι τα έξτρα σκουπίδια που δίνει ο laek.

Λοιπόν:

Εισαι ρουτ τέλεια.

Βάζεις mobile uncle tools. Το ανοίγεις και εγκαθιστάς twrp recovery που κατέβασες απο needrom.

Μπουτάρεις σε twrp και κάνεις μπακαπ τη ρομ που εχεις τωρα.

Μετα φλασαρεις laek v3. Απολαμβάνεις.

Αμα δε σου αρέσει ξαναγυρνάς στην παλιά σε 2 λεπτά.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΆ ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΣΕΛΊΔΑ.

 

Σσσσσσωραίος.......ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά θέλω να αλλάξω την μαμισια rom,θελω να μου πείτε μια rom που να είναι σίγουρη χωρίς προβλήματα και κάλα ελληνικα.θελω να αλλάξω μια φόρα. Καμια πρωταση παιδια??

 

τιποτα παιδια??

Link to comment
Share on other sites

Την μαμίσια ROM την ψάχνω εγώ και δεν την βρίσκω.

Υπάρχει περίπτωση να την κάνεις κάπως backup και να την ανεβάσεις κάπου;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Την μαμίσια ROM την ψάχνω εγώ και δεν την βρίσκω.

Υπάρχει περίπτωση να την κάνεις κάπως backup και να την ανεβάσεις κάπου;

 

Ναι μόλις κάτσω να ασχολιθω με το κινητό,μάλλον για σ/κ το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξιζει το κινητό για αγορά; Θέλω να το κάνω δωρο στην γυναικα μου.Αξίζει;Εχει βγάλει προβληματα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξιζει το κινητό για αγορά; Θέλω να το κάνω δωρο στην γυναικα μου.Αξίζει;Εχει βγάλει προβληματα;

 

Κάνε λιγο αναζητηση στο νήμα δε βλαπτει. Τόσο πολύ είναι να αφιερώσεις κανα μισάωρο?

Ή κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις που να δείχνουν τουλάχιστον ότι ΔΕΝ ψαχνεις για φτηνό ευέλικτο εργατικό δυνμικό που να απαντήσουν τις ερωτήσεις σου χωρίς να κουνίσεις δαχτυλο. Hints: 1η σελίδα -- laek v3 -- μερικές σελιδες πριν από αυτό το ποστ έχουν πολύ ζουμί.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και γω μαύρο καπάκι και ψάχνω και δε βρίσκω. αμα βρει κανείς σφυράτε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τεράστια ποικιλία στο aliexpress. Χθες παρήγγειλα 3. Τώρα ποιο από ολα θα ναι το καλύτερο δεν ξέρω.

 

Κάποιο link παίζει?

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τις θηκες..νομιζω οτι αυτη http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-For-Coolpad-Dashen-F1-8297-Battery-Case-Tempered-Glass-Back-Cover-With-Aluminum-Frame/2008687709.html τις τερματιζει ολες.Το τηλεφωνο δεν γινεται απλα ομορφο..

 

Απο προστασια δεν ειναι για πτωσεις,ειναι απλα για να εχεις το πιο ομορφο τηλ!

Εγω το βαζω επειτα σε θηκη ''καλτσα'' δερματινη η οποια προσφερει λογω του παχους του δερματος μια χαρα προστασια σε πτωσεις

 

Για να καταλάβουμε, βγάζεις το καπάκι της μπαταρίας και βάζεις αυτήν;

Ανεβασε μας καμια φωτο με την θηκη αυτη να δουμε πως ειναι το τηλεφωνο :)

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε, βγάζεις το καπάκι της μπαταρίας και βάζεις αυτήν;

Ανεβασε μας καμια φωτο με την θηκη αυτη να δουμε πως ειναι το τηλεφωνο :)

 

να μην ειχα και δωσει και λινκ να πεις δωσε..

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος την χρειαστεί αυτή είναι η ROM με την οποία στέλνει το κινητό το vickmall.

http://pan.baidu.com/s/1bn90Art

Ακόμα δεν έχω προλάβει να την κατεβάσω γιατί το Baidu είναι πολύ αργό.

Την φλασάρεις από CWΜ Recovery απ' οτι μου είπαν.

Αν την περάσω και έχει κάποιο πρόβλημα θα ενημερώσω.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι. Πρέπει να είναι αυτή που παιρνάνε όλα τα κινεζομάγαζα και την έχει στο modaco :

Multilanguage Factory / Stock rom (CoolUI 015 modified by sellers)

 

Την μαμίσια ROM την ψάχνω εγώ και δεν την βρίσκω.

Υπάρχει περίπτωση να την κάνεις κάπως backup και να την ανεβάσεις κάπου;

 

Στο modaco έχει και αυτήν https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGMUNQNElsQ2VaMHM&usp=sharing#list

 

Για τσέκαρε ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο modaco έχει και αυτήν https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGMUNQNElsQ2VaMHM&usp=sharing#list

 

Για τσέκαρε ;)

Την έχω δοκιμάσει κι αυτή. Δεν είναι.

Αλλά είμαι εντάξει. Την πήρα από το vickmall. Διάβασε το παραπάνω post μου.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Την έχω δοκιμάσει κι αυτή. Δεν είναι.

Αλλά είμαι εντάξει. Την πήρα από το vickmall. Διάβασε το παραπάνω post μου.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

 

Mήπως φόραγε

? :blink:

 

Ασχολούνται με αυτήν την rom στο modaco αλλά πρέπει να είναι αγγλοκινέζικη μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω στο video δεν νομίζω να είχε Baidu OS.

Αφού την βρήκα από το vickmall πάντως είμαι εντάξει.

Δυστυχώς ακόμα κατεβαίνει...

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

να μην ειχα και δωσει και λινκ να πεις δωσε..

 

Να φωτογραφισεις το δικο σου κινητο με την θηκη εννουσα. Το site το ειδα

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στην V3 4.4.2 του Leak εχω θεμα με την περιστροφη οθονης...καποιες φορες λειτουργει καποιες οχι...τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το έχουν προσέξει, η AOSP v3 rom του laek, αλλάζει την wireless mac address του τηλεφωνού σε μία standard. Οπότε αν δύο ή περισσότεροι χρήστες έχουν το ίδιο κινητό με την ίδια rom στον ίδιο wireless και άρα όλοι έχουν την ίδια mac (όπως συνέβη σε εμένα) η ασύρματο σύνδεση κάνει νερά...

Συνεπώς απαιτείται αλλαγή της mac. Ο μόνος τρόπος που έπαιξε είναι με την διαδικασία που περιγράφεται στην εξής διέυθυνση: http://www.androidrookies.com/2014/05/how-to-change-wlan-mac-address-on-mtk.html ενώ να σημειωθεί ότι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιθούν τα λογισμικα που αναφέρει η εν λόγω σελίδα( πχ αντι για τον root explorer εγώ χρησιμοποιήσα τον total commander).Επίσης στο τέλος της διαδικασίας το κινητό θέλει επανεκκίνηση. Τέλος να αναφέρω ότι τα διαφορά apps στο playstore που υπόσχονται αλλαγή της mac σε δύο coolpad που δοκίμασα δεν έπαιξαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξακολουθώ να απορώ γιατί ασχολείστε τόσο πολύ με τις aosp... Τόσο στην jellybean όσο και στην kitkat. Η pureaosp είναι δυναμίτης κι εσείς έχετε κολλήσει με τον laek...
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Στην jellybean η καμερα ειναι χειροτερη . Στην KitKat του laek τουλαχιστον την αλλη δεν την εχω δοκιμασει να πω την αληθεια με το που συνδεσεις το κινητο στον υπολογιστη το βλεπει με την μια και την SD και τον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης χωρις drivers χωρις τιποτα. Τοσο καιρο που την χρησιμοποιω παντως δεν εχω βρει κατι τρομερα αρνητικο, εκτος απο κατι κολληματα μετα απο restart .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...