Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου απάντησε σε pm ο topmar(και τον ευχαριστώ), αλλά ας πάρω και μια γενικότερη γνώμη από άλλους χρήστες.

 

Είμαι στο τσακ να παραγγείλω την αλουμινένια θήκη, αλλά είδα υπάρχει και αυτή.

 

Ποια θα διαλέγατε; Επίσης σε flip case τι παίζει; Η mofi τελικά είναι άσχημη(θυμίζει μία που έχω δει σε lenovo s650) οπότε είμαι στο ψάξιμο.

Εγώ θα διάλεγα την δεύτερη σε λευκό και γύρω ασημί! Η σκέτο αλουμίνιο δεν μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

@filosofos77

Με άλλο καλώδιο δοκίμασες?

 

Για πω τη αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει άλλο καλώδιο, αλλά θα κάνω ενα τέστ με αλλά για να φύγει η απορία.

Στην έκδοση του εργαλείου φλασαρισματος σε μια νεότερη έχει γίνει αγγλική. Μπορώ να παίξω με αυτήν ή να παραμεινω στην κινεζική που προτείνει;

Λοιπον για σε ζαλίζω θα δοκιμασω απόγευμα κ με αλλο pc σε winXP ελπιζονταν να το επαναφερω.αλλιως θα δω τι θα γίνει.

Ότι αποτέλεσμα κ αν πάρω θα το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και οι 2 κάρτες είναι micro. Μην αγχώνεσαι, ψαλίδι και το κάνεις μόνος σου. Και αγοράζεις με ένα ευρώ περίπου και 2 ανταπτοράκια από ebay να κάνεις τις micro πάλι mini.
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά για αγορά του συγκεκριμένου κινητού?είναι καλή, πολύ καλή ή άριστη επιλογή?μου έδωσε ο αδελφός μου 180 ευρώ να του αγοράσω κινητό, τι προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οσοι το αγορασαμε το θεωρουμε μαπα και σου λεμε να παρεις κατι αλλο....:eek:

 

Διαβασε ρε φιλαρακι το νημα και βγαλε τα συμπερασματα σου...:mad:

 

Αν θελεις προτασεις για αλλη συσκευη, τοτε εισαι σε λαθος νημα

Ανοιξε ενα στην αντιστοιχη κατηγορια

 

Μην ζητατε απο αλλους να σας δωσουν ετοιμη απαντηση

Πρεπει να ψαξεις και με βαση τα κριτηρια που εχεις εσυ, να αποφασισεις τι ειναι καιβτι δεν ειναι καλη αγορα συμφωνα με τις αναγκες σου

Αμα εγω σου πω ειναι αριστο, εσενα σε καλυψε δλδ και φευγεις καρφι να το παρεις? ;)

 

Πεοσωπικα το θεωρω το πιο value for money τηλεφωνο στα 150$-200$

Edited by CrazyAnt
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά για αγορά του συγκεκριμένου κινητού?είναι καλή, πολύ καλή ή άριστη επιλογή?μου έδωσε ο αδελφός μου 180 ευρώ να του αγοράσω κινητό, τι προτείνετε?

 

Αν δεν έχεις όρεξη και σκοπό να δοκιμάζεις ROM, να πάρεις ρίσκο για bootloop και διάφορα τέτοια τότε πάρε κάτι άλλο.

Όμως φίλε όταν καθόμαστε με παρέα και γνωστούς και βγάζουμε όλοι τα κινητά στο τραπέζι, κάτι Samsung S4 και άλλα ίδιας κατηγορίας που πήρανε με 400-500€ κρύβονται πάλι στις τσέπες...

Να σημειωθεί ότι το κινητό δεν έχει υποστεί ακόμα σοβαρή βελτιστοποιήση σε kernel, libraries κτλ.

 

 

Οπως τα λες εχουν γινει.το θεμα οτι κατι παιζει στο pc μου με drivers γιατι το διαβαζει κανονικα αλλα ακομα οταν το συνδεω βγαζει και κατι για bluetooth.

Θα παρω ενα netbook απο ενα φιλο αυριο που εχει XP και θα δοκιμάσω εκει παλι,εγω εχω Win7,64bit και ισως να μην ειναι και τοσο συμβατα.

Θα προσπαθήσω να γινω οσο πιο πολυ αναλυτικός μπορω την επομενη,εχεις δίκιο.

Τι λες θα γινει τιποτα η το΄χω χαμενο??

 

Και εγώ Win7, 64bit έχω.

Κατέβασε τα αρχεία από αυτόν τον σύνδεσμο.

Ίσως να τα έχεις κατεβάσει ήδη, για αυτά μιλούσα και στα προηγούμενα ποστ. Έχει drivers μέσα για 64bit.

Θα μπορέσεις να το φτιάξεις, μην ταράζεσαι! Στέλνε μου PM αν θέλεις περισσότερη βοήθεια. Έχω τα data πάντα ανοιχτά στο κινητό και θα βλέπω άμεσα το mail ειδοποίησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για όποιον θέλει να ακολουθήσει την Official ROM (Αγγλικά και Κινέζικα μόνο), ένα παλικάρι στο Modaco το έκανε πραγματικά εύκολο.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να περάσετε TWRP μέσω του Mobile UncleTools και μετά να κάνετε restore τα παρακάτω backup αρχεία.

Τα αρχεία θα πρέπει να τοποθετηθούν στο παρακάτω directory: SD\TWRP\BACKUPS\0000000000000000\ "Φάκελος με backup εδώ"\

 

Το backup είναι στην πιο αγνή μορφή και έχει γίνει πριν το πρώτο άνοιγμα του κινητού μετά από flashάρισμα απ' ότι κατάλαβα. Οπότε δεν έχει προσωπικά του δεδομένα και η πρώτη εκκίνηση θα πάρει κάποια ώρα.

Edited by StratosGK
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και οι 2 κάρτες είναι micro. Μην αγχώνεσαι, ψαλίδι και το κάνεις μόνος σου. Και αγοράζεις με ένα ευρώ περίπου και 2 ανταπτοράκια από ebay να κάνεις τις micro πάλι mini.

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, αλλά το εντελώς αντίθετο με αγχώνει! Ότι δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ καμιά από τις Sims μου με τα παλαιότερα Backup κινητά σε περίπτωση ανάγκης.

(Πιθανά ηλίθια ερώτηση αλλά είμαι ψιλοάσχετος): Υπάρχει μήπως αντάπτορας που να επιτρέπει στις microSim να λειτουργούν σε κινητά fullSim;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και οι 2 κάρτες είναι micro. Μην αγχώνεσαι, ψαλίδι και το κάνεις μόνος σου. Και αγοράζεις με ένα ευρώ περίπου και 2 ανταπτοράκια από ebay να κάνεις τις micro πάλι mini.

 

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, αλλά το εντελώς αντίθετο με αγχώνει! Ότι δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ καμιά από τις Sims μου με τα παλαιότερα Backup κινητά σε περίπτωση ανάγκης.

(Πιθανά ηλίθια ερώτηση αλλά είμαι ψιλοάσχετος): Υπάρχει μήπως αντάπτορας που να επιτρέπει στις microSim να λειτουργούν σε κινητά fullSim;

adaptor mini, full κανονικά

5 ευρώ, και σε καταστηματα κινητής!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις όρεξη και σκοπό να δοκιμάζεις ROM, να πάρεις ρίσκο για bootloop και διάφορα τέτοια τότε πάρε κάτι άλλο.

Όμως φίλε όταν καθόμαστε με παρέα και γνωστούς και βγάζουμε όλοι τα κινητά στο τραπέζι, κάτι Samsung S4 και άλλα ίδιας κατηγορίας που πήρανε με 400-500€ κρύβονται πάλι στις τσέπες...

Να σημειωθεί ότι το κινητό δεν έχει υποστεί ακόμα σοβαρή βελτιστοποιήση σε kernel, libraries κτλ.

 

 

 

 

Και εγώ Win7, 64bit έχω.

Κατέβασε τα αρχεία από αυτόν τον σύνδεσμο.

Ίσως να τα έχεις κατεβάσει ήδη, για αυτά μιλούσα και στα προηγούμενα ποστ. Έχει drivers μέσα για 64bit.

Θα μπορέσεις να το φτιάξεις, μην ταράζεσαι! Στέλνε μου PM αν θέλεις περισσότερη βοήθεια. Έχω τα data πάντα ανοιχτά στο κινητό και θα βλέπω άμεσα το mail ειδοποίησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για όποιον θέλει να ακολουθήσει την Official ROM (Αγγλικά και Κινέζικα μόνο), ένα παλικάρι στο Modaco το έκανε πραγματικά εύκολο.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να περάσετε TWRP μέσω του Mobile UncleTools και μετά να κάνετε restore τα παρακάτω backup αρχεία.

Τα αρχεία θα πρέπει να τοποθετηθούν στο παρακάτω directory: SD\TWRP\BACKUPS\0000000000000000\ "Φάκελος με backup εδώ"\

 

Το backup είναι στην πιο αγνή μορφή και έχει γίνει πριν το πρώτο άνοιγμα του κινητού μετά από flashάρισμα απ' ότι κατάλαβα. Οπότε δεν έχει προσωπικά του δεδομένα και η πρώτη εκκίνηση θα πάρει κάποια ώρα.

 

Πραγματικα εκτιμώ τη προσπάθεια να με βοηθησεις με όλες αυτές τις οδηγειες-συμβουλες γιατί δυο μερες πάω να σκασω!

 

Θα κάτσω το απόγευμα διαβάζοντας ξανά οτι εστειλες θα στείλω απάντηση οτι αποτέλεσμα και αν έχω.

Link to comment
Share on other sites

adaptor mini, full κανονικά

5 ευρώ, και σε καταστηματα κινητής!

Με σώζεις! Δεν το είχα ξανακούσει. Είναι απροβλημάτιστη η χρήση του;

Link to comment
Share on other sites

Με σώζεις! Δεν το είχα ξανακούσει. Είναι απροβλημάτιστη η χρήση του;

Εννοείται.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Με σώζεις! Δεν το είχα ξανακούσει. Είναι απροβλημάτιστη η χρήση του;

 

Φιλε υπαρχουν αρκετα θεματα για micro sim, microsim to sim adaptors κτλ κτλ

Κανε μια αναζητηση μεσα στο φορουμ γιατι γεμιζουμε off topic παλι...

 

π.χ.

[Αντάπτορας] Micro Sim -> Sim

Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστώ!!!

Όλες οι οδηγίες σου είναι πολύ κατατοπιστικες κ σίγουρα θα βρω άκρη.

Κάτι τελευταίο, γιατί κάθε φορά.που κάνω επανεκκίνηση μου λέει οτι ισως θα χαθούν απο το τηλ οι προσωρινές πληροφορίες μνημης που υπαρχουν εκείνη τη στιγμη;;είναι κάτι σοβαρό γιατί με άλλες rom aosp δεν το είχα αυτό.

 

λοιπον για δες αυτο.

Πιστευω ειναι απο το xposed γιατι καιπου ειχα διαβασει σε αυτο οτι μετα απο update mod μπορει και να μην ανοιγει μετα απο επανεκκίνηση οπου μου το εχει κανει καπου 4-5 φορες,ανοιγει μετα είσοδο στο recovery & reboot.

 

Λοιπον

Μολις φλασαρα την τελευταια AOSP ROM του jonjalvo (αυτην με ημερομηνια 30/6/2014, οχι την PURE AOSP που ειχε ανεβασει αρχες Ιουνιου) και απο οτι βλεπω εμφανιζει και σε μενα το ιδιο μηνυμα

Αρα το συμπερασμα που βγαζω ειναι πως μαλλον ειναι καποιο feature της ΡΟΜ για να αδειαζει η cache (??) μετα απο επανεκκινηση για να μην μαζευεται σαβουρα συνεχεια

Μπορει ομως και να κανω λαθος

 

Εκανα 4-5 restarts (πριν 15' την περασα) και καθε φορα το κινητο μπουταρει κανονικα χωρις να χρειαστει να μπω σε ρικοβερι οπως περιγραφεις

 

λοιπον αυτο ηταν!φανταζομαι την εκανα την μ@#%$%$ !

Κανει συνεχεια restart και στην εμφάνιση Google σβηνει και παλι απο αρχη. . . .

Νομιζω τα διεγραψα ολα!:blink:

Υπαρχει περιπτωση να το κανω παλι σαν πριν?:(

 

Μπορεις να μου πεις τι διεγραψες στην προσπαθεια σου να σταματησεις την εμφανιση του μηνυματος για την διαγραφη?

Και γενικοτερα τι κινησεις εκανες και αν εχεις βρει καποια πληροφορια (δωσε κανα λινκ)

 

Οσοι εχετε περασει αυτην την ΡΟΜ (AOSP-CoolPad-f1W-V2.0-jonzalvo 30/6/2014), σας εμφανιζει και εσας το ιδιο μηνυμα?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχετικά αρμονική συμβίωση με την "μαμά" ρομ του vickmall, προχώρησα κι εγώ στο ...μεγάλο βήμα της αλλαγής ρομ.

Με βάση τις αναλυτικότατες οδηγίες του johnickz1 στην σελ.12, έβαλα πολύ εύκολα την εκεί προτεινόμενη AOSP.

Την συνήθισα πολύ γρήγορα. Πολύ σταθερή και μου αρέσει και σαν στυλ συν του ότι έφυγαν αυτόματα τα διάφορα ...κινέζικα.

Το τηλέφωνο συνεχίζει να πηγαίνει σφαίρα.

Όλα μέχρι στιγμής πηγαίνουν ρολόι

 

Το ιδιο εκανα και εγω γιατι η rom του Vickmall ειχε προβλημα με την εφαρμογη Google Maps (εκλεινε).

Ομως το ιδιο προβλημα εχω και με την rom της σελιδας 12.

Αν βαλω απο αυτη την σελιδα http://www.needrom.com/mobile/coolpad-f1-8297w-aosp/

την version 2.0 (30/06/2014) θα λυθει το θεμα?

Επιπλεον μπορω να την περασω χωρις να χασω οτι εφαρμογες εχω περασει ηδη?

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, αλλά το εντελώς αντίθετο με αγχώνει! Ότι δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ καμιά από τις Sims μου με τα παλαιότερα Backup κινητά σε περίπτωση ανάγκης.

(Πιθανά ηλίθια ερώτηση αλλά είμαι ψιλοάσχετος): Υπάρχει μήπως αντάπτορας που να επιτρέπει στις microSim να λειτουργούν σε κινητά fullSim;

Αν το επιτρέπει η υποδοχή που θέλεις να βάλεις την micro SIM, δηλαδή να είναι σφιχτά πάνω και κάτω ανάμεσα σε ελάσματα, τότε μπορείς να την σφινώσεις εκεί προσέχοντας να πατάνε οι κεφαλές στις 6 ευδιάκριτες περιοχές της SIM. Και θα δουλέψει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

Μολις φλασαρα την τελευταια AOSP ROM του jonjalvo (αυτην με ημερομηνια 30/6/2014, οχι την PURE AOSP που ειχε ανεβασει αρχες Ιουνιου) και απο οτι βλεπω εμφανιζει και σε μενα το ιδιο μηνυμα

Αρα το συμπερασμα που βγαζω ειναι πως μαλλον ειναι καποιο feature της ΡΟΜ για να αδειαζει η cache (??) μετα απο επανεκκινηση για να μην μαζευεται σαβουρα συνεχεια

Μπορει ομως και να κανω λαθος

 

Εκανα 4-5 restarts (πριν 15' την περασα) και καθε φορα το κινητο μπουταρει κανονικα χωρις να χρειαστει να μπω σε ρικοβερι οπως περιγραφεις

 

 

 

Μπορεις να μου πεις τι διεγραψες στην προσπαθεια σου να σταματησεις την εμφανιση του μηνυματος για την διαγραφη?

Και γενικοτερα τι κινησεις εκανες και αν εχεις βρει καποια πληροφορια (δωσε κανα λινκ)

 

Οσοι εχετε περασει αυτην την ΡΟΜ (AOSP-CoolPad-f1W-V2.0-jonzalvo 30/6/2014), σας εμφανιζει και εσας το ιδιο μηνυμα?

 

Οπως είχα πει απο αρχή έβλεπα αυτό το μνμ πέρνοντας αυτήν τη rom,aosp v.2 οπως σας εδειξα στη Φότο.

Ειπας μην είναι απο κάποια εφαρμογή που ενω τα σκαλιζα άλλαξε κάτι χωρίς να καταλάβω.

Δοκιμασία παλι εγκατάσταση την ίδια rom να δω αν έχω παλι το ίδιο μνμ χωρίς να πειραξω κάτι,με το που άνοιξε αμέσως restart.ξανά είχα μνμ!

Μετα εκανα διαγραφή το apex αφού δούλευα το nova,μήπως κ σχετίζεται αυτό γιατί πίσω απο το μνμ πέταγε μια ειδοποίησε στιγμιαία όταν έκλεινε που μου έμοιαζε να είναι απο apex.μπλε με άσπρο φόντο.

Ξανά κλείσιμο κ παλι restart να δω αν αλλαξε κατι αλλά τίποτα,το μνμ εκεί.

Αφού δε είχα αποτέλεσμα μιας κ είναι απο κάπου που δεν έχω γνώση θεώρησα σωστο-ευκολο αντί να περάσω τη rom όπως έπρεπε, σελιδα 12,να κάνω μέσα απο τις ρυθμίσεις Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων.

Έτσι με το που έκλεισε έχω αυτό το αποτέλεσμα που περιγραφω. Όταν πάει να ανοίξει βλέπω τη πρωτη φωτο που έχει κανονικά μετα μαύρη οθόνη και σβήνει και παλι απο αρχή.Ακόμα κ όταν παταω να μπω στο CMW Recovery αυτό δεν κανει τίποτα άλλο απο restart.

Πατώντας volume- & power βλέπω κάτω αριστερά με μικρά γράμματα boot,συνεχίζει το restart.

Μονο με συνδιασμό κ των τριών πλήκτρων βγάζει το

fastboot=>

fastboot=>

και παραμείνει εκεί.

Ελπίζω να στα έχω αναφέρει όσο πιο σωστα μπορουσα σε οτι εκανα για να φτάσω εδώ τώρα.

Όσο link δεν έχω βρει κάτι γιατι το μονο που κοιτουσα,φαντάζομαι όπως όλοι,πληροφορίες για το κινητό με rom και εφαρμογές για κάμερα.κάτι που δεν επραξα σε οτι κ αν βρήκα.και τώρα με το μια μπλοκάρισμα αυτό να ενημερωθω πως επανέρχεται. Αυτά μονο.

Τι να πω.....δύσκολα;

 

 

 

Παράθεση από filosofos77 >

λοιπον για δες αυτο.

Πιστευω ειναι απο το xposed γιατι καιπου ειχα διαβασει σε αυτο οτι μετα απο update mod μπορει και να μην ανοιγει μετα απο επανεκκίνηση οπου μου το εχει κανει καπου 4-5 φορες,ανοιγει μετα είσοδο στο recovery & reboot.

 

 

 

 

 

Ξέχασα,αυτό που περιέγραψα τοτε συνέβη όταν εψαχνα στο xpoced και κάθε φορά που ζητούσε για εγκατάσταση ενα mod ήθελε μετα restart,έτσι μετα άρχιζε μονο του επανεκκίνηση στην επανεκκίνηση και άκουγε μονο αν έμπαινα στο cwm recovery και απο κει reboot αν το λέω καλά,δεν εκανα τίποτα άλλο κ άνοιγε κανονικά το τηλ.

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Modaco έχει δύο θέματα για το κινητό. Σε αυτό με τις λιγότερες σελίδες στην αρχή λέει για Google Maps fix. Δεν το δοκιμάζετε..;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Modaco έχει δύο θέματα για το κινητό. Σε αυτό με τις λιγότερες σελίδες στην αρχή λέει για Google Maps fix. Δεν το δοκιμάζετε..;

 

Μπορεις να δωσεις λινκ?

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις λινκ?

 

https://drive.google.com/file/d/0B4huyVgvdssGU1ZDbW1DcWp5UE0/edit?usp=sharing

 

Έκδοση που δεν κρασάρει λέει. Try it. Αφού καθαρίσετε τα data/cache από τα maps και κάνετε uninstall την έκδοση που έχετε πρώτα.

 

(Τα δυο θέματα στο Modaco: http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/ και http://www.modaco.com/topic/371968-coolpad-f1-8297w/)

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/file/d/0B4huyVgvdssGU1ZDbW1DcWp5UE0/edit?usp=sharing

 

Έκδοση που δεν κρασάρει λέει. Try it. Αφού καθαρίσετε τα data/cache από τα maps και κάνετε uninstall την έκδοση που έχετε πρώτα.

 

(Τα δυο θέματα στο Modaco: http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/ και http://www.modaco.com/topic/371968-coolpad-f1-8297w/)

 

Ευχαριστω. Δουλευει.

Φανταζομαι οτι δεν πρεπει να την ξανακανω update. Ή να κραταω το αρχειο που κατεβασα απο το λινκ που εδωσες εως καποιο update να δουλεψει. Σωστα?

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεν ξέρω σε ποιες rom δεν δουλέυουν τα maps, αν δεν δουλεύουν ούτε στην επίσημη τότε μπορεί να το φτιάξουν στην 035 ή 036 που έρχονται και να μπορείτε όλοι να πάρετε το apk από εκεί μετά και να δείτε αν δουλεύει και στις custom. Αλλά προς το παρόν μην την ανανεώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εκανα και εγω γιατι η rom του Vickmall ειχε προβλημα με την εφαρμογη Google Maps (εκλεινε).

Ομως το ιδιο προβλημα εχω και με την rom της σελιδας 12.

Αν βαλω απο αυτη την σελιδα http://www.needrom.com/mobile/coolpad-f1-8297w-aosp/

την version 2.0 (30/06/2014) θα λυθει το θεμα?

Επιπλεον μπορω να την περασω χωρις να χασω οτι εφαρμογες εχω περασει ηδη?

 

Το θεμα με το google maps αναφερεται και απο τον δημιουργο της ΡΟΜ (αραγε διαβαζει κανεις τα σχολια των δημιουργων πριν εγκαταστησει οποιαδηποτε ΡΟΜ?) και το εχω αναφερει και εγω.

Την λυση προλαβε και την ποσταρε ο Μυαλοπαγιδας, οποτε οκ

 

Οσο για το μπακαπ των εφαρμογων σου, εχεις εγκατεστημενο το Τιτανιουμ

Παιρνεις μπακαπ απο εκει και το επαναφερεις σε οποιαδηποτε ΡΟΜ εγκαταστησεις μετα ;)

 

 

Οπως είχα πει απο αρχή έβλεπα αυτό το μνμ πέρνοντας αυτήν τη rom,aosp v.2 οπως σας εδειξα στη Φότο.

Ειπας μην είναι απο κάποια εφαρμογή που ενω τα σκαλιζα άλλαξε κάτι χωρίς να καταλάβω.

Δοκιμασία παλι εγκατάσταση την ίδια rom να δω αν έχω παλι το ίδιο μνμ χωρίς να πειραξω κάτι,με το που άνοιξε αμέσως restart.ξανά είχα μνμ!

Μετα εκανα διαγραφή το apex αφού δούλευα το nova,μήπως κ σχετίζεται αυτό γιατί πίσω απο το μνμ πέταγε μια ειδοποίησε στιγμιαία όταν έκλεινε που μου έμοιαζε να είναι απο apex.μπλε με άσπρο φόντο.

Ξανά κλείσιμο κ παλι restart να δω αν αλλαξε κατι αλλά τίποτα,το μνμ εκεί.

Αφού δε είχα αποτέλεσμα μιας κ είναι απο κάπου που δεν έχω γνώση θεώρησα σωστο-ευκολο αντί να περάσω τη rom όπως έπρεπε, σελιδα 12,να κάνω μέσα απο τις ρυθμίσεις Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων.

Έτσι με το που έκλεισε έχω αυτό το αποτέλεσμα που περιγραφω. Όταν πάει να ανοίξει βλέπω τη πρωτη φωτο που έχει κανονικά μετα μαύρη οθόνη και σβήνει και παλι απο αρχή.Ακόμα κ όταν παταω να μπω στο CMW Recovery αυτό δεν κανει τίποτα άλλο απο restart.

Πατώντας volume- & power βλέπω κάτω αριστερά με μικρά γράμματα boot,συνεχίζει το restart.

Μονο με συνδιασμό κ των τριών πλήκτρων βγάζει το

fastboot=>

fastboot=>

και παραμείνει εκεί.

Ελπίζω να στα έχω αναφέρει όσο πιο σωστα μπορουσα σε οτι εκανα για να φτάσω εδώ τώρα.

Όσο link δεν έχω βρει κάτι γιατι το μονο που κοιτουσα,φαντάζομαι όπως όλοι,πληροφορίες για το κινητό με rom και εφαρμογές για κάμερα.κάτι που δεν επραξα σε οτι κ αν βρήκα.και τώρα με το μια μπλοκάρισμα αυτό να ενημερωθω πως επανέρχεται. Αυτά μονο.

Τι να πω.....δύσκολα;

 

 

 

Παράθεση από filosofos77 >

λοιπον για δες αυτο.

Πιστευω ειναι απο το xposed γιατι καιπου ειχα διαβασει σε αυτο οτι μετα απο update mod μπορει και να μην ανοιγει μετα απο επανεκκίνηση οπου μου το εχει κανει καπου 4-5 φορες,ανοιγει μετα είσοδο στο recovery & reboot.

 

 

 

 

 

Ξέχασα,αυτό που περιέγραψα τοτε συνέβη όταν εψαχνα στο xpoced και κάθε φορά που ζητούσε για εγκατάσταση ενα mod ήθελε μετα restart,έτσι μετα άρχιζε μονο του επανεκκίνηση στην επανεκκίνηση και άκουγε μονο αν έμπαινα στο cwm recovery και απο κει reboot αν το λέω καλά,δεν εκανα τίποτα άλλο κ άνοιγε κανονικά το τηλ.

 

Απο αυτα που περιγραφεις αντιλαμβανομαι πως το προβλημα σου (με τα bootloops) εγινε οταν εκανες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων

 

για το θεμα του μηνυματος, εστειλα pm στον jonjalvo και ποσταρα και στην σελιδα της ΡΟΜ

Μολις μου απαντησει θα ενημερωσω

Edited by CrazyAnt
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το google maps αναφερεται και απο τον δημιουργο της ΡΟΜ (αραγε διαβαζει κανεις τα σχολια των δημιουργων πριν εγκαταστησει οποιαδηποτε ΡΟΜ?) και το εχω αναφερει και εγω.

Την λυση προλαβε και την ποσταρε ο Μυαλοπαγιδας, οποτε οκ

Ζηταω ταπεινα συγγνωμη, βασιλια Ηλιε.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...