Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιτάζω για το κινητο και κατέβασα τις φωτό σου αυτές με 1.7 gb αν μπορείς να δεις διαστάσεις σε pixel και τις πολλαπλασιασεις χ*χ/1000000=χMP κ δείχνουν 13,κατι κομπλε ειναι. απλα ο φακος δεν ειναι μάλλον the best...

Αυτό για το φακό σαν άποψή δεν μου πολυαρέσει!! αν είναι έτσι, τότε ...αααχ!

Παιδια να ρωτησω κατι.. Γιατι οταν μιλαω με καποιον με ακουει λες και κανει αντιλαλο η φωνη μου ??? Πως το φτιαχνω αυτο ?? Εχω την miui 4.5.30 αυτο κινητο μου

Είναι η miui του needrom ή αυτή από το κινέζικο site?

 

e d i t

Sony IMX135 Exmor RS,φακος που φοραει το Samsung Galaxy S4 και ενα σωρο αλλες περσινες ναυαρχιδες,το θεμα ειναι καθαρα software.

επομένως φακός και αισθητήρας πάει πακέτο; τότε όλα καλά!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μην αγχωνεσαι η συσκευή είναι πολύ μπροστά!! Εγώ ηδη πήρα δεύτερο..

 

Πραγματικα το τηλ. ειναι απιστευτο,με ποια ρομ εισαι τωρα φιλε?

Εγω εχω βαλει τη τελευταια miui και ειναι μια χαρα αλλα σε παιχνιδια οπως real racing το τηλ. λαγκαρει,λες να φταιει η ρομ,να δοκιμασω την τελευταια asop,τις εχεις δοκιμασει και τις 2?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως θα διορθωσω το lock screen που μου βγαζει αντι για ετσι την ημερομηνια

12/05/2014, την καθετος ( /) μου την βγαζει στα κινεζικα ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με το παιχνιδι κάνε τις δοκιμές σου κ πες μας!!

 

Για τις γραμμές στο λοκ σκρην άλλαξε την απο τα θέματα στην τριτη καρτέλα κάτω κάτω έχει ενα κουμπί. Πατά το κ εκεί θα μπορέσει να αλλάξεις οτι θες απο το θέμα ξεχωριστα..

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι που τόσο καιρό δεν το έχει θίξει κανείς; Οι δύο SIM υποστηρίζουν και οι δύο 3G ή είναι όπως παλιά μια για απλό G και μια για 3G; Ρωτάω γιατί μετά την πατάτα που φάγαμε με το ibuymi , ψάχνομαι ακόμα :-)
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι που τόσο καιρό δεν το έχει θίξει κανείς; Οι δύο SIM υποστηρίζουν και οι δύο 3G ή είναι όπως παλιά μια για απλό G και μια για 3G; Ρωτάω γιατί μετά την πατάτα που φάγαμε με το ibuymi , ψάχνομαι ακόμα :-)

 

Η μια θύρα Sim 3G, η άλλη 2G....σχεδόν όλα τα κινέζικα κινητά είναι έτσι....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Παρη σε καινουργιες ΡΟΜ το μεγεθος διορθωνεται κ η φωτος ειναι καλυτερες.

 

Craftakia μπες στο mobileuncletools, πανε hardware, audio βρες καπου λεει για mic. Μπες σε καθε lvl ξεχωριστα κ χαμηλωσε το Mic ανα 5 καθε φορα κ μετα set. Δοκιμαζε μετα απο restart να δεις αν διορθωνει σιγα σιγα θα εισαι κομπλε. Για καλου κ για κακου γραψε πρωτα τις default τιμες καπου για να τις εχεις.

 

John θελω να το παρει ο αδερφος μου , εκτος απο τη δικια σου εμπειρια εχεις ακουσει -διαβασει κατι αποτρεπτικο για τη συσκευη; εχω διαβασει καμια 40 αρια σελιδες στο φορουμ κ δεν βρηκα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι ποιοτηκοτατο, εγώ το χρησιμοποιώ όλη μέρα κ με έχει αφήσει κατ ευχαριστημένο.. Το προτείνω σε ολους που ψάχνουν σε αυτά τα λεφτά (130ε).
Link to comment
Share on other sites

Eχω προβλημα με το wifi τελικα,ορισμενες φορες προσπαθει να συνδεθει και κολαει στο ληψη διευθηνσης ip και μου βγαζει NVRAM WARNING:Err=0X10 ,το εχει κανεις αλλος με την miui?

Εσεις που εχετε την AOSP τι λεει σε σχεση με την miui?

Link to comment
Share on other sites

Eχω προβλημα με το wifi τελικα,ορισμενες φορες προσπαθει να συνδεθει και κολαει στο ληψη διευθηνσης ip και μου βγαζει NVRAM WARNING:Err=0X10 ,το εχει κανεις αλλος με την miui?

Εσεις που εχετε την AOSP τι λεει σε σχεση με την miui?

 

...δοκίμασες τις λύσεις που προτείνονται γι' αυτό;(π.χ. http://www.protechlover.com/2013/10/how-to-fix-nvram-warning-err-0x10.html#sthash.Unl1lP2B.dpbs)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το φακό σαν άποψή δεν μου πολυαρέσει!! αν είναι έτσι, τότε ...αααχ!

 

Είναι η miui του needrom ή αυτή από το κινέζικο site?

 

e d i t

 

επομένως φακός και αισθητήρας πάει πακέτο; τότε όλα καλά!

Miui ειναι απο needrom 4.5.3.0

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πως FLASHάρουμε μια νέα Rom μέσω TWRP recovery.

Έγραψα μια διαδικασία αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι η σωστή.

- Μπαίνω στο Recovery Mode.

- Μπαίνω στο menu "Wipe"

-Πατάω "Cache"

- Πατάω "Dalvic Cache"

- Πατάω "System"

- Πατάω "Factory reset"

(Χρειάζεται να κάνω " Format Data" ;;

- Μπαίνω στο μενου "Install "

- Επιλέγω την Custom ROM μας και περιμένω.

- Μπαίνω στο μενου "Reboot "

- Πατάω "System"

Εάν κάποιος γνωρίζει ας επιβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτους που εχουν την miui απο emjot στο needrom βγηκε νεα αναβαθμιση 4.6.7

v 0.4:

- MIUI updated to 4.6.7

- Hongmi Camera / CP Camera selectable via Stock Settings

- libs updated to 081 stock rom version (does not seem to change a lot)

- several additional languages added. Now supports Brazilian-Portuguese, Bulgarian, Croatian, Czech, Danish, Finnish, French, Greek, Indonesian, Japanese, Lithuanian, Norwegian, Polish, Romanian, Russian, Slovak, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian

 

Για αναβαθμιση οπως εγραψα στο προηγουμενο ποστ (σελ.31), για νεα ρομ πρωτη φορα ακολουθηστε τον αναλυτικοτατο οδηγο του johnickz1 (σελ12) με οποιοδηποτε recovery τον ιδιο αποτελεσμα θα εχουμε .

 

Για να μπειτε σε recovery απο miui μπορειτε και απο το φακελο ασφαλεια ή system / αναβαθμισεις και πατωντας το αριστερο πληκτρο επιλογων του τηλεφωνου υπαρχει επιλογη για επανεκκίνηση σε recovery

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω αυτη την φωτογραφια με τα χρωματα και το ψαχνω αλλα μεχρι τωρα τιποτα.

Υπαρχει πουθενά σε αυτα τα χρωματα η ειναι μονο στις φωτογραφιες;

http://image1.geekbuying.com/content_pic/201404/20140410152634408.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διάβασα αρκετές σελίδες για το κινητο απο το νήμα εδώ, καμιά 20αρια αν θυμάμαι καλά και θέλω να ρωτήσω κάτι που δεν το διάβασα. Το κινητό αν έρθει με την rom της μάνας του αγγλικα-κινεζικα, θα εχει Playstore? αυτό με ενδιαφέρει ουσιαστικά, τα ελληνικά δεν με νοιάζουν. Αν οχι υπάρχει τρόπος να μπει και επειδη δεν θα είναι ρουταρισμενο, οι εφαρμογές θα μπορούν να μπουν στην sd? Αν το εχει κάποιος με την ρομ την μαμισια ας απαντήσει ή κάποιο παλικάρι που μπορεί να ξέρει με σιγουριά. Ευχαριστώ, καλό βράδυ.
Link to comment
Share on other sites

Mολις εσκασε μυτη και εδω το coolpad.

 

δεν μπορω να καταλαβω αν απο το to2c εχουν ηδη περασει το screen protector ή ξεχασαν να το βαλουν μεσα.

 

Καποιος να βοηθησει;

 

Kαι κατι αλλο.

 

Ποια ειναι η τελευταια official που ρουταρεται και εχει και Ελληνικα;

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πώς να βοηθήσουμε εξ αποστάσεως; Αν έχει τοποθετηθεί screen protector θα φαίνεται όσο καλά και αν έχει μπει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πώς να βοηθήσουμε εξ αποστάσεως; Αν έχει τοποθετηθεί screen protector θα φαίνεται όσο καλά και αν έχει μπει.

 

Αν εχει παρει και καποιος αλλος και εχει την ιδια απορια με μενα :p

 

Και ομως δεν φαινεται καθολου, μιας και το κινητο δεν εχει οπές για ηχεια κλπ.

 

anyway, το ερωτημα παραμενει προς τους κατοχους:

Ποια ειναι η τελευταια official που ρουταρεται και εχει Ελληνικα;

Οπως ηρθε το τηλεφωνο, εχει θεμα.

Σε καθε reboot μου χανει πολλες εφαρμογες που εχω κανει Install απο το Play, παταω το εικονιδιο και μου λεει 'app isnt installed'

 

Δοκιμασα και με SD και χωρις, ελπιζω να μην εχω θεμα με corrupted εσωτερικη μνημη και να ειναι θεμα ρομ.....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να δεις αν το κάνει ακόμα;

 

Hδη κατεβαζω αλλη ρομ να δοκιμασω, εχοντας ηδη παρει recovery backup απο την τωρινη εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα AOSP v2, και δεν το εχει αυτο το θεμα.

 

Αρα ειναι θεμα ρομ του to2c.

Μιας και δεν ειναι για μενα το κινητο δεν θα κατσω να ασχοληθω και πολυ, με AOSP θα μεινει :p

 

Γνωστα προβληματα της AOSP ειναι οτι η τελευταια εκδοση google maps δεν παιζει και οτι δεν δουλευει το vibration στα capacitive buttons.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα πριν απο λίγο.

Από Vickmall , σε 18 ημερολογιακες μέρες και με όλα τα καλούδια ( χωρίς να τα ζητήσω μου έβαλαν ακουστικά, φορτιστή αυτοκινήτου, μια βαση επιτραπέζια και μια τάπα για τα ακουστικά)

 

Θα ξεκινήσω και εγώ την διαδιακασία για να φορτώσω την AOSP v2 που έκανε και ο nikchris , ακολουθώντας τις οδηγίες του johnickz1.

Πρώτη μου φορά και εμένα η διαδικασία αυτή και ας ελπισω να πανε όλα καλά.

Μεχρι να φορτίσει το τ/φ παω να κόψω την sim στο κεντρο.

 

Το μόνο που θα ήθελα για σιγουριά να μου στέιλετε ενα λινκ από την σωστή ROM για να μη κάνω καμμμιά πατατιά..

 

Ευχαριστώ και τα λέμε σύντομα με εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκεφτεσται και μην τσιγκουνευτειται τα 6 ευρω που κανει και βαλτε για screen protector αυτο το tempered glass που εχω βαλει,πανευκολο στην τοποθετηση χωρις καμια φουσκα,0,3 χιλιοστα που το φερνει ισα ισα προσωπο με τον περιγυρο του τηλεφωνου,ιδια ορατοτητα δηλ. σαν να μην φοραει τιποτα,και αν δεν υπηρχε μια τρυπουλα πανω δεξια για τον σενσορα δεν φαινετε οτι το τηλ. φοραει screen protector,το εχω βαλει σε τσεπη με αναπτηρα και κλειδια εδω και 5 μερες και ιχνος γρατζουνιας ,με τα απλα screen protectors θα το ειχα ξεσκισει!

http://www.ebay.com/itm/NEW-Premium-Real-Tempered-Glass-Screen-Protector-Film-For-Coolpad-8297-F1-/251526190069?pt=US_Cell_Phone_Screen_Protectors&hash=item3a902113f5#ht_5143wt_914

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Μην το σκεφτεσται και μην τσιγκουνευτειται τα 6 ευρω που κανει και βαλτε για screen protector αυτο το tempered glass που εχω βαλει,πανευκολο στην τοποθετηση χωρις καμια φουσκα,0,3 χιλιοστα που το φερνει ισα ισα προσωπο με τον περιγυρο του τηλεφωνου,ιδια ορατοτητα δηλ. σαν να μην φοραει τιποτα,και αν δεν υπηρχε μια τρυπουλα πανω δεξια για τον σενσορα δεν φαινετε οτι το τηλ. φοραει screen protector,το εχω βαλει σε τσεπη με αναπτηρα και κλειδια εδω και 5 μερες και ιχνος γρατζουνιας ,με τα απλα screen protectors θα το ειχα ξεσκισει!

http://www.ebay.com/itm/NEW-Premium-Real-Tempered-Glass-Screen-Protector-Film-For-Coolpad-8297-F1-/251526190069?pt=US_Cell_Phone_Screen_Protectors&hash=item3a902113f5#ht_5143wt_914

Το παρήγγειλα μόλις κι εγώ αυτό το screen protector. Φαίνεται όμορφο και να κάνει καλή δουλειά.

Ελπίζω να έχει και μένα το πακέτο έξτρα καλούδια από το Vickmall όταν με το καλό έρθει, αν και μου είπαν ότι ακουστικά δεν μου έχουν βάλει μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα πριν απο λίγο.

Από Vickmall , σε 18 ημερολογιακες μέρες και με όλα τα καλούδια ( χωρίς να τα ζητήσω μου έβαλαν ακουστικά, φορτιστή αυτοκινήτου, μια βαση επιτραπέζια και μια τάπα για τα ακουστικά)

 

Θα ξεκινήσω και εγώ την διαδιακασία για να φορτώσω την AOSP v2 που έκανε και ο nikchris , ακολουθώντας τις οδηγίες του johnickz1.

Πρώτη μου φορά και εμένα η διαδικασία αυτή και ας ελπισω να πανε όλα καλά.

Μεχρι να φορτίσει το τ/φ παω να κόψω την sim στο κεντρο.

 

Το μόνο που θα ήθελα για σιγουριά να μου στέιλετε ενα λινκ από την σωστή ROM για να μη κάνω καμμμιά πατατιά..

 

Ευχαριστώ και τα λέμε σύντομα με εντυπώσεις...

 

 

 

Τα ακουστικα που μου κάναν δώρο ήταν tα Monster beats by dr.dre :blink::blink:δηλ αυτά: http://www.ebay.com/itm/BLACK-RED-Monster-Beats-by-Dr-Dre-Tour-In-Ear-Headphones-Earphones-Earbuds-/191204878786?pt=US_Headphones&hash=item2c84b2e9c2

 

όσο μαϊμού και νάνε δεν τα βρηκα πουθενα κάτω από 15 ευρώ με ένα προχειρο ψαξιμο. Από ακουστική βέβαια δεν ταιριάζουν στο Coolpad με τίποτα. Θα τα δοκιμάσω όμως σε κάτι Samsung και θα σας πω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...