Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι όσους χρησιμοποιούν την emui 3 build 262 (είστε μπόλικοι, το έχω καταλάβει :lol:). Θέλω να μάθω αν έχει την ίδια ιδιοτροπία με τη UNICOM όσον αφορά την αναγνώριση κλήσεων με τον Cosmote, δηλαδή να πρέπει να έχεις αποθηκεύσει τον αριθμό χωρίς το +30 για να δουλεύει η αναγνώριση ή τα μηνύματα για τις χαμένες κλήσεις όταν είναι κλειστό.

 

Η UNICOM θέλει να έχεις αποθηκεύσει όλες τις επαφές με +30 για να λειτουργεί σωστά και όποιος συνδυάζει δύο κάρτες εκ των οποίων η μία είναι Cosmote έχει πρόβλημα.

 

Η emui 3, 262 πως συμπεριφέρεται στον τομέα αναγνώριση; Θέλει το +30 ή όπως και να είναι αποθηκευμένη η επαφή δουλεύει; Ρωτάω μπας και κάνω κάνα πετυχημένο transplant αν δεν διαλυθεί το σύμπαν...:p

Καλημέρα

Λοιπόν από προχθές που την πέρασα είναι μια χαρά...την δουλεύω με Cosmote και wind και σε όλες τις επαφές έχω περασμένο το +30 και μου αναγνωρίζει κανονικά τις κλήσεις και στις δύο κάρτες.... η αυτονομία της πάντως είναι σε αρκετά καλό επίπεδο... αυτό που λίγο με ενοχλεί είναι ο ήχος της σαν ποιότητα και όχι σαν ένταση και ότι δεν έχει δόνηση στα Capacitive buttons.....τώρα μπορεί να έχει δοθεί και λύση για όλα αυτά πιο πίσω..... :-)

Σημείωση έχω την emui 3 b262

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Λοιπόν από προχθές που την πέρασα είναι μια χαρά...την δουλεύω με Cosmote και wind και σε όλες τις επαφές έχω περασμένο το +30 και μου αναγνωρίζει κανονικά τις κλήσεις και στις δύο κάρτες.... η αυτονομία της πάντως είναι σε αρκετά καλό επίπεδο... αυτό που λίγο με ενοχλεί είναι ο ήχος της σαν ποιότητα και όχι σαν ένταση και ότι δεν έχει δόνηση στα Capacitive buttons.....τώρα μπορεί να έχει δοθεί και λύση για όλα αυτά πιο πίσω..... :-)

Σημείωση έχω την emui 3 b262

 

Για τη δόνηση στα capacitive πας με root explorer στο /system/usr/keylayout/Generic.kl, βρίσκεις τις γραμμές

 

139 MENU key WAKE_DROPPED

.

 

158 BACK key WAKE_DROPPED

.

 

172 HOME key WAKE_DROPPED

 

και αλλάζεις το WAKE_DROPPED σε VIRTUAL. Αποθήκευση, επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

 

Πάρε και το αρχείο έτοιμο αν θες, το κάνεις copy/paste στο /system/usr/keylayout/ αντικαθιστώντας το παλιό.

 

[ATTACH]63663[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωω με έφτιαξες πάλι..... :-)

 

Μπα, έτοιμο το είχα βρει κι εγώ, χαχαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τις οδηγιες. Απλα ενημερωτικα και μονο, παλι με τα gapps ειχα προβλημα. Θεωρω οτι για καποιο αγνωστο λογο δεν μου "επαιξαν", ενω η διαδικασια εγινε σωστα. Τελικα, εβαλα την emui3 απο needrom και ολα τελεια μεχρι τωρα!

 

Μεχρι να σκασει η lollipop, λεω να μεινω σε αυτη!

 

Ποια ακριβος emui3 εβαλες φιλε απο needrom γιατι εχει 2?

Εχει κανονικα περασμενα gapps μεσα η ρομ,και δοκιμασες να δεις αν παιζει βιντεο απο youtube και facebook?

Kαι πες μας αν παρατηρησες κανα bug η προβλημα στην ρομ αν γινετε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τη δόνηση στα capacitive πας με root explorer στο /system/usr/keylayout/Generic.kl, βρίσκεις τις γραμμές

 

139 MENU key WAKE_DROPPED

.

 

158 BACK key WAKE_DROPPED

.

 

172 HOME key WAKE_DROPPED

 

και αλλάζεις το WAKE_DROPPED σε VIRTUAL. Αποθήκευση, επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

 

Πάρε και το αρχείο έτοιμο αν θες, το κάνεις copy/paste στο /system/usr/keylayout/ αντικαθιστώντας το παλιό.

 

[ATTACH]63663[/ATTACH]

 

Αλλαζεις το WAKE_DROPPED σε σκετο VIRTUAL η το WAKE_DROPPED σε WAKE_VIRTUAL?

Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβος emui3 εβαλες φιλε απο needrom γιατι εχει 2?

Εχει κανονικα περασμενα gapps μεσα η ρομ,και δοκιμασες να δεις αν παιζει βιντεο απο youtube και facebook?

Kαι πες μας αν παρατηρησες κανα bug η προβλημα στην ρομ αν γινετε.

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αλλαζεις το WAKE_DROPPED σε σκετο VIRTUAL η το WAKE_DROPPED σε WAKE_VIRTUAL?

 

http://www.needrom.com/download/emui-3-0-build-262-multilanguage/

 

Αυτην εγκατεστησα. Ειχε περασμενα gapps. Μεχρι τωρα δεν εχω εντοπισει καποιο bug, videos παιζει κανονικα, ο explorer μου φαινεται πιο γρηγορος επισης. Δονηση στα κουμπακια δεν εχει, αλλα δεν το θεωρω θεμα κιολας. Αν εντοπισω κατι αλλο στην πορεια θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβος emui3 εβαλες φιλε απο needrom γιατι εχει 2?

Εχει κανονικα περασμενα gapps μεσα η ρομ,και δοκιμασες να δεις αν παιζει βιντεο απο youtube και facebook?

Kαι πες μας αν παρατηρησες κανα bug η προβλημα στην ρομ αν γινετε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αλλαζεις το WAKE_DROPPED σε σκετο VIRTUAL η το WAKE_DROPPED σε WAKE_VIRTUAL?

 

Σκέτο VIRTUAL.

Link to comment
Share on other sites

[ROM][unofficial][5.1.1] CyanogenMod 12.1 for Canvas Nitro A310, ROM for the Micromax Canvas Nitro A310/A311 http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-cyanogenmod-12-1-canvas-nitro-a310-t3181727

 

αλλo ενα αχρηστo ινδικο port με πιο πολλα bugs απο features..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σπασμενη ουτε τιποτα απλα το κινητο επεσε στην θαλασσα.τωρα πια αναβει απλα δεν διχνει κατι... πιστευω αξιζει να προσπαθησω

 

Tις προαλλες διαβαζα σε ενα σαητ οτι αμα σου πεσει το κινητο στην θαλασσα πρεπει κατευθειαν να το ριξεις σε εναν κουβα με γλυκο νερο για να φυγουν τα αλατια και μετα να το βαλεις μεσα σε ρυζι για μια δυο μερες,αν την παθαινα εγω την ζημια με θαλασσα θα το δοκιμαζα!

Η μανα μου ειχε αφησει το κινητο της εξω ολο το βραδυ πριν μερικα χρονια και ανοιξαν τα μπεκ του κηπου και εγινε μουσκεμα ,φυσικα και χαλασε,το πηγα στο σερβις και μου ειπαν οτι οξυδοθηκε η πλακετα και οτι δεν φτιαχνοταν και ετσι αγορασε καινουργιο,μετα απο πολυ καιρο καθος εξαχνα στα συρταρια για μια συσκευη για να δοσω σην κορη μου πατησα ετσι για πλακα και το τηλ. δουλεψε και εξακολουθησε να δουλευει απροβληματιστα για πανω απο εναν χρονο που το ειχε!

Δοκιμασε την οθονη απο το αλλο τηλ. που εχεις ,και μιας και θα το ανοιξεις εγω στην θεση σου θα ξεπλενα με γλυκο νερο(αν και πιστευω ειναι αργα πια) το εσωτερικο του τηλ. και ριξτο το ρυζι!

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια το γυαλι μου εχει σπασει στο κινητο η οθονη λειτουργει κανονικα δηλαδη το χρησιμοιπιω!Πιανει κανενος τα χερια εδω μεσα αν μπορουσε να παρει το γυαλι απο το ενα να το βαλει στο αλλο κινητο?Γιατι για να βρω μαγαζι εδω αθηνα λιγο χλωμο
Link to comment
Share on other sites

αλλo ενα αχρηστo ινδικο port με πιο πολλα bugs απο features..

Απο οτι φαίνεται κανουν κόντρα τους κινέζους ποιός θα βγάλει την χειρότερη rom

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη την οθόνη θα αλλάξεις, το γυαλί είναι το digitizer, δεν βγαίνει χωρίς να χαλάσει.
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια το γυαλι μου εχει σπασει στο κινητο η οθονη λειτουργει κανονικα δηλαδη το χρησιμοιπιω!Πιανει κανενος τα χερια εδω μεσα αν μπορουσε να παρει το γυαλι απο το ενα να το βαλει στο αλλο κινητο?Γιατι για να βρω μαγαζι εδω αθηνα λιγο χλωμο

 

Ξεκινα το Disassembly με αυτο που πηρε νερα!

Ακολουθα βημα βημα τι κανει ο τυπος και πιστεω οτι θα τα καταφερεις!

Εμενα δεν επιαναν τα χερια μου τιποτα μιλαμε,καλα να΄ναι το youtube και εχω ανοιξει καμια 10ρια τηλεφωνα και 2 φωτογραφικες ,βρηκα βιντεακι και για το thl t6s της κορης μου,η οθονη ηρθε αλα δεν μου ηρθε η διπλης οψεος ταινια!

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να βρω οθονη+digitizer να αγορασω απο καπιον που εχει το ιδιο για ανταλλακτικα γιατι τελικα η οθονη απο εκεινο που επεσε στο νερο εχει καταστραφει....:(
Link to comment
Share on other sites

Παιζει κανενας σας να εχει Coolpad F1 χαλασμενο με λειτουργικι οθονη?Μιας και το δικο μου επεσε και εσπασε το τζαμι και τωρα ψαχνω για ανταλλακτικο
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 Coolpad F1 ένα με σπασμένη οθόνη που λειτουργεί κανονικά η αφή του και ένα άλλο Coolpad F1 το οποιο εξωτερικά είναι άριστο αλλα έπεσε στο νερό και χάλασε.Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να χρησιμοποιήσω την οθόνη από το ένα που χάλασε με το νερό ως ανταλλακτικό για το άλλο ?

 

η οθονη ειναι ενα απο τα εξαρτηματα που τραβαει αρκετα ρευματα.

συνηθως αν πλησιασει υγρασια στον κονεκτορα της οθονης, κατα 99% την εχασες.

δες κανα βιντεο στο γιουτιουμπ να μπεις στο πνευμα και ξεκινα την εγχειρηση.

απλα να θυμασαι, δεν σε κυνηγαει κανεις. ας παρει και 2 ωρες να το ξεβρακωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινετε να διαχωριστι η οθονη και το τζαμι και να αλλαξω το γυαλι μονο που χριαζομαι ε? το πηγα σε ενα 2 μαγαζια και δεν εκανε κανενας κατι τετιο
Link to comment
Share on other sites

το πηγα στο σερβις και μου ειπαν οτι οξυδοθηκε η πλακετα και οτι δεν φτιαχνοταν

 

ειχα +12 χρονια στην SONY HELLAS

μετα εκανα αλλα 2-3 χρονια στον γερμανο.

ξερω πολυ καλα τι κουτσουρα δουλευουν εκει μεσα.

νταξ, δεν ειναι και ολοι για κρεμασμα, αλλα οι καλοι μαστοροι ειναι μετρημενοι.

χωρια, που κανονικα, δεν επιτρεπεται σε καταστημα Level1 και Level2 να ανοιξει το τηλεφωνο.

εκτος απο καποιες περιπτωσεις. κανα ακουστικο, κανα μικροφωνο. και σε συγκεκριμενες μαρκες. οχι σε ολες.

μια επισκευη με βλαβη απο νερα, δεν ξερεις αν θα κρατησει, ή αν ξαναχαλασει εντελως αργοτερα.πολλοι οι λογοι.

σε τετοιες περιπτωσεις, εγω εστρωνα τα τηλεφωνα και τα εδινα στον πελατη χωρις χρεωση.

και του ελεγα αγνωστο αν θα ζησει ο ασθενης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν γινετε να διαχωριστι η οθονη και το τζαμι και να αλλαξω το γυαλι μονο που χριαζομαι ε? το πηγα σε ενα 2 μαγαζια και δεν εκανε κανενας κατι τετιο

 

δεν ξερω πως ειναι το coolpad απο μεσα.

λογικα, ή θα ειναι 2 ταινιες (μια της οθονης και μια της αφης) που πηγαινουν στην κεντρικη πλακετα,

ή παλι, μπορει της αφης να πηγαινει πανω σε κανα πλακετακι της οθονης.

το μπροστινο μερος, της αφης, βγαινει και αυτο.

απλα θελει πολυ υπομονη και πιστολακι.......

κρατημα στο ενα χερι, και με το αλλο το ζεστενεις. εχε σαν δεικτη υπερθερμανσης το χερι σου.

δεν ριχνεις ζεστη κατευθαν πανω στο digitizer.

οσο ζεστενεται το πλαστικο γυρω απο το digitizer, αρχιζε να πιεζεις μαλακα το γυαλι απο πισω στις ακρες.

εκει που δενει με το πλαστικο.

μπορεις παλι, να φας με κοπτακι και με μαλακο τροπο το πλαστικο γυρω απο το digitizer. και μετα πιστολακι.

και στις 2 περιπτωσεις, το τελειο θα ειναι να εχεις ολο το πλαστικο με το μπροστινο μερος- φατσα-μετωπο να παταει σε ενα παγκο,

να εχεις ενα αντικειμενο να παταει ΟΛΗ την επιφανεια της αφης απο πισω πλευρα.... και μετα ζεστενεις, τραβας πλαστικα.

ετσι δεν ζοριζεις την αφης καθολου γιατι ολη σχεδον η επιφανεια της ειναι σταθερη και δεν σκεβρωνει απο τα τραβηγματα.

τεσπα..... με τα λογια τετοιες δουλειες δεν γινοντε. θελει επεξηγηση μπολικη -.-

και ξανα λεω.. υπομονη.... αργα και με το πασο σου.

Edited by combra24
Link to comment
Share on other sites

ειχα +12 χρονια στην SONY HELLAS

μετα εκανα αλλα 2-3 χρονια στον γερμανο.

ξερω πολυ καλα τι κουτσουρα δουλευουν εκει μεσα.

νταξ, δεν ειναι και ολοι για κρεμασμα, αλλα οι καλοι μαστοροι ειναι μετρημενοι.

χωρια, που κανονικα, δεν επιτρεπεται σε καταστημα Level1 και Level2 να ανοιξει το τηλεφωνο.

εκτος απο καποιες περιπτωσεις. κανα ακουστικο, κανα μικροφωνο. και σε συγκεκριμενες μαρκες. οχι σε ολες.

μια επισκευη με βλαβη απο νερα, δεν ξερεις αν θα κρατησει, ή αν ξαναχαλασει εντελως αργοτερα.πολλοι οι λογοι.

σε τετοιες περιπτωσεις, εγω εστρωνα τα τηλεφωνα και τα εδινα στον πελατη χωρις χρεωση.

και του ελεγα αγνωστο αν θα ζησει ο ασθενης.

 

Φιλε ειμαστε λιγο off topic αλλα πρεπει να το πω,μια μαρκα τηλεφωνων που κυριαρχουσε στον χωρο και τωρα φυτοζωει 4 στις 5 περιπτωσεις που πηγα τηλ. για επισκευη στο σερβις μεσα στην εγγυηση μου εβγαζε το κινητο εκτος εγγυησης λογο υγρασιας και τα τηλ. δεν ειχαν πεσει η παρει νερο!!!!!!!

Αναγκαστηκα και αγορασα ανταλακτικα απο ιντερνετ(μικροφωνο,ακουστικο,ηχειο,οθονη,καλοδιοταινια αυτα ηταν συνηθος τα προβληματα)μιας και ουτε σκετο ανταλακτικο δεν πουλουσαν και τα εφτιαξα μονος μου(καλα να'ναι το youtube!)!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν γινετε να διαχωριστι η οθονη και το τζαμι και να αλλαξω το γυαλι μονο που χριαζομαι ε? το πηγα σε ενα 2 μαγαζια και δεν εκανε κανενας κατι τετιο

 

Yπαρχουν ευκολες περιπτωσεις διαχωρισμου του τζαμιου απο την οθονη και υπαρχουν και περιπτωσεις μεγαλου μπελα,δες εδω τι λουκι ειναι να διαχωριστει το τζαμι σε iphone 4 https://www.youtube.com/watch?v=8Yu6JybC60o!

Εγω εχω να φτιαξω της κορης μου το τηλ. και δες εδω και πες μου αν φαινετε τοσο δυσκολο οσο στην περιπτωση των iphone

?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Επείγον!!!Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω μπαταρία για το f1 εδώ στην Ελλάδα;Με τα capital controls Δεν μπορώ να πάρω απ έξω αλλά βιάζομαι κιόλας μιας και η μπαταρία μου με χαιρέτησε.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα τις προαλλες απο banggood, με virtual mastercard της εθνικης,το κακο ειναι μονο εκει την δεχοταν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυθεντικη,αλλα την πηρα ετσι κι αλλιως. Εδω Ελλαδα δεν νομιζω να πουλαει κανεις,εκτος αν εχει κανα παλικαρι καμια εξτρα να σου πουλησει.
Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα τις προαλλες απο banggood, με virtual mastercard της εθνικης,το κακο ειναι μονο εκει την δεχοταν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυθεντικη,αλλα την πηρα ετσι κι αλλιως. Εδω Ελλαδα δεν νομιζω να πουλαει κανεις,εκτος αν εχει κανα παλικαρι καμια εξτρα να σου πουλησει.

Και αυτό παίζει.Αν έχει κανείς καμιά για πούλημα θα ήμουν ευγνώμων.Με άφησε η παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...