Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης όταν έχω SMS, είναι κλειδωμένο το κινητό και πάω να σύρω το φακελάκι (σαν "ειδοποιητήριο" που βγάζει στην οθόνη) πάνω στην κλειδαριά (ώστε να ξεκλειδώσει + να ανοίξει αυτόματα το μήνυμα), εκεί κολλάει και δεν ξεκλειδώνει. Ενώ στην αντίστοιχη φάση με τις αναπάντητες δουλεύει κανονικά αυτή η λειτουργία. Βέβαια δεν με πειράζει καθόλου αυτό, λεπτομέρεια. Απλά ξεκλειδώνω μόνος μου και μετά εμφανίζεται το SMS και το διαβάζω.

 

 

Αυτό συμβαίνει διότι πιθανότατα θα έχεις παγώσει τη μαμά εφαρμογή για τα sms και θα χρησιμοποιείς third-party.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αυτό συμβαίνει διότι πιθανότατα θα έχεις παγώσει τη μαμά εφαρμογή για τα sms και θα χρησιμοποιείς third-party.

 

Θα συμφωνήσω με τον Teo, μόλις το δοκίμασα και λειτουργεί μια χαρά και σε μένα. Βέβαια εγώ δεν έχω lock, έχω δλδ της ρομ και χωρίς πιν/μοτίβο μόνο σύρσιμο. Μήπως έχεις κάποιο πιν/μοτίβο και για αυτό σου το κάνει;

 

EDIT: To viper4anrdoid λειτουργεί σε εσάς;

EDIT2: Άκυρο λειτουργεί μια χαρά.

Edited by Tolis_95

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει διότι πιθανότατα θα έχεις παγώσει τη μαμά εφαρμογή για τα sms και θα χρησιμοποιείς third-party.

 

Θα συμφωνήσω με τον Teo, μόλις το δοκίμασα και λειτουργεί μια χαρά και σε μένα. Βέβαια εγώ δεν έχω lock, έχω δλδ της ρομ και χωρίς πιν/μοτίβο μόνο σύρσιμο. Μήπως έχεις κάποιο πιν/μοτίβο και για αυτό σου το κάνει;

 

Έχετε δίκιο, το GoSMS Pro έχω βάλει κι έχω παγώσει το μαμίσιο. Και κάποια στιγμή μου είχε περάσει σαν ιδέα, αλλά μετά το γείωσα στο μυαλό μου και το ξέχασα. :p Ούτε μοτίβο ούτε κωδικό έχω (απλά σύρσιμο κι εγώ), απλά αυτό που λέτε θα φταίει. Thanks. :)

 

Κατά τα λοιπά, με αυτά που διαβάζω μέρες τώρα για την τελευταία AOSP Maucat (και με την προτροπή και του φίλου πιο πάνω), ψήνομαι να την περάσω κάποια στιγμή. Άμα δε βαριέμαι δηλαδή (άτιμο πράγμα κι η βαρεμάρα-βόλεμα :p )...

Link to comment
Share on other sites

... Οπουδήποτε αλλού, πάει σφαίρα το Wi-Fi (για το Wi-Fi fix μη ρωτήσετε, το έχω περάσει εξ' αρχής).

...

 

Αναφέρεσαι στο wifi fix της πρώτης σελίδας με την αλλαγή mac address; Αυτό δεν χρειάζεται μόνο εφόσον υπάρχουν 2 Coolpad F1 στο ίδιο δίκτυο; Εγώ δε το έχω κάνει σε καμία ρομ και σε όλες λειτουργούσε μια χαρά το wifi :worry:

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καλησπερα μηπως σας εχει τυχει να μην σας κανει εστιαση η καμερα?οταν βγαζω φωτο απο κοντα σε καποιο εγγραφο η σε καποια σελιδα μου το βγαζει θαμπα δεν καθαριζει την φωτογραφια απο μισο μετρο και πανω βγαζει πολυ καλες μου το κανει απο την αρχη μετην μαμισια την ρομ και με emui unicom και με aosp laek v4 που εχω τωρα αν μπορει καποιος ας βοηθησει ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, φίλε μου...

Επειδή βλεπω πως βασανιζεσαι από το πρωί με το θέμα της καμερας, σου προτείνω να διαβάσεις αυτό το νήμα..

http://www.modaco.com/topic/374871-shooting-at-216-mpixels-6000%CF%873600/

Είναι το νημα μου στο μοντακο που αφορά μια βελτιωμενη έκδοση της lgcamera.

Αφού το διαβάσεις, Φλασαρεις αυτό απο ρικοβερι

https://mega.co.nz/#F!HRlmzDhB!iNPFLvUzYJ4tU0r0pQYjLg

 

Θα σου δώσει την lgcamera στα 21,6 mpixels.

Το απόλυτο.....!

 

Διαβάζοντας το νήμα θα βρεις πολλές φωτογραφίες που εχω ανεβασει, υπό διαφορετικές συνθήκες και αποστάσεις καθως και συγκριτικά τεστ με αλλες εφαρμογές κάμερας

 

Αν και έτσι δεν μείνεις ικανοποιημενος..... :(

 

Ανάλογο ποστ εχω κάνει και εδώ... Αλλά, που να ψάχνεις τωρα...:p

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καλησπερα μηπως σας εχει τυχει να μην σας κανει εστιαση η καμερα?οταν βγαζω φωτο απο κοντα σε καποιο εγγραφο η σε καποια σελιδα μου το βγαζει θαμπα δεν καθαριζει την φωτογραφια απο μισο μετρο και πανω βγαζει πολυ καλες μου το κανει απο την αρχη μετην μαμισια την ρομ και με emui unicom και με aosp laek v4 που εχω τωρα αν μπορει καποιος ας βοηθησει ευχαριστω

 

Δεν γίνεται αυτό που θες για απόσταση μικρή, λίγων εκατοστών. Πηγαίνεις λίγο πιο μακριά (10-20εκ)και κροπάρεις τη φώτο μετά. Το ρυθμίζεις σε μεγάλο ISO, ή ρύθμιση sports, και χρησιμοποιείς εφαρμογή κάμερας με antishake mode και ρύθμιση exposure compensation (για να το χαμηλώσεις), για να βγει καθαρή η φωτογραφία. Αν σου βγει λίγο σκοτεινή τη φτιάχνεις μετά, αλλά θα έχεις μια καθαρή φωτογραφία χωρίς κουνημένα γράμματα από το μεγάλο χρόνο έκθεσης.

EDIT

Εννοείται χωρίς φλας.

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης, οταν φωτογραφιζουμε λευκά αντικείμενα, οπως στην περιπτωση μας, λευκη σελίδα με γράμματα,

καλο ειναι να εστιαζουμε σε σκουρου χρωματος αντικειμενα που βρίσκονται στην ιδια απόσταση.

Αυτό ισχύει οταν έχουμε άπλετο φως

 

Δοκιμάστε το και... Θα με θυμηθείτε.. :happy:

 

(ενα tip από φωτογραφησεις... Νυφών) ;)

 

Στην αντίθετη περίπτωση..

Αν υπάρχει λίγο φως και η φωτογραφική δυσκολεύεται να εστιάσει, εστιάστε αρχικά σε μια περιοχή με υψηλό κοντράστ ( πχ σε ένα λευκό γιακά επάνω σε ένα σκούρο σακάκι ή στις ρίγες μιας ασπρόμαυρης μπλούζας ). Εν συνεχεία, φέρτε το θέμα εκεί που θέλετε μετακινώντας την φωτογραφική μηχανή δεξιά η αριστερά. Αμέσως μετά κάντε γρήγορα την λήψη.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις aosp rom βάζεις το module xinternalsd και αποθηκεύονται σχεδόν τα παντα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θέμα με την μαύρη οθόνη λύνεται με gravitybox >τηλέφωνο>εικόνα καλουντος σε πληρη οθονη

εισαι μεγαλος το εφτιαξα :) αλλα με το αλλο το θεμα οτι δεν μου δειχνει τις επαφες και εχω χαει ολους τις επαφες υπαρχει καποια λυση ? :/ και στην καρτα sim υπαρχουν στις απεφες μου γιατι εβαλα την sim σε αλλο κινητο και υπηρχαν μονο στο κινητο μου δεν υπαρχουν επαφες στην sim :cry:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα τηλέφωνο για μια φίλη

Υπάρχει σε στοκ στο minideal...

Το συνιστάται... Ή να ψάξω αλλού...

 

Ναι, άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω jetpower73 και mixanikos τη βρεικα την ακρη επρεπε να τραβαω απο ποιο μακρια αλλα και με την lg camera επαθα πλακα φανταστικες φωτο
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μεγάλη διαφορά με το κολπάκι με την lgcamera!! Ούτως ή άλλως έβγαζε πολύ ωραίες φωτογραφίες η Coolpadάρα μας, αλλά τώρα πέρασαν σε άλλο επίπεδο!

 

Jpower, σου ήρθε η 2800 μπαταρία ή ακόμα;;

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, φίλε μου...

Τουλάχιστον να βγάζουμε ωραίες φωτογραφίες....

https://mega.nz/#!YNZmnIyQ!C0K-pIQSYj77jQuUPGigKXs8rQFK4gA8hzQWfj9KaXo

(μετριος φωτισμός)

(4ο μπουκάλι πανω αριστερά με 3πλο ζουμ, "ΜΕΤΟΧΙ") ;))

 

Σε κάποια φάση θα ανεβάσω συγκριτικά, από Samsung Galaxy S5.

Με s4 active που το συγκρινα, το f1 με την lgcamera υπερειχε πολύ, ειδικά σε απεικόνιση σε οθονη πισι και ακομη περισσότερο σε tv 40".

Ειδικά, στην τβ, η απεικόνιση ηταν αντάξια επαγγελματικής μηχανής..!

(συνθήκες εξωτερικής φωτογραφισης ((βάπτιση)) με πλήρη, φυσικό φωτισμο)

 

Σε εκτύπωση Α5 η διαφορα ηταν σημαντική και λιγότερο εμφανής σε φωτογραφικό χαρτί 10*15.

Σε κάθε πετιπτωση, ειδικότερα σε κανονικές συνθήκες, η καμερα μας "χτυπάει στα ισια" φωτογραφικές μηχανές συσκευων με πολλαπλασιο κόστος αγοράς..

 

Την 2800 την περιμενω ακομη... Σε κανα 2 βδομάδες θα έρθει..... :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια... ειμαι κατοχος του coolpad f1 και το εχω εδω και ενα χρονο περιπου και σκεφτομαι να του αλλαξω την ρομ... θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει πανω σε αυτο γτ δεν το εχω ξανακανει κ οι οδηγιες που βρισκονται στην αρχικη με μπερδευουν λιγο.... θελω να μου πει καποιος ποια ειναι καλη ρομ (εχς κατεβασει την αοσπ4.4.3 ) και πως μπορω να την φορτωσω στο κινητο μου..!!! ευχαριστω...!!!
Link to comment
Share on other sites

Προς jpower και λοιπά παιδιά που έχουν ασχοληθεί με τη μόντα της lgcamera.

Προσπαθώ να τροποποιήσω το common.xml για να έχω by default τις ρυθμίσεις που θέλω κάθε φορά που ανοίγω την lgcamera. Έχω καταφέρει να φτιάξω τα περισσότερα (file saving path, 720p βίντεο κλπ). Δε βρίσκω με τίποτα 2 ρυθμίσεις. Το video file format (να το κάνω mpeg4) και το preview time (να το κάνω none από 3sec που είναι). Κανείς που να τα έχει φτιάξει και μπορεί να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει άλλο.στην αρχή νόμιζα οτι ηταν η lg camera αλλά τώρα που την έβγαλαν το ξανακάνει.σε κάθε ρισταρτ χάνω καποιες φωτογραφιες.έχει στην συλλογή μονο γκρι κουτάκια χωρίς να ανοίγουν.επίσης χάνω και καποιες εφαρμογές.μάλλον ήρθε η ωρα για αλλη Ρομ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα παιδια... ειμαι κατοχος του coolpad f1 και το εχω εδω και ενα χρονο περιπου και σκεφτομαι να του αλλαξω την ρομ... θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει πανω σε αυτο γτ δεν το εχω ξανακανει κ οι οδηγιες που βρισκονται στην αρχικη με μπερδευουν λιγο.... θελω να μου πει καποιος ποια ειναι καλη ρομ (εχς κατεβασει την αοσπ4.4.3 ) και πως μπορω να την φορτωσω στο κινητο μου..!!! ευχαριστω...!!!

 

Δες στην πρωτη σελιδα.έχει αναλυτικά πως γίνετε.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Προς jpower και λοιπά παιδιά που έχουν ασχοληθεί με τη μόντα της lgcamera.

Προσπαθώ να τροποποιήσω το common.xml για να έχω by default τις ρυθμίσεις που θέλω κάθε φορά που ανοίγω την lgcamera. Έχω καταφέρει να φτιάξω τα περισσότερα (file saving path, 720p βίντεο κλπ). Δε βρίσκω με τίποτα 2 ρυθμίσεις. Το video file format (να το κάνω mpeg4) και το preview time (να το κάνω none από 3sec που είναι). Κανείς που να τα έχει φτιάξει και μπορεί να βοηθήσει;

 

Για το πρώτο...

Πας..

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2015-06-14-01-11-10_zpshkuehyrr_edit_1434233667636_zpsudr3zzi6.jpeg

 

Για το δεύτερο...

Πας...

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2015-06-14-01-12-18_zpstzfo1ari_edit_1434233863325_zpstuz9dxk2.jpeg

 

Γίνεται και από το μενού, δεν χρειάζεται να μπεις στο xml

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Την 2800 την περιμενω ακομη... Σε κανα 2 βδομάδες θα έρθει..... :)

 

Και σε μένα που ήρθε δεν είδα διαφορά.

Με emui βαριά 3.5 με 4 ώρες οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μάπα, την βλέπω να γίνεται αντικείμενο "πειραματισμού"..

Προς το παρόν....

 

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2015-06-14-02-36-49_zpszqhjkkej.jpeg

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και από το μενού, δεν χρειάζεται να μπεις στο xml

 

Απο το μενού δεν αποθηκεύονται οι επιλογές όταν κλείνεις την εφαρμογή, γι'αυτό άλλωστε πειράζουμε το xml.

Link to comment
Share on other sites

Απο το μενού δεν αποθηκεύονται οι επιλογές όταν κλείνεις την εφαρμογή, γι'αυτό άλλωστε πειράζουμε το xml.

 

Ενω και μενα δεν αποθηκευονταν οι επιλογες που αλλαζα και εκανα edit το common.xml αυτες οι 2 επιλογες που ψαχνεις, μολις τωρα τις αλλαξα εκανα exit και ξανα ανοιγμα και δεν εφαγαν reset,εμειναν οπως τις εκανα, 3gpp σε mpeg4 και preview time σε none απο 3sec (δεν ηταν αυτη που ποσταρε ο jpower73,αλλη εννοουσε ο volanis1980.)

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Ενω και μενα δεν αποθηκευονταν οι επιλογες που αλλαζα και εκανα edit το common.xml αυτες οι 2 επιλογες που ψαχνεις, μολις τωρα τις αλλαξα εκανα exit και ξανα ανοιγμα και δεν εφαγαν reset,εμειναν οπως τις εκανα, 3gpp σε mpeg4 και preview time σε none απο 3sec (δεν ηταν αυτη που ποσταρε ο jpower73,αλλη εννοουσε ο volanis1980.)

Για κανε ένα clear recent apps και ξανανοιξέ την, λογικά θα πρέπει να έχουν χαθεί οι ρυθμίσεις. Νομίζω μόνο το xml είναι η λύση αλλά πώς το βρίσκεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...