Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν σου κάνει το τηλέφωνο αυτό. Πάρε κάποιο άλλο λιγότερο δυνατό αλλά καλό σε αυτά που θες χωρίς αλλαγές. πχ με μεγάλη μπαταρία lenovo p780[color="#bbc"

 

Σ ευχαριστω να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Παιδιά μπορει καποιος να μου πει αν το πάρω τώρα από το minideal δουλεύει σωστα με τη ρομ που θα ρθει χωρις αλλαγες για απλή χρήση;

Δεν το έχω από root κλπ.

Με ενδοιαφέρει καλή ποιότητα κλήσεων, μπαταρία και λίγο σερφάρισμα και gps.

Ευχαριστώ.

 

Απορώ γιατί ο mixanikosgr σου είπε να το αποφύγεις. Το τηλέφωνο είναι μια χαρά και δουλεύει επίσης μια χαρά με τη δική του rom. Αν δεν ήταν καλό αυτό το νήμα δεν θα είχε φτάσει τις 1000 σελίδες.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

εχει ο καιρος πισωγυρισματα λενε...

μετα την extremevanilla v3 που ειχα, εβαλα την inew v3plus ετσι για αλλαγη και επειδη ακουγονταν καλα πραγματα..

ε λοιπον μετα απο καποιο καιρο σας ειπα οτι με εριχνε σε bootloop και διορθωνε μονο με βγαλσιμο μπαταριας.

μολις βγηκε η v4 αφου περιμεναμε και τοσο καιρο ειπα να την βαλω, ελα ομως που ηταν χειροτερη απο την v3!

και ετσι ξαναγυρισα στην v3 αφου στην ουσια δεν εχει καποιο σοβαρο bug.

σημερα ειπα να δοκιμασω την xperia z3, ειναι πολυ ομορφη ρομ, αλλα...αυτο με τη γραμματοσειρα οντως ειναι ενοχλητικο, εκτος απο το τελικο 'ς΄που το δειχνει κουτακι δεν εμφανιζει καθολου το 'β', απο σημα παντως κυμαινεται σε μετρια επιπεδα.

οποτε πριν ξαναγυρισω στην v3 θα δοκιμασω και την τελευταια του maucat.....αυτα.

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες μερες με την τελευταια maucat aosp την προτεινω ανετα.Εγω την εχω πλεον για μονιμη.

Ειναι σιγουρα η καλυτερη του maucat μεχρι τωρα και ισως η καλυτερη aosp που εχω δοκιμασει.Βugs δεν εχει και εχει και ελληνικα.

 

Κατεβαστε την και κρατηστε την γιατι ποιος ξερει τι θα γινει στην επομενη εκδοση..!

https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo

 

Την έβαλα σήμερα και δε λειτουργεί η δεύτερη sim! Καταλαβαίνει ότι υπάρχει sim μέσα και ζητάει το κωδικό αλλά βγάζει συνέχεια ότι έβαλα λάθος pin. Επίσης όσες φορές και να κάνω "λάθος" το pin δε ζητάει puk μάλιστα μένει διαρκώς στη 1η προσπάθεια από τις 3. Το κάνει και σε εσένα;

 

Γίνεται όπως το έκανες, όσο για τη συχνότητα, τι να πω, πόσες φορές αλλάζεις rom δηλαδή;

 

Δεν το έχω πολύ καιρό το κινητό, περίπου ένα μήνα. Μέχρι στιγμής κάθε 10 μέρες αλλάζω και ρομ.

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα σήμερα και δε λειτουργεί η δεύτερη sim! Καταλαβαίνει ότι υπάρχει sim μέσα και ζητάει το κωδικό αλλά βγάζει συνέχεια ότι έβαλα λάθος pin. Επίσης όσες φορές και να κάνω "λάθος" το pin δε ζητάει puk μάλιστα μένει διαρκώς στη 1η προσπάθεια από τις 3. Το κάνει και σε εσένα;

 

Βάλε τη sim σε κάποια άλλη συσκευή και αφαίρεσε εντελώς το pin και θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Cast της οθόνης που στο καλό κάνεις με την EMUI 3.0;;;;;;;

 

Τι είναι το cast;

Link to comment
Share on other sites

Cast της οθόνης που στο καλό κάνεις με την EMUI 3.0;;;;;;;

 

Χρησιμοποιησε την εφαρμογη ezcast από το μαγαζί.

Με αυτην μπορώ να κάνω και Screen mirroring και να τρέξω διάφορες λειτουργίες μεσω ενσωματωμένων εφαρμογών...

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2015-06-07-01-26-24_zpsrdx7e2l3.jpeg

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το cast;

 

εννοει συνδεση κινητου με τηλεοραση μεσω wifi ωστε να δειχνει το κινητο+περιεχομενα στην tv

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Καθε φορά που έβαζα καινούργια ρομ, η ταχύτητα των data όλο και και ηταν πιο αργή, στην EMUI για παράδειγμα δεν έμπαινε καθόλου, ουτε μετα που ελαβα τα settings της vodafone.

 

 

Μιας και αλλάζω ρομ καθε 2 ώρες, βάζω αυτή και εύχομαι να φτιάξει κάτι...

 

ΥΣ:Δοκίμασα το YGDP tools, αλλα οταν συνδεω το κινητο με USB μου λεει οτι παιχτηκε fail.

 

 

Οκ για αρχή, η Z3 περιέχει τα παρακάτω:

 

-wi fi NVRAM bug

-κακάσχημη γραμματοσειρά (ειδικά για τα ελληνικά)

-Google play μονο

-Root explorer

Λοιπον σχετικα με την κακάσχημη γραμματοσειρά που ειναι και ελειπης υπαρχει λυση εγω εβαλα την Storopia απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2579532

Τα πακετα ειναι flashable δηλαδη ριχνουμε χυμα σε μορφη zip το αρχειο στην καρτα sd,μπαινουμε σε recovery κανουμε wipe cache/dalvik cache,κανουμε μετα install το αρχειο επανεκκινηση και τελειωσαμε.

Εγω εβαλα το πακετο Storopia(701 KB),για το οποιο ειχα διαβασει οτι εχει καλη ευαναγνωστη Ελληνικη γραμματοσειρά,ασχετα αν τελικα δεν μου αρεσε,αλλα τουλαχιστον εφυγαν ολεεεεςςςς οι αηδιες.Δεν ξερω αν υποστηριζουν και καποια απο τα υπολοιπα πακετα Ελληνικα,χαιρομαι που μπορεσα τελικα να συνεισφερω και εγω κατι...χρονο θελουν ολα και διαβασμα.

kΑΙ κατι ακομη το wi fi NVRAM bug το παρουσιασε και σε εμενα ωστοσο συνδεθηκε κανονικα στο ρουτερ μου και οταν εκανα επανεκκινηση δεν ξαναεμφανηστικε,οσο για το σημα του τηλεφωνου οταν γυρησα απο 3G σε 2G,αυτο το επιλεγεις αναμεσα GSM και WCDMA αυτες τις επιλογες εχει απο το σχετικο μενου,ειχα φουλ σημα οπως ειχα παντα με ολες τις ρομ,αλλα οταν το γυρησα σε 3G δηλαδη επελεξα απ το μενου WCDMA ειχα μονο 2 γραμμες σημα.

Αφου την καναμε που την καναμε την δουλεια με την γραμματοσειρα ας την κανω ολοκληρωμενα παρακατω θα βρειτε τις γραμματοσειρες που υποστηριζουν Ελληνικα

http://www.fontsquirrel.com/fonts/list/language/greek

Τα παραπανω ειναι δειγματα,για να βρειτε του γουστου σας,ΔΕΝ κατεβαζετε απο εκει,θα κατεβασετε μονο απο forum.xda-developers.com

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα emui 3.0 από needrom και παρόλο που έπεφτα σε bootloop ξαναγύρισαν στην laek v4 με kernel v3 αλλά ξαναγύρισα σε emui 3.0 μέσω backup που είχα κρατήσει από την emui 3.0 και η ROM μου δουλεύει απροβλημάτιστα 4 ημέρες, αυτό που θέλω να πω είναι να προσπαθήσουμε να περάσουμε την συγκεκριμένη ROM και ας μην πετύχει με την πρώτη φορά , αξίζει πραγματικά αυτή η ROM με άψογο GPS , και light manager για το ledaki. Πραγματικά η καλύτερη ROM που έχω περάσει προερχόμενος από aosp.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τη sim σε κάποια άλλη συσκευή και αφαίρεσε εντελώς το pin και θα δουλέψει.

 

Ευτυχώς δούλεψε, να 'σαι καλά! Ήμουν έτοιμος να τη σουτάρω ενώ μου άρεσε πολύ με μια πρώτη ματιά!

 

Λοιπόν στη μία μέρα που την έχω (AOSP maucat):

- Η γρηγορότερη και πιο smooth που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.

- Έχει gapps (μόνο το play store νμζ).

- Λειτουργούν όλα τα χρώματα στο led και έχει και ένα app για το notification.

- Με περίπου 30 λεπτά παιχνίδι έπιασε 50 βαθμούς θερμοκρασία ενώ με infocus & emui μου ζεσταινόταν αρκετά περισσότερο. Γενικά μου φαίνεται ότι με αυτή το κινητό ζεσταίνεται λιγότερο και δυσκολότερα.

- Από μόνη της η ρομ χρησιμοποιεί τη λιγότερη ραμ σε σχέση με τις προηγούμενές μου, συγκεκριμένα 426MB.

- Είναι στο 36%, 11ω27λ ανοιχτό με 2ω45λ οθόνη και 40λ παιχνίδι, μονίμως ανοιχτό wifi.

 

Έχει ένα bug, δε δείχνει κάποια notification σωστά, μου βγάζει εισαγωγικά <> και μέσα τους διάφορα άκυρα.

Edited by Tolis_95

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα bug, δε δείχνει κάποια notification σωστά, μου βγάζει εισαγωγικά <> και μέσα τους διάφορα άκυρα.

 

εμενα μου το εκανε μονο 1-2 φορες σε notification απο το play store οταν την πρωτοεβαλα και ποτε ξανα

Link to comment
Share on other sites

Το Play Store που έχει το κάνει αυτό, αν κάνεις update με το τελευταίο apk δεν υπάρχει πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Προς azuli & mindtrapper.

Έχετε παγώσει κάποια από τα εξ αρχής υπάρχοντα apps (στην τελευταία maucat);

Υπάρχει κάτι που απλά τρώει μπαταριά;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα 6h 20min SOT, με τη νέα maucat! Για μένα είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάτι τέτοιο! Η τάση έφτασε έως τα 3415mV και μετά είδα 3405mV και έσβησε.

Στις 5 1/2 ώρες SOT, ήταν όταν έδειξε 1% και η τάση ήταν στα 3605mV.

Χρήση με πολύ Wifi, αρκετό 3G για σερφαρισμα, βάλε βγάλε εφαρμογές, καθόλου τηλεφωνα. Συνολικά ήταν ανοιχτό από το πρωί σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανεναν το βυσμα του φορτιστη να μη κανει καλη επαφη αλλα να "κολυμπαει" μεσα? Το χρησιμοποιω ελαχιστα και δε το εχω ζορισει μαλλον επεσα σε ελαττωματικη συσκευη λες και δε μου φτανανε τα νεκρα πιξελ της οθονης...:lol: Εαν το κουνησω λιγο δε φορτιζει επειδη δε κουμπωνει μεσα.
Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανεναν το βυσμα του φορτιστη να μη κανει καλη επαφη αλλα να "κολυμπαει" μεσα? Το χρησιμοποιω ελαχιστα και δε το εχω ζορισει μαλλον επεσα σε ελαττωματικη συσκευη λες και δε μου φτανανε τα νεκρα πιξελ της οθονης...:lol: Εαν το κουνησω λιγο δε φορτιζει επειδη δε κουμπωνει μεσα.

 

Δοκίμασε με άλλο καλώδιο αν έχεις. Το βύσμα φθείρεται από το βάλε - βγάλε και γι' αυτό θέλει λίγη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Προς azuli & mindtrapper.

Έχετε παγώσει κάποια από τα εξ αρχής υπάρχοντα apps (στην τελευταία maucat);

Υπάρχει κάτι που απλά τρώει μπαταριά;

 

οχι και δεν βλεπω κατι να τρωει μπαταρια..η rom ειναι κυρια μεχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανεναν το βυσμα του φορτιστη να μη κανει καλη επαφη αλλα να "κολυμπαει" μεσα? Το χρησιμοποιω ελαχιστα και δε το εχω ζορισει μαλλον επεσα σε ελαττωματικη συσκευη λες και δε μου φτανανε τα νεκρα πιξελ της οθονης...:lol: Εαν το κουνησω λιγο δε φορτιζει επειδη δε κουμπωνει μεσα.

 

Κι εμένα κολυμπάει ο φορτιστής μέσα στον ευρωπαικό αντάπτορα από την αρχή που ήρθε το κινητό. Έχω προιστορία εγώ με τους κινέζικους φορτιστές :lol:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κολυμπάει ο φορτιστής μέσα στον ευρωπαικό αντάπτορα από την αρχή που ήρθε το κινητό. Έχω προιστορία εγώ με τους κινέζικους φορτιστές :lol:

 

 

Ξεβιδωσε τον αντάπτορα, λυγισε τα ελασματα να κανουν καλυτερη επαφη και μετα δεν θα εχεις πρόβημα... το καλυτερο ειναι να βαλεις μονωτικη ταινια ωστε να ειναι μονιμα ανταπτορας και φορτιστης μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το φιλαράκι μου αφου είδε και αποείδε με roms και πειράγματα στο software μπήκε σε ένα κατάστημα επισκεύης smartphone, ήταν τυχερός και έπεσε σε τσάκαλο μάστορα, του άλλαξε το μικρόφωνο, του έβαλε ένα από HTC!! και του πήρε 20€

αν ξέρεις/ μπορείς να μάθεις, πες μας από ποιο μοντελο HTC πήρε το μικρόφωνο??

Σου έστειλα PM

Και σε 'μένα!

 

Πείτε ρε παιδιά και σε μας...

 

+ η maucat έχει 3G και στις 2 sim;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εδω μεσα το fix για τα 7 notification led;

 

Εγκατέστησα καταλάθος τα standard (RGB) led, και τώρα μου δείχνει μονο 3.

Εδώ είσαι

https://docs.google.com/file/d/0B6brgIhgMXFWR2hoc2xONjZFUDQ/edit?usp=docslist_api

Link to comment
Share on other sites

 

Με αυτό το fix μπορούμε να έχουμε τα 7 χρώματα. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να έχουμε και custom; Αν ο BrocasHelm έφτιαξε αρχικά το fix ας μας πει λίγο που βρήκε το αρχείο αυτό...

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...