Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες,

απότι φαίνεται έχω γρατζουνισμένο το γυαλάκι της καμερας..και κάτι σαν κοιλίδα είναι από πίσω :O

Ξέρει κανείς άμα αλλάζει το γυαλάκι μόνο?H κάποια custom λύση ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δεν είχα καταλάβει ότι ήθελες το 3g only, νόμιζα ότι ήθελες να αλλάζεις μεταξύ 2G και 3g preffered. Αυτό που λες γίνεται πάλι μέσω Gravity. Πάνω από το 2G +3G mode υπάρχει η επιλογή "Λειτουργία πλακιδιου κινητού δικτύου" στην οποία διαλέγεις 2G/3G/(LTE).

 

Ρε παιδιά εδώ λέει κάτι και για 4g το δοκίμασε κανείς σε μένα πάντως δεν δούλεψε μήπως κάνω κάτι λάθος και δεν δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εδώ λέει κάτι και για 4g το δοκίμασε κανείς σε μένα πάντως δεν δούλεψε μήπως κάνω κάτι λάθος και δεν δουλευει

4g για τα κινητά που το υποστηρίζουν, όχι για το δικό μας! Το Gravity Box έχει κοινό μενού για όλα τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το κολπακι με την lg camera.το θεμα ειναι πως βαζουμε την εφαρμογη να αποθηκευει στην καρτα?το αλλαζω απο τις ρυθμισεις αλλα μολις βγω και ξαναμπω ξαναγυρναει στη συσκευη που εχει σαν προεπιλογη.οπως επισης και οι ρυθμισεις τις καμερας.

Δες εδώ http://www.modaco.com/topic/374871-shooting-at-216-mpixels-6000χ3600/page-2

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καταλάβει ότι ήθελες το 3g only, νόμιζα ότι ήθελες να αλλάζεις μεταξύ 2G και 3g preffered. Αυτό που λες γίνεται πάλι μέσω Gravity. Πάνω από το 2G +3G mode υπάρχει η επιλογή "Λειτουργία πλακιδιου κινητού δικτύου" στην οποία διαλέγεις 2G/3G/(LTE).

 

Γίνεται και από τις ρυθμίσεις - περισσότερα - δίκτυα - Υπηρεσία 3G.

Εδώ, εάν το 3G είναι απενεργοποιημένο έχεις μόνο 2G, εάν το ενεργοποιήσεις έχεις δύο επιλογές στην λειτουργία: αυτόματη εναλλαγή μεταξύ τους (αλλά τρώει μπαταρία γιατί ψάχνει συνέχεια το καλύτερο σήμα) ή μόνιμα 3G.

 

Θα γελάσετε ,αλλά τώρα κατάλαβα τι είναι και τι κάνει το Gravity ( νομίζω δηλαδή ) και όντως έχει την επιλογή 2G ή 3G με ένα κλικ,οχι μέσω Λαμίας!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Αν μας τα έλεγες λιγο αναλυτικά να το κάνουμε και εμείς που δεν τα πιάνουμε ολα (και λόγω ηλικίας) θα σου ήμουν ευγνώμων .

Δίαβασα εκεί που αναφέρεις αλλα ................ τίποτα δεν κατάλαβα κάτι λεει μνα αλλάξουμε σε XML αλλα πού και τι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν μας τα έλεγες λιγο αναλυτικά να το κάνουμε και εμείς που δεν τα πιάνουμε ολα (και λόγω ηλικίας) θα σου ήμουν ευγνώμων .

Δίαβασα εκεί που αναφέρεις αλλα ................ τίποτα δεν κατάλαβα κάτι λεει μνα αλλάξουμε σε XML αλλα πού και τι?

Ευχαριστώ

Εγώ την έκανα restore από titanium :)...(βάζεις τα 3 αρχειακια στον φάκελο του titanium και κανείς επαναφορά εφαρμογής και δεδομένων)

Edit https://docs.google.com/file/d/0BxCvwonoAM3uVG9Za2pxeVQwZ0U/edit

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τελευταια aosp maucat πιστεύω οτι τα παει καλά απο μπαταρία. 4,5 ώρες οθόνη με 3g και wifi συνεχώς ανοιχτα και με περιπου 2 ώρες παιχνιδι.Επείσης είναι παρα πολύ γρήγορη.
Link to comment
Share on other sites

Guys καμιά άλλη λύση γα το GPS σε algorom v2 μήπως?Πάρα πολύ καλή και κρίμα είναι να τη βγάζω τώρα........Τα παραπάνω π έγραψε το παιδί δεν δούλεψαν σε μένα....

 

μεσα στο σπιτι το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω συνεχος τωρα τελευταια για σπασμενες οθονες ,καλα ρε παιδια γιατι δεν βαζετε ενα tempeted glass screen protector να βρειτε την υγεια σας?

Εμενα μου εχουν σπασει 2 tempeted glass screen protectors απο χοντρη πτωση(η μια ηταν πτωση και προσπαθησα με το ποδι να το κανω κοντρολ πριν πεσει αλλα το αποτελεσμα ηταν το κοντρολ να γινει σουτι και να φυγει αλλα 2 μετρα στον αερα το τηλ.!),καλυτερα να κλαιω τα 4 ευρω ενος tempeted glass screen protectors παρα να καθομαι να διαλυω το τηλ..

Εσυ φιλε τι λες ,δεν αξιζει να δοσεις 20-30 ευρω για να αλλαξεις την οθονη?

Οθονες θα βρεις μπολικες και στο ebay αι στο aliexpress,αν θες ανοιξε το πρωτα το τηλ. να δεις τι λεει απο πισω στην πλατη της η οθονη και παρηγγγειλε ιδια,και πες μας και' μας αν η μαμα οθονη εχει αυτα τα γραματα και το στρογγυλο σηματακι που φαινονται γραμενα πανω στην καλωδιοταινια οπως σε αυτην http://www.aliexpress.com/item/For-Coolpad-F1-8297-LCD-Screen-Display-with-Touch-Screen-Digitizer-Assembly-by-free-shipping-black/2022580474.html,εχει μερικες στο ali πως αυτη που δεν γραφουν τιποτα και μαλλον ειναι ιμιτασιον http://www.aliexpress.com/item/Wholesale-Original-LCD-Display-Screen-Digitizer-Touch-Screen-Assembly-For-Coolpad-F1-8297-Okami-8297W-Free/32284535272.html,εχει ομως και αυτες που εχουν τα γραμματα και το σηματακι επανω γιάυτο ανοιξε το και πες μας ποια οθονη φοραει απο μαμα το coolpad να το εχουμε υπ'οψην,εδω ας που στο βιντεο οπου δειχνει πως αλλαζει η οθονη του f1

στο 20:25 φαινετε καθαρα οτι φορουσε απο μαμα το τηλ την οθονη με τα γραματα και το σηματακι το στρογγυλο και ο τυπος την αντικαθιστα με μια με ροζ πισω καυθρευτε πλατη οπως π.χ αυτην http://www.aliexpress.com/item/original-new-For-coolpad-F1-Great-God-8297-LCD-screen-display-Touch-Screen-Digitizer-free-shipping/32213432406.html !

 

Επειδή γενικά είμαι προνοητικός είχα tempered αλλά η πρώτη πτώση την ράγισε κ ήμουν σε στάδιο αναμονής της δεύτερης.Ε μέσα σε αυτό το διβδόμαδο, η δεύτερη πτώση από 1.5 μέτρο ύψος παρότι είχα μια κ καλά προστατευτική ολόσωμη θήκη προσωρινά είχε το αποτέλεσμα που ανέφερα.

 

Άρα λοιπόν δεν ήταν θέμα τσιπιάς από μέρους μου,αλλά καθαρής ατυχίας.Δύο πτώσεις είχα,η 2η έκανε καλή δουλειά.

 

Δυστυχώς δεν έχω τα εργαλεία ούτε τις γνώσεις-διάθεση να ασχοληθώ με την επισκευή του,οπότε απότι βλέπω θα πάρω μια άλλη οθόνη κ θα πάω σε κάποιο κατάστημα για την αλλαγή κ ο θεός βοηθός.

 

Όσο για το αν αξίζει να δώσω 30 ευρώ για αλλαγή,αν είναι να τρέχω χωρίς λόγο κ να μην βγάλω άκρη,τότε προτιμώ να δώσω μια κ καλή ένα 120άρι για αγορά καινούργιας συσκευής μιας κ υπόλοιπα παραφερνάλια υπάρχουν ήδη.

 

Θα ενημερώσω εδώ για περαιτέρω λεπτομέρειες με την έκβαση.

 

Ευχαριστώ όπως κ ναχει για το πόστ κ τις πληροφορίες.

Γηράσκω αει διδασκόμενος
Link to comment
Share on other sites

Ποια tempered glass παίρνεις και από που?

 

Εχω παρει 5 και το πιο φθηνο 9οταν το πηρα ειχε € 3,42 και τωρα εχει € 4,82)αλλα και το πιο καλο ηταν και ακομη ειναι αυτο http://www.aliexpress.com/item/Tempered-Glass-Screen-Protector-For-Coolpad-F1-8297-Scratch-resistant-Tempered-Membrance-Protector-Thin-Guard-Film/1997149285.html,το θεμα ειναι αν θα σου στειλει αυτο η καποιο αλλο γιατι με τον Κινεζο ποτε δεν ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει 5 και το πιο φθηνο 9οταν το πηρα ειχε € 3,42 και τωρα εχει € 4,82)αλλα και το πιο καλο ηταν και ακομη ειναι αυτο http://www.aliexpress.com/item/Tempered-Glass-Screen-Protector-For-Coolpad-F1-8297-Scratch-resistant-Tempered-Membrance-Protector-Thin-Guard-Film/1997149285.html,το θεμα ειναι αν θα σου στειλει αυτο η καποιο αλλο γιατι με τον Κινεζο ποτε δεν ξερεις!

 

Το link σου είναι λάθος, το σωστό είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πολλή καλη η asop του maucat αλλά έχω ακόμα το θέμα με τη κάρτα μνήμης. Δεν την βλέπει καθόλου.

Εμένα την βλέπει κανονικά.λογικά δεν περαστηκε καλα.(ελπίζω να μην σου χάλασε).

Link to comment
Share on other sites

μεσα στο σπιτι το κανεις?

 

ναι ναι,μέσα στο σπίτι,5ος όροφος,κοντά σε παράθυρο.Τόσο σημασία έχει?Δεν κλειδώνει πάντως δορυφόρους..... :(

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι,μέσα στο σπίτι,5ος όροφος,κοντά σε παράθυρο.Τόσο σημασία έχει?Δεν κλειδώνει πάντως δορυφόρους..... :(

εκεί εννοείται πως δε θα κλειδώσει. βγες έξω

Link to comment
Share on other sites

Πολλή καλη η asop του maucat αλλά έχω ακόμα το θέμα με τη κάρτα μνήμης. Δεν την βλέπει καθόλου.

 

για δοκιμασε το xinternal module,αν και αφου σε αλλον την βλεπει μαλλον κατι δεν εχει γινει καλα

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ναι ναι,μέσα στο σπίτι,5ος όροφος,κοντά σε παράθυρο.Τόσο σημασία έχει?Δεν κλειδώνει πάντως δορυφόρους..... :(

 

εγω αφησα ανοιχτο το navigon ενω δεν εβρισκε τιποτα στην αρχη μετα απο 3 ωρες οδηγησης το ξαναβλεπω και δουλευε κανονικα... δια μαγειας που λενε :lol:

ειχα αφησει και το gps fix ανοιχτο με algo rom

Link to comment
Share on other sites

επιτέλουςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς δούλεψε ευχαριστώ πολύ μια χαρά πολύ καλό

τέλος αράζω στην maucat1101 απλή ρομ προσεγμένη με camera στις 21 Mp μια χαρά

σήμερα δοκίμασα και την miui3 από needrom πολύ καλή ρομ και αυτή καλό γραφικό περιβάλλον μου έκανε εντύπωση την είχε δοκιμάσει κανένας να μου πει αν είχε κάποιο bug;ίσως την τεστάρω αλλά αν ξέρει κάποιος να μου πει αν είχε bug να γλιτώσω τον κόπο..του flasarismatos

ευχαριστώ και πάλι

πάντως αν μπορούσε κάποιος με κάποιο τρόπο να είχαμε την app camera της s5 μου αρέσει πιο πολύ

lgcamera 21mp

Έχουμε την ίδια ROM άλλα δεν μου αποθηκεύει τις ρυθμίσεις με τίποτα.Όταν λέω ρυθμίσεις δεν εννοώ την ανάλυση 6000x3600 αλλά την αλλαγή του βίντεο σε 1920x1080 που θέλω να βάλω όπως επίσης και να αποθηκεύονται στη εξ.sd.Επίσης όταν τραβάω φωτ. δεν μπορώ να την δω κάτω δεξιά στο πρόγραμμα.

Εσένα στο κάνει?Υπαρχει λύση?

Να πω εδώ ότι έχω δοκιμάσει και τους 2 τρόπους και από recovery και με τα 3 αρχεία και restore με το titanium backup!!

Edited by danorfias
Link to comment
Share on other sites

lgcamera 21mp

Έχουμε την ίδια ROM άλλα δεν μου αποθηκεύει τις ρυθμίσεις με τίποτα.Όταν λέω ρυθμίσεις δεν εννοώ την ανάλυση 6000x3600 αλλά την αλλαγή του βίντεο σε 1920x1080 που θέλω να βάλω όπως επίσης και να αποθηκεύονται στη εξ.sd.Επίσης όταν τραβάω φωτ. δεν μπορώ να την δω κάτω δεξιά στο πρόγραμμα.

Εσένα στο κάνει?Υπαρχει λύση?

Να πω εδώ ότι έχω δοκιμάσει και τους 2 τρόπους και από recovery και με τα 3 αρχεία και restore με το titanium backup!!

Βάλε τις επιλογές σου και πάνε με root explorer * data---data---rubberbigpepper.lgCameraPro---shared_prefs---Common.xml (open with text editor)και αποθηκευση

Link to comment
Share on other sites

lgcamera 21mp

Έχουμε την ίδια ROM άλλα δεν μου αποθηκεύει τις ρυθμίσεις με τίποτα.Όταν λέω ρυθμίσεις δεν εννοώ την ανάλυση 6000x3600 αλλά την αλλαγή του βίντεο σε 1920x1080 που θέλω να βάλω όπως επίσης και να αποθηκεύονται στη εξ.sd.Επίσης όταν τραβάω φωτ. δεν μπορώ να την δω κάτω δεξιά στο πρόγραμμα.

Εσένα στο κάνει?Υπαρχει λύση?

Να πω εδώ ότι έχω δοκιμάσει και τους 2 τρόπους και από recovery και με τα 3 αρχεία και restore με το titanium backup!!

 

λύση δεν ξέρω αλλά τiw τέσταρα και τις 2 λειτουργίες λειτουργούνε κανονικά και sd και ανάλυση βίντεο

rom έχω maucat 11-01 μήπως δεν έχουν φλασαριστει καλά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη ρυθμισεων lg camera με root explorer για να αποθηκευονται τα αρχεια στην sd.

ανοιγουμε τον root explorer..data-->data-->rubberbigpepper.lgcamerapro-->shared_prefs..εκει τικαρουμε το φακελο common.xml και τον ανοιγουμε με text editor.

μεσα στο κειμενο βρισκουμε καπου που λεει...string name=folder>/storage/sdcard0/DCIM/CAMERA/string..εκει αλλαζουμε το sdcard0 σε sdcard1.αμα θελουμε αλλαζουμε και το φακελο.εγω για παραδειγμα εσβησα το camera και εγραψα lg camera και τα αρχεια αποθηκευονται σε ξεχωριστο φακελο απο την stock εφαρμογη.

μετα βγαινοντας απο το κειμενο θα μας ζητησει να αποθηκευσουμε τις αλλαγες..παταμε ναι...θα δουμε οτι υπαρχουν δυο φακελοι common xml...ο ενας εχει καταληξη .bak..αυτον σβηνουμε..ειναι ο παλιος με τις παλιες ρυθμισεις..μετα παμε στην εφαρμογη και βλεπουμε οτι οντως εχει αλλαξει ο χωρος αποθηκευσης!!!

 

με τον ιδιο τροπο μπορουμε να αλλαξουμε και τις ρυθμισεις της καμερας που εχει σαν προεπιλογη να τραβαει σε 480p.

Link to comment
Share on other sites

lgcamera 21mp

Έχουμε την ίδια ROM άλλα δεν μου αποθηκεύει τις ρυθμίσεις με τίποτα.Όταν λέω ρυθμίσεις δεν εννοώ την ανάλυση 6000x3600 αλλά την αλλαγή του βίντεο σε 1920x1080 που θέλω να βάλω όπως επίσης και να αποθηκεύονται στη εξ.sd.Επίσης όταν τραβάω φωτ. δεν μπορώ να την δω κάτω δεξιά στο πρόγραμμα.

Εσένα στο κάνει?Υπαρχει λύση?

Να πω εδώ ότι έχω δοκιμάσει και τους 2 τρόπους και από recovery και με τα 3 αρχεία και restore με το titanium backup!!

 

Απο επαναφορα με τιτανιουμ κάνε μόνο το (rubberbigpepper.lgCameraPro-20150218-215313) επαναφορά ΟΧΙ ΟΛΑ αυτό το λάθοε έκανα και εγώ

Link to comment
Share on other sites

 

Μολις δοκιμασα, πολυ tweaking, πολυ Κινεζια ακομη κ στα Αγγλικα (EN/CN οι γλωσσες).

Την εβγαλα κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...