Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πέρασα s5 εκεί που ήτανε όλα καλά τώρα αναβοσβήνει η οθόνη και δείχνει μόνο το logo της rom δεν μπορώ να μπω ούτε σε recovery help
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Βγάλε - βαλε μπαταρία.

Κάνε σωδτα τα wipes

Και ξαναπερνα την.

 

Κανένα πρόβλημα στην λειτουργία της.

Έχει μόνο τις γνωστές "παθογενειες" των 422 στην μπαταρία, αλλααα.....

Θα σε "αποζημιώσει" η κάμερα... :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε - βαλε μπαταρία.

Κάνε σωδτα τα wipes

Και ξαναπερνα την.

 

Κανένα πρόβλημα στην λειτουργία της.

Έχει μόνο τις γνωστές "παθογενειες" των 422 στην μπαταρία, αλλααα.....

Θα σε "αποζημιώσει" η κάμερα... :)

 

δοκίμασα την μπαταρία τπτ δεν μπαίνει σε recovery.

με την μπαταρία τι παίζει;

τι μπορώ να κάνω;

μόνο σε fastboot μπορώ να μπώ

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αμφιβολία η xTremeVanilla είναι η πιο απροβλημάτιστη και "οικονομική" σε μπαταρία rom που έχω δοκιμάσει ως τώρα (μετά από το wifi fix και το διόρθωμα στα google services). Και έχω δοκιμάσει πολλές;)
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αμφιβολία η xTremeVanilla είναι η πιο απροβλημάτιστη και "οικονομική" σε μπαταρία rom που έχω δοκιμάσει ως τώρα (μετά από το wifi fix και το διόρθωμα στα google services). Και έχω δοκιμάσει πολλές;)

 

Η μπαταρια σε σχεση με την mlais που ειχα κραταει περιπου 30 λεπτα περισσοτερο οθονη.

Μειονεκτημα ο ηχος που δεν ειναι και πολυ δυνατος, ο music player apollo (προτεινεται καποιον καλυτερο και γκουχου εκδοση), το wifi μου εκανε κατι τρελα και ηθελε restart για να συνδεθει.

Το gps πολυ καλο μπορω να πω.

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα την μπαταρία τπτ δεν μπαίνει σε recovery.

με την μπαταρία τι παίζει;

τι μπορώ να κάνω;

μόνο σε fastboot μπορώ να μπώ

Δοκίμασε να μπεις σε recovery έχοντας πατημενα το volume up + power button μέχρι να ανοίξει το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπεις σε recovery έχοντας πατημενα το volume up + power button μέχρι να ανοίξει το τηλεφωνο

 

τπτ απολύτως.. το μόνο που γίνεται αναβοσβήνει το logo της ρομ

τι κάνω;

unbrick;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά δεν είχα καμία απάντηση. Μήπως ξέρει κανείς κάτι; Εν τω μεταξύ ξαναπέρασα τη rom αφού έκανα τα whipes 3 φορές. Πάλι τα ίδια.

 

Καλημέρα σε όλους,

έχω πάρει τρία coolpad f1. Έχω περάσει και στα 3 την AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η χαμηλή ένταση του ήχου κλήσης όταν είναι ''φορεμένα'΄τα ενσύρματα ακουστικά. Το διόρθωσα με τις παρακάτω οδηγίες (σελ. 67 από crazyant) με mobileuncle tool. Δυστυχώς η μέθοδος έπιασε μόνο στα δύο πρώτα τηλέφωνα. Στο τελευταίο κάνω τη ρύθμιση στο mobileuncle ή στο MTK engineering, πατάω set, αλλάζουν οι τιμές, αλλά μόλις βγω και ξαναμπώ δεν κρατάει τις τιμές. Απεγκατέστησα και εγκατέστησα ξανά το mobileuncle αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα; Βοηθήστε γιατί το τρίτο τηλέφωνο ......είναι για τη γυναίκα μου (!!)

Link to comment
Share on other sites

τπτ απολύτως.. το μόνο που γίνεται αναβοσβήνει το logo της ρομ

τι κάνω;

unbrick;

Μην αγχώνεσαι, δε brickαρουν έτσι κινητά με MTK.

Μπες στο needrom, διαλεξε μια stock rom και φλασαρε την με flashtools από τον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, δε brickαρουν έτσι κινητά με MTK.

Μπες στο needrom, διαλεξε μια stock rom και φλασαρε την με flashtools από τον υπολογιστή σου.

 

ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω για ποιο λόγο να έγινε αυτό;

υπάρχει κάποιος οδηγός να μου δώσεις link;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω για ποιο λόγο να έγινε αυτό;

υπάρχει κάποιος οδηγός να μου δώσεις link;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5729217#post5729217 και υπαρχουν και οδηγιες στο modaco.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Προσπαθώ να μπω στο Recovery Mode αφού κάνω την διαδικασία που περιγράφεται στην σελίδα 12 και δεν μπαίνει. Ούτε μέσω του MobileUncle Tools και κατόπιν Reboot και να μπει σε Recovery mode αλλά ούτε και πατώντας VOL+ κ το κουμπί ON/OFF ταυτόχρονα. Όταν πατάω το συνδυασμό των πλήκτρων, το κινητό δεν μπαίνει σε Recovery Mode παρά μόνο αναβοσβήνει το λογότυπο της Coolpad. Μήπως ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να μπω στο Recovery Mode?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Προσπαθώ να μπω στο Recovery Mode αφού κάνω την διαδικασία που περιγράφεται στην σελίδα 12 και δεν μπαίνει. Ούτε μέσω του MobileUncle Tools και κατόπιν Reboot και να μπει σε Recovery mode αλλά ούτε και πατώντας VOL+ κ το κουμπί ON/OFF ταυτόχρονα. Όταν πατάω το συνδυασμό των πλήκτρων, το κινητό δεν μπαίνει σε Recovery Mode παρά μόνο αναβοσβήνει το λογότυπο της Coolpad. Μήπως ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να μπω στο Recovery Mode?

 

Καλησπέρα φίλε.

Δοκίμασε από εδώ https://drive.google.com/folderview?id=0B36Ay7pVtck6SzRlQ2RsMllPNms#list κάποια άλλη recovery. Εαν δε σου δουλέψει καμία CWM δοκίμασε μια TWRP. Η διαδικασία είναι ίδια και υπάρχει αντίσοιχος οδηγός εδώ σε βίντεο https://www.youtube.com/wa...ature=youtu.be (σελ.158). Εαν θες καμιά βοήθεια στείλε μήνυμα. Αρχάριος είμαι αλλά έχω σετάρει ήδη 3 συσκευές και τα έχω περάσει. Μπορεί να σε βοηθήσω. Δοκίμασε πάντως αρκετές recovery. Την τελευταία φορά το πέτυχα με την 4η.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια σε σχεση με την mlais που ειχα κραταει περιπου 30 λεπτα περισσοτερο οθονη.

Μειονεκτημα ο ηχος που δεν ειναι και πολυ δυνατος, ο music player apollo (προτεινεται καποιον καλυτερο και γκουχου εκδοση), το wifi μου εκανε κατι τρελα και ηθελε restart για να συνδεθει.

Το gps πολυ καλο μπορω να πω.

TTpod από το επίσημο Site του. Δεν χρειάζεται καν βηχας :D

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε.

Δοκίμασε από εδώ https://drive.google.com/folderview?id=0B36Ay7pVtck6SzRlQ2RsMllPNms#list κάποια άλλη recovery. Εαν δε σου δουλέψει καμία CWM δοκίμασε μια TWRP. Η διαδικασία είναι ίδια και υπάρχει αντίσοιχος οδηγός εδώ σε βίντεο https://www.youtube.com/wa...ature=youtu.be (σελ.158). Εαν θες καμιά βοήθεια στείλε μήνυμα. Αρχάριος είμαι αλλά έχω σετάρει ήδη 3 συσκευές και τα έχω περάσει. Μπορεί να σε βοηθήσω. Δοκίμασε πάντως αρκετές recovery. Την τελευταία φορά το πέτυχα με την 4η.

Λέω να βάλω αυτή την ROM: AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel.

Είσαι ευχαριστημένος?

Ξέρεις που μπορώ να την βρω?

Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλω αυτή την ROM: AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel.

Είσαι ευχαριστημένος?

Ξέρεις που μπορώ να την βρω?

Την έχω περίπου 5 μήνες. Μια χαρά, αλλά δεν έχω δοκιμάσει άλλη. Με καλύπτει πλήρως και δεν έχω πολύ χρόνο για πειράματα. Μπορείς να την βρεις εδώ http://www.needrom.com/download/aosp-v4-laek-17-kitkat-repack-v3-kernel/, αλλά πρέπει να κάνεις εγγραφή για να την κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλω αυτή την ROM: AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel.

Είσαι ευχαριστημένος?

Ξέρεις που μπορώ να την βρω?

 

καλύτερα να βάλεις κάποια από:

 

AOSP maucat ή xTremeVanilla ή την Algorom 2 (θα την βρεις στην 1η σελίδα)

 

Για μένα βάλε την vanilla καθώς τυχών απορίες/προβλήματα που θα έχεις αναφέρονται στις ~15 τελευταίες σελίδες και δεν θα χρειάζεσαι να ρωτάς/ψάχνεις αρκετά.

 

Και οι 3 έχουν Ελληνικά και θέλουν λίγες διορθώσεις

:X
Link to comment
Share on other sites

μήπως φταίει η cwm recovery την πέρασα από needrom..

κολάω στο logo της ρομ

δεν μπορώ να το κάνω και με ygdp tool γιατί μολίς το συνδέω στο pc ανοίγει το κιν και αναβοσβήνει το logo

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μήπως φταίει η cwm recovery την πέρασα από needrom..

κολάω στο logo της ρομ

δεν μπορώ να το κάνω και με ygdp tool γιατί μολίς το συνδέω στο pc ανοίγει το κιν και αναβοσβήνει το logo

 

εάν έβαλες αυτό το cwm δεν είναι για το δικό μας κινητό αλλά για το F1 PLUS (το λέει και στον τίτλο αλλά και στα σχόλια). Αυτή είναι για το δικό μας cwm recovery 6-0-5-0

 

Βέβαια δεν ξέρω εάν αυτό σου προκάλεσε το πρόβλημα (αλλά 90% ναι) ούτε ξέρω να σε βοηθήσω στο τι να κάνεις,περίμενε κάποιον βετεράνο του φόρουμ να σου λύσει τα χέρια,υπομονή και όλα γίνονται ;)

Edited by Bin
:X
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πιστευω να γραφω στο σωστο μερος, πεστε μου παρακαλω coolpad f1 plus VS coolpad f1..ποιος κερδιζει..? ξερω πως εχουν διαφορα 1 γιγα στη ρομ,ομως γενικα ειναι περιπου ισοδυναμα? καμερες ιδιες ετσι? το f1plus μ αρεσει περιοστερο εμφανισιακα κ θελω να παω προς τα εκει,συν οτι ο snapdragon αν κ πιο αδυναμος ισως παιζει πιο στρωτα..miui rom παιζει στο f1plus?
Link to comment
Share on other sites

Μονο αυτη απο needrom δεν εχω δοκιμασει ακομη.

Εννοείς αυτήν που είναι επί πληρωμή μάλλον, γιατί η άλλη δεν είναι καλή.

 

κολάω στο logo της ρομ

δεν μπορώ να το κάνω και με ygdp tool γιατί μολίς το συνδέω στο pc ανοίγει το κιν και αναβοσβήνει το logo

 

Κάνε εγκατάσταση των drivers και βγάλε την μπαταρία από το τηλέφωνο όταν θα το συνδέσεις στο PC.

Εννοείται ότι έχεις κατεβασει και την επίσημη ρομ σε cpb, και έχεις έτοιμο και το img της custom recovery.

 

@rataplann

Δεν τίθεται σύγκριση ανάμεσα στα 2. Είναι σε όλα χειρότερο (επεξεργαστής, ραμ, κάμερα, υποστήριξη, διαθέσιμες ρομ) εκτός του ότι έχει 4G. Το χρειάζεσαι τόσο πολύ το 4G? Εμφανισιακά εννοείς μάλλον μόνο το στρόγγυλο άσπρο κουμπάκι κάτω?

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Το μονο αρνητικο νομιζα πως ηταν η λιγοτερη ραμ..τοσο χαλια? τοτε γιατι το ονομασανε plus! ναι το κουμπακι στην ουσια περισοτερο
Link to comment
Share on other sites

δεν μου ανοίγει το πρόγραμμα YGDP tool έχω vista

Καλημέρα,ριξε μια μάτια εδώ τα λέει όλα αναλυτικά http:// http://www.modaco.com/topic/373530-guide-ygdp-tool-for-flashing-stock-42-44-roms/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...