Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η HTC sense 5.5 multilang δεν με δέχεται την pin την έχω χωρίς pin ακόμα την μελετάω να δούμε ειναι ελαφριά παντός

 

δεχεται pin απλα δεν φαινονται οι αρθμοι.αμα πατησεις τους περνει κανονικα.Π.χ. πατα το 1 πανω αριστερα και ας μην φαινεται.Θα το παρει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Με ποιο τροπο ελυσες το πρόβλημα με το gps?

 

κοιτα λίγο παραπίσω στο 10728 φίλε μου τα λέει αναλιτικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όλα αυτά που γράφεις τα ξέρω και εγώ. Το πρόβλημα είναι οτι ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ για μεταφορά προγραμμάτων στην SD card......

 

ουτε σε μενα βγάζει την επιλογή για να μπορέσω να κάνω την μεταφορά

Link to comment
Share on other sites

το οποίο φιξάκι είναι........?......ποιο ?.....που το βρίσκουμε ?....γιατί τώρα που θυμάμαι,όντως την ειχα δοκιμάσει ...μ αρεσε αλλα την εβγαλα γιαυτο το λόγο....για τα μικρα γράμματακια που είχε.

 

Eιχε απαντηθει κ εδω, αλλα σου παραθετω την απαντηση του δικου μας mindtrapper στο modaco:

http://www.modaco.com/index.php?app=forums&module=forums&section=findpost&pid=2244562

 

Εμενα ουτε λαγκακια ουτε προβλημα με το auto rotation ,ολα αψεγαδιαστα οπως ειπα περα απ'το οτι δειχνει λιγοτερες μπαρες στο σημα απ'οτι ειναι στην πραγματικοτητα!

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Βρισκεις το build.prop και βαζεις ενα # μπροστα απο το ro.sf.lcd_density=280 και επανερχονται στο κανονικο τους μεγεθος τα γραμματα,δηλ. το κανεις απο ro.sf.lcd_density=280 σε #ro.sf.lcd_density=280 !

Για την διόρθωση του lcd density, υπάρχει και άλλος τρόπος, πιο εύκολος.

Χρησιμοποιώντας το app "DPI Changer" https://play.google.com/store/apps/details?id=com.theSushi.dpichanger&hl=el , μπορεί κανείς πολύ εύκολα, να κάνει κατ' αρχήν backup το build.prop και στη συνέχεια να αλλάξει το αρχικό dpi της maucat από 290 σε 320. Μια επανεκκίνηση και όλα καλά.

Επίσης όποτε θες το γυρνάς σε 280, το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να βγαίνουν πιο πολλά εικονίδια σε κάθε γραμμή. Εγώ το κάνω καμιά φορά, έτσι για αλλαγή, αλλά μετά επιστρέφω στα 320.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Εχει και ειναι αψεγαδιαστη περα απο ενα μικρο φιξακι που θλει για να μεγαλωσουν τα γραμματα αν σου φαινονται μικρα!

 

Αν μπορείς δώσε και το φιξάκι για τα γράμματα

Sory τώρα το είδα Ευχαριστώ

Edited by rebel250
Link to comment
Share on other sites

Ίσως λίγο εκτός κλίματος, αλλά θα το αναφέρω καθως αποτελεί μέτρηση+συμπέρασμα :

 

Με S5 rom

Δοκίμασα την εφαρμογη runtastic PRO με ανοιχτό gps +data τα οποία καταναλωσα σε υποβοήθηση στιγματος και κυριως στο να ακουω μουσικη μέσω της εφαρμογης spotify. Η άσκηση ηταν τρέξιμο επι 1ωρα και 15λεπτα. Στον χρόνο αυτόν καταναλωθηκαν 53μβ δεδομένων, η θερμοκρασία του τηλεφώνου ηταν σταθερή στους 25 βαθμούς (με το κινητο στην τσεπη και εξωτερική θερμοκρασια 10) ενω η δε κατανάλωση μπαταρίας ηταν 6%.

Συνδεμενο στο διαδίκτυο μεσω sim (σλοτ 1), εβγαλε το συμβολακι Η. Σε καμια περίπτωση δεν είδα το Η+. Ισως δεν το έχει η εν λογω ρομ.

 

περιμένω να μου έρθει το κινητό και να περάσω την συγκεκριμένη ρομ κανένα αρνητικό έχεις συναντήσει με αυτή την ρομ?είχα διαβάσει ότι ανεβάζει θερμοκρασία αλλά από ότι διαβάζω δεν ισχύει. :D

πιο πολύ θα την φλασάρω για την κάμερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι, κανένα πρόβλημα με θερμοκρασία.

Η note 3 ειχε θέμα.

 

Μέχρι στιγμής κανένα θέμα.

Έχω ποσταρει αναλυτικά παλαιότερα

 

Πράγματι, οι φωτογραφίες είναι φανταστικές..

Με lgcamera... Αυτη παίζει καλυτερα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές όταν συνδέω το κινητό με το pc με το usb ΔΕΝ μου βγάζει την ένδειξη....."Συνδεδεμένο ως συσκευή πολυμέσων-Αγγίξτε για άλλες επιλογές USB........καταλάβατε τι εννοώ-την καρτέλα εκείνη που ανοίγει που γράφει "μόνο φόρτιση"....."PTP"......"Συσκευη πολυμέσων(MTP)"......"Χώρος αποθήκευσης USB".....και εμείς επιλέγουμε τι θέλουμε.

Συνδέω το τηλέφωνο λοιπόν και δεν κάνει τίποτα.....δεν το βλέπει.......ΜΟΝΟ με επανεκκίνηση στρώνει για να φανεί αυτόματα με την σύνδεση.......Μπορούμε μέσα από τις ρυθμίσεις να πάμε να το ζητήσουμε χειροκίνητα ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. εχει τυχει σε κανεναν σας να ρουφαει το τηλ για πλακα την μπαταρια???

εδω και 2 μερες μεσα σε 20 λεπτα εχω - 10 % και δεν ακουμπαω το τηλ....

πιο πριν δεν τι ειχα αυτο το προβλημα... τωρα εβαλα αναγκαστικα το greenify αλλα δεν ξερω απο που και πως απεκτησα

αυτο το προβλημα....εβγαζα ανετα μια μερα με την χρηση που του κανω και τωρα στα μισα της μερας δεν εχω μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές όταν συνδέω το κινητό με το pc με το usb ΔΕΝ μου βγάζει την ένδειξη....."Συνδεδεμένο ως συσκευή πολυμέσων-Αγγίξτε για άλλες επιλογές USB........καταλάβατε τι εννοώ-την καρτέλα εκείνη που ανοίγει που γράφει "μόνο φόρτιση"....."PTP"......"Συσκευη πολυμέσων(MTP)"......"Χώρος αποθήκευσης USB".....και εμείς επιλέγουμε τι θέλουμε.

Συνδέω το τηλέφωνο λοιπόν και δεν κάνει τίποτα.....δεν το βλέπει.......ΜΟΝΟ με επανεκκίνηση στρώνει για να φανεί αυτόματα με την σύνδεση.......Μπορούμε μέσα από τις ρυθμίσεις να πάμε να το ζητήσουμε χειροκίνητα ?

 

ρυθμισεις------>αποθηκευτικος χωρος-------->κατω αριστερο κουμπι ------->συνδεση υπολογιστη μεσω..... και διαλεγεις οτι θες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Μετά την ρομ του algo που δεν είχε κάποιο πρόβλημα είπα να δοκιμάσω και την aosp maucat . Επειδή όλες τις προηγούμενες ρομ τις είχα φορτώσει για να το κάνω να είναι εξωτερικά όπως θέλω η μπαταρία τελείωνε αρκετά γρήγορα . Γιαυτό θα ήθελα να μου πει αν κάποιος ξέρει κάποιο πρόγραμμα για να αλλάξω την lockscreen χωρίς να επιβαρύνει το κινητό .
Link to comment
Share on other sites

Όχι, κανένα πρόβλημα με θερμοκρασία.

Η note 3 ειχε θέμα.

 

Μέχρι στιγμής κανένα θέμα.

Έχω ποσταρει αναλυτικά παλαιότερα

 

Πράγματι, οι φωτογραφίες είναι φανταστικές..

Με lgcamera... Αυτη παίζει καλυτερα

 

έχω αποθηκεύσει τις σελίδες με τα ποστ στον browser για να μην ψάχνω μόλις έρθει..

χμ... thanks θα την δοκιμάσω

το περιμένω μες στην βδομάδα

να σε ρωτήσω επειδή μου αρέσει το cwm recovery ξέρεις αν χρειάζεται να κάνω και τα format πριν φλασάρω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις------>αποθηκευτικος χωρος-------->κατω αριστερο κουμπι ------->συνδεση υπολογιστη μεσω..... και διαλεγεις οτι θες

Να είσαι καλά ρε φίλος.....και έλεγα....αφού παλιά το έκανα...που είναι ?....δεν μπορούσα να το βρω....ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έχω αποθηκεύσει τις σελίδες με τα ποστ στον browser για να μην ψάχνω μόλις έρθει..

χμ... thanks θα την δοκιμάσω

το περιμένω μες στην βδομάδα

να σε ρωτήσω επειδή μου αρέσει το cwm recovery ξέρεις αν χρειάζεται να κάνω και τα format πριν φλασάρω?

 

Ναι... Να τα κάνεις..

Εγω εχω twrp244

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ σύμφωνα με τον οδηγό της πρώτης σελίδας......"Custom wifi fix - αλλαγή mac address(by mixanikosgr)να λύσω επιτέλους το πρόβλημα με το wifi μιας και με τα fixάκια δεν έγινε τίποτα......δεν μου το κάνει όμως εγκατάσταση....το android ρομποτάκι πέφτει τ ανάσκελα και λέει aborted.....

Είμαι σίγουρος ότι το λάθος μου έχει να κάνει με αυτό που λέει ο μηχανικός ανάμεσα στο βήμα 4 με 5.....

 

(Πρέπει να έχουμε ρυθμίσει από πριν το winrar να έχει προεπιλογή συμπίεσης το store, γιατί αλλιώς θα μας χαλάσει το αρχείο).....

 

Προφανώς εδώ είναι το λάθος μου και καταστρέφω το αρχείο.....αλλά ενώ ψάχτηκα στις ρυθμίσεις του winrar να βρω πως γίνετε δεν βρήκα πως θα κάνω το ....να έχει προεπιλογή συμπίεσης το store.....................κάποιος να βοηθήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα αλλα παλι τα ιδια.εχει καποια ρυθμιση?

Στις ρυθμίσεις sms & mms τικαρε το "Συμπαγής SMS μηνύματα". Όταν γράψεις μήνυμα με πολλούς χαρακτήρες θα δεις ότι το στέλνει με κεφαλαία γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Να τα κάνεις..

Εγω εχω twrp244

 

έγινε θα τα πούμε προσεχώς μόλις φλασάρω θα ανεβάσω και φωτό

αναμονή για ταχυδρόμο..................

το μετάνιωσα που δεν το παρήγγειλα με μεταλλικό καπάκι ..... τεσπα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω τη rom του algo v1 και οταν βαζω τη λειτουργια 2g/3g μου ερχονται μηνυματα οτι ειχα κλησεις στην αλλη καρτα.σαν να απενεργοποιειται η αλλη καρτα.καμια ιδεα κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ σύμφωνα με τον οδηγό της πρώτης σελίδας......"Custom wifi fix - αλλαγή mac address(by mixanikosgr)να λύσω επιτέλους το πρόβλημα με το wifi μιας και με τα fixάκια δεν έγινε τίποτα......δεν μου το κάνει όμως εγκατάσταση....το android ρομποτάκι πέφτει τ ανάσκελα και λέει aborted.....

Είμαι σίγουρος ότι το λάθος μου έχει να κάνει με αυτό που λέει ο μηχανικός ανάμεσα στο βήμα 4 με 5.....

 

(Πρέπει να έχουμε ρυθμίσει από πριν το winrar να έχει προεπιλογή συμπίεσης το store, γιατί αλλιώς θα μας χαλάσει το αρχείο).....

 

Προφανώς εδώ είναι το λάθος μου και καταστρέφω το αρχείο.....αλλά ενώ ψάχτηκα στις ρυθμίσεις του winrar να βρω πως γίνετε δεν βρήκα πως θα κάνω το ....να έχει προεπιλογή συμπίεσης το store.....................κάποιος να βοηθήσει ?

 

Ανέβασε εδώ το αρχείο WIFI από το data\nvram\APCFG\APRDEB

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ σύμφωνα με τον οδηγό της πρώτης σελίδας......"Custom wifi fix - αλλαγή mac address(by mixanikosgr)να λύσω επιτέλους το πρόβλημα με το wifi μιας και με τα fixάκια δεν έγινε τίποτα......δεν μου το κάνει όμως εγκατάσταση....το android ρομποτάκι πέφτει τ ανάσκελα και λέει aborted.....

Είμαι σίγουρος ότι το λάθος μου έχει να κάνει με αυτό που λέει ο μηχανικός ανάμεσα στο βήμα 4 με 5.....

 

(Πρέπει να έχουμε ρυθμίσει από πριν το winrar να έχει προεπιλογή συμπίεσης το store, γιατί αλλιώς θα μας χαλάσει το αρχείο).....

 

Προφανώς εδώ είναι το λάθος μου και καταστρέφω το αρχείο.....αλλά ενώ ψάχτηκα στις ρυθμίσεις του winrar να βρω πως γίνετε δεν βρήκα πως θα κάνω το ....να έχει προεπιλογή συμπίεσης το store.....................κάποιος να βοηθήσει ?

 

Στο μενού, πας στο options -> settings -> compression -> create default

και το βάζεις όπως στη φώτο εδώ

http://i61.tinypic.com/k12r1k.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογή για μόνο GSM, το είχα κάνει και εγώ (δες και στις φώτο από την πρώτη δοκιμή μου, σήμα G από επιλογή μου)

Για τις αλλαγές εννοώ να τις κάνεις τώρα μία-μία για να βρεις τι έφταιξε και σου έβγαλε προβλήματα. Γιατί δεν μπορεί να έφταιξαν όλα.

Εγώ πάντως δεν είχα αλλάξει τον launcher και δεν μου παρουσίασε προβλήματα, όλα τα άλλα τα πείραξα και γω.

Γιατί δε βάζεις την AOSP 4.4.2 του maucat 19.12?

https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo

και να την πειράξεις όσο θες με xposed/gravity

 

παιδιά με το που ήρθε το κινητό φλάσαρα την ρομ του maucat...

Δεν δουλεύει η 2η σιμ... βγάζει πιν μόνο για την πρώτη και η 2η είναι κλειδωμένη.

Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις, φαίνεται κλειδωμένη, πατώντας πάνω στην σιμ βγάζει ένα μήνυμα ότι πρέπει να την ξεκλειδώσετε και βγάζει ένα error ότι το "KeyguardΤestΑctivity" κράσαρε και τέλος...

 

Το έχει συναντήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά με το που ήρθε το κινητό φλάσαρα την ρομ του maucat...

Δεν δουλεύει η 2η σιμ... βγάζει πιν μόνο για την πρώτη και η 2η είναι κλειδωμένη.

Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις, φαίνεται κλειδωμένη, πατώντας πάνω στην σιμ βγάζει ένα μήνυμα ότι πρέπει να την ξεκλειδώσετε και βγάζει ένα error ότι το "KeyguardΤestΑctivity" κράσαρε και τέλος...

...

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις εντελώς το PIN της SIM.

πχ βάλε την SIM στην 1η υποδοχή και εκεί απενεργοποίησε το και μετά δοκίμασε ξανά στη 2η υποδοχή.

ή το απενεργοποιηεις σε άλλο τηλέφωνο ή από αλλη ROM αλλά πριν φλασάρεις.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

παιδιά με το που ήρθε το κινητό φλάσαρα την ρομ του maucat...

Δεν δουλεύει η 2η σιμ... βγάζει πιν μόνο για την πρώτη και η 2η είναι κλειδωμένη.

Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις, φαίνεται κλειδωμένη, πατώντας πάνω στην σιμ βγάζει ένα μήνυμα ότι πρέπει να την ξεκλειδώσετε και βγάζει ένα error ότι το "KeyguardΤestΑctivity" κράσαρε και τέλος...

 

Το έχει συναντήσει κανείς;

 

Και στο δικο μου το coolpad οσες maucat aosp εχω βαλει μου παρουσιαζει το ιδιο θεμα.Λογικα εχου με τα ιδια μοντελα.Κριμα γιατι ειναι καλη ρομ.Αν θες βαλε του algo η την emui unicom (που εγω χρησημοποιω εδω και μηνες)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...