Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-samsung/

 

φλασαρα αυτη τη rom αλλα εχει κολλησει στο boot logo. τι κανουμε τωρα?

 

Κανε μετα την εγκατασταση ξανα factory reset.99% θα στρωσει....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Σα να μη μας τα λεει καλα η μπαταρία μετα απο μια βδομαδα χρησης της Α310_031_ decrapiffied... Σημερα με μια ωρα οθονη και ειμαι στο 63%. Την πρωτη μερα που τη χρησιμοποιησα εβγαλε 6 ωρες. Ειναι πολυ smooth και δουλευουν ολα, αλλα με χαλασε σημερα :/ Κανενα αξιοπιστο προγραμματακι να δινει ριπορτ του τι καιει μπαταρια;;

 

εκανες calibration μολις την εβαλες?Οχι μονο αυτη η rom,αλλα μαλλον ολες οι rom του τηλεφωνου μας βγαζουν αυτο θεμα αν δεν κανεις calibration σε τακτα διαστηματα.Βασικα οποτε αλλαζεις rom.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

εκανες calibration μολις την εβαλες?Οχι μονο αυτη η rom,αλλα μαλλον ολες οι rom του τηλεφωνου μας βγαζουν αυτο θεμα αν δεν κανεις calibration σε τακτα διαστηματα.Βασικα οποτε αλλαζεις rom.

 

Πως γίνεται;;;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

που το βρισκω το 3g patch;

εβαλα αλλη ρομ

(AOSP 4.2.2-CoolPad-8297W-V2.0-by-jonzalvo)

(Micromax_A310v2_031_decrappified)

αλλα παλι δεν το βρισκει

Δεν επανερχονται με τιποτα. Δοκιμασα και MtkDroidTools αλλα τιποτα.

 

Παιδια οποιος μπορει να βοηθησει ας το κανει. Με τιποτα δεν επανερχονται τα IMEI:confused:

δοκιμασα και αυτους τους τροπους, τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος μπορει να βοηθησει ας το κανει. Με τιποτα δεν επανερχονται τα IMEI:confused:

δοκιμασα και αυτους τους τροπους, τιποτα

 

εάν έχεις backup για nvram partition (απο droid tool πχ) με κάποιο flash tool κανε επαναφορά

το twrp 2.7 έχει τέτοια επιλογή

για software solution (θα το χάσεις με κάθε factory reset η αλλαγή ρομ) εάν έχεις backup imei με το mobileuncle μπορείς να το επαναφέρεις

εαν δεν εχεις κρατησει backup παρακαλας να σου δωσει καποιος το backup του απο το nvram

 

edit: μην αλλάζεις άσκοπα ρομς, το nvram partition δεν είναι μέσα σε καμιά ρομ, ούτε στις εργοστασιακες cpb

Edited by martinoff
One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις backup για nvram partition (απο droid tool πχ) με κάποιο flash tool κανε επαναφορά

το twrp 2.7 έχει τέτοια επιλογή

Δεν εχω κανει.

για software solution (θα το χάσεις με κάθε factory reset η αλλαγή ρομ) εάν έχεις backup imei με το mobileuncle μπορείς να το επαναφέρεις

εαν δεν εχεις κρατησει backup παρακαλας να σου δωσει καποιος το backup του απο το nvram

Αυτο το εγραψα και πισω. Εχω back up αλλα δεν επανερχεται.

 

edit: μην αλλάζεις άσκοπα ρομς, το nvram partition δεν είναι μέσα σε καμιά ρομ, ούτε στις εργοστασιακες cpb

οποτε τι κανω τωρα;

 

οτι και να προσπαθησω εδω καταληγω

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει.

το ξερεις και μονος σου τωρα, κακώς :p

 

Αυτο το εγραψα και πισω. Εχω back up αλλα δεν επανερχεται.

κατι κανεις λαθος η ειχες κανει λαθος και δεν ειχες κρατησει ολα τα partition οταν εκανες backup με droid tool

 

οποτε τι κανω τωρα;

οτι ειπα πριν, καποιος να σου δωσει το nvram

 

κατέβασε το diskinfo και δωσε sc απο expert mode (με command line έχεις οικειότητα? dd πχ)

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να αλαξω το lockscreen απο mlais rom?

 

Φαντάζομαι εννοείς το mlais lockring, επειδή μου την έσπαγε κι εμένα το άλλαξα σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1810048

Κάνεις ακριβώς τα ίδια, απλά αντί για το framework-res.apk πρέπει να αντικαταστήσεις το /system/priv-app/Keyguard.apk

Συγκεκριμένα τα ic_lockscreen_handle_pressed.png , ic_lockscreen_handle_normal.png, ιc_lockscreen_unlock_normal.png, ιc_lockscreen_unlock_activated.png στο res/drawable-xhdpi

Έφτιαξα ένα με τα stock icons: https://mega.co.nz/#!BNQA1B6J!8BLHyEU-Z3Ch5Am99dAFh199wru1KSBlOpADrG28IFo

Tο βάζεις στο /system/priv-app και φτιάχνεις τα permissions (rw-r--r--), δεν φέρω ευθύνη για bootloops, bricks, φωτιές, πλυμμήρες κλπ.

 

Αν εννοείς να αλλάξεις τελείως lockscreen, το dodol locker μου φάνηκε αξιοπρεπές αλλα προτίμησα την stock για συμβατότητα με widgets κυρίως.

 

Επίσης σχετικά με το βίντεο, έφτιαξα ένα media_profiles.xml που δίνει πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι στιγμής - πολύ ομαλή λήψη σε full hd στα 30fps με a better camera ή google camera.

Κρασάρει όμως η lenovo camera και ενδεχομένως να δημιουργεί προβλήματα και στη stock καμερα, ανάλογα με τη rom.

Δοκιμάστε με δικό σας ρίσκο: https://mega.co.nz/#!xNxxSTQI!d0mdluib4eT6iczyvBndei7eEusuTnWkmfhgIlDSYWE

αυτό μπαίνει στο /system/etc με (rw-r--r--) permissions.

Υπάρχει πιθανότητα για bootloop (που διορθώνεται σβήνοντας το αρχείο με adb από recovery), δεν το έχω δοκιμάσει εκτός mlais AOSP.

 

Edit: τώρα έιδα ότι ο οδηγός που λινκαρα είναι του 2012, παρόλαυτα τα διαδικαστικά της αντικατάστασης αρχείων σε system apk ισχύουν και τα λέει και αναλυτικά, και έχει και πολλά καγκούρικα lockrings για όποιον αρέσκεται :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις καποιος να μου δωσει το παραπανω αρχειο;

Και μετα τι κάνω;

 

ο πιο εύκολος τρόπος είναι με TWRP 2.7 recovery

κάνεις restore μόνο το nvram και τέλος (εάν βρεις και το efs ακόμα καλύτερα)

 

δεν έχω πλέον το τηλ, δεν μπορώ να σου δώσω

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

ο πιο εύκολος τρόπος είναι με TWRP 2.7 recovery

κάνεις restore μόνο το nvram και τέλος (εάν βρεις και το efs ακόμα καλύτερα)

 

δεν έχω πλέον το τηλ, δεν μπορώ να σου δώσω

 

οποτε περιμενω να μου δωσει καποιος το nvram και το efs

επειτα αλλαζω recovery σε TWRP 2.7 γιατί εχω CWM 6.0.3.0 και κάνω restore και τέλος.

Σωστα;

Αντε ας κανει ενας το καλο:)

 

Το IMEI το ειχα παρει back up με την AOSP 4.4.2 V4_KK_laek.17_with_v3_kernel και τώρα εχω την Mlais.4.4.3

μηπως παιζει αυτο ρολο και δεν γινεται restore;

 

επισης απο τις οδηγιες εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374457

λεει

Τρόπος 4

-Με κάποιον root explorer μετακινηθείτε στον root φάκελο και από εκεί στον φάκελο data/nvram/md

-αντιγράψτε στην SD σας όλο τον φάκελο NVRAM* (σίγουρα περιέχει και άλλα στοιχεία μέσα όπως πιθανότατα το BT ή/και WiFi) αλλά καλύτερα να είμαστε σίγουροι.

-στην περίπτωση που χρειαστείτε restore δεν έχετε παρά να μετακινήσετε πάλι τον φάκελο πίσω

* Στην ουσία ο φάκελος που θέλουμε είναι ο /data/nvram/md/nvram/NVD_IMEI

εμενα ο φακελος root ειναι αδειος

 

Αν περαστει ρομ με YGDP παιζει να επανελθουν;

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

A310 v2 OFF. Ειναι η χειροτερη so far. Μπαταρια φευγει αστραπη...και χωρις εφαρμογες να τρεχουν...μου χτυπαει κατι 70βαθμους ο cpu...θελει βελτιωσεις..απο μενα πολυ χαλια παιδια...και πολλα bugs...κραξτε αφοβα αλλα σαν την v4 του leak.17 δεν εχει....
Link to comment
Share on other sites

οποτε περιμενω να μου δωσει καποιος το nvram και το efs

επειτα αλλαζω recovery σε TWRP 2.7 γιατί εχω CWM 6.0.3.0 και κάνω restore και τέλος.

Σωστα;

Σωστα

 

Το IMEI το ειχα παρει back up με την AOSP 4.4.2 V4_KK_laek.17_with_v3_kernel και τώρα εχω την Mlais.4.4.3

μηπως παιζει αυτο ρολο και δεν γινεται restore;

Οχι, σου ειπα δεν εχει να κανει με roms αλλα με hardware partitions στην nand

 

επισης απο τις οδηγιες εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374457

λεει

 

εμενα ο φακελος root ειναι αδειος

κάτι κάνεις λάθος αλλά όλοι αυτοί οι τρόποι είναι software

 

Αν περαστει ρομ με YGDP παιζει να επανελθουν;

οχι

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Στην mlais οι κινεζιες φευγουν σε μισο λεπτο με Titanium. Και νομίζω ειναι πολυ καλυτερη απο laek γιατι τις δουλεψα και τις δυο αρκετο καιρο. Τωρα εχω πανω την mlais.

Απλά σε εμένα δεν δούλευε σωστά το ημερολόγιο και το χρειαζομαι

Link to comment
Share on other sites

Απλά σε εμένα δεν δούλευε σωστά το ημερολόγιο και το χρειαζομαι

 

Και σε μένα δεν δούλευε το ημερολόγιο αλλά με το Google calendar όλα καλά, είναι ακριβώς όπως το στοκ ημερολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια παω να κανω backap και οπως βλέπετε και στη φοτο τα data ειναι 4804766mb δεν ειναι δυνατών τι λαθος εχω κανει αν εχει τύχη σε κάποιον αυτο?
Link to comment
Share on other sites

A310 v2 OFF. Ειναι η χειροτερη so far. Μπαταρια φευγει αστραπη...και χωρις εφαρμογες να τρεχουν...μου χτυπαει κατι 70βαθμους ο cpu...θελει βελτιωσεις..απο μενα πολυ χαλια παιδια...και πολλα bugs...κραξτε αφοβα αλλα σαν την v4 του leak.17 δεν εχει....

 

Τείνω να συμφωνήσω. Την πρώτη μέρα μου έβγαλε 6 ώρες οθόνη κι από τότε άρχισε η κάθοδος. Δεν ξέρω γιατί ρουφάει τόσο πολύ... Δε θα έλεγα οτι θερμαίνεται το κινητό. Επίσης είναι και πάρα πολύ smooth. Θετικότατα όλα αυτά αλλά η μπαταρία;; Πφφφ κρίμα!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς το mlais lockring, επειδή μου την έσπαγε κι εμένα το άλλαξα σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1810048

Κάνεις ακριβώς τα ίδια, απλά αντί για το framework-res.apk πρέπει να αντικαταστήσεις το /system/priv-app/Keyguard.apk

Συγκεκριμένα τα ic_lockscreen_handle_pressed.png , ic_lockscreen_handle_normal.png, ιc_lockscreen_unlock_normal.png, ιc_lockscreen_unlock_activated.png στο res/drawable-xhdpi

Έφτιαξα ένα με τα stock icons: https://mega.co.nz/#!BNQA1B6J!8BLHyEU-Z3Ch5Am99dAFh199wru1KSBlOpADrG28IFo

Tο βάζεις στο /system/priv-app και φτιάχνεις τα permissions (rw-r--r--), δεν φέρω ευθύνη για bootloops, bricks, φωτιές, πλυμμήρες κλπ.

 

Αν εννοείς να αλλάξεις τελείως lockscreen, το dodol locker μου φάνηκε αξιοπρεπές αλλα προτίμησα την stock για συμβατότητα με widgets κυρίως.

 

Επίσης σχετικά με το βίντεο, έφτιαξα ένα media_profiles.xml που δίνει πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι στιγμής - πολύ ομαλή λήψη σε full hd στα 30fps με a better camera ή google camera.

Κρασάρει όμως η lenovo camera και ενδεχομένως να δημιουργεί προβλήματα και στη stock καμερα, ανάλογα με τη rom.

Δοκιμάστε με δικό σας ρίσκο: https://mega.co.nz/#!xNxxSTQI!d0mdluib4eT6iczyvBndei7eEusuTnWkmfhgIlDSYWE

αυτό μπαίνει στο /system/etc με (rw-r--r--) permissions.

Υπάρχει πιθανότητα για bootloop (που διορθώνεται σβήνοντας το αρχείο με adb από recovery), δεν το έχω δοκιμάσει εκτός mlais AOSP.

 

Edit: τώρα έιδα ότι ο οδηγός που λινκαρα είναι του 2012, παρόλαυτα τα διαδικαστικά της αντικατάστασης αρχείων σε system apk ισχύουν και τα λέει και αναλυτικά, και έχει και πολλά καγκούρικα lockrings για όποιον αρέσκεται :)

 

σε ευχαριστω αλλα μου φενεται πολλη περιεργα και δεν θελω να μηνω χωρις κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Αν περαστει ρομ με YGDP παιζει να επανελθουν;

 

 

οχι

 

Και ομως περασα επισημη με YGDP και επανηλθαν τα IMEI.

Αλλαξα και το recovery σε αγγλικο και περασα πισω το backup που ειχα με την Mlais

και ολα καλα.

Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες.

Τωρα θα παρω backup τα IMEI με ολους τους τροπους.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως περασα επισημη με YGDP και επανηλθαν τα IMEI.

Αλλαξα και το recovery σε αγγλικο και περασα πισω το backup που ειχα με την Mlais

και ολα καλα.

Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες.

Τωρα θα παρω backup τα IMEI με ολους τους τροπους.

 

φυσικα και θα επανερχοταν.Αφου σου ειπα απο την αρχη

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οχι

 

εισαι σιγουρος?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια βοηθεια παω να κανω backap και οπως βλέπετε και στη φοτο τα data ειναι 4804766mb δεν ειναι δυνατών τι λαθος εχω κανει αν εχει τύχη σε κάποιον αυτο?

 

βαλε cwm 6.0.5.0..

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς το mlais lockring, επειδή μου την έσπαγε κι εμένα το άλλαξα σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1810048

Κάνεις ακριβώς τα ίδια, απλά αντί για το framework-res.apk πρέπει να αντικαταστήσεις το /system/priv-app/Keyguard.apk

Συγκεκριμένα τα ic_lockscreen_handle_pressed.png , ic_lockscreen_handle_normal.png, ιc_lockscreen_unlock_normal.png, ιc_lockscreen_unlock_activated.png στο res/drawable-xhdpi

Έφτιαξα ένα με τα stock icons: https://mega.co.nz/#!BNQA1B6J!8BLHyEU-Z3Ch5Am99dAFh199wru1KSBlOpADrG28IFo

Tο βάζεις στο /system/priv-app και φτιάχνεις τα permissions (rw-r--r--), δεν φέρω ευθύνη για bootloops, bricks, φωτιές, πλυμμήρες κλπ.

 

Αν εννοείς να αλλάξεις τελείως lockscreen, το dodol locker μου φάνηκε αξιοπρεπές αλλα προτίμησα την stock για συμβατότητα με widgets κυρίως.

 

Επίσης σχετικά με το βίντεο, έφτιαξα ένα media_profiles.xml που δίνει πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι στιγμής - πολύ ομαλή λήψη σε full hd στα 30fps με a better camera ή google camera.

Κρασάρει όμως η lenovo camera και ενδεχομένως να δημιουργεί προβλήματα και στη stock καμερα, ανάλογα με τη rom.

Δοκιμάστε με δικό σας ρίσκο: https://mega.co.nz/#!xNxxSTQI!d0mdluib4eT6iczyvBndei7eEusuTnWkmfhgIlDSYWE

αυτό μπαίνει στο /system/etc με (rw-r--r--) permissions.

Υπάρχει πιθανότητα για bootloop (που διορθώνεται σβήνοντας το αρχείο με adb από recovery), δεν το έχω δοκιμάσει εκτός mlais AOSP.

 

Edit: τώρα έιδα ότι ο οδηγός που λινκαρα είναι του 2012, παρόλαυτα τα διαδικαστικά της αντικατάστασης αρχείων σε system apk ισχύουν και τα λέει και αναλυτικά, και έχει και πολλά καγκούρικα lockrings για όποιον αρέσκεται :)

 

Με a better camera..

Επιβεβαίωση..

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-12-01-20-04-25_zpsh25ni9gs.jpg

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

βαλε cwm 6.0.5.0..

 

το προσπαθησα μεσα απο το mobileuncle tools περασα την recovery cwm απο εδω https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGMUNQNElsQ2VaMHM&usp=sharing αλλα τιποτα δεν μπορουσα να μπω σε recovery mod οποτε περασα παλι το twrp.

 

εβαλα αυτο CWM-6.0.5.3_1 αλλα τιποτα

απο mobileuncle tools ετσι?

Edited by manytou21
Link to comment
Share on other sites

Με mobileuncle το back up του ΙΜΕΙ ειναι ενα αρχειο IMEI.bak μεγέθους 120 bytes;

Ποιος ειναι ο πιο σιγουρος να παρεις back up ΙΜΕΙ και να μπορείς να το επαναφερεις σιγουρα;

μπορει να τον περιγραψει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...