Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον μπηκε επανω και δοκιμαζετε η νεα Huawei EMUI3.0 S4 Style Lite 11.27 4.4.2.

 

 

Δουλευουν ολα τα βασικα,ηχος δυνατος καθαρος-κλησεις-sms-mms-notif.led-δονηση κτλ,και δεν προσεξα καποια σοβαρα bug τουλαχιστον.Απο θεμα μπαταρια δεν εχω καλη αποψη ακομα,αλλα θα ειναι στα γνωστα πλαισια των EMUI3.0 πιστευω,περιπου στο 5ωρο με πληρη χρηση του κντ.

 

Κατ'αρχήν μπράβο σου για την διάθεση και τον χρόνο που ξοδεύεις για το κινητό μας . Παρακολουθώ τα ποσταρίσματα σου που είναι και τα πιό κατατοπιστικα...(

Στα συμπεράσματα σου θα ήταν πολύ χρήσιμο να ανέφερες και την συμπεριφορά της κάμερας σε photo και video...θα βοηθούσε ιδιαίτερα όσους ψάχνονται να αλλάξουν ROM

και πάλι σε ευχαριστούμε και σενα και όλα τα παιδιά που επιδίδονται στο άθλημα του "βαλε-βγάλε ROM"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Τελικα η Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15 εχει καλες επιδοσεις σε οτι αφορα την μπαταρια μου εβγαλε σχεδον 8 ωρες οθονη αναμενη αλλα εχει θορυβο στο ηχειο βγαζει κατι χρατσ-χρατσ....κριμα θα την βγαλω και θα γυρησω πισω στην EMUI UNICOM 2.3.

Τα xiaomi pistons δουλευουν αψογα με μονη εξαιρεση οτι δεν μπορουμε να απαντησουμε στην κληση απο το τηλεκοντρολ,κομματι εμπρος,πισω,αυξηση και μειωση εντασης δουλευουν, για τον φιλο που ρωτησε,και απ οτι καταλαβα αυτο ειναι προβλημα ολων των κιτκατ

 

εγω παντως ειχα τελειο ηχο στο ηχειο.

και αυτο με τα κουμπια των handsfree αλλαζει αναλογα με την rom,δεν ειναι σε ολες τις kitkat.Αλλα ειναι κατι που αλλαζει με app

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω κι εγω εδω και 5 μερες περιπου το κινητο στα χερια μου.Εχω βαλει την laek απο την δευτερη μερα και δουλευει πολυ καλα μεχρι τωρα μπορω να πω σε ολα της.Εχω ενα προβλημα δεν ξρω ομως αν ειναι προβλημα ακριβως.Παρατηρησα απο χθες βασικα οτι οταν αφηνω το κινητο σε αναμονη δλδ το βραδυ πιο πολυ και μεχρι το πρωι η μπαταρια δεν πεφτει σχεδον καθολου.Συγκεκριμενα χθες το φορτισα και το αφησα στο 92% και μετα απο 8 ωρες σε αναμονη το βρηκα παλι στο 92%.Εινα λογικο αυτο ??Οταν το παρατηρησα αυτο παρατηρησα επισης οτι στις κλησεις που κανω και μιλαω πανω απο 15 λεπτα σχεδον στις περισσοτερες παλυ δεν πεφτει.Πεφτει μονο οταν σερφαρω κα ειναι ανοιχτη η οθονη συνεχεια.Ειναι λιγο παραξενο αυτο που σας αναφερω αλλα και εμενα μου κινησε την περιεργια και γι'αυτο ειπα να γραψω.Δεν εχω κανενα προβλημα να μην πεφτει η μπαταρια στην αναμονη αλλα και σε αλλα κινητα που ειχα πριν απο το Coolpad στις 8 ωρε περιπου επφτε 4-10% ενω σ'αυτο τιποτα και ειδικα στις κλησεις μεγαλης διαρκειας εχανα εως και 20% της μπαταρια.Καποια γνωμη πανω σ'αυτο το θεμα υπαρχει ??μηπως δεν πεφτει σωστα η μπαταρια και αντιμετωπισω καποιο θεμα ργοτερα η εχω λαθος ενδειξεις ??Ενημερωτικα εχω εγκαταστησει το GSAM Battery Monitor και το BetterBattery Stats αλλα τα δειχνουν ολα κανονικα.Αν θελετε ανεβαζω και printscreen να τα δειτε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι με τη laek v4 kernel v3 και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Στο αρχειο κλησεων καποιες φορες δεν μου εμφανιζει τα ονοματα παρα μονο τους αριθμους ενω ςιναι αποθηκεθμενοι. Το εχει συναντησει καποιος αλλος; Πως νομιζετε οτι διορθώνεται;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω κι εγω εδω και 5 μερες περιπου το κινητο στα χερια μου.Εχω βαλει την laek απο την δευτερη μερα και δουλευει πολυ καλα μεχρι τωρα μπορω να πω σε ολα της.Εχω ενα προβλημα δεν ξρω ομως αν ειναι προβλημα ακριβως.Παρατηρησα απο χθες βασικα οτι οταν αφηνω το κινητο σε αναμονη δλδ το βραδυ πιο πολυ και μεχρι το πρωι η μπαταρια δεν πεφτει σχεδον καθολου.Συγκεκριμενα χθες το φορτισα και το αφησα στο 92% και μετα απο 8 ωρες σε αναμονη το βρηκα παλι στο 92%.Εινα λογικο αυτο ??Οταν το παρατηρησα αυτο παρατηρησα επισης οτι στις κλησεις που κανω και μιλαω πανω απο 15 λεπτα σχεδον στις περισσοτερες παλυ δεν πεφτει.Πεφτει μονο οταν σερφαρω κα ειναι ανοιχτη η οθονη συνεχεια.Ειναι λιγο παραξενο αυτο που σας αναφερω αλλα και εμενα μου κινησε την περιεργια και γι'αυτο ειπα να γραψω.Δεν εχω κανενα προβλημα να μην πεφτει η μπαταρια στην αναμονη αλλα και σε αλλα κινητα που ειχα πριν απο το Coolpad στις 8 ωρε περιπου επφτε 4-10% ενω σ'αυτο τιποτα και ειδικα στις κλησεις μεγαλης διαρκειας εχανα εως και 20% της μπαταρια.Καποια γνωμη πανω σ'αυτο το θεμα υπαρχει ??μηπως δεν πεφτει σωστα η μπαταρια και αντιμετωπισω καποιο θεμα ργοτερα η εχω λαθος ενδειξεις ??Ενημερωτικα εχω εγκαταστησει το GSAM Battery Monitor και το BetterBattery Stats αλλα τα δειχνουν ολα κανονικα.Αν θελετε ανεβαζω και printscreen να τα δειτε.

 

Αφού η μπαταρία ξεφορτίζει γραμμικά,κανένα απολύτως πρόβλημα.Samsung είχες πριν;

AOSP KK V3REPACK
Link to comment
Share on other sites

Αφού η μπαταρία ξεφορτίζει γραμμικά,κανένα απολύτως πρόβλημα.Samsung είχες πριν;

 

Ειχα και Samsung πιο πριν αλλα και αλλα δυο κινεζικα.Οταν εννοεις γραμμικα τι εννοεις ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μόλις πέρασα στο κινητό μου την Micromax A310_Degrappiffied και δεν μπορώ να

συνδεθώ στο ίντερνετ μέσω δικτύου του τηλεφώνου παρά μόνο με wifi.

Μήπως κάποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, έχει 1000απαντηθει το θεμα αυτο...

Φιλε, περνα τα apn χειροκίνητα ή ζητα από τον παροχο σου να σου τα στειλει με μήνυμα.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Αφού η μπαταρία ξεφορτίζει γραμμικά,κανένα απολύτως πρόβλημα.Samsung είχες πριν;

 

Παιδιά μη λέτε για γραμμική εκφορτιση - φόρτιση γιατί μπερδεύετε τον κόσμο.

 

Οι ενδείξεις αυτές δεν έχουν σημασία και δεν στέκουν επιστημονικά και τεχνολογικά. Το αποτέλεσμα είναι όλοι να παθαίνουν πανικό όταν βλέπουν το battery stats και να νομίζουν οτι κάτι τρέχει.

 

Μέχρι να καλιμπραριστει το battery charging monitor στις ρυθμίσεις (που μπορει και ποτέ ανάλογα με κατασκευαστη rom μπαταρία κτλ) θα δείχνει ότι θέλει: από πλήρη γραμμικοτητα μέχρι κουλές καμπύλες.

 

Ο μόνος τρόπος να δείτε ακριβώς τι παίζει με τη φόρτιση είναι να βάλετε πολύμετρο ανάμεσα στο φορτιστή και το κινητό και να το καταγράψετε. Φυσικά κάτι τέτοιο είναι αστείο.

 

Άμα ο φορτιστής δεν θερμαίνεται πολύ και η μπαταρία σας βγάζει τη μέρα με καλό χρόνο οθόνης ολα είναι καλά. Μην αναλωνεσται σε γραμμικοτητες. Δεν υπάρχουν στη φύση (περίπου:cool:).

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέτε για γραμμική εκφορτιση - φόρτιση γιατί μπερδεύετε τον κόσμο.

 

Οι ενδείξεις αυτές δεν έχουν σημασία και δεν στέκουν επιστημονικά και τεχνολογικά. Το αποτέλεσμα είναι όλοι να παθαίνουν πανικό όταν βλέπουν το battery stats και να νομίζουν οτι κάτι τρέχει.

 

Μέχρι να καλιμπραριστει το battery charging monitor στις ρυθμίσεις (που μπορει και ποτέ ανάλογα με κατασκευαστη rom μπαταρία κτλ) θα δείχνει ότι θέλει: από πλήρη γραμμικοτητα μέχρι κουλές καμπύλες.

 

Ο μόνος τρόπος να δείτε ακριβώς τι παίζει με τη φόρτιση είναι να βάλετε πολύμετρο ανάμεσα στο φορτιστή και το κινητό και να το καταγράψετε. Φυσικά κάτι τέτοιο είναι αστείο.

 

Άμα ο φορτιστής δεν θερμαίνεται πολύ και η μπαταρία σας βγάζει τη μέρα με καλό χρόνο οθόνης ολα είναι καλά. Μην αναλωνεσται σε γραμμικοτητες. Δεν υπάρχουν στη φύση (περίπου:cool:).

 

Ωραια ολα αυτα φιλε Algorithm που εχω βαλει και την ρομ που ανεβασες.Δλδ εννοεις να μην ανησυχω οταν το αφηνω το βραδυ το κινητο στο 92% και το βρισκω το πρωι παλι σοτ 92% η οταν μιλαω κανα 20λεπτο και δεν πεφτει καθολου η μπαταρια ??Με καποιες φορτισεις και εκφορτισεις θα στρωσει ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθές παρέλαβα από vickmall το coolpad. Πήγα να πάρω backup την ROM αλλά ο loader (αν τα λέω καλά γιατί είμαι και λίγο άσχετος) είναι στα Κινέζικα και δεν ξέρω τι να κάνω! Υπάρχει καμιά βοήθεια για το πως θα το χειριστώ?
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις rom που ρωτατε παιδια,εφαρμογη καμερας αλλαζω αμεσως σε ολες σχεδον της rom,βαζω την lenovo η την A Better Camera.

xposed+gb στις emui δεν......αλλα δεν υπαρχει και σοβαρος λογος να μπει.Ετσι νομιζω,μια πληρης rom σε καλυπτει σχεδον σε ολα.:)

Για την μπαταρια,ναι οπως λεει και ο φιλος Algorithm μην σκαλωνεται σε αυτα,δεν εχει μεγαλη σημασια.Με αρκετο σκαλισμα θα βγαλετε την μερα σας ανετα,και το βραδυ μπριζα εαν θελει,μονο καλο κανει στην μπαταρια η συχνη φορτιση.Μην το ξεζουζιμηζεται ασκοπα το κντ σας βρε,δεν υπαρχει λογος.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Με καποιες φορτισεις και εκφορτισεις θα στρωσει ??

 

Μπορεί ναι μπορεί και όχι. Πχ μπορεί όλη μερα να ναι στο 95% με λιώσιμο και ξαφνικά να κατρακυλήσει στο 0% σαν να ναι αντιστροφη μέτρηση. Άστο και βλέπεις. Συμφωνώ ότι είναι εκνευριστικό οι ενδείξεις να είναι στο γάμο του Καραγκιόζη αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Συνήθως - μπορεί - ίσως - στρώνει με τον καιρό...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, έχει 1000απαντηθει το θεμα αυτο...

Φιλε, περνα τα apn χειροκίνητα ή ζητα από τον παροχο σου να σου τα στειλει με μήνυμα.

 

Χίλια συγνώμη που έγινα κουραστικός.

Όλα καλά το πέρασα χειροκίνητα και δούλεψε.

 

Κάτι άλλο θα ήθελα να ρωτήσω.

Έχω version 4.4.2. και σκέφτομαι να δοκιμάσω την AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel

Αυτή κάνει για μένα?Ρωτάω γιατί δεν λέει αν είναι για 4.4.2. στο needrom.com

Συγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί ή είναι χαζή ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη που έγινα κουραστικός.

Όλα καλά το πέρασα χειροκίνητα και δούλεψε.

 

Κάτι άλλο θα ήθελα να ρωτήσω.

Έχω version 4.4.2. και σκέφτομαι να δοκιμάσω την AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel

Αυτή κάνει για μένα?Ρωτάω γιατί δεν λέει αν είναι για 4.4.2. στο needrom.com

Συγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί ή είναι χαζή ερώτηση.

Ναι κανει βρε,4.4.2 ειναι και αυτη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειχα τελειο ηχο στο ηχειο.

και αυτο με τα κουμπια των handsfree αλλαζει αναλογα με την rom,δεν ειναι σε ολες τις kitkat.Αλλα ειναι κατι που αλλαζει με app

 

Ποια app είναι; ξέρεις κανένα;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πολυ καλυτερη λυση απο ftp..!go samba!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.funkyfresh.samba&hl=en

Ευχαρηστω azuli καλη φαση

dimitrisn95 με το ζορι μας τα λεει....

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..μολις εκανα εγγραφη στο site γιατι εχω καποια προβληματα..ειμαι κατοχος του coolpad f1 και στο μενου αλλα ειναι ελληνικα κ αλλα αγγγλικα αλλα αυτο δε με πειραζει.οταν ανοιγω το location μου πεταει ενα κειμενακι με κινεζικα κ εχει 2 επιλογες.οταν παω να στειλω τοποθεσια η να χρησιμοποιησω τους χαρτες η την πλοηγηση ,δε βρισκει που ειμαι κ μου λεει " η εφαρμογη τερματιστηκε" . επισης παω να του κανω hard reset και επισης ειναι ολα στα κινεζικα το μενου αυτο κ δε μπορω να διαλεξω το hard reset. εχει κανεις αντιστοιχο προβλημα ? επισης πως μεταφερω επαφες απο ios σε android,πως βαζω ηχο κλησης ενα τραγουδι που θελω και πως βγαινει η δονηση οταν γραφω μηνυμα? (εχω απενεργοποιηση τη δονηση κατα την αφη αλλα συνεχιζει κ δονει) ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΓΡΑΨΩ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!)
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε σε παρακαλώ δύο τρία πράματα για android. Δεν είναι δυνατό να σου απαντήσουμε συμπυκνωμενα σε απίστευτα γενικές ερωτήσεις. Επαφές απο ios είναι μανούβρα αλλά γίνεται μέσω pc και app ειδικού στο iPhone. Μην πειράζεις τα κινέζικα στο recovery θα καείς...

Μελετησε την πρώτη σελίδα αφού μάθεις κάποια βασικά.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

την Here την εβγαλα γιατι μου ζηταγε συνεχεια να κανω login στο site τους για να χρησιμοποιησω ολα τα menu και να διαχειριστω τα downloads.

Για μενα το καλυτερο gps που εχω βαλει (και νομιζω οτι τα εχω δοκιμασει ολα σχεδον) ηταν το igo my way.Mετα δοκιμασα και οταν πηρα το F1 το igo primo αλλα το ειχαν κανει καρναβαλι απο UI και δεν εβρισκα ακρη.

Το sygic μου σπαει τα νευρα γιατι αν δεν του δωσεις την διευθυνση ακριβως οπως την εχει στο μυαλο του δεν προσπαθει καν να κανει match αυτο που ψαχνεις.

 

Προς το παρον χρησιμοποιω το maps with me που ειναι πολυ ελαφρυ,δωρεαν και με πολυ ομορφους χαρτες.Δεν ειμαι 100% ευχαριστημενος ουτε με αυτο,ακομα ψαχνομαι..

εγώ είμαι με την Leak, αλλά ούτε το sygic ούτε το igo μου έπαιξε, δεν ξέρω τον λόγο. Πάντως το gps test έπιασε εμέσως δορυφόρους (σε ανοιχτό χώρο). Μόνο με το google maps δουλεύει...

Edited by basdel
λαθοι
Link to comment
Share on other sites

Τι θηρίο είναι αυτό που έβγαλε η εταιρεία!!!!!: http://www.gizchina.com/2014/11/27/coolpad-bodum-launched-snapdragon-801-dual-13-mega-pixel-cameras/
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθές παρέλαβα από vickmall το coolpad. Πήγα να πάρω backup την ROM αλλά ο loader (αν τα λέω καλά γιατί είμαι και λίγο άσχετος) είναι στα Κινέζικα και δεν ξέρω τι να κάνω! Υπάρχει καμιά βοήθεια για το πως θα το χειριστώ?

Εύκολα θα βάλεις αγγλική recovery (όχι loader) χρησιμοποιώντας το mobileuncle tools που θα εγκαταστήσεις πρώτο πρώτο. Η συσκευή σου αφού ψώνισες από vickmall είναι σίγουρα root.

Ξεκίνα διάβασμα από την πρώτη σελίδα του θέματος αυτού. Πολλά ακόμα στο σχετικό θέμα του Modaco

Link to comment
Share on other sites

Ποια app είναι; ξέρεις κανένα;

 

δοκιμασε καποιο απο αυτα https://play.google.com/store/search?q=headsetbutton&hl=en η απο xposed το ''Physical button music control''

Link to comment
Share on other sites

Τι θηρίο είναι αυτό που έβγαλε η εταιρεία!!!!!: http://www.gizchina.com/2014/11/27/coolpad-bodum-launched-snapdragon-801-dual-13-mega-pixel-cameras/

6 ιντσών μόνο; 7αρι έπρεπε να το βγάλουν :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...