Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολα οκ, αλλα μολις συνηδειτοποίησα πως δεν εμφανίζονται όλοι οι φάκελοι του τηλεφωνου όταν το συνδεω με το pc κι ετσι δεν μπορω να αποθηκευσω στο pc το backup..!

:mad:

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μονο με airdroid, αλλα δε λεει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν και τα feedback ειναι καλα, επειδη ομως στο παρελθον την πατησα με ανωνυμη καρτα σε τετοια τιμη ξεφτιλα (ουτε στο PC δεν φορτωνε) δεν θα το ρισκαριζα, μην ξαφνικα βρεθω με τα δεδομενα μου χαμενα. Για 64αρα σε τιμη κατω των 17-18€ το θεωρω μεγαλο ρισκο.. Για την ωρα εχω παραγγειλει μια Sandisk class 10 με 24€. Σ' ευχαριστω παντως για την ενημερωση.

Sorry για το off topic παιδες.

 

δεν κανει τιποτα..

 

Και.. εχεις ενα δικιο, ειναι λιγο υποπτο. Παρολαυτα λεω να τη δοκιμασω και θα σας ενημερωσω ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

αδερφια αλητες πουλια, την κατσαμε την βαρκα.

 

νωριτερα εψαχνα γιατι τα γραμματα με τονο και το τελικο σιγμα δεν εμφανιζονταν.

οποτε, μετα απο συμβουλη ενος εδω στο forum οτι ειναι τα fonts,εβαλα το Font Installer.

ειδα αν τα Ελληνικα παιζουν καλα με ενα απλο font που βρηκα και το εβαλα.

στη συνεχεια,ζηταει επανεκινηση.

απο τοτε ακομα στο πρωτο logo παει και freez-αρει.

μπαινοντας στο λεγομενο recovery, ολα κινεζικα..... -.-

 

τι γινετε τωρα?? οεο!?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα τι φοραει πανω.κανα 3μηνο-4μηνο το εχω απο minideal.

οσο αφορα το recovery,εχει κινεζικα....

μια λιστα με επιλογες, και τερμα κατω 4x επιλογες που απο οτι καταλαβα, ειναι το επιστροφη, πανω-κατω, επιλογη

 

η εφαρμογη που εβαλες ηθελε root βασικα.Ελπιζω να εχεις κανα backup (που απ οτι καταλαβαινω για να εχεις κινεζικη recovery μαλλον οχι) αλλιως κανεις factory reset απο την recovery που αμα ειναι στα κινεζικα κι αυτο χλωμο το βλεπω.

Αλλη λυση ειναι να αλλαξεις rom η να ξαναβαλεις αυτην που εχεις.Με τηλεφωνο κολλημενο σε bootloop η λυση ειναι ειτε να σου πει καποιος με μεταφρασμενη stock recovery την σειρα των μενου ωστε να καταφερεις να βρεις πoια επιλογη κανει factory reset η να περασεις cpb rom με το ygdp tools

 

εχει οδηγους γι αυτα στην πρωτη σελιδα,τσεκαρε το unbrick guide http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5590826#post5590826

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 3G πάνω στη μπάρα πως το βγάζουμε; και μη μου πείτε με gravity box. Χαίρω πολύ! Συγκεκριμένα πράματα! BTW η Micromax πολύ smooth ως τώρα... Να δούμε ή μπαταρία τι θα κάνει...
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη που εβαλες ηθελε root βασικα.Ελπιζω να εχεις κανα backup (που απ οτι καταλαβαινω για να εχεις κινεζικη recovery μαλλον οχι) αλλιως κανεις factory reset απο την recovery που αμα ειναι στα κινεζικα κι αυτο χλωμο το βλεπω.

Αλλη λυση ειναι να αλλαξεις rom η να ξαναβαλεις αυτην που εχεις.Με τηλεφωνο κολλημενο σε bootloop η λυση ειναι ειτε να σου πει καποιος με μεταφρασμενη stock recovery την σειρα των μενου ωστε να καταφερεις να βρεις πoια επιλογη κανει factory reset η να περασεις cpb rom με το ygdp tools

 

εχει οδηγους γι αυτα στην πρωτη σελιδα,τσεκαρε το debrick guide

 

το τηλ ειχε root.

επαφες στην καρτα,οσο για τα apk τα εχω κρατημενα. τα παντα εγκατεστημενα στην καρτα.

δεν ειναι τιποτα η εγκατασταση.μια ωρα το πολυ να στησω το τηλ οπως ειτανε.

οσο αφορα το unbrick, το διαβασα πολλες φορες.

 

#1 υπαρχει περιπτωση να φαμε κανα μονιμο κολλημα?

#2 μετα το unbrick,το τηλεφωνο επανερχεται στην εργοστασιακη του rom?

οπως δηλαδη μου το στειλανε απο minideal?

Link to comment
Share on other sites

το τηλ ειχε root.

επαφες στην καρτα,οσο για τα apk τα εχω κρατημενα. τα παντα εγκατεστημενα στην καρτα.

δεν ειναι τιποτα η εγκατασταση.μια ωρα το πολυ να στησω το τηλ οπως ειτανε.

οσο αφορα το unbrick, το διαβασα πολλες φορες.

 

#1 υπαρχει περιπτωση να φαμε κανα μονιμο κολλημα?

#2 μετα το unbrick,το τηλεφωνο επανερχεται στην εργοστασιακη του rom?

οπως δηλαδη μου το στειλανε απο minideal?

 

Χειρότερο κόλλημα απο αυτό που είσαι τώρα δεν πρόκειται να κάνεις.

Ανάλογα τι ρομ επιλέξεις να βάλεις με το YGDP Tools με αυτήν θα ξυπνήσει το τηλέφωνο όταν το ξεμπρικάρεις. Λογικά ήσουν είτε με την 020 είτε με την 036 με πιθανότερη την πρώτη. Και οι δύο υπάρχουν σε μορφή cpb για να φλασαριστούν απο YGDP Tools.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

το τηλ ειχε root.

επαφες στην καρτα,οσο για τα apk τα εχω κρατημενα. τα παντα εγκατεστημενα στην καρτα.

δεν ειναι τιποτα η εγκατασταση.μια ωρα το πολυ να στησω το τηλ οπως ειτανε.

οσο αφορα το unbrick, το διαβασα πολλες φορες.

 

#1 υπαρχει περιπτωση να φαμε κανα μονιμο κολλημα?

#2 μετα το unbrick,το τηλεφωνο επανερχεται στην εργοστασιακη του rom?

οπως δηλαδη μου το στειλανε απο minideal?

 

θα ερθει στην ιδια κατασταση αν βαλεις την ιδια rom,οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε βγαλει την δικια του για καποια καλυτερη οπως EMUI και Α310.Μονιμο κολλημα οχι,δεν εχει φαει κανεις μεχρι τωρα.Βαλε μια οποιαδηποτε coolUI rom αν θες να εισαι αυτην που σου ρθε το τηλ και μετα μπορεις οταν το ξαναρουταρεις να βαλεις μια αλλη.

 

Αν το χεις με τα αγγλικα ακολουθα καλυτερα τους οδηγους απο το Modaco και χρησιμοποιησε ygdp tools καλυτερα,ειναι πολυ πιο απλη διαδικασια http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/

 

τωρα αν θες και ελληνικα στα μενου της ρομ ρωτα καποιον εδω μεσα να σου πει ποια coolUI να βαλεις για να να ειναι Multilanguage.Αν δεν σε νοιαζει βαζεις οποια να ναι και μετα μια custom με ελληνικα η οχι αν δε σε νοιαζει

 

http://www.modaco.com/topic/373530-guide-ygdp-tool-for-flashing-stock-42-44-roms/#entry2233983

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 3G πάνω στη μπάρα πως το βγάζουμε; και μη μου πείτε με gravity box. Χαίρω πολύ! Συγκεκριμένα πράματα! BTW η Micromax πολύ smooth ως τώρα... Να δούμε ή μπαταρία τι θα κάνει...

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-11-23-22-50-52_zpsepdpzd77.jpg

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-11-23-22-51-17_zpsljjtlnji.jpg

 

Για την μπαταρια, δες προηγούμενες φωτο.. :)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Είσαι ωραίος. Για τις φώτος σου την πέρασα. Στην πράξη θα φανεί!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

.

.

 

και δε μου λετε ρε παληκαρια......

Ελληνικο μενου δεν με πειραζει να μην εχει.

δεν εχω προβλημα για την ιδια ρομ, αλλα δε θα πω oxi για καποια custom που δεν θα εχει τοσες κινεζιες..

τι λετε να βαλω? ξερω η ερωτηση ειναι χαζη διοτι υπαρχουν τοσες ρομ εκει εξω, αλλα ολοι μας κανουμε την ερωτηση καποια στιγμη!!

γενικα ζηταω μια απλη και σταθερη. χωρις πολλα fancy γραφικα. και φυσικα οσο το δυνατον "ξεβρακωτο" το τηλεφωνο.

ξερω τι εφαρμογες θελω να εχω.

Link to comment
Share on other sites

και δε μου λετε ρε παληκαρια......

Ελληνικο μενου δεν με πειραζει να μην εχει.

δεν εχω προβλημα για την ιδια ρομ, αλλα δε θα πω oxi για καποια custom που δεν θα εχει τοσες κινεζιες..

τι λετε να βαλω? ξερω η ερωτηση ειναι χαζη διοτι υπαρχουν τοσες ρομ εκει εξω, αλλα ολοι μας κανουμε την ερωτηση καποια στιγμη!!

γενικα ζηταω μια απλη και σταθερη. χωρις πολλα fancy γραφικα. και φυσικα οσο το δυνατον "ξεβρακωτο" το τηλεφωνο.

ξερω τι εφαρμογες θελω να εχω.

 

Θέλεις JB;Είναι roms που σχεδόν όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα με μια μικρή αδυναμία στην κάμερα οπου οι kitkat roms είναι ένα σκαλοπάτι παραπάνω. Απο jb εαν θέλεις να μείνεις σε αυτή που ήσουν βάζεις την 041 σε cpb που είναι και η τελευταία.Εναλλακτικά υπάρχει και αυτή που είναι μια εξελληνισμένη version της η οποία όμως περνάει μέσω custom recovery

http://www.needrom.com/download/coollife-5-5-4-2-2/

Yπάρχει και η jb του jonzalvo που είναι ίσως η σταθερότερη jb που θα βρεις καθαρή απο κινεζιές και είναι pure android.

http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-aosp/ (και αυτή μέσω recovery)

Aπο Kitkat πας είτε σε laek v4 με kernel v3

http://www.needrom.com/download/aosp-4-4-v2-multilanguage-laek-17/

είτε σε Micromax a310 v1 η v2 (συζητάμε για αυτές στις τελευταίες 10 σελίδες οπου έχει και πολλά screen shots)

Φυσικά αφού έχεις πέσει σε bootloop και δεν έχεις custom recovery πριν δοκιμάσεις αυτές που σου είπα πρέπει πρώτα να ξαναζωντανέψεις το κινητό σου με YGDP Tools (η Micromax a310 έχει και Version cpb αν θέλεις να δοκιμάσεις).

Τέλος σε kitkat υπάρχουν και οι emui roms με πολύ ωραία χρώματα στην οθόνη αλλά με όχι τόσο δυνατή μπαταρία όσο στην micromax.

Edited by apollon1984
Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-11-23-23-41-43_zpsfhzuvf0y.jpg

 

Παρόμοια συμπεριφορά και σήμερα, γεγονός που σημαίνει οτι η χτεσινή δοκιμασία δεν ηταν τυχαίο γεγονος. Αξίζει νσ σημειώσω οτι απο το 50% και κάτω, κυλουσε πολύ αργα.

(Βέβαια, δεν σκοπεύω να το ξαναξενυχτησω απόψε.. :lol:)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Οταν περνάω μία rom κάνω όλα τα wipe και format που χρειάζονται 2 φορές.

Οταν τελειώσει η πρώτη φορά και πάω για reboot recovery για να τα ξανακάνω την δεύτερη.......και όταν τελειώσει το install της νέας rom ........πριν το reboot ρωτάει :

"Root access is mising.Root device ?............εκεί τι πατάμε ?.......-Νο ή Υes-Root device(/system/xbin/su) ???????

 

εγώ πάντα πατάω Yes.....να μην χαθεί δηλαδή....αλλά δεν ξέρω αν είναι το σωστό.....μηπως θα πρέπει να γίνει καθαρό install από όλα-να μην κρατήσω τίποτα και.....ΜΕΤΑ να ξαναγίνει root ?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Οταν περνάω μία rom κάνω όλα τα wipe και format που χρειάζονται 2 φορές.

Οταν τελειώσει η πρώτη φορά και πάω για reboot recovery για να τα ξανακάνω την δεύτερη.......και όταν τελειώσει το install της νέας rom ........πριν το reboot ρωτάει :

"Root access is mising.Root device ?............εκεί τι πατάμε ?.......-Νο ή Υes-Root device(/system/xbin/su) ???????

 

εγώ πάντα πατάω Yes.....να μην χαθεί δηλαδή....αλλά δεν ξέρω αν είναι το σωστό.....μηπως θα πρέπει να γίνει καθαρό install από όλα-να μην κρατήσω τίποτα και.....ΜΕΤΑ να ξαναγίνει root ?

 

Εγώ πατάω πάντα ΝΟ και δεν εχω χασει ποτέ ρουτ. οταν πατησα ''ναι'' παντα προβλήματα βγαζει

γιατί το βγάζει και σε εγκαταστάσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σχετικά με μία ανάρτηση που έκανε ενας φίλος πιο πριν σχετικά με την vibe ui και την υψηλή οικονομία οταν σβήνει η οθονη., εχω να αντιπροτεινω την εφαρμογή deep sleep battery (δωρεαν) η οποια ρίχνει το τηλεφωνο σε deep sleep ΑΜΕΣΩΣ οταν σβησει η οθονη.

Δοκιμασμενη πριν λιγο. Κάνει αυτο που υπόσχεται. Και ως μοντούλ στο εξποουσντ δεν υπάρχει περίπτωση να σβήσει από το ανδροιδ.

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-11-24-00-02-39_zps1gcned9m.jpg

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προβλημα με jb miui σε συνδυασμο με greenify donation..με το που εγκαθιστω το donation και πριν προλαβω να πρασσινοποιησω κατι παγωνει η οθονη..δεν πατιεται τιποτα..ουτε καν το on/off... Αναγκαζομαι για να γλιτωσω φλασαρισματα απ την αρχη και μπαινω απ το file manager της twrp και βρισκω ολα τα αρχεια του greenify,τα διαγραφω και ετσι δεν ξαναπαγωνει..το δοκιμασα καμια δεκαρια φορες οποτε σιγουρα φταιει το greenify donation..εχει καποιος καποια λυση για να δουλεψει;;επειδη το θεωρω πολυ βασικο προγραμμα για την μπαταρια
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

.

οποτε,

στην ουσια ειναι 2 οι επικρατεστερες.

#1

"η jb του jonzalvo που είναι ίσως η σταθερότερη jb που θα βρεις καθαρή απο κινεζιές και είναι pure android"

CoolPad F1 8297W AOSP

 

#2

"Aπο Kitkat πας είτε σε laek v4 με kernel v3"

AOSP 4.4.2 V4 MULTILANGUAGE laek.17

 

εχω την εντυπωση πως γερνω προς kitkat και laek...... και μαλιστα στην καινουργια updated rom βασισμενη στην v4

AOSP V4 laek.17 KitKat REPACK (v3 kernel)

 

το μονο που με φρεναρει ειναι η καμερα γιατι eιχα πολυ καλη αποδοση και η μπαταρια που εβγαζε 3-4 μερες. κλειστα sync,wifi,ktl,ktl

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δε θα σου προτεινα την jb pure που λες πιο πανω...αν και οντως ειναι σταθεροτατη,εγω ειχα θεμα με υπερθερμανσεις κινητου οταν εκανα χρηση δεδομενων...η laek πολυ ανωτερη σε ολα της..αν ξερεις κανεις αυτο που αναφερω πιο πανω με το greenify και τη miui ας απαντησει
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Μην ακούω άλλο για laek μου γυρνάνε τα μυαλά!! Έχει τόσες Ρομ και κάποιοι κολλάνε στου laek . Παίζει να είναι οι χειρότερες που υπάρχουν... !

 

Τεσπα η νέα Micromax μου αρέσει προς το παρόν. Βέβαια η μπαταρία δε θυμίζει τα 12ωρα που διαφημιζονταν... Για να δούμε αν θα βγάζει ανετα 5 ώρες οθονη.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Μην ακούω άλλο για laek μου γυρνάνε τα μυαλά!! Έχει τόσες Ρομ και κάποιοι κολλάνε στου laek . Παίζει να είναι οι χειρότερες που υπάρχουν... !

 

Τεσπα η νέα Micromax μου αρέσει προς το παρόν. Βέβαια η μπαταρία δε θυμίζει τα 12ωρα που διαφημιζονταν... Για να δούμε αν θα βγάζει ανετα 5 ώρες οθονη.

Απο ποια αποψη οι χειροτερες;

Link to comment
Share on other sites

Απο ποια αποψη οι χειροτερες;

 

Βαρέθηκα να ακούω για προβλήματα... Το ένα δε δουλεύει το άλλο έχει πρόβλημα ο κερνελ δεν τραβάει. Έλεος δλδ!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να ακούω για προβλήματα... Το ένα δε δουλεύει το άλλο έχει πρόβλημα ο κερνελ δεν τραβάει. Έλεος δλδ!

Τα παντα δουλευουν. Δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα. Εχει μεινει πισω διοτι τα εχει παρατησει πλεον αλλα μια χαρα τα παει.

Link to comment
Share on other sites

Gravitybox δεν δουλεύει απόλυτα σωστά στις laek.

 

Στη νέα a310 δουλεύουν τα πολλά χρώματα στο notification led ή μπα όπως και στην παλιά;

Link to comment
Share on other sites

Gravitybox δεν δουλεύει απόλυτα σωστά στις laek.

 

Στη νέα a310 δουλεύουν τα πολλά χρώματα στο notification led ή μπα όπως και στην παλιά;

Εχω τις πιο πολλες λειτουργιες ενεργοποιημενες στο gravity και δεν εχω παρατηρησει κατι να μην παιζει. Δεν κανω διαφημιση αυτη τη στιγμη για το τι ειναι καλυτερο, απλα ξεκαθαριζω καποια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...