Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα και Δοκιμαζω την dui pomp.

 

Πολύ ασπρίλα....

 

Αν και ρουταρισμενη, χρειάζεται να περάσεις ρουτ απο ρικοβερι.

Γρηγορη, ελαφριά, αλλά η αντίθεση των χρωμάτων, καμια φορά, δημιουργεί δυσκολιες στο διάβασμα.

 

Κατά τα άλλα, εκ πρωτης όψεως, οκ.

Ηχος χαμηλός, στρώνει με θειο.

Δεν δοκιμασα γραβιτι, χποουσντ.

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Mobile%20Uploads/Screenshot_2014-11-15-08-35-53_zps9bsctwsq.jpg

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Mobile%20Uploads/Screenshot_2014-11-15-08-32-20_zpslkpfvnjh.jpg

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Mobile%20Uploads/Screenshot_2014-11-15-08-32-49_zpsuz2is0tz.jpg

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Mobile%20Uploads/Screenshot_2014-11-15-08-34-26_zpsmoviu9fo.jpg

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Mobile%20Uploads/Screenshot_2014-11-15-08-31-42_zpsthljmz4h.jpg

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Mobile%20Uploads/Screenshot_2014-11-15-08-31-24_zpsvaelhkb1.jpg

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Mobile%20Uploads/Screenshot_2014-11-15-08-29-47_zpshdtizj44.jpg

 

** αυτό το manage center, παρα πολυ καλο!

** πολυ όμορφο ιντερφεις το ραδιόφωνο. Το μεσαίο κουμπί ειναι περιστροφικο και επιλέγει σταθμούς κατα βούληση...

** έχει ελληνικά

ΟΥΠΣ..... ΦΩΤΟΓΡΑΦΊΕΣ ΜΕΧΡΙ 8MPIXEL, με a better camera εφαρμογη Και 6 μπιξελ με την στοκ εφαρμογή....... ΔΡΟΟΟΜΟΟΟΟ.

 

ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ Α310...!

(Άιντε...) :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μπορείς να περάσεις πάλι την ρομ που δίνουν τα καταστήματα (ή μια επίσημη) με YGDP Tools με το κόλπο για να έχεις custom recovery και μετά να ρουτάρεις με SuperSU και να κάνεις ότι θες.

 

Αλλά ψάξε μόνος σου τι και πως γιατί τελευταία φορά που μιλήσαμε με ειρωνευόσουν. Και το ποστ 4002 δικό μου είναι btw, άσχετα που δεν σου δούλεψε επειδή τα έχεις κάνει μαντάρα. Goodnight.

 

Ακριβώς αυτό κάνε, έχει πληροφορίες στο πρώτο ποστ(τελευταίο link).

 

Πρακτικά το f1 είναι αθάνατο κινητό, ότι και να του κάνεις και να το μπρικάρεις ακόμα, μπορείς ανά πάσα ώρα και στιγμή να περάσεις αρχική rom με ότι recovery θες από YGPD tools και μετά να περάσεις ότι rom θες.

 

@vabiris: όχι δεν έχει ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..

οσοι εχουν δοκιμασει πολλες ρομ μπορουν να μας πουν ποιες ειναι ΚΚ με ελληνικα?

ευχαριστω

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν....δεν γίνονται αυτά !!!!!!....περίμενα 1 μήνα το κινητό να έρθει.......τα είχα έτοιμα όλα.....ρομ , ρεκοβερυ ,πληροφορίες.....ήρθε το κινητό.......δεν ξέρω τι έκανα.....πάντως ΔΕΝ είναι πλέον ροοτ......δεν μπορω να περάσω recovery και να ξεκινησω να δοκιμαζω τις ρομ .....γιατί όταν πάω μέσω Μοbileuncle - Recovery Update να περάσω την cwm .....μου γράφει........."please root your android first"..............

 

Μην μου πει κάποιος....εδώ μιλάμε για το coolpad -δεν θα αναλύσουμε το ροοτ......διότι δοκίμασα σχεδόν όλα τα root .....έψαξα και έκανα πάνω από 10 τρόπους και δεν γίνετε το τηλέφωνο ροοτ .....με τίποτα...........μολις το συνδεω....αρχίζει να κάνει εγκατάσταση και στο τέλος λέει......Συσκευή USB MTP -ΑΠΟΤΥΧΊΑ.....οπότε δεν μπορώ να προχωρήσω σε root.(έχω ενεργοποιημένο τον εντοπισμό σφαλμάτων)

 

μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω ?.......δείτε την ώρα που το γράφω....ξημερώνει σε λίγο.....είμαι από τις 5 το απόγευμα και προσπαθώ......ας με λυπηθεί κάποιος.....ας απαντήσει με pm αν θέλει....εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.....

 

Φιλε μου λυση υπαρχει...βρες και κατεβασε το geniusroot..κανε του root με αυτο..ισως να ειναι το μονο που θα δουλεψει με την αχρηστη ρεκοβερη που εχει εργοστασιακα.προσεξε:

1) μπορει να μην πιασει με την πρωτη..καντο οσες φορες χρειαστει.μου εχει πιασει και με τη πρωτη αλλα και με τη δεκατη φορα σε αλλο κινητο

2) το ρουταρισμα διαρκει μεχρι πριν το επανεκινησεις.οποτε μολις γραψει root success να εχει ετοιμη τη δικη σου ρεκαβερη και mobileuncletools ωστε να προλαβεις να την περασεις πριν ξερουταριστει παλι.μετα απο ρεκαβερη φλασαρε οποιο αρχειο ρουτ εχεις ωστε να εισαι κανονικα ρουτ

3) απενεργοποιησε οοοοολα τα security και antivirus πριν απο ολα αλλιως δε θα πιασει τιποτα απ τα παραπανω

 

Περιμενω νεα σου

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχεις κανεις παρει την συγκεκριμενη θηκη? Φαινεται πανεμορφη αλλα εχω κακη εμπειρια με μια που ειχα δοκιμασει στο RedMi 1S μου πριν γινω κατοχος του F1.
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχεις κανεις παρει την συγκεκριμενη θηκη? Φαινεται πανεμορφη αλλα εχω κακη εμπειρια με μια που ειχα δοκιμασει στο RedMi 1S μου πριν γινω κατοχος του F1.

 

την εχω,ειναι οντως πανεμορφη αλλα δεν ειναι θηκη ειναι καπακι.Δεν προστατευει δηλαδη αν πεσει το τηλ με τις πανω γωνιες.Αν πεσει με τις κατω απλα θα σπασει το καπακι αυτο.Επισης το πισω μερος ειναι απο πλαστικο σα γυαλι,μου εχει σπασει ηδη απο το βαλε βγαλε αλλα θα την ξαναπερνα αν και λιγο ακριβη

Link to comment
Share on other sites

την εχω,ειναι οντως πανεμορφη αλλα δεν ειναι θηκη ειναι καπακι.Δεν προστατευει δηλαδη αν πεσει το τηλ με τις πανω γωνιες.Αν πεσει με τις κατω απλα θα σπασει το καπακι αυτο.Επισης το πισω μερος ειναι απο πλαστικο σα γυαλι,μου εχει σπασει ηδη απο το βαλε βγαλε αλλα θα την ξαναπερνα αν και λιγο ακριβη

 

Αν δεν κανω λαθος και αλλοι που αγορασαν αυτη την θηκη αναφεραν οτι με το πρωτο πεσιμο σπαει το πισω γυαλι!

Link to comment
Share on other sites

Νέα Emui 15-11 liutao 2η εκδοση (πρώτη ήταν η 11-11)

 

rom

http://pan.baidu.com/s/1ntKCKEP

 

details

http://bbs.ydss.cn/thread-493017-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου λυση υπαρχει...βρες και κατεβασε το geniusroot..κανε του root με αυτο..ισως να ειναι το μονο που θα δουλεψει με την αχρηστη ρεκοβερη που εχει εργοστασιακα.προσεξε:

1) μπορει να μην πιασει με την πρωτη..καντο οσες φορες χρειαστει.μου εχει πιασει και με τη πρωτη αλλα και με τη δεκατη φορα σε αλλο κινητο

2) το ρουταρισμα διαρκει μεχρι πριν το επανεκινησεις.οποτε μολις γραψει root success να εχει ετοιμη τη δικη σου ρεκαβερη και mobileuncletools ωστε να προλαβεις να την περασεις πριν ξερουταριστει παλι.μετα απο ρεκαβερη φλασαρε οποιο αρχειο ρουτ εχεις ωστε να εισαι κανονικα ρουτ

3) απενεργοποιησε οοοοολα τα security και antivirus πριν απο ολα αλλιως δε θα πιασει τιποτα απ τα παραπανω

 

Περιμενω νεα σου

 

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.....ΚΑΙεσένα mindtrapper....Δεν πρόλαβα να φτάσω στις δικές σας οδηγίες......γιατί όντως kidonakis είχες δίκιο.....Ηταν το μοναδικό που δούλεψε το geniusroot.

ΟΛΑ μα όλα .....όταν κούμπωνα το κινητό και έψαχναν για εγκατάσταση λογισμικού....μου βγάζαν Χ.....εκτός από αυτό που δεν ξέρω πως ενώ κάτω δεξιά στο εικονίδιο του pc έγραφε απέτυχε η εγκατάσταση......το geniusroot έβγαλε μπάρα και τα περνούσε κανονικά.

Και πάλι είχες δίκιο......δεν έγινε με την πρώτη φορά ....αλλά με την τρίτη......να είσαι καλά φίλος

 

 

edit:....τελικά τσάμπα χάρηκα....δεν κατάλαβα αυτά που λες στο 2) και απλά μπόρεσα να περάσω την emuiUNICOM....αυτό ήταν ...μέχρι την επαννεκινηση που είπες....το ξαναέχασε το root......αλλά για να μην σας ζαλίζω......έστω και έτσι....αφού το έμαθα τώρα στραβά(αλλά το έκανα)....ας το συνεχίσω έτσι.....ανορθόδοξος τρόπος μεν αλλά πέτυχε........

Υπάρχει θέμα,υπάρχει πρόβλημα αν ΚΑΘΕ φορά που περναω μια ρομ κάνω την διαδικασια με το geniusroot για εκείνη την μια-μοναδικη φορά μεχρι την επανεκινηση που θα χαθεί το ροοτ?

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Νέα Emui 15-11 liutao 2η εκδοση (πρώτη ήταν η 11-11)

 

rom

http://pan.baidu.com/s/1ntKCKEP

 

details

http://bbs.ydss.cn/thread-493017-1-1.html

 

Μην κανετε τον κοπο να την κατεβάσετε, πολλά προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.....ΚΑΙεσένα mindtrapper....Δεν πρόλαβα να φτάσω στις δικές σας οδηγίες......γιατί όντως kidonakis είχες δίκιο.....Ηταν το μοναδικό που δούλεψε το geniusroot.

ΟΛΑ μα όλα .....όταν κούμπωνα το κινητό και έψαχναν για εγκατάσταση λογισμικού....μου βγάζαν Χ.....εκτός από αυτό που δεν ξέρω πως ενώ κάτω δεξιά στο εικονίδιο του pc έγραφε απέτυχε η εγκατάσταση......το geniusroot έβγαλε μπάρα και τα περνούσε κανονικά.

Και πάλι είχες δίκιο......δεν έγινε με την πρώτη φορά ....αλλά με την τρίτη......να είσαι καλά φίλος

 

 

edit:....τελικά τσάμπα χάρηκα....δεν κατάλαβα αυτά που λες στο 2) και απλά μπόρεσα να περάσω την emuiUNICOM....αυτό ήταν ...μέχρι την επαννεκινηση που είπες....το ξαναέχασε το root......αλλά για να μην σας ζαλίζω......έστω και έτσι....αφού το έμαθα τώρα στραβά(αλλά το έκανα)....ας το συνεχίσω έτσι.....ανορθόδοξος τρόπος μεν αλλά πέτυχε........

Υπάρχει θέμα,υπάρχει πρόβλημα αν ΚΑΘΕ φορά που περναω μια ρομ κάνω την διαδικασια με το geniusroot για εκείνη την μια-μοναδικη φορά μεχρι την επανεκινηση που θα χαθεί το ροοτ?

 

Κάνε αυτό που σου είπα. Δεν έχει κάτσει καλά κάτι, μάλλον με την custom από το κινεζομάγαζο.

 

Βγάλε ότι driver έχεις βάλει, περνά τους 3 που χρειάζονται για το YGDP, βάλε την 020 ΚΚ official και την CWM 6.0.5.0 και μετά φλάσαρε το SuperSU ή με τη μια custom rooted Rom, ότι θες.

 

Είναι πολύ εύκολο το YGDP, τους drivers μόνο πρέπει να βάλεις σωστά.

 

Edit: Κάτι που νομίζω ότι δεν λένε οι οδηγίες αλλά εμένα δεν μου δούλεψε αλλιώς, είναι ότι όταν συνδέσεις το κινητό πρέπει να είναι χωρίς μπαταρία, για να το δει σωστά το YGDP και να αρχίσει το φλασάρισμα.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μπηκε επανω και εφυγε αμεσα η παρακατω,διοτι δεν εβλεπε την sim.....

http://bbs.ydss.cn/thread-492895-1-1.html

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Edit: Κάτι που νομίζω ότι δεν λένε οι οδηγίες αλλά εμένα δεν μου δούλεψε αλλιώς, είναι ότι όταν συνδέσεις το κινητό πρέπει να είναι χωρίς μπαταρία, για να το δει σωστά το YGDP και να αρχίσει το φλασάρισμα.

 

Έχω γράψει ότι όταν δεν ξεκινά η διαδικασία και δείχνει ότι φορτίζει το αποσυνδέουμε και το επανασυνδέουμε για να ξεκινήσει

αν παρόλαυτα το έκανες και δεν δούλεψε, πες μου να το βάλω στον οδηγό.

 

@dimitrisn95

το λινκ για τους drivers αυτό είναι (μόλις τώρα το δοκίμασα και ανοιγει κανονικά)

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGdmVWNnJJcVdWeWs&usp=sharing&tid=0B4huyVgvdssGQzI1M1lfMk1BSUE

Μήπως να δοκιμάσεις με αλλον browser?

 

Τελικά αυτές οι νεες emui (και άλλες ρομ) που βγάζουν οι κινέζοι κάθε μέρα λες και έχουν διαγωνισμο ρομ, οι περισσότερες έχουν προβλήματα στα βασικά (sim, wifi κλπ). Δεν πρέπει να τις δοκιμάζουν καν, και στην επόμενη έκδοση δεν διορθώνουν τίποτα από τα προβληματα αλλά βγάζουν μια άλλη άσχετη ρομ, βασισμένη αλλού, με νέα προβληματα. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το σύνδεσα-αποσύνδεσα 2-3 φορές και έκανε φόρτιση συνέχεια, οπότε η σίγουρη μέθοδος είναι χωρίς μπαταρία και μια χαρά όλα.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το σύνδεσα-αποσύνδεσα 2-3 φορές και έκανε φόρτιση συνέχεια, οπότε η σίγουρη μέθοδος είναι χωρίς μπαταρία και μια χαρά όλα.

 

ΟΚ. το γραφω στο ποστ του οδηγου

 

EDIT

Δεν μπορώ να το τροποποιήσω πλεον

Έπρεπει να το βάλω στην κατηγορία οδηγοί?

Να το πω στον mod?

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

το λινκ για τους drivers αυτό είναι (μόλις τώρα το δοκίμασα και ανοιγει κανονικά)

https://drive.google.com/f...zI1M1lfMk1BSUE

Μήπως να δοκιμάσεις με αλλον browser?

 

Μου βγαζει οτι εχει ιο και δεν με αφηνει το google drive να το κατεβασω.

Link to comment
Share on other sites

το λινκ για τους drivers αυτό είναι (μόλις τώρα το δοκίμασα και ανοιγει κανονικά)

https://drive.google.com/f...zI1M1lfMk1BSUE

Μήπως να δοκιμάσεις με αλλον browser?

 

Μου βγαζει οτι εχει ιο και δεν με αφηνει το google drive να το κατεβασω.

 

Ποιο αρχείο σου λέει ότι έχει ιο?

Εμένα πάντως δεν λέει κατι τετοιο, και δε νομιζω να έχουν ιο τα αρχεία επειδή τα έχω σκαναρει

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγαζει αυτο:

Not Found

 

Error 404

 

Από το λινκ στο ποστ του οδηγου ή από τα προηγούμενα ποστ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχθές παρέλαβα το καινούριο μου Coolpad F1(14/11/2014) όμως η χαρά μου δεν κράτησε πολύ...

Ξεκινώντας θα σας πω ότι το παρήγγειλα από το Alixpress και συγκεκριμένα από το κατάστημα Shenzhen Matrix Technology Co., Ltd..

Το δέμα στάλθηκε με την Singapore post την ίδια μέρα που πιστοποιήθηκε η πληρωμή και ο πωλητής ήταν πάντα φιλικός και άμεσος στις απαντήσεις του.

Μετά λοιπόν από μεγάλη αναμονή 49 ημερών έφτασε στα χέρια μου.

Αρχικά ανοίγοντας την συσκευασία παρατήρησα πως το κουτί ήταν λίγο χτυπημένο στην γωνία του.

Άνοιξα την συσκευή και άρχισα να την περιεργάζομαι κατεβάζοντας εφαρμογές και βλέποντας κάποια βίντεο στο youtube.

Παρατήρησα κάποια στιγμή σε ένα βίντεο μια φωτεινή κουκίδα στην οθόνη και κατέβασα πρόγραμμα για καμένα πιξελ να το ελέγξω.

Όταν έτρεξα το πρόγραμμα σε όλα τα χρώματα διαπίστωσα ότι σε μαύρο φόντο έχει κάποιες πολύ μικρές φωτεινές κουκίδες(μέγεθος σκόνης).

Η μια φαίνεται αμέσως στο μαύρο φόντο ενώ οι υπόλοιπες(κατάφερα να μετρήσω 6-9)πρέπει να αλλάζεις γωνία κλίσης στην οθόνη.

Ένα δεύτερο πρόβλημα που διαπίστωσα είναι ότι το ηχείο κάθε φορά που σταματάει την αναπαραγωγή ήχου(capacitive touch,ήχος κλίσης,βίντεο)δεν σταματάει άμεσα αλλά έχει μια μικρή καθυστέρηση 2 δευτερολέπτων και ακούγεται ένα παράσιτο στο τέλος σαν κλείσιμο ηχείου.

Έχω στείλει μνμ στον πωλητή με όσα σας έγραψα και μου ζήτησε όσον αφορά τα πιξελ αν μπορώ να του στείλω φωτογραφία.

Δοκίμασα με το παλιό μου κινητό όμως δεν τα πιάνει ο φακός.

Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία θα εκτιμούσα πολύ την απάντηση του.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχθές παρέλαβα το καινούριο μου Coolpad F1(14/11/2014) όμως η χαρά μου δεν κράτησε πολύ...

Ξεκινώντας θα σας πω ότι το παρήγγειλα από το Alixpress και συγκεκριμένα από το κατάστημα Shenzhen Matrix Technology Co., Ltd..

Το δέμα στάλθηκε με την Singapore post την ίδια μέρα που πιστοποιήθηκε η πληρωμή και ο πωλητής ήταν πάντα φιλικός και άμεσος στις απαντήσεις του.

Μετά λοιπόν από μεγάλη αναμονή 49 ημερών έφτασε στα χέρια μου.

Αρχικά ανοίγοντας την συσκευασία παρατήρησα πως το κουτί ήταν λίγο χτυπημένο στην γωνία του.

Άνοιξα την συσκευή και άρχισα να την περιεργάζομαι κατεβάζοντας εφαρμογές και βλέποντας κάποια βίντεο στο youtube.

Παρατήρησα κάποια στιγμή σε ένα βίντεο μια φωτεινή κουκίδα στην οθόνη και κατέβασα πρόγραμμα για καμένα πιξελ να το ελέγξω.

Όταν έτρεξα το πρόγραμμα σε όλα τα χρώματα διαπίστωσα ότι σε μαύρο φόντο έχει κάποιες πολύ μικρές φωτεινές κουκίδες(μέγεθος σκόνης).

Η μια φαίνεται αμέσως στο μαύρο φόντο ενώ οι υπόλοιπες(κατάφερα να μετρήσω 6-9)πρέπει να αλλάζεις γωνία κλίσης στην οθόνη.

Ένα δεύτερο πρόβλημα που διαπίστωσα είναι ότι το ηχείο κάθε φορά που σταματάει την αναπαραγωγή ήχου(capacitive touch,ήχος κλίσης,βίντεο)δεν σταματάει άμεσα αλλά έχει μια μικρή καθυστέρηση 2 δευτερολέπτων και ακούγεται ένα παράσιτο στο τέλος σαν κλείσιμο ηχείου.

Έχω στείλει μνμ στον πωλητή με όσα σας έγραψα και μου ζήτησε όσον αφορά τα πιξελ αν μπορώ να του στείλω φωτογραφία.

Δοκίμασα με το παλιό μου κινητό όμως δεν τα πιάνει ο φακός.

Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία θα εκτιμούσα πολύ την απάντηση του.

Σας ευχαριστώ!

 

Eγω στη θεση σου θα εκανα το εξης:

1. Θα εκανα dispute και θα το επεστρεφα ως ελλατωματικο προιον στον πωλητη με full refund.

2. Ταυτοχρονα και για να μην περιμενω πολυ καιρο θα επαιρνα κινητο απο καποιο αξιοπιστο καταστημα (πχ: MiniDeal).

3. Ετσι, σε 1 μηνα το πολυ θα χεις παρει και τα λεφτα σου πισω απ' τον Aliεξπρες και θα χεις παραλάβει και σωστο κινητο.

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...