Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά και τον κόπο σου. Στείλε π.μ. στον athanaso77 με το link για να το βάλει στην πρώτη σελίδα. Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

mixanikosgr εισαι ΘΕΟΣ σε ευχαριστω πολυ μας ανοιγεις τα ματια δωσε φως

 

Εγώ έκανα μόνο κάτι λεπτομέρειες, δες τα credits στο τέλος.

 

Η ρομ GiONEE4.4_Coolpad-8297W_4.10.31.by lzy, με τον απίστευτο ήχο, που δοκίμασα,

έμαθα ότι είναι ακόμη σε δοκιμαστικό στάδιο και θα ανέβει αργότερα διορθωμένη από τον lzy στο YDSS forum.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα εχει;

Βλεπω εισαι και ακριβοδίκαιος,αυτο δεν μειωνει σε τιποτα την διαθεση σου για να προσφερεις μπραβο και παλι

Ευχαρηστω grgz

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα εχει;

 

Όχι.

 

Η ρομ GiONEE4.4_Coolpad-8297W_4.10.31.by lzy, με τον απίστευτο ήχο, που δοκίμασα,

έμαθα ότι είναι ακόμη σε δοκιμαστικό στάδιο και θα ανέβει αργότερα διορθωμένη από τον lzy στο YDSS forum.

 

Αν διορθωθεί θα είναι ωραία. Προς το παρόν τα bugs είναι αμέτρητα. :p

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι έχω καταλάβει, μόνο με το YGDP tool, φορμάρεται το τηλέφωνο σωστά (δεν μένει τίποτα παλιό).

Έχουμε ένα ολοκαίνουργιο τηλέφωνο.

Ενώ με τα ζιπ από recovery, κάτι μένει και ας κάνουμε 2πλα και 3πλα wipes.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι έχω καταλάβει, μόνο με το YGDP tool, φορμάρεται το τηλέφωνο σωστά (δεν μένει τίποτα παλιό).

Έχουμε ένα ολοκαίνουργιο τηλέφωνο.

Ενώ με τα ζιπ από recovery, κάτι μένει και ας κάνουμε 2πλα και 3πλα wipes.

 

Έτσι είναι, ή πάλι αν το έχεις brickάρει και ακολουθήσεις τη διαδικασία του unbrick.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι έχω καταλάβει, μόνο με το YGDP tool, φορμάρεται το τηλέφωνο σωστά (δεν μένει τίποτα παλιό).

Έχουμε ένα ολοκαίνουργιο τηλέφωνο.

Ενώ με τα ζιπ από recovery, κάτι μένει και ας κάνουμε 2πλα και 3πλα wipes.

 

Nαι εν μερη εχεις δικαιο,αλλα υπαρχει σοβαρος κυνδινος μετα απο πολλα φλασαρισματα με αυτον τον τροπο να το καψεις,κυριολεκτικα.:)

Οποτε φλασαρουμε με τον αλλο τροπο απο τα ζιπακια,και μια στις τοσες φλασαρουμε με το YGDP.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Nαι εν μερη εχεις δικαιο,αλλα υπαρχει σοβαρος κυνδινος μετα απο πολλα φλασαρισματα με αυτον τον τροπο να το καψεις,κυριολεκτικα.:)

Οποτε φλασαρουμε με τον αλλο τροπο απο τα ζιπακια,και μια στις τοσες φλασαρουμε με το YGDP.

 

Υπάρχει κάποιος αριθμός φλασαρισμάτων από ζιπ, μετά τον οποιο πρέπει να σταματήσουμε?

Υπάρχουν τίποτα στοιχεία ή εμπειρείες από άλλα τηλέφωνα, για να προσέχουμε?

Μην να το κάψουμε από τώρα, ακόμη δεν το πήραμε

Εγώ τουλάχιστον το θέλω για καιρό

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου μην περάσεις αυτή. Υπάρχει κ καινούργια που εβαλα ελληνικα κ λειτουργεί απλά τέλεια. Ψάξε στο νήμα κ θα την βρεις.. Αν δεν την βρεις πες μου να σου στείλω λινκ..

 

 

Ευχαριστώ την έχω δοκιμάσει και είναι καταπληκτική. Νόμιζα ότι αυτή ήταν πιο καινούργια έκδοση της δεν κατάλαβα ότι ήταν πιο παλιά από την έκδοση που είχα ήδη.

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.:)

πριν λιγες μερες παρελαβα το f1.προσπαθω να συνδεθω με τον υπολογιστη μου (windows 7) αλλα ματαια!:mad:

σε πιο λινκ θα βρω τους drivers ,μπορειτε να με βοηθησετε?:rolleyes:

ευχαριστω πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει κάποιος αριθμός φλασαρισμάτων από ζιπ, μετά τον οποιο πρέπει να σταματήσουμε?

Υπάρχουν τίποτα στοιχεία ή εμπειρείες από άλλα τηλέφωνα, για να προσέχουμε?

Μην να το κάψουμε από τώρα, ακόμη δεν το πήραμε

Εγώ τουλάχιστον το θέλω για καιρό

 

Όχι δεν έχεις τέτοιο θέμα. Ο οδηγός σου προστέθηκε στο πρώτο post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.:)

πριν λιγες μερες παρελαβα το f1.προσπαθω να συνδεθω με τον υπολογιστη μου (windows 7) αλλα ματαια!:mad:

σε πιο λινκ θα βρω τους drivers ,μπορειτε να με βοηθησετε?:rolleyes:

ευχαριστω πολυ:)

 

Αν διαβάσεις πριν απο 4-5 ποστ ο mixanikosgr στον οδηγό του δίνει τους drivers. Μην ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις το Usb debugging επίσης.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος αριθμός φλασαρισμάτων από ζιπ, μετά τον οποιο πρέπει να σταματήσουμε?

Υπάρχουν τίποτα στοιχεία ή εμπειρείες από άλλα τηλέφωνα, για να προσέχουμε?

Μην να το κάψουμε από τώρα, ακόμη δεν το πήραμε

Εγώ τουλάχιστον το θέλω για καιρό

Mονο με συνεχομενα απο YGDP,(εχω καψει nand εγω.:))αλλα μιλαω για μεγαλο αριθμο φλασαρισματων,απο ζιπακια δεν εχεις τοσο μεγαλο θεμα.Ακομα δεν καταφερα να καψω καποιο......:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Mονο με συνεχομενα απο YGDP,(εχω καψει nand εγω.:))αλλα μιλαω για μεγαλο αριθμο φλασαρισματων,απο ζιπακια δεν εχεις τοσο μεγαλο θεμα.Ακομα δεν καταφερα να καψω καποιο......:lol:

 

Βασικά το flash erase γίνεται με ηλεκτρική εκκένωση. Κώστα πώς το κατάφερες; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το flash erase γίνεται με ηλεκτρική εκκένωση. Κώστα πώς το κατάφερες; :lol:

Aν και θα βγω λιγο εκτος,ενα lenovo ειχα καψει,και μαλλον απο μισοαδεια μπαταρια εγινε το κακο.Δεν το πολυεψαξα παντως,πηρα αλλο.:)

Βεβαια τετοια πειραματα δεν κανω σε ποιο ακριβες συσκευες,οπως τα note που εχω κατα καιρους,και ειναι οι βασικες συσκευες μου.

Οποτε και εννοειται δεν προτεινω σε κανενα φιλο να κανει παρομοια πραματα με αυτα που κανω και εγω.:)

Μην εκτεθουμε κιολας.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα επάνω, όμορφη, ελαφριά, τα μενού είναι λίγο αργά στις αντιδράσεις τους για τα γούστα μου, θέλει μπόλικη δουλειά για να τη φέρω στα μέτρα μου και αν, άρα γειά σου.

 

Λινκ για την lenovo rom υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Λινκ για την lenovo rom υπάρχει;

 

Θα τη βρεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Aν και θα βγω λιγο εκτος,ενα lenovo ειχα καψει,και μαλλον απο μισοαδεια μπαταρια εγινε το κακο.Δεν το πολυεψαξα παντως,πηρα αλλο.:)

Βεβαια τετοια πειραματα δεν κανω σε ποιο ακριβες συσκευες,οπως τα note που εχω κατα καιρους,και ειναι οι βασικες συσκευες μου.

Οποτε και εννοειται δεν προτεινω σε κανενα φιλο να κανει παρομοια πραματα με αυτα που κανω και εγω.:)

Μην εκτεθουμε κιολας.

 

Έχω κάψει (οπωςκαι πολλοί άλλοι κάτοχοι) ένα ascend g300 λόγω flash nand η οποία δεν ήτανε συμβατή με 3.4+ kernel. Το μάθαμε μετά το κάψιμο ότι η εν λόγω παρτίδα hynix είχε το περίφημο "movisim" κουλό bug.

 

Το οποίο και να μην έβαζες ποτέ kernel 3.4 πάλι συνέβαινε ύστερα από αρκετά wipes: στα καλα καθούμενα μπρικαρε το τηλέφωνο στην τσέπη σου...

 

Πάντως είχα φλασαρει πάνω από 20+ ρομ χαλαρά πριν ψοφήσει. Οπότε για ελαττωματική συσκευή μια χαρά πήγε.

 

Φυσικά μιλάμε για ελαττωματική παρτίδα. Βέβαια με κοινή ομολογία σε xda από χρήστες και developers το να αλλάζεις rom 2 φορές την εβδομάδα σε οποιοδήποτε κινητό δεν είναι ιδιαίτερα υγιές.

 

Πιο πολύ για την ψυχολογία (δεν χαίρεσαι το τηλέφωνο) όσο και (ίσως) για τη Flash.:lol:

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση να μπει στο κινητό μας στην μαμίσια ρομ (εγώ έχω 4.2.015.P0.140321.8297W), driver της φωτογραφικής από το galaxy s4 που έχει android 4.2.2 πάνω, και να βγάζει φωτογραφίες όπως το samsung;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάψει (οπωςκαι πολλοί άλλοι κάτοχοι) ένα ascend g300 λόγω flash nand η οποία δεν ήτανε συμβατή με 3.4+ kernel. Το μάθαμε μετά το κάψιμο ότι η εν λόγω παρτίδα hynix είχε το περίφημο "movisim" κουλό bug.

 

Το οποίο και να μην έβαζες ποτέ kernel 3.4 πάλι συνέβαινε ύστερα από αρκετά wipes: στα καλα καθούμενα μπρικαρε το τηλέφωνο στην τσέπη σου...

 

Πάντως είχα φλασαρει πάνω από 20+ ρομ χαλαρά πριν ψοφήσει. Οπότε για ελαττωματική συσκευή μια χαρά πήγε.

 

Φυσικά μιλάμε για ελαττωματική παρτίδα. Βέβαια με κοινή ομολογία σε xda από χρήστες και developers το να αλλάζεις rom 2 φορές την εβδομάδα σε οποιοδήποτε κινητό δεν είναι ιδιαίτερα υγιές.

 

Πιο πολύ για την ψυχολογία (δεν χαίρεσαι το τηλέφωνο) όσο και (ίσως) για τη Flash.:lol:

 

μην αγχονεστε δεν παθαινουν τιποτα εχω φλασαρει ολες τις cm nightly απο την 7.2 ως την 11 στο παλιο μου sony live και δουλευει ακομα τελεια.απο το τελος του 2011 που το πηρα μεχρι σημερα καθε βδομαδα περναω την καινουρια nightly με φουλ wipe.το ζιπ με cwm και τον κερνελ με flastool απο το pc

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα

εχω παρει κ εγω το f1 πριν λιγερς μερες περασα μερικες εφαρμογες πηγα να κανω επαναφορα εργοστασιακων αλλα κανει μονο ρεσταρτ, οσες φορες κ αν προσπαθησα παλι το ιδιο,

ξερει κανεις τι μπορει να φταιει??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση να μπει στο κινητό μας στην μαμίσια ρομ (εγώ έχω 4.2.015.P0.140321.8297W), driver της φωτογραφικής από το galaxy s4 που έχει android 4.2.2 πάνω, και να βγάζει φωτογραφίες όπως το samsung;

 

Δεν είναι απλό το θέμα αλλαγής driver σε κάμερα. Και ίδιο τσιπάκι να είναι υπάρχουν ένα κάρο παράγοντες που κάνουν κάτι τέτοιο από αδύνατο εως υπερβολικά απίθανο.

 

Η samsung αλλάζει τα φώτα τόσο στις rom της όσο και στους drivers. Επιπλέον πολλά "κοινά" τσιπάκια της είναι πιθανότατα διαφορετική παρτίδα από αυτό που έχει το f1.

 

Εν ολίγης οι drivers είναι πάρα μα πάρα πολύ χαμηλό level λειτουργίας - Σε ένα κάμερα sensor η παραμικρή διαφορά σε hardware revision, firmware και χίλια δυο αλλα μπορεί να έχει απροσδόκητα κουλά bugs στην καλύτερη....

 

Όποιος θέλει βέβαια μπορεί να πειραματιστεί. Εγω δεν θα το ρίσκαρα ούτε για πλάκα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα και καλη εβδομαδα

εχω παρει κ εγω το f1 πριν λιγερς μερες περασα μερικες εφαρμογες πηγα να κανω επαναφορα εργοστασιακων αλλα κανει μονο ρεσταρτ, οσες φορες κ αν προσπαθησα παλι το ιδιο,

ξερει κανεις τι μπορει να φταιει??

 

Μάλλον έσβησε η ρομ. Δες τον οδηγό των ygdp tools πρώτη σελίδα. Βάλε την official της coolpad και αν ακολουθείς τα βήματα θα σαι οκ και με custom recovery στο τέλος.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλό το θέμα αλλαγής driver σε κάμερα. Και ίδιο τσιπάκι να είναι υπάρχουν ένα κάρο παράγοντες που κάνουν κάτι τέτοιο από αδύνατο εως υπερβολικά απίθανο.

 

Η samsung αλλάζει τα φώτα τόσο στις rom της όσο και στους drivers. Επιπλέον πολλά "κοινά" τσιπάκια της είναι πιθανότατα διαφορετική παρτίδα από αυτό που έχει το f1.

 

Εν ολίγης οι drivers είναι πάρα μα πάρα πολύ χαμηλό level λειτουργίας - Σε ένα κάμερα sensor η παραμικρή διαφορά σε hardware revision, firmware και χίλια δυο αλλα μπορεί να έχει απροσδόκητα κουλά bugs στην καλύτερη....

 

Όποιος θέλει βέβαια μπορεί να πειραματιστεί. Εγω δεν θα το ρίσκαρα ούτε για πλάκα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μάλλον έσβησε η ρομ. Δες τον οδηγό των ygdp tools πρώτη σελίδα. Βάλε την official της coolpad και αν ακολουθείς τα βήματα θα σαι οκ και με custom recovery στο τέλος.

 

Ευχαριστώ πολύ. δεν θα το ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζω απο χθες την νεα aosp απο Lzy,ολα καλα μεχρι τωρα δεν εχω βρει bug.O ηχος ειναι πολυ δυνατος τοσο που θα τον κατεβασω απο το mobile uncle.Eχει και Ελληνικα.Η rom αν εξαιρεσεις μερικα (πολυ λιγα) κινεζικα apps ειναι εντελως γυμνη,πραγμα που μου αρεσει.Βαζεις οτι gapps θελεις.Συνιστω paranoid android gapps που διαλεγεις τι θελεις να βαλεις και σου βαζει και την τελευταια εκδοση L του Playstore.Το led βγαζει 3 χρωματα,κοκκινο,πρασινο και κιτρινο

 

thread--> http://bbs.ydss.cn/thread-488066-1-1.html

download--> http://pan.baidu.com/s/1kT9RmAV

password--> 9act

PA Gapps --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2397942

 

Προσπαθουσα χθες να βαλω xposed στην unicom αλλα δεν,ουτε καν το 2.4.1.Παντως αυτο με τα χρωματα ισχυει,εκει που δεν το πολυπιστευα.Tο καταλαβα μολις εβαλα την aosp μετα απο μερικες μερες με την Unicom..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...