Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες φλάσαρα την πρώτη μου Rom(Aosp 4.4.2 laek v4 με το repack του Algorythm) με το TWRP 2.7.0.0 χωρίς κανένα πρόβλημα. Πήρα πρώτα και το backup της Rom της Vickmall και όλα καλά. Όταν προσπάθησα να ξαναμπώ στο recovery μου έβγαλε μια μαύρη οθόνη με κάτι γράμματα απο κάτω "fastboot mode". Περίμενα λίγο μήπως φύγει αλλά τίποτα. Μετά απο ένα λεπτό ξαναπάτησα τα κουμπιά για να μπω στο TWRP και μπήκε κανονικά. Υποθέτω πως την πρώτη φορά αντί να πατήσω volume up + power πάτησα(λόγω της σιλικονάτης θήκης δεν νιώθω καλά τα πλαϊνά κουμπιά) volume up + volume down + power και μου έβγαλε το fastboot mode. Aυτό άραγε σε τι χρησιμεύει;

 

Επίσης δεν μου άρεσε το bootlogo με το απλό google και το animation "android" που δείχνει σαν να λαγκάρει. Μήπως γίνεται να βάλω παλι το logo της coolpad με το τσεκούρι;

 

Τέλος ποια θεωρείτε την καλύτερη εφαρμογή για την κάμερα του κινητού;

Χθες έβαλα την camera360 που είναι πολύ δημοφιλής και ότι είναι φτιαγμένη για φακούς της Sony. Αυτές που βρήκα στο θέμα μας είναι η "a better camera" και η "lenovo super camera" η οποία δεν είναι μέρος google playstore.

 

Α και κάτι που δεν κατάλαβα. Στην επιλογή χρόνου εκτέλεσης τι χρησιμοποιείτε εσείς; Dalvik ή ART;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Παιδια εχω δοκιμασει πολλες rom και καμμια δεν δουλευε εντελως σωστα.

Εχετε να μου προτεινεται καποια που να δουλευουν σωστα τα βασικα,

δλδ wifi, σημα κινητης, gps, και να δουλευουν κανονικα και οι δυο καρτες sim?

Ευχαριστω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαπιστώσει ότι η emui unicom χάνει το root όταν κάνεις backup με cwm. Το έχει διαπιστώσει κάποιος άλλος ή μόνο σ' εμένα συμβαίνει;

 

Δεν μου έχει χάσει το ρουτ ποτέ, και την έχω κάνει backup-restore πολλές φορές (με CWM 6.0.5.0)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει χάσει το ρουτ ποτέ, και την έχω κάνει backup-restore πολλές φορές (με CWM 6.0.5.0)

 

Με CWM 6.0.3.0 πάντως χάνει το root. Που βρίσκω και πωσ περνάν την CWM 6.0.5.0;

Link to comment
Share on other sites

Με CWM 6.0.3.0 πάντως χάνει το root. Που βρίσκω και πωσ περνάν την CWM 6.0.5.0;

 

Εδώ:

https://drive.google.com/folderview?id=0B36Ay7pVtck6SzRlQ2RsMllPNms#list

 

αντιγράφεις το recovery στην καρτα και μεσω της εφαρμογης mobileuncle tools στο Recovery Update

Link to comment
Share on other sites

Εδώ:

https://drive.google.com/folderview?id=0B36Ay7pVtck6SzRlQ2RsMllPNms#list

 

αντιγράφεις το recovery στην καρτα και μεσω της εφαρμογης mobileuncle tools στο Recovery Update

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Έβαλα το αρχείο, το εγκατέστησα καιόλα εντάξει με το νεο recovery. Τώρα με backup η emui unicom ΔΕΝ χάνει το root. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δοκιμασει πολλες rom και καμμια δεν δουλευε εντελως σωστα.

Εχετε να μου προτεινεται καποια που να δουλευουν σωστα τα βασικα,

δλδ wifi, σημα κινητης, gps, και να δουλευουν κανονικα και οι δυο καρτες sim?

Ευχαριστω.

 

Περνα official 4.2 041 κ εισαι κομπλε.

Μετα βαλε κ το σριπτακι για το GPS.

Την χρησιμοποιω κοντα 5 μηνες, ολα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Έβαλα το αρχείο, το εγκατέστησα καιόλα εντάξει με το νεο recovery. Τώρα με backup η emui unicom ΔΕΝ χάνει το root. Ευχαριστώ και πάλι.

Πως κάνεις back up στην sd card και οχι στην εσωτερικη του τηλεφώνου;

Το βρήκα. Αυτά παθαίνεις όταν δε φοράς τα γυαλιά σου.

Edited by ponemeno
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω με αυτό γιατί δεν μπορώ να το εγκαταστήσω και μου το πετά κάθε μια ώρα.Είμαι στην μαμίσια ρομ 4.2.2.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω με αυτό γιατί δεν μπορώ να το εγκαταστήσω και μου το πετά κάθε μια ώρα.Είμαι στην μαμίσια ρομ 4.2.2.

Ρουταρε το και μετα παγωσε τo update με το titanium.

Link to comment
Share on other sites

Ρουταρε το και μετα παγωσε τo update με το titanium.

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.Μπορώ με κάποιο τρόπο να το εγκαταστήσω;Αν όχι θα κάνω αυτό που λες αν βρω το titanium το pro.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.Μπορώ με κάποιο τρόπο να το εγκαταστήσω;Αν όχι θα κάνω αυτό που λες αν βρω το titanium το pro.

Για να εγκαταστησεις το titanium πρεπει το κινητο να ειναι ρουτ πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστησεις το titanium πρεπει το κινητο να ειναι ρουτ πρωτα.

 

Ξέχασα να το γράψω,συγγνώμη.Έχω δύο τηλέφωνα και τα έχω rootαρει.Μου το κάνει και στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να το γράψω,συγγνώμη.Έχω δύο τηλέφωνα και τα έχω rootαρει.Μου το κάνει και στα δύο.

σου εστειλα λινκ για το titanium

Link to comment
Share on other sites

εάν θέλεις ελληνικά κανε το κόπο και ανέβασε το build.prop από το zip της rom να κάνω τις αλλαγές και μετά θα τις κάνεις ολες με ελληνικά

Δηλαδή μπορείς να προσθέσεις γλώσσες σε οποιαδήποτε rom?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορείς να προσθέσεις γλώσσες σε οποιαδήποτε rom?

Όσες είναι aosp 100% για τις άλλες με μεγάλη πιθανότητα

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια με ρωτατε συνεχεια με pm,ποια rom να περασετε,ποια ειναι η καλυτερη κ.α..

 

Εαν θελετε Ελληνικα στα μενου κτλ,περαστε την Aosp laek v4 ker.3 που εχει αναιβασει δικο μας παιδι απο εδω.Εαν παλι θελετε εξαιρετικα χρωματα στην οθονη,και μια εξειρετικη rom σε ολα,θα ελεγα την Εmui UNICOM.Eαν παλι δεν εχετε θεμα μετα τα Ελληνικα,θα προτεινα την 310.

Θα περασω και αργοτερα την τελευταια MIUI 6 4.9.26W να την δω και αυτην τι λεει.

Ολες αυτες που σας γραφω παραπανω δουλευουν απροβληματιστα σε ολες τις βασικες λειτουργιες τους.

Θα βρειτε link για ολες σε ποιο πισω σελιδες.

 

Ακομα βεβαια δεν εχω βρει την απολυτη,αλλα εδω μεγαλες εταιριες δεν εχουν στα δικα τους κντ ακομα απροβληματιστες rom.......

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια με ρωταται συνεχεια με pm,ποια rom να περασετε,ποια ειναι η καλυτερη κ.α..

 

Εαν θελετε Ελληνικα στα μενου κτλ,περαστε την Aosp laek v4 ker.3 που εχει αναιβασει δικο μας παιδι απο εδω.Εαν παλι θελετε εξαιρετικα χρωματα στην οθονη,και μια εξειρετικη rom σε ολα,θα ελεγα την Εmui UNICOM.Eαν παλι δεν εχετε θεμα μετα τα Ελληνικα,θα προτεινα την 310.

Θα περασω και αργοτερα την τελευταια MIUI 6 4.9.26W να την δω και αυτην τι λεει.

Ολες αυτες που σας γραφω παραπανω δουλευουν απροβληματιστα σε ολες τις βασικες λειτουργιες τους.

Θα βρειτε link για ολες σε ποιο πισω σελιδες.

 

Ακομα βεβαια δεν εχω βρει την απολυτη,αλλα εδω μεγαλες εταιριες δεν εχουν στα δικα τους κντ ακομα απροβληματιστες rom.......

Γράψε όμως για όσους θέλουν KK Γιατί εγώ σταμάτησα να ασχολούμαι και έβαλα 4.2 του jonzalvo και είναι όλα Όπως πρέπει να είναι σε όλες τις ρομ

Για την κάμερα πέρασα τα patches που έχει βάλει ένας στο modaco και είναι μια χαρά οι φωτο

Και η μπαταρία είναι σαφώς καλύτερη από όλες τις ΚΚ

Εννοείτε ότι η πιο καλή από όλες είναι η 4.2 coolUI για όσους δεν τους ενοχλεί το UI Γιατί εμένα δεν μ'αρέσει πχ

Για όσους θέλουν λοιπόν το just work βάλτε 4.2 ανεπιφύλακτα

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Γράψε όμως για όσους θέλουν KK Γιατί εγώ σταμάτησα να ασχολούμαι και έβαλα 4.2 του jonzalvo και είναι όλα Όπως πρέπει να είναι σε όλες τις ρομ

Για την κάμερα πέρασα τα patches που έχει βάλει ένας στο modaco και είναι μια χαρά οι φωτο

Και η μπαταρία είναι σαφώς καλύτερη από όλες τις ΚΚ

Εννοείτε ότι η πιο καλή από όλες είναι η 4.2 coolUI για όσους δεν τους ενοχλεί το UI Γιατί εμένα δεν μ'αρέσει πχ

Για όσους θέλουν λοιπόν το just work βάλτε 4.2 ανεπιφύλακτα

 

Ναι μονο για ΚΚ γραφω,δεν ασχολουμαι με JB πλεον,και εννοειται οτι δεν διαφωνω οτι ειναι και αυτες παρα πολυ καλες.Εδω περιμενω την 5αρα που μου εταξαν......:lol:

Και ναι αυτες που γραφω δουλεουν μια χαρα.

Οποτε επλογες υπαρχουν για ολους.

 

@POUARO

Πανω κατω ιδια πραματα σχεδον,ειδικα στον ηχο φτιαχνουν ολες οπως εσυ θες.

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο για ΚΚ γραφω,δεν ασχολουμαι με JB πλεον,και εννοειται οτι δεν διαφωνω οτι ειναι και αυτες παρα πολυ καλες.Εδω περιμενω την 5αρα που μου εταξαν......:lol:

Και ναι αυτες που γραφω δουλεουν μια χαρα.

Οποτε επλογες υπαρχουν για ολους.

 

@POUARO

Πανω κατω ιδια πραματα σχεδον,ειδικα στον ηχο φτιαχνουν ολες οπως εσυ θες.

 

Μια παρένθεση, τουλαχιστον όταν υπάρχει τέτοια πρόταση για rom ας παρουσιάζονται μαζί και τα link που υπάρχουν για να τις κατεβάζουν όσοι θέλουν,εδώ κ γω που διαβάζω τόσους μηνες έχω χασει την μπάλα ψαχνοντας τις σελίδες να βρω τα αρχεια για να κατεβασω!

Link to comment
Share on other sites

@kostas1

εχεις βρει καμια εκδοση 4.4.4?? και αν ναι απο που?

μπορει να δουλεψει στο δικο μας?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Μια παρένθεση, τουλαχιστον όταν υπάρχει τέτοια πρόταση για rom ας παρουσιάζονται μαζί και τα link που υπάρχουν για να τις κατεβάζουν όσοι θέλουν,εδώ κ γω που διαβάζω τόσους μηνες έχω χασει την μπάλα ψαχνοντας τις σελίδες να βρω τα αρχεια για να κατεβασω!

 

Αγαπητε φιλε,ειναι ελαχιστος ο χρονος μου,μακαρι να μπορουσα να το κανω και αυτο.Eγραψα την αποψη μου λογο των παρα πολλων pms απο φιλους που ρωτουν συνεχεια.

Αυτο το link υποθετω οτι το ξερεις......:)

http://www.needrom.com/download/aosp-v4-laek-17-kitkat-repack-v3-kernel/

 

Ευχαριστω.

 

@foxkel

Οχι δεν εχω δοκιμαση κατι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

sorry που ξαναρωταω αλλα θυμαται η μπορει να κοιταξει καποιος αν η emui 10.13 στις επιλογες της καμερας εχει ρυθμιση 12mp σε 16:9? Γιατι η unicom για 16:9 σε παει κατευθειαν στα 10Mp που ειναι λιγο dealbreaker..

 

Θα μπορουσαμε να κανουμε μια απλη επεμβασουλα αν ειχε και να ειχαμε αυτο το setting και στην Unicom

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως παρατήρησα ένα bug της CWM. Αν μετονομάσεις το backup, π.χ. βάλεις στο τέλος το όνομα της rom, emuiUNICOM, ColorOS ή κάτι άλλο, γιατί με τόσες rom άντε να θυμάσαι τι είναι τι πια :p, αποτυγχάνει να κάνει restore. Πρέπει να έχει το αρχικό όνομα, άσχετα αν σαν backup το "βλέπει".

 

Το έλυσα αυτό, συνέβαινε γιατί δεν θέλει να αφήσεις κενό μετά το όνομα του backup, δηλαδή 12.12.12-34.34.34emuiUNICOM και όχι

12.12.12-34.34.34 emuiUNICOM.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...