Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί με στοκ κάμερα και με Lenovo έχω αρχεία μόνο 1.5 Mb ? κάνω κάτι λάθος ? έχω την στοκ ρομ 015.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Πέρασα τελικά την rom και δεν το μετάνιωσα.

 

Ρύθμιση για το φωτισμό στα capacitive buttons υπάρχει όπως και για άλλα features τύπου gravitybox.

Χωρίς PIN δουλεύουν και οι 2 sim. Ξεκίνημα γίνεται μόνο από recovery αλλά εναλλακτικά κάνει reboot κανονικά. Γνωστά ίσως αλλά από τα βασικά.

 

Κατά τα άλλα φινετσάτο, απλό και γρήγορο ui που με κέρδισε.

Το twrp έφτιαξε το root και το titanium δούλεψε σε restore από JB backup.

Ήχος τέλειος, κάμερα+μπαταρία αρκετά καλή αλλά εύκολα φτάνει το 1 GB η ram.

 

Εν ολίγοις, άλλη μια καλή JB rom με ελκυστικό interface :)

 

Έτσι ακριβώς. Γι' αυτό δεν τη βγάζω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε φανεί ότι δεν δουλεύει το xposed στην color. Η αλήθεια είναι ότι έμπαινε και έβαζα και modules κανονικά αλλά έλεγε πάντα με κόκκινο κείμενο στο framework ότι δεν είναι installed. Μήπως δουλεύει τελικά; Gravity box δε με νοιάζει, αλλά xposed θέλω γιατί το χρειάζεται το Greenify donate που έχω.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε φανεί ότι δεν δουλεύει το xposed στην color. Η αλήθεια είναι ότι έμπαινε και έβαζα και modules κανονικά αλλά έλεγε πάντα με κόκκινο κείμενο στο framework ότι δεν είναι installed. Μήπως δουλεύει τελικά; Gravity box δε με νοιάζει, αλλά xposed θέλω γιατί το χρειάζεται το Greenify donate που έχω.

 

Δεν χρησιμοποιώ τίποτα από αυτά κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο. :p

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά τώρα, προτιμώ να μπορώ να έχω άμεσα notification από WhatsApp, Viber, FB Messenger και άλλα χωρίς να τρέχουν οι εφαρμογές από πίσω, παρά να έχω Color OS ή το όποιο μονταρισμένο Android. Οπότε μόνο roms στις οποίες παίζει το xposed για εμένα, δεν πα να βαράει σαν καμπαναριό το ηχείο...
Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά τώρα, προτιμώ να μπορώ να έχω άμεσα notification από WhatsApp, Viber, FB Messenger και άλλα χωρίς να τρέχουν οι εφαρμογές από πίσω, παρά να έχω Color OS ή το όποιο μονταρισμένο Android. Οπότε μόνο roms στις οποίες παίζει το xposed για εμένα, δεν πα να βαράει σαν καμπαναριό το ηχείο...

 

Εγώ πάλι προτιμώ να χρησιμοποιώ όλα τα προαναφερθέντα όσο λιγότερο γίνεται, το μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας η χρήση της συσκευής είναι ως τηλέφωνο, απλά θέλω να υπάρχουν οι δυνατότητες για κάτι περισσότερο.

 

Όλα είναι θέμα χρήσης τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μία άποψη για όσους παρακολουθούν το νήμα για αγορά κινητού. Καθώς έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι kitkat έχει βγει καθώς και ένα κάρο jellybean roms, αν ενδιαφέρεστε σοβαρά (είστε ψείρες) σε φωτογραφίες-βίντεο βάλτε οτιδήποτε kitkat με κλειστά ματια. Και μη σας απασχολεί το ότι το video έχει κατάληξη 3gp το περιεχόμενο (mpeg 4) μετράει. Ψαξτε google για "video container format".

 

Πολλοί θα πουν ότι στο jellybean φταίει απλά η default εφαρμογή και όλα σωζονται με με lenovo super camera (ωραια εφαρμογή btw).

Θα διαφωνήσω διότι το πρόβλημα είναι στο jellybean με τα καμερα libs και drivers για τον Sony sensor που φοράει το κινητό. JellyBean: Κακό ή και καθόλου autofocus, θολότητα απίστευτη, χρονισμός φλας όταν θυμάται, χρωματικός χώρος πατάτες ολέ, brightness - contrast στον καραγκιοζογάμο και noise level σαν βότσαλα. Φυσικά με αλλαγή εφαρμογής κάτι βελτιώνεται, αλλά στην ουσία από ότι τελικά είδα, "απλά γυαλίζει η κου...@δα".:p Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να τα έχουν κανει τόσο @#$#% στους camera drivers για JB.

 

Στο kitkat τα libs είναι updated (μαλλον ξαναγραμμένα το κόβω) με αποτέλεσμα: Flash on time, autofocus OK, brightness contrast range OK κτλ. Και ΒΑΣΙΚΟ: Πολύ λιγότερο noise level (οπτικά κάτω από το μισό μη ρωτάτε πως το κατάλαβα είμαι μεντιουμ:lol::lol::lol:). Πέρα από την πλάκα πιστεύω από την προσωπική μου πείρα (με εργαστηριακές εικόνες από project δουλειάς) ότι σίγουρα είναι κάτω από το μισό (-3dB και βάλε).

 

ΥΓ1: Κάποιο παλλικάρι πριν μερικές σελίδες αν θυμάμαι πόσταρε update.zip με νεώτερους κάμερα drivers για jellybean αλλά από ότι είδα από το feedback του κοινού δεν υπήρξε κάποια ορατή βελτίωση. Τελικά μάλλον οι ουσιαστικές βελτιώσεις γίνανε στις libs-driver για το KK.

ΥΓ2: Αν δεν είστε και πολύ της φωτογραφίας αλλά είστε gamers βάλτε JellyBean δαγκωτό. Αισθητή διαφορά (άνετα +30%) σε 3D απόδοση. Βέβαια λαμβάνοντας υπόψη ότι ο mali-450 στο F1 είναι 2x γρηγορότερος από mali-400 (που παίζει τα πάντα) εμένα δεν με νοιάζει το performance hit.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μία άποψη για όσους παρακολουθούν το νήμα για αγορά κινητού. Καθώς έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι kitkat έχει βγει καθώς και ένα κάρο jellybean roms, αν ενδιαφέρεστε σοβαρά (είστε ψείρες) σε φωτογραφίες-βίντεο βάλτε οτιδήποτε kitkat με κλειστά ματια. Και μη σας απασχολεί το ότι το video έχει κατάληξη 3gp το περιεχόμενο (mpeg 4) μετράει. Ψαξτε google για "video container format".

 

Πολλοί θα πουν ότι στο jellybean φταίει απλά η default εφαρμογή και όλα σωζονται με με lenovo super camera (ωραια εφαρμογή btw).

Θα διαφωνήσω διότι το πρόβλημα είναι στο jellybean με τα καμερα libs και drivers για τον Sony sensor που φοράει το κινητό. JellyBean: Κακό ή και καθόλου autofocus, θολότητα απίστευτη, χρονισμός φλας όταν θυμάται, χρωματικός χώρος πατάτες ολέ, brightness - contrast στον καραγκιοζογάμο και noise level σαν βότσαλα. Φυσικά με αλλαγή εφαρμογής κάτι βελτιώνεται, αλλά στην ουσία από ότι τελικά είδα, "απλά γυαλίζει η κου...@δα".:p Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να τα έχουν κανει τόσο @#$#% στους camera drivers για JB.

 

Στο kitkat τα libs είναι updated (μαλλον ξαναγραμμένα το κόβω) με αποτέλεσμα: Flash on time, autofocus OK, brightness contrast range OK κτλ. Και ΒΑΣΙΚΟ: Πολύ λιγότερο noise level (οπτικά κάτω από το μισό μη ρωτάτε πως το κατάλαβα είμαι μεντιουμ:lol::lol::lol:). Πέρα από την πλάκα πιστεύω από την προσωπική μου πείρα (με εργαστηριακές εικόνες από project δουλειάς) ότι σίγουρα είναι κάτω από το μισό (-3dB και βάλε).

 

ΥΓ1: Κάποιο παλλικάρι πριν μερικές σελίδες αν θυμάμαι πόσταρε update.zip με νεώτερους κάμερα drivers για jellybean αλλά από ότι είδα από το feedback του κοινού δεν υπήρξε κάποια ορατή βελτίωση. Τελικά μάλλον οι ουσιαστικές βελτιώσεις γίνανε στις libs-driver για το KK.

ΥΓ2: Αν δεν είστε και πολύ της φωτογραφίας αλλά είστε gamers βάλτε JellyBean δαγκωτό. Αισθητή διαφορά (άνετα +30%) σε 3D απόδοση. Βέβαια λαμβάνοντας υπόψη ότι ο mali-450 στο F1 είναι 2x γρηγορότερος από mali-400 (που παίζει τα πάντα) εμένα δεν με νοιάζει το performance hit.

 

οι aosp οι kitkat ομως?Καλυτερες σε photo απο jellybean μη aosp?Δεν εχω αρχιζει καν να παιζω με την camera ακομα.Eχεις κρατησει photo να ανεβασεις για συγκριση?

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια θελω να ρωτησω κατι για την lenovo camera.εχω βρει ενα αρχειο αλλα εκτος απο την εφαρμογη της καμερας εχει και εφαρμογη gallery, πως θα περασω μονο την εφαρμογη της καμερας χωρις την εφαρμογη της gallery?
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι το xposed μαζί με το gravitybox για πολλές κουλαμάρες. Από τότε πού τα ξήλωσα για να ενεργοποιήσω το art βρήκα την υγεία μου.

 

Αααα μην ξεχάσω: σε laek v3 ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ μου έριξε ύστερα από ενα reboot ακριβώς ίδιο error: com.android.systemui process has stopped.

Μόνο που το έκανε επαναλαμβανόμενα (loop) χωρίς να με αφήνει να μπω στο launcher -κοινώς δεν μπορούσα να κανω ΤΙΠΟΤΑ. Ξαναφλασαρισα τη ρομ από πάνω και το έσωσα, οπότε μετά μπακαπ, ξήλωμα και ξαναεγκατασταση.

 

Από δω και πέρα τέρμα οι πολλές χακιες. Όχι άλλο xposed γιατί δεν έχω μέτρο με αυτού του είδους καταχρήσεις:lol:

 

Δε νομίζω να είναι θέμα xposed. Στο loop που λες θέλει να είσαι γρήγορος και να κάνεις τερματισμό το τηλ ενώ ενδιάμεσα σου βγάζει το μήνυμα com.android.systemui has stopped... Αν το αφήσεις λίγη ώρα στην ησυχία του επανέρχεται σα να μη συμβαίνει τίποτα! Κρίμα, πάνω που ξεναέβαλα το real racing και γούσταρα :lol:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό εδώ και δυο μέρες στα χέρια μου με την coolifeui έκδοση ρομ 036 και μου βγάζει αναβάθμιση για 039. Πατώντας όμως για update, το κινητό bootάρει ξεκινά να κάνει update αλλα βγάζει error. Ειμαι με στοκ ρομ 036 χωρίς ρουτ. Υπάρχει λύση ή πρέπει να flashαρω άλλη ρομ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό εδώ και δυο μέρες στα χέρια μου με την coolifeui έκδοση ρομ 036 και μου βγάζει αναβάθμιση για 039. Πατώντας όμως για update, το κινητό bootάρει ξεκινά να κάνει update αλλα βγάζει error. Ειμαι με στοκ ρομ 036 χωρίς ρουτ. Υπάρχει λύση ή πρέπει να flashαρω άλλη ρομ;

 

Ποια recovery έχεις;

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Την εργοστασιακή. Δεν το έχω πειράξει το τηλ, είναι"παρθένο"

Επίσης στη πρώτη σελίδα δεν υπάρχει οδηγός για ρουτάρισμα. Έχει χαθεί στις εκατοντάδες σελίδες

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

απο τους πιο ψαγμενους θα παρακαλουσα αν γνωριζετε ...

υπαρχει καποια rom (προτιμοτερο σε ΚΚ) που να εχει μονο αγλικο μενου, χωρις να ειναι multilanguage με ελληνικα που να ειναι σε ολα οκ χωρις bugs και χωρις να χρειαζετε παραμετροποιησεις οπως αυτες με τα ελληνικα που ανφερετε εδω?

Δλδ υπαρχει καποια μονο με αγγλικα που να θεωρειτε οτι ειναι καλυτερη απο τις multilanguage και που γνωριζετε οτι λειτουργουν ολα αψογα ??

Link to comment
Share on other sites

Την εργοστασιακή. Δεν το έχω πειράξει το τηλ, είναι"παρθένο"

Επίσης στη πρώτη σελίδα δεν υπάρχει οδηγός για ρουτάρισμα. Έχει χαθεί στις εκατοντάδες σελίδες

 

Το ρουταρισμα σε σχέση με την εργοστασιακή recovery έχει αναφερθεί αρκετά στις τελευταίες 10 σελίδες. Συγκεκριμένα κατεβάζεις αυτό το ζιπάκι https://www.dropbox.com/sh/4j0q4cy2hs23s5b/AACzRipgipVV_VLi5qw88W1Ca?dl=0 το πετάς όπως είναι στην sd, μπαίνεις στην εργοστασιακή recovery και κάνεις apply update from sd card. Αφου τελειώσει το φλασάρισμα είσαι root.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα το root checker και μου γράφει ότι είμαι root. Πέρασα την SuperSu.

Οπότε για αυτό το λόγο δεν έκανε update?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα το root checker και μου γράφει ότι είμαι root. Πέρασα την SuperSu.

Οπότε για αυτό το λόγο δεν έκανε update?

 

Ναι κατά πάσα πιθανότητα το update αποτύγχανε επειδή ήσουν ήδη root. Τώρα που το ξέρεις πέρνα μια custom recovery και απο εκεί φλάσαρε όποια rom θέλεις.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατά πάσα πιθανότητα το update αποτύγχανε επειδή ήσουν ήδη root. Τώρα που το ξέρεις πέρνα μια custom recovery και απο εκεί φλάσαρε όποια rom θέλεις.

Έκανα reboot και χάθηκε το ρουτ. Το είχα ρουτάρει με mtk root

Άρα καλά έγραψα ότι δεν ήταν ρουτ όταν ήρθε στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα reboot και χάθηκε το ρουτ. Το είχα ρουτάρει με mtk root

Άρα καλά έγραψα ότι δεν ήταν ρουτ όταν ήρθε στα χέρια μου.

 

Πιθανόν είσαι σε μια κατάσταση ενδιάμεσου root. Κάνε την διαδικασία που σου είπα πριν για να το ρουτάρεις.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν είσαι σε μια κατάσταση ενδιάμεσου root. Κάνε την διαδικασία που σου είπα πριν για να το ρουτάρεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ μόλις το ρούταρα και του περασα την twrp 2.7.

Από εδώ και στο εξής πως αναβαθμίζω στην official 039?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ μόλις το ρούταρα και του περασα την twrp 2.7.

Από εδώ και στο εξής πως αναβαθμίζω στην official 039?

 

Κατέβασε την 039 απο εδώ :

http://pan.baidu.com/s/1eQjBc58

Ρίξτην χύμα στην sd σου μπες στην twrp κάνε όλα τα wipes εκτός απο αυτό της external και στη συνέχεια Install zip from sd card.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την 039 απο εδώ :

http://pan.baidu.com/s/1eQjBc58

Ρίξτην χύμα στην sd σου μπες στην twrp κάνε όλα τα wipes εκτός απο αυτό της external και στη συνέχεια Install zip from sd card.

 

Έχω κάνει backup. Ελπίζω να μην βρεθώ προ εκπλήξεως

edit: κατεβαίνει αργά-αργά, 417MB και κατεβαίνουν λες και είναι GB

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει backup. Ελπίζω να μην βρεθώ προ εκπλήξεως

edit: κατεβαίνει αργά-αργά

 

Το backup επιβάλλεται κάθε φορά που παίζεις με διάφορες roms.

Κατέβασε το με το free download manager για καλύτερα αποτελέσματα

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Το backup επιβάλλεται κάθε φορά που παίζεις με διάφορες roms.

Κατέβασε το με το free download manager για καλύτερα αποτελέσματα

Γιατί όμως δεν έκανε update μόνο του; Αφού δεν είχα πειράξει κάτι.. εργοστασιακά ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...