Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μόλις έβαλα την microaosp του laek. Δεν έχει Ελληνικά.

 

Καλα πο το ειπες,ειχα σκοπο να την περασω το βραδυ...........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα δεν εχει κ αν κ μου αρεσε σχετικα με τις αλλαγες που εχουν κανει (εχει κ πιο καλη μεταφραση στα Αγγλικα) κ ειναι κ 4.4.2, υστερει σε 3D αποδοση σε σχεση με την 039 που εχω ξεμεινει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η καμερα μου δουλευε μια χαρα κ απο photos εχω να πω τα καλυτερα απο μια ματια που την εριξα χτες, το φλας με την καμερα σε σκοταδι πηγαινε πολυ καλα.

Το default προγραμμα για φωτος-video μπορει να γραψει κ σε mp4.

Μηπως εσβησες απο Τιτανιουμ μια Κινεζικη εφαρμογη με ενα πρασινο ανθρωπακι?

 

Όταν επιλέγω τη φωτογραφική εμφανίζεται το μήνυμα "Can't connect to the camera". Πάντως μου φαίνεται βαρύτερη από τις 4.2.2.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παθει κ εγω οταν ειχα σβησει οτι Κινεζικο ειχα βρει απο Τιτανιουμ αλλα πρεπει να αφησεις μια Κινεζικη app με ενα ANDROID ρομποτακι στο εικονιδιο. Δεν ειναι app που εμφανιζεται στο μενου αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχει να κανει με την καμερα.
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παθει κ εγω οταν ειχα σβησει οτι Κινεζικο ειχα βρει απο Τιτανιουμ αλλα πρεπει να αφησεις μια Κινεζικη app με ενα ANDROID ρομποτακι στο εικονιδιο. Δεν ειναι app που εμφανιζεται στο μενου αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχει να κανει με την καμερα.

 

Το είχα "παγώσει" και το "ξεπάγωσα", έκανα reboot, τα ίδια. Στις 4.2.2 που το "παγώνω" δεν τρέχει τίποτα. Ούτως ή άλλως η rom δεν μου αρέσει και πάει για ξήλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που παρατηρησα σημερα, Δεν γυριζει η οθονη στα μυνηματα ενω το εχω ενεργοποιημενο το screen rotation. Το εχω καμια βδομαδα το κινητο και γυρνουσε, σημερα το συνειδητοποιησα αυτο. Υπαρχει καποια ρυθμιση μεσα στα μηνυματα ειναι μαλλον ειναι καποιο bug? Ρωταω γιατι μηνυματα εγραφα κυριως απο το πλαι καθως ειναι μεγαλυτερο το πληκτρολογιο

 

H μανισαι ρομ που εχει ειναι 4.2.2

 

Απενεργοποίησε το εικονίδιο και ενεργοποίησε το ξανά, θα φτιάξει μετά

Link to comment
Share on other sites

Το είχα "παγώσει" και το "ξεπάγωσα", έκανα reboot, τα ίδια. Στις 4.2.2 που το "παγώνω" δεν τρέχει τίποτα. Ούτως ή άλλως η rom δεν μου αρέσει και πάει για ξήλωμα.

 

Γύρισα σε 4.2.2, συγκεκριμένα στην Coolpad 8297W 041 lite Rooted 0913, δεν μου αρέσει, της έχουν βγάλει τα μάτια, πάμε παρακάτω...:p

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα σε 4.2.2, συγκεκριμένα στην Coolpad 8297W 041 lite Rooted 0913, δεν μου αρέσει, της έχουν βγάλει τα μάτια, πάμε παρακάτω...:p

 

Για δώσε λίγο παραπάνω info, τι εννοείς της έχουν βγάλει τα μάτια δεν τρέχει καλά;Σε σχέση με την 039 πως είναι;

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε το εικονίδιο και ενεργοποίησε το ξανά, θα φτιάξει μετά

 

Tο εκανα αυτο και δεν γινεται κατι. Σε περιπτωση που δεν το προσεξες μιλαω μονο στην εφαρμογη των μηνυματων οχι γενικα, σε οποιαδηποτε αλλη φαση γυρναει κανονικα.

 

Βασικα κατεβασα το GOSMS free και χρησιμοποιησα αυτο αντι για την μανισισια εφαρμογη μυνηματων. Σε αυτο γυρναει κανονικα και ολα ΟΚ. Μηπως δεν γυρνουσε η οθονη στην μανισια και εκαναν καπου λαθος εγω που νομιζα οτι γυρνουσε?

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε λίγο παραπάνω info, τι εννοείς της έχουν βγάλει τα μάτια δεν τρέχει καλά;Σε σχέση με την 039 πως είναι;

 

Είναι λίγο διαφορετική, έχουν αφήσει μόνο δύο επιφάνειες εργασίας, κάτι δεν πήγε καλά με τα gapps και δεν δούλευε το Playstore, τέλος πάντων έβαλα PureAosp τώρα, από καιρό ήθελα να το κάνω, θα την παιδέψω λίγο και βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο διαφορετική, έχουν αφήσει μόνο δύο επιφάνειες εργασίας, κάτι δεν πήγε καλά με τα gapps και δεν δούλευε το Playstore, τέλος πάντων έβαλα PureAosp τώρα, από καιρό ήθελα να το κάνω, θα την παιδέψω λίγο και βλέπω.

 

το της εχουν πεταξει τα ματια επειδη εχει 2 επιφανειες εργασιες (που μπορεις να βαλεις οτι launcher θες και να εχεις οσες θες) και επειδη δεν μπηκαν καλα τα gapps ειναι λιγο υπερβολικο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

το της εχουν πεταξει τα ματια επειδη εχει 2 επιφανειες εργασιες (που μπορεις να βαλεις οτι launcher θες και να εχεις οσες θες) και επειδη δεν μπηκαν καλα τα gapps ειναι λιγο υπερβολικο νομιζω.

 

Καθόλου, έχουν πειράξει και το CoolUi και έχει ακόμα περισσότερες Κινέζικες εφαρμογές, ενώ παγώνοντάς τες μέσω Titanium Backup άρχισαν και δυσλειτουργίες. Απεχθάνομαι τους launchers (άποψή μου, δικαίωμά μου) και το customization. Θέλω κάτι, πόσο μάλλον όταν είναι το official, που να δουλεύει σωστά από την αρχή και όχι να παιδεύομαι εγώ.

 

Θα τολμήσω να πω ότι η πιο σωστή 4.2.2 είναι η 038.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου, έχουν πειράξει και το CoolUi και έχει ακόμα περισσότερες Κινέζικες εφαρμογές, ενώ παγώνοντάς τες μέσω Titanium Backup άρχισαν και δυσλειτουργίες. Απεχθάνομαι τους launchers (άποψή μου, δικαίωμά μου) και το customization. Θέλω κάτι, πόσο μάλλον όταν είναι το official, που να δουλεύει σωστά από την αρχή και όχι να παιδεύομαι εγώ.

 

Θα τολμήσω να πω ότι η πιο σωστή 4.2.2 είναι η 038.

Εγω παντως μετα απο δικη σου συμβουλη κολλησα στην 039 που ειναι σουπερ. :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μετα απο δικη σου συμβουλη κολλησα στην 039 που ειναι σουπερ. :-)

 

Κάπου εκεί με βλέπω να επιστρέφω...:lol:

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το YGDP και τα windows 8 64bit.

Οποιος θελει να βαλει YGDP ωστε να περναει cpb roms και ειναι με windows 8 64 bit θα εχει προβλημα με την εγκατασταση των vcom drivers γιατι δεν ειναι signed.Βρηκα μια διαδικασια για να παρακαμψεις το προβλημα αυτο και να γινει η εγκατασταση σωστα και εκανα εναν οδηγο στο modaco για το πως γινεται.Ειναι στα Αγγλικα προς το παρον,αν καποιος εχει προβλημα ας μου πει και θα τον κανω και στα Ελληνικα.

Τον χρησιμοποιησα και εχω βαλει την official kitkat του κινητου μας με ημερομηνια 24/9 (απο το rebranded μοντελο βεβαια)

 

 

ok after a lot of searching i found a way to install the vcom driver on windows 8 64bit

 

1.Install the vcom install.exe and the installdrv64.exe from the vcom folder

2.Go to the windows charm bar/settings/change pc settings/general/scroll to advanced start up.It will reboot

3.Press troubleshoot/advanced/startup../restart special option../press 7 (disable driver..)

4.It will boot you normally to windows but now you can install unsigned drivers like the vcom one.

5.Open device manager

6.Switch off the phone

7.Connect the phone to the same usb you used when you installed the other drivers (coolpad,pdanet)

8.Power on the phone

9.You will see a new entry on device manager with an exclamation mark

10.Double click it and press update driver

11.Select to manually guide windows to the driver files (Win7 folder inside vcom folder)

12.Go on with the installation,windows will warn you about unsigned drivers,press continue anyway

13.Done,you will see a new entry on device manager in the ''android phone'' tab

 

I still don't get a mtk entry on device manager but this time the driver setup ended up successfully without the device losing connection when you pressed to update the driver.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μόλις άνοιξα το κουτί με το f1 και έχω να πω ότι είναι φοβερό κινητό το μόνο πρόβλημα είναι οτι ο ήχος είναι πολύ αδύναμος και η κάμερα ψιλοθολη αλλά και παλι αρκετα καλη και απ ότι διάβασα λύνεται με το lenova super cam .Τώρα το πρόβλημα μου είναι ότι το τηλ ήρθε μεν ρουταρισμενο (απ ότι λένε) αλλά δεν έχω ιδέα από root και δεν ξέρω να δω καν αν όντος είναι! έχει ένα εικονίδιο που λέει superuser αλλά όταν το πατάω δεν βγάζει τιποτα.Πως μπορώ να καταλάβω αν είναι root και αν είναι πως μπορώ να ανεβάσω την ένταση? διάβασα βέβαια για ένα app το MTK Engineering Mode αλλά πρέπει να είναι root και εγώ απλά δεν ξέρω αν ειναι.Υπαρχει κανενας αλλος τροπος να αναβάσεις την έντασή αν δεν είναι root γιατί και δεν ξέρω αλλά και δεν θέλω να πειράξω το τηλ γιατί είμαι άσχετος απ αυτα.sorry για την ασχετοσύνη μου απλά δεν έτυχε ποτέ να ασχοληθώ με το θέμα αυτό .Σας παρακαλώ βοηθήστε με στο πρόβλημα μου .Ευχαριστώ εκ τον προτέρων :O Α και κάτι άλλο η μετάφραση σε αρκετά υπομενου δεν είναι στα ελληνικά αλλά στα αγγλικά και αυτό με δυσκολεύει αρκετά ,αν και πάλι απ ότι διάβασα για να διορθωθεί αυτό θέλει αλλαγή στην ρομ. Γινετε να φτιαχτει με αλλο τροπο? Edited by hadow
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με PUREAOSP v1.1, δουλεύουν όλα εκτός από το ViperFX (ό,τι και να κάνεις), την προτιμώ από τις AOSP. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω, φαίνεται σαν ερασιτεχνική προσπάθεια, λείπει η καλογυαλισμένη και στιλπνή επιφάνεια της original rom.

 

Μου θυμίζει την πλειοψηφία των διανομών Linux. Άσχετα από τη λειτουργικότητα, οπτικά είναι τραγικά πολύ πίσω. Θα βασανίσω λίγο ακόμα τον εαυτό μου πάντως ενώ κατεβάζω ήδη τη σημερινή βασισμένη σε official της ομάδας FIRE. :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπαρχει κανενας αλλος τροπος να αναβάσεις την έντασή αν δεν είναι root γιατί και δεν ξέρω αλλά και δεν θέλω να πειράξω το τηλ γιατί είμαι άσχετος απ αυτα.sorry για την ασχετοσύνη μου απλά δεν έτυχε ποτέ να ασχοληθώ με το θέμα αυτό

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με PUREAOSP v1.1, δουλεύουν όλα εκτός από το ViperFX (ό,τι και να κάνεις), την προτιμώ από τις AOSP. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω, φαίνεται σαν ερασιτεχνική προσπάθεια, λείπει η καλογυαλισμένη και στιλπνή επιφάνεια της original rom.

 

Μου θυμίζει την πλειοψηφία των διανομών Linux. Άσχετα από τη λειτουργικότητα, οπτικά είναι τραγικά πολύ πίσω. Θα βασανίσω λίγο ακόμα τον εαυτό μου πάντως ενώ κατεβάζω ήδη τη σημερινή βασισμένη σε official της ομάδας FIRE. :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049

 

Εαν εχει Ελληνικα (χλωμο βεβαια το βλεπω) πες μου να την δοκιμασω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχει Ελληνικα (χλωμο βεβαια το βλεπω) πες μου να την δοκιμασω.

 

Κατάχλωμο.....:p

 

Λοιπόν, καλή φαίνεται, θέλει λίγο ψάξιμο βέβαια, της περνάω gapps και συνεχίζω.

 

UPDATE: Μια χαρά τα πάει, γρήγορη, δεν δουλεύει το ViperFX, δεν κάνει processing ο driver με τίποτα, δεν υπάρχει όμως το bug που είχαν οι 4.2.2, όταν ανέβαζες την ένταση του ακουστικού κατά τη διάρκεια της κλήσης η ρύθμιση χανόταν μετά από επανεκκίνηση.

Επίσης κι αυτή δεν δέχεται τα μηνύματα από τετραψήφια. Την κρατάμε γι' απόψε και βλέπουμε. :p

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχει Ελληνικα (χλωμο βεβαια το βλεπω) πες μου να την δοκιμασω.

 

Κάπου εδώ φίλε Κώστα πρέπει να πάρεις απόφαση ότι το 99.999999% των ρομ από τα κινέζικα fora θα είναι Chinese/English. Σπάνια κάποιο release θα είναι multilanguage και αν είναι θα το λέει στην περιγραφή, θα το καταλαβαίνεις ακόμα και κινέζικα να είναι γραμμένο, 70 languages, el_GR, screenshots κτλ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να καταλάβω αν είναι root και αν είναι πως μπορώ να ανεβάσω την ένταση?

 

Κατέβασε από το playstore το rootchecker basic, όταν θα το ανοίξεις θα σου ζητήσει δικαιώματα και τα δινεις για παντα. μετά σου λέει αν είσαι κανονικα root. Δοκίμασε το και 2η φορά αν σου βγάλει ότι δεν εισαι proper root (συνήθως όταν δεν μπουν σωστά τα δικαιώματα) άνοιξε το superuser και θα δεις την εφαρμογή και θα τα τσεκάρεις ξανά.

 

Για την ένταση όπως σου είπαν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .το πρόβλημα με τα SMS το έχουμε λύσει?έχω διαβάσει σχεδόν όλο το νήμα αλλά άκρη δεν έβγαλαν.είμαι με τη μαμισια απο to2c.

Στέλνοντας 1330 στη vodafone παίρνω απάντηση ενω στη cosmote oxi.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...