Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGMXFTRFJ0QmNoUGc&usp=sharing

Το αρχειο YDSS.... ειναι η εκδοση 020 της official rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

MIUI Ελληνικα v23-8:

[GRMOD_JOHNICKZ]miui_f1_slydermi_4.8.23_3e6b7f81ef_4.2.zip

 

Gapps (Only PlayStore):

YourZgappsXS-4.2.2-2014.03.16.zip

 

Ευχαριστω τον φιλο gregor3 για τις δοκιμες!!

Απειραχτη οπως ερχεται απο τους Κινεζους porters της MIUI (οπως εκανε ο emjot).

Μεχρι στιγμης (2 μερες) καμια μαυρη οθονη κ σκαλωμα, μπαταρια καλη, ολα φαινονται ΟΚ.

Δοκιμαστε με δικη σας ευθυνη, καλημερα!!!

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μας έφτιαξες τη μέρα.

Θα περιμένω όμως δοκιμές απο αλλους πρώτα γιατί το κινητό είναι της γυναίκας μου η οποία είναι παντρεμένη με τη γκρίνια.

Link to comment
Share on other sites

Εδω

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGMXFTRFJ0QmNoUGc&usp=sharing

Το αρχειο YDSS.... ειναι η εκδοση 020 της official rom

 

την official ενοεισ να τη περασω με το προγραμμα της coolpad?δεν γινεται τπτ.την περναει αλλα και παλι κολημενο μενει!

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα αφου ειναι cpb η οfficial πως να τη περασω με sptools.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

MIUI Ελληνικα v23-8:

[GRMOD_JOHNICKZ]miui_f1_slydermi_4.8.23_3e6b7f81ef_4.2.zip

 

Gapps (Only PlayStore):

YourZgappsXS-4.2.2-2014.03.16.zip

 

Ευχαριστω τον φιλο gregor3 για τις δοκιμες!!

Απειραχτη οπως ερχεται απο τους Κινεζους porters της MIUI (οπως εκανε ο emjot).

Μεχρι στιγμης (2 μερες) καμια μαυρη οθονη κ σκαλωμα, μπαταρια καλη, ολα φαινονται ΟΚ.

Δοκιμαστε με δικη σας ευθυνη, καλημερα!!!

Απ'οτι βλεπω τα gapps(play store)τα περναμε χειροκινητα,πια διαδικασια ακολουθουμε ομως?

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω τα gapps(play store)τα περναμε χειροκινητα,πια διαδικασια ακολουθουμε ομως?

Τα περνας απο την recovery.... Ακριβως οπως περνας τις ρομ χωρις ομως τα wipe.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά, τα γνωστά κινεζομάγαζα στέλνουν το f1 με την 015 multi rom. Αυτή κάνει ΟΤΑ updates ?

Αν βάλω την 029 που έχει ΟΤΑ με τον coolpad download assistant , θα παίζει root γενικά ή μετά από updates θα ψάχνομαι ?

Δεν έχω θέμα να περάσω και custom rom, αλλά προτιμώ να αποφύγω backup+restore σε apps+data όταν θέλω να φρεσκάρω την rom.

 

Και για τον φίλο που δεν κατάφερε να περάσει την offlicial με τον download assistant, ας δώσει βάση εκεί που λέει

Do not press the green button yet and do not pull out the USB cable!!! στο spoiler του [Factory CDA ROM] 029 through Coolpad Download Assistant 1.80 by Borsosg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας! Εγκατεστησα μεσω twrp 2.4.4 τη νεα ρομ του JOHNICKZ

[GRMOD_JOHNICKZ]miui_f1_slydermi_4.8.23_3e6b7f81ef_4.2.zipο recovery

Μπαινω στo recovery και δε μπορω να δω το internal storage. Βλεπω δηλαδη μόνο την sdcard που είναι η εξωτερικη κάρτα μνήμης,

ενω όταν πατάω internal storage μου βγαζει το φακελο emmc και δε μπορω να δω τα δεδομενα της εσωτερικης καρτας οπυ ειναι αποθη-

κευμένο και το συστημα με τις εφαρμογες. Από τη miui φαίνονται κανονικά και οι 2 κάρτες. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Edited by musicfun4ever
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρ ολες της οδηγιες δεν καταφερα ουτε με sptools ουτε και με την γνησια ρομ να το φτιαξω...απογοητευση..
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες έχω βάλει την 4.4.2

http://www.needrom.com/download/4-4-pure-8297w/

Μία χαρά έκατσε, γρήγορη, καλή μπαταρία, αγγλικά, 4ψήφια μνμτ, ήχος.

Δεν είναι rooted.

 

Πριν είχα την 039 official.

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20460

Γρήγορη, καλή μπαταρία, αγγλικά, 4ψήφια μνμτ, ήχος και πολύ κινέζικο σκουπίδι!!

Βαρέθηκα να την πειράζω-καθαρίζω και γιαυτό την άλλαξα.

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε την 039 πειραγμένη χωρίς καθόλου κινεζιές????

Edited by beiman
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρ ολες της οδηγιες δεν καταφερα ουτε με sptools ουτε και με την γνησια ρομ να το φτιαξω...απογοητευση..

Στο λινκ που σου εδωσα εχει και τις οδηγιες βημα βημα .... τσεκαρε επισης και τους drivers.... βαλε αυτους που εχει το λινκ που σου εστειλα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες έχω βάλει την 4.4.2

http://www.needrom.com/download/4-4-pure-8297w/

Μία χαρά έκατσε, γρήγορη, καλή μπαταρία, αγγλικά, 4ψήφια μνμτ, ήχος.

Δεν είναι rooted.

 

Πριν είχα την 039 official.

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20460

Γρήγορη, καλή μπαταρία, αγγλικά, 4ψήφια μνμτ, ήχος και πολύ κινέζικο σκουπίδι!!

Βαρέθηκα να την πειράζω-καθαρίζω και γιαυτό την άλλαξα.

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε την 039 πειραγμένη χωρίς καθόλου κινεζιές????

 

Δες στο modaco, έχει 039 lite....

 

 

 

 

 

 

Εδώ και δύο μέρες έχω βάλει την 4.4.2

http://www.needrom.com/download/4-4-pure-8297w/

Μία χαρά έκατσε, γρήγορη, καλή μπαταρία, αγγλικά, 4ψήφια μνμτ, ήχος.

Δεν είναι rooted.

 

Πριν είχα την 039 official.

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20460

Γρήγορη, καλή μπαταρία, αγγλικά, 4ψήφια μνμτ, ήχος και πολύ κινέζικο σκουπίδι!!

Βαρέθηκα να την πειράζω-καθαρίζω και γιαυτό την άλλαξα.

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε την 039 πειραγμένη χωρίς καθόλου κινεζιές????

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έδωσα και εγώ την παραγγελία μου στο Vickmall για το F1 με δώρο την δερμάτινη θήκη στα 162$, της ανάφερα (Selina) ότι στο To2c το έχει λιγότερη τιμή + δερμάτινη θήκη και μου την έκανε και εμένα δώρο.
Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις και από έμενα:

1) Άσπρο ή γκρι; Δηλαδή το καπάκι στο γκρι μου φαίνεται ματ ενώ στο άσπρο είναι γυαλιστερό!

2) Εαν έχει πάρει κάποιος, η μνήμη 16άρα που δίνει το Vickmall με $8.00 τι μάρκα είναι; (Στις φωτογραφίες έχουν σβησμένο το λογότυπο της εταιρείας αλλά υποψιάζομαι ότι είναι Toshiba ή Tonipia:lol:)

Δεν έχει ξυπνήσει η Selina να την ρωτήσω!!!:p

Και το άσπρο ματ είναι.

 

Η κάρτα μνήμης είναι Toshiba. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου δώσει λινκ για clockwork mode, γιατί πέρασα αυτό εδώ και δε μου βλέπει την sd για να περάσω τη rom
Link to comment
Share on other sites

h camera τι λεε? υποτιθεται οτι εχει την sony imx 135 που εχουν και αλλα επωνυμα κινητα πανω μπορει να γινει συγκριση με αλλα κινητα? (η ιδια φωτο με δυο διαφορετκα κινητα (που εχουν την ιδια camera )να δουμε αν αξιζει ή αν μας δουλευουν οι κινεζοι και βαζουν εμεσα οτι ναναι

 

 

κινητα με ιδια camera , thl 5000, lg g3, sony experia z,

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

h camera τι λεε? υποτιθεται οτι εχει την sony imx 135 που εχουν και αλλα επωνυμα κινητα πανω μπορει να γινει συγκριση με αλλα κινητα? (η ιδια φωτο με δυο διαφορετκα κινητα (που εχουν την ιδια camera )να δουμε αν αξιζει ή αν μας δουλευουν οι κινεζοι και βαζουν εμεσα οτι ναναι

 

Στην τελευταια κ προτελευταια εκδοση η καμερα ειναι πολυ καλη, στο σκοταδι πρεπει να εχεις exposure +1 για νυχτερινες.

Στην 4.4 που αναμενεται ακουσα οτι η καμερα ειναι πιο δυνατη με καλυτερο autofocus κ αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη κινητικότητα καθώς και καλές κριτικές για το συγκεκριμένο κινητο, αλλά λόγω του ότι το νήμα είναι αρκετά μεγάλο και δεν είμαι αρκετά σχετικός να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Εχει ελληνικό μενού/γλώσσα στην εργοστασιακή έκδοση?

2. Η χρηση θα ειναι games(όχι ιδιαίτερα βαριά),internet,videos και κλήσεις/sms. Αυτό που θέλω ειναι απλά να βάλω τη σιμ και να λειτουργήσει (δεν θελω να ασχοληθω με custom rom/root κλπ). Θα είμαι οκ με την εργοστασιακή έκδοση (ή κάποιο official update)?

 

Συγγνώμη αν έχουν απαντηθει αλλά λόγω άγνοιας δε βρήκα κάτι

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Πώς βλέπω ρε παιδιά τι rom έχω στο τηλ το πήρα απο To2c.com είναι πολύγλωσσο και στο ''σχετικα με το τηλεφωνο'' στο τελος στον αριθμό έκδοσης γράφει ''4,2,015,P0.140321.8297W

Εδώ διαβάζω για AOSP - PURE AOSP - official - MUI εγώ ο κακόμοιρος τί έχω απο όλα αυτά γιατί διαβάζοντας όλο το νήμα με τρώει να περάσω αυτήν εδώ http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-aosp/ μόνο και μόνο για καλύτερες φωτο , αλοιώς δεν έχω κανένα πρόβλημα

Όποιος ξέρει αν θέλει άς βοηθήσει ( ή αν υπάρχει άλλη rom για καλύτερες φωτο) απο αυτήν που αναφέρω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες έχω βάλει την 4.4.2

http://www.needrom.com/download/4-4-pure-8297w/

Μία χαρά έκατσε, γρήγορη, καλή μπαταρία, αγγλικά, 4ψήφια μνμτ, ήχος.

Δεν είναι rooted.

 

Πριν είχα την 039 official.

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20460

Γρήγορη, καλή μπαταρία, αγγλικά, 4ψήφια μνμτ, ήχος και πολύ κινέζικο σκουπίδι!!

Βαρέθηκα να την πειράζω-καθαρίζω και γιαυτό την άλλαξα.

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε την 039 πειραγμένη χωρίς καθόλου κινεζιές????

 

 

Φίλε με την 039 official τα 4ψήφια μνμτ τα δεχόσουν χωρίς κανένα πείραγμα ? Γιατί εγώ δεν μπορώ να δεχτώ. Εννοώ οτι μπορείς να δεχτείς χωρίς την χρήση της εφαρμογής go sms?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Μολις σημερα παρηγγειλα το coolpad μου απο minideal. Προηγουμενο τηλεφωνο ειχα το s820. Ξερουμε με τι rom ερχετε απο minideal και αν η συγκεκριμενη εχει "κουσουρια"; Θα εχω θεματα με τις φωτογραφιες;; Αν δεν υπαρχουν προβληματα περαν της εντασης του μεγαφωνου δεν θα την πειραξω για αρχη. Ρωταω για να ξερω να περασω μια πιο σταθερη εκδοση εξαρχης η οχι . Εγω διαβασει αρκετες σελιδες ,γυρω στις 70, αλλα δεν βρηκα να αναφερετε καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Μπορει να μου ξεφυγε κατι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,ειμαι στο τσακ να κανω την παραγγελια,ερχομαι απο το thread του Huawei x5pro οπου εκει (εδω και 2μιση χρονια) εχουμε γινει και μεις pro με τις κ0λοκινεζικες rom!Αυτα ακριβως που περνατε τωρα τα περνουσαμε και μεις μεχρι πριν απο λιγο καιρο,με το google translate σε μονιμο tab..! Το καλο ειναι οτι μαθαμε πολλα πραγματα που αν ειχαμε μια καλη official rom η τιποτα σοβαρους developers δεν θα τα ειχαμε μαθει ποτε!

 

Αnyway επειδη ψηνομαι για το τηλ εχω διαβασει ολο το thread και βλεπω οτι το 99% των προβληματων εδω μεσα οφειλεται σε χρηστες που δεν εχουν διαβασει ουτε τα βασικα για το τι ειναι φλασαρισμα,πως γινεται και γενικα πως λειτουργει το android. Πρεπει να ειστε πολυ χαρουμενοι που εχετε τοσο καλη πρωτη official rom απο την εταιρια!Πραγματικα μονο οποιος εχει περασει απο τα πρωτα ευρωπαικα της huawei μπορει να καταλαβει τι σημαινει rom με BUGS !

 

Ενα αλλο που εχω να σας πω σχετικα με την camera ειναι οτι εμεις ειχαμε διορθωσει πολυ την camera μονοι μας με αλλαγες στο αρχειο media_profiles,απ οπου μπορεις να του αλλαξεις την ποιοτητα,το format που θα τραβαει,τον ηχο και αλλα.Μπορειτε να το τσεκαρετε δεν ειναι δυσκολο. Γενικοτερα για την camera,παιζουν ρολο και τα libs της οπως νομιζω εχει αναφερθει και εδω.

 

Πολυ πιθανον να τα λεμε πιο συχνα σε κανα 2 βδομαδες,keep it up!

 

 

Τωρα εχω τον ex ως προεπιλογη στην μπαρα κατω και τον στοκ μεσα στις εφαρμογες για να μην μενουν οι αναπαντητες στην οθονη κλειδωματος (οταν ειχα παγωμενο τον στοκ μεναν οι ειδοποιησεις στην οθονη κλειδωματος χωρις να μπορω να τις διωξω).

 

γι αυτον τον λογο υπαρχει ενα plugin για τον ex dialer στο Play store που λεγεται xMissedCall https://play.google.com/store/apps/details?id=com.modoohut.dialer.plugin.xmissedcall&hl=el ,χρειαζεται root.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...