Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις αν εχει καμια ασυμβατοτητα με μαρκα καρτα μνημης? Σκεφτομαι να παρω αυτην: http://www.e-shop.gr/kingston-sdca10-32gb-32gb-micro-sdhc-class-10-uhs-i-with-adapter-p-PER.550900

 

Εγώ πήρα αυτή http://www.sony.gr/electronics/actioncam-kartes-sd/sruya-series#product_details_default 16gb με 13,90 € και πάει μιά χαρά

ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Είμαι ευτυχής νέος κάτοχος του κινητού αυτού. Από minideal έφτασε σε 14 μέρες ακριβώς από Κίνα σπίτι μου. Πρώτη μου δουλειά να περάσω αγγλικό recovery, να τραβήξω ένα backup την μαμά ρομ και να βάλω την aosp.

 

Όλα καλά ως εδώ αλλά έχω μια απορία. Η εσωτερική μνήμη είναι ενοποιημένη; Γιατί μου βγάζει εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο 5.68 gb και αποθηκευτικό χώρο τηλεφώνου 5.64 gb. Δεν έχω βάλει κάρτα sd ακόμα. Επίσης όταν πάω να κατεβάσω πακέτα γλωσσών για το SwiftKey μου βγάζει "δεν ήταν εφικτό να αποθηκευτεί το πακέτο γλωσσών στο χώρο αποθήκευσης". Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; Έλεγα μην είναι τίποτα με read only αλλά φωτογραφίες που τράβηξα πχ μια χαρά τις αποθηκεύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια...έχω θέμα. Η νυχτερινή λήψη της φωτογραφίας δεν ξεθολωνει με καμια rom ? έχω miui και πάλι είναι θωλες. Επίσης με την miui αυτο που παρατήρησα είναι πως όταν κάνω κλήση άμα σβήσει η οθόνη καθώς μιλάω μόλις βγάλω το κινητο απο το αυτί μου δεν ανάβει για να πάτησω τερματισμό κλήσης. Άμα ξέρετε παρακαλω βοηθήστε. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι προσεξα κατι αλλο. ολα τα data των εφαρμογων (μιλαω για pure aosp) τα βαζει στην sd. γιατι αυτο;;; μπορει να αλλαξει με καποιο τροπο;;

τουλαχιστον αν αλλαξω sd και βαλω μεγαλυτερη-γρηγοροτερη αρκει ενα copy paste τους στην νεα για να ειμαι οκ;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης με την miui αυτο που παρατήρησα είναι πως όταν κάνω κλήση άμα σβήσει η οθόνη καθώς μιλάω μόλις βγάλω το κινητο απο το αυτί μου δεν ανάβει για να πάτησω τερματισμό κλήσης. Άμα ξέρετε παρακαλω βοηθήστε. Ευχαριστω.

 

Σε αυτο το θεμα εγω ειχα προβλημα με τους screen protectors (προφανως ενοχλουσαν τον proximity sensor). Τωρα ειμαι κομπλε αλλα το εχω χωρις προστασια οθονης (και ο Θεος βοηθος).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρύθμιση που επιλεγεις αν θέλεις η εγκατάσταση να γινεται στην εσωτερική η εξωτερική μνήμη

 

στην εσωτερικη ειναι σεταρισμενο. και εκει μαλλον γινεται η εγκατασταση. αλλα τα data μπαινουν στην sd...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και μάλλον αυτός είναι ο λόγος του προβλήματός και εμένα με το swiftkey(γιατί δεν βρίσκει την SD). Το δοκίμασα και προσπαθώντας να κατεβάσω κανένα theme για beautiful widgets και δεν με αφήνει καν, και επίσης που δοκίμασα την εγκατάσταση ενός παιχνιδιού όπου και να έβαλα τον φάκελο(είτε στο /storage/sdcard0/obb/ είτε στο /storage/sdcard0/Android/obb/ δεν έβγαλα άκρη - sdcard0 είναι η εσωτερική, sdcard1 φαντάζομαι η εξωτερική SD).

 

Απλά μέχρι να κόψω τις κάρτες sim θα ξεμείνω με την SD στο v967s μου και δεν μπορώ να το τσεκάρω. Σε 2-3 μέρες πιστεύω θα έχω μεταφέρει σωστά τα δεδομένα μου(sms κλπ) στο νέο κινητό, και θα βάλω τις κάρτες sim εκεί για να χρησιμοποιώ κανονικά το coolpad.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια...έχω θέμα. Η νυχτερινή λήψη της φωτογραφίας δεν ξεθολωνει με καμια rom ? έχω miui και πάλι είναι θωλες. Επίσης με την miui αυτο που παρατήρησα είναι πως όταν κάνω κλήση άμα σβήσει η οθόνη καθώς μιλάω μόλις βγάλω το κινητο απο το αυτί μου δεν ανάβει για να πάτησω τερματισμό κλήσης. Άμα ξέρετε παρακαλω βοηθήστε. Ευχαριστω.

Καμια πρόταση παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς την LewaOS; Που μπορώ να την βρω να την κατεβάσω;

 

Φαντάζομαι αυτήν ψάχνεις http://www.needrom.com/mobile/coolpad-f1-8297-lewa-os5/

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς την LewaOS; Που μπορώ να την βρω να την κατεβάσω;

Από χθες την έχω κατεβάσει από εδώ: http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20032 . Έχει βγει στις 19-06.14 και είναι πιο καινούργια από αυτή του needrom.

Άνοιξέ την σελίδα με chrome, που είναι εύκολο να τη δεις μεταφρασμένη. Για να κατέβει κατ' ευθείαν, πάτα το πράσινο ορθογώνιο. Αν σου σπάει τα νεύρα γιατί κάθε τόσο κάνει διακοπές το κατέβασμα, τότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν download manager. Εγώ έχω τον JDownloader. [Η διαδικασία είναι ως έξεις: Αφού αρχίσει να κατεβαίνει στον browser, 1. ανοίγεις τον JDownloader, 2. πας στις λήψεις (του browser), κάνεις δεξί πλήκτρο και επιλέγεις "αντιγραφή διεύθυνσης συνδέσμου", 3. στο JDowloader στην καρτέλα "Συλλέκτης Συνδέσμων", εμφανίζεται η λήψη. Αφού την ελέγξει σου δίνει την δυνατότητα να την ξεκινήσεις. 4. Αφού ξεκινήσεις την λήψη από τον download manager, την σταματάς στον browser.]

Εντυπώσεις τώρα, για την LEWA v5:

Είναι καλή, αλλά όχι τόσο καλή όσο η MIUI. Όμως δεν έχει το πρόβλημα με τα σχετικά με java που αντιμετωπίζω εγώ στις MIUI του needrom (και το περιγράφω σε προηγούμενα post).

Για την ώρα θα την κρατήσω. Όλα φαίνεται να δουλεύουν καλά.

Από κατανάλωση μπαταρίας, είναι χειρότερη από την MIUI v4 και το ίδιο ή ίσως λίγο καλύτερη από την pure AOSP v2.

Στο PC συνδέεται και βλέπει την SD το ίδιο εύκολα με την MIUI και δεν σου βγάζει την ψυχή σαν την pure AOSP.

Δεν έχει GApps. Οπότε πρέπει να βάλεις εσύ.

Έχει μόνο κινέζικά και αγγλικά. Εγώ έβαλα χώρα Ελλάδα και επιλογή ελληνικά (για όσες εφαρμογές διαθέτουν) με το morelocale2, αφού πρώτα το έκανα εφαρμογή συστήματος με το titanium. Έτσι έχω αγγλοελληνινικά! Ακόμα με το titanium "πάγωσα" τις κινέζικες εφαρμογές και είναι σαν να μην υπάρχουν.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

έκανα αλλαγής ROM και έβαλα την v.05 MIUI αλλά δεν είχα πάρει backup την μανίσια..........που μπορώ να την βρω και να την κατεβάσω (με Ελληνικά και Google Play) για να την έχω σε περίπτωση που θελήσω να περάσω πάλι σε αυτήν?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.Απο gps πως τα πηγαινει?σκεφτομαι να παρω το 7320 και θελω να παρω μια ιδεα.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Απο gps είναι απίστευτο. Εκανα ταξίδι δεν χάθηκε πουθενά κ κλείδωνει στα μπαμ.

 

Τι πρόβλημα υπάρχει με το java της miui?

 

Η αρχική έχει πρόβλημα στις φωτός, η 017 νομιζω. Δεν ξέρω αν βελτιώθηκε απο τοτε πάντως bloatware η miui δεν εχει εννοώ τα πολύ περίεργα..

.

Link to comment
Share on other sites

...

Τι πρόβλημα υπάρχει με το java της miui?

...

Όπως έγραψα 1-2 σελίδες πριν, δεν μπορώ να κάνω log in σε κάποια site μέσα από οποιονδήποτε browser. πχ στο norton family λογαριασμό μου. Στο pc στο αντίστοιχο log in βλέπω ότι χρησιμοποιεί κάποιο javascript.

Ακόμα ο Opera mini που θυμάμαι ότι (σε ανύποπτο χρόνο! διάβασα ότι) βασίζεται σε java, αμέσως μετά την εγκατάσταση, όταν πάει να ξεκινήσει βγάζει ένα μήνυμα, κάτι σαν, ότι δεν μπορεί να ξεκινήσει γιατί δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο internet. Ενώ συνδέομαι από οτιδήποτε άλλο κανονικά.

Γι αυτό νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα με την MIUI και την java.

 

Αν έχεις (ή κάποιος άλλος συμφορουμίτης) κάποια ιδέα, πες μου.

Μπορείς να δοκιμάσεις και συ τον opera mini;

 

To ανέφερα (λακωνικά είναι η αλήθεια) και στον emjot στο needrom, αλλά χωρίς απάντηση.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την Miui v.05 και δουλεύω τον Opera Mobile Classic, κανένα πρόβλημα δεν έχω. ....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την Miui v.05 και δουλεύω τον Opera Mobile Classic, κανένα πρόβλημα δεν έχω. ....

Μπορείς να δοκιμάσεις τον Opera mini?

Είναι διαφορετικά προγράμματα, γραμμένα με διαφορετική γλώσσα (μάλλον!)

Βέβαια αυτό που με απασχολεί στην ουσία, είναι ότι δεν μπορώ να κάνω log in στο norton family. Αυτό είναι κάτι που θα μου είναι πολύ βολικό και μέχρι τώρα γινόταν από όλα τα προηγούμενα (κινέζικα) android κινητά μου. Μέχρι να λυθεί (ή να βρω αν κάνω κάτι λάθος εγώ) δυστυχώς η MiUI δεν είναι για το δικό μου F1 (παρότι για την ώρα είναι η καλύτερη επιλογή κατά τα άλλα).

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα, μια ερώτηση. Στην MIUI v5 στην εφαρμογή για τα θέματα της MIUI, τα βλέπετε κινέζικα (τα tabs των κατηγοριών επάνω) ή μόνο σε εμένα ισχύει αυτό;

Κατά τα άλλα το κινητό είναι super.

ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Μηπως εχει βρει κανεις ακρη με την μαυρη οθονη μολις τερματισεις την κληση? Επισης σας κανει νουμερα ο μαμισιος browser της Miui? Μηπως να χρησιμοποιησω αλλο browser?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Μηπως εχει βρει κανεις ακρη με την μαυρη οθονη μολις τερματισεις την κληση? Επισης σας κανει νουμερα ο μαμισιος browser της Miui? Μηπως να χρησιμοποιησω αλλο browser?

 

Τον εχω απενεργοποιησει της miui , εχω chrome χωρις κανενα προβλημα (γινεται και αυτοματη προσθηκη καρτελων και αγαπημενων απο το pc σου αν ειστε στο δικτυο

Για τον μινι οπερα το εγκαταστησα απο περιεργεια και βγαζει οτι δεν ειναι δυνατη η συνδεση στο ιντερνετ , δεν τρεχει και εμενα

Αυτο που λες για τις κλησεις δεν εχω θεμα με μαύρη οθονη οταν τερματισω την κληση , ουτε με τον αισθητηρα εχω προβλημα , στο αυτι κλείνει η οθονη και οταν το απομακρυνω ανοιγει με miui v05

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Μηπως εχει βρει κανεις ακρη με την μαυρη οθονη μολις τερματισεις την κληση? Επισης σας κανει νουμερα ο μαμισιος browser της Miui? Μηπως να χρησιμοποιησω αλλο browser?

 

Ελεγξες αν ενοχλει τον αισθητηρα ο screen protector;

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξες αν ενοχλει τον αισθητηρα ο screen protector;

δεν το εχω δει...ποιο απο ολα ειναι ο αισθητηρας...παντος δεν βλεπω να καλυπτει κατι απο μπροστα η ζελατινα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...