Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η παλαιοτερη εκδοση πρεπει να ειναι MIUI v6 η μπορει να ειναι και v5; Εχεις να προτεινεις καποια συγκεκριμενη που ξερεις σιγουρα οτι δουλευει;

 

Δηλαδη τωρα αν εχουμε TWRP το auto update το ξεχναμε;

 

Θυμαμαι πιο παλια ειχα TWRP και εκανα auto update. Εκανε reboot σε δικο του recovery (προφανως πριν το reboot εκανε αυτοματα replace το recovery με το δικο του) και εκανε install το update μεσα απο το δικο του recovery. Οταν ξεκινουσε η νεα rom ξαναεκανα εγω update το recovery σε TWRP.

 

Δεν κάνεις κάτι λάθος, απλά οι Κινέζοι αποφάσισαν να αλλάξουν το update-binary έτσι ώστε να μην παίζει με custom recovery.

Ένας τρόπος είναι να κατεβάσεις μία παλαιότερη έκδοση και να αντικαταστήσεις το update-binary...

 

Καμια παλια εκδοση για να τσιμπησω το update-binary; Ξερουμε καποια συγκεκριμενη;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί δεν βάζετε την ελληνική GTV Rom που πλέον υποστηρίζεται από τους Κινέζους και κάνει αυτόματα upadate κάθε εβδομάδα από τον μανισιο updater της miui;

 

Μπαινει καπακι στην English/Chinese Developer ROM, χωρις factory reset;

 

Στην English/Chinese που εχω τωρα, εχω βαλει play store & google play services μεσω του google installer. Η ελληνικη εχει τα gapps ενσωματωμενα στο συστημα. Δεν θα εχω conflict με αυτο αν τη βαλω καπακι;

 

Εαν βγαλω τα gapps που εχω εγκαταστησει με τον google installer, μπορω να βαλω απο πανω την ελληνικη;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδια εχω το Xiaomi Redmi Note 3g και εχω προβλημα. εδω και μερες με το Nova Launcher !!!!!!πηγε να κανει αναβαθμηση στην 4.0.1 και απο τοτε μου το εσβησε και δεν μπορω να το κανω εγκατασταση γιατι μου λεει δεν εχω αποθηκευτικο χωρο!!!!!! ενω σε ολες τις αλλες εφαρμογες κανει κανονικα εγκατασταση που δοκιμασα ...........Να πω οτι εχω σβησει την Cache απο το Google Play.

 

Εχει ξεμεινει το .odex file και σου κανει αυτο το προβλημα (το ειχα παθει παλαιοτερα με το next launcher).

Αν εισαι root τρεξε lucky patcher, οταν αρχιζει ο lucky patcher σκαναρει και σβηνει τα ορφανα .odex files.

Εχω την εντυπωση (χωρις να ειναι σιγουρος) οτι και το Link2SD κανει το ιδιο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει ξεμεινει το .odex file και σου κανει αυτο το προβλημα (το ειχα παθει παλαιοτερα με το next launcher).

Αν εισαι root τρεξε lucky patcher, οταν αρχιζει ο lucky patcher σκαναρει και σβηνει τα ορφανα .odex files.

Εχω την εντυπωση (χωρις να ειναι σιγουρος) οτι και το Link2SD κανει το ιδιο πραγμα.

Μηπως ξερεις που ειναι το αρχειο αυτο? για να μην περασω το lucky patcher???? το Link2SD δεν το εχω καθολου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

crapatzi

Εχει ξεμεινει το .odex file και σου κανει αυτο το προβλημα (το ειχα παθει παλαιοτερα με το next launcher).

Αν εισαι root τρεξε lucky patcher, οταν αρχιζει ο lucky patcher σκαναρει και σβηνει τα ορφανα .odex files.

Εχω την εντυπωση (χωρις να ειναι σιγουρος) οτι και το Link2SD κανει το ιδιο πραγμα.

 

Να εισαι καλα φιλε μου με εσωσες!!!!!!!!!!

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το καθιερωμένο update της Παρασκευής, τι έγινε;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

MIUI ROM 5.6.4

H τελευταία έκδοση για το Redmi Note 3G θα βρίσκεται στο λογαριασμό μου στο BasketBuild.

Όσοι έχουν προηγούμενη έκδοση θα την κατεβάσουν μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση" (όπως πάντα!).

 

Μάλλον δε θα υπάρχει πια έκδοση Παρασκευής, αλλά Πέμπτης!!! Αυτή τη βδομάδα καθυστέρησα λίγο την αναβάθμιση γιατί με δυσκόλεψε ο updater που σταμάτησε να λειτουργεί (δεν δουλεύουν όλες οι επιλογές). Επίσης υπάρχουν και ανανεωμένα widgets όσο αφορά το ρολόι. Περιμένω σχόλια!

 

Στο επίσημο forum της MIUI η τελευταία έκδοση, που υπάρχει για κατέβασμα, για το Redmi Note 3G είναι η 5.5.8. Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο λάθος στη βάση τους. Μέσω ΟΤΑ κατεβαίνει κανονικά

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μόλις περάστηκε. Ευχαριστω deliopoulos.

Το πρωτο που ελεγξα ειναι το θεμα με την μπαταρια. Και υπαρχει ακομη το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοιγει το λινκ του aliexpress. Πλεον εχω κι εγω το ιδιο προβλημα μετα απο 10 μηνες χρησης εμφανιστηκε μια κιτριναδα.

 

Αφου εμφανιστηκε και σε εμενα το screen burn (περιεργο αλλα και σε εμενα στους 10 μηνες) και εχοντας βαρεθει τα κολληματα του κινητου το εστειλα πισω στο vickmall.

Ελπιζω να γυρισει σαν καινουριο…

Link to comment
Share on other sites

Και στης γυναικας μου εμφανιστηκε screen burn, ακριβως στους 10 μηνες οπως ειπε ο φιλος παραπανω..

Δεν ξερω αν αξιζει να το στειλω πισω..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Και στης γυναικας μου εμφανιστηκε screen burn, ακριβως στους 10 μηνες οπως ειπε ο φιλος παραπανω..

Δεν ξερω αν αξιζει να το στειλω πισω..

Να ρωτήσω τελευταία φορά στο παρόν θεμα, γιατί έχω παρατηρήσει οτι κάποιοι φίλοι ενώ εχουν προβλήματα αρνούνται πεισματικά να κάνουν ενα foul wipe και να βάλουν την ελληνική gtv rom νομίζοντας οτι είναι μια ανεπίσημη ρομ. Το Screen burn σας το έκανε με ελληνική ρομ και εάν ναι κάνατε foul wipe και εγκατάσταση ξανά και τα προβλήματα συνεχίστηκαν;

Από την πρώτη μέρα φοράω την ελληνική (εδώ και 1 χρόνο) δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα πλην τηε νεας v6 που τρώει μπαταρία το οποία στην νέα ρομ της Παρασκευής 5.6.4 έχει ρυθμιστεί σημαντικά.

Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία Ρομ είναι βράχος η μπαταρία, επίσης πιστεύω ότι οι ελληνικές Ρομ είναι καλύτερες και απο τις μαμά τα παιδιά εδώ έχουν κάνει απίστευτη δουλειά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τελευταία φορά στο παρόν θεμα, γιατί έχω παρατηρήσει οτι κάποιοι φίλοι ενώ εχουν προβλήματα αρνούνται πεισματικά να κάνουν ενα foul wipe και να βάλουν την ελληνική gtv rom νομίζοντας οτι είναι μια ανεπίσημη ρομ. Το Screen burn σας το έκανε με ελληνική ρομ και εάν ναι κάνατε foul wipe και εγκατάσταση ξανά και τα προβλήματα συνεχίστηκαν;

Από την πρώτη μέρα φοράω την ελληνική (εδώ και 1 χρόνο) δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα πλην τηε νεας v6 που τρώει μπαταρία το οποία στην νέα ρομ της Παρασκευής 5.6.4 έχει ρυθμιστεί σημαντικά.

 

Πως θα μπορουσε το καψιμο της οθονης να εχει σχεση με τη ROM;

Επαναλαμβανω οτι το καψιμο της οθονης οφειλεται στο χαμηλο quality control στην παραγωγη των οθονων.

 

Οσοι εχουν σπουδασει ηλεκτρολογοι/μηχανολογοι μηχανικοι εχουν μαθει στη σχολη το παρακατω:

 

Κατασκευαστης κινητων παραγγελνει σε κατασκευαστη οθονων 1 εκατομυριο οθονες με συγκεκριμενα τεχνικα χαρακτηριστικα.

1) αν ζητησει ανεκτο failure rate 1% η τιμη θα ειναι πχ 50$/οθονη

2) αν ζητησει ανεκτο failure rate 10% η τιμη θα ειναι πχ 20$/οθονη

3) αν ζητησει ανεκτο failure rate 0.00001% η τιμη θα ειναι πχ 500$/οθονη

 

* failure rate 1% σημαινει οτι ειναι ανεκτο να παρουσιασει προβλημα max 1 στις 100 οθονες

 

Στο Νο3 εμπιπτουν για παραδειγμα οι παραγγελιες για τη NASA, εκει που μια αστοχια υλικου μπορει να ειναι καταστροφικη.

 

Η παραγωγη των οθονων ειναι φθηνη, το quality control κοστιζει ακριβα ομως. Οσο πιο αυστηρο quality control ζητησει η xiaomi απο το εργοστασιο παραγωγης οθονων, τοσο πιο μικρο failure rate θα εχει, αλλα η τιμη που θα πρεπει να πληρωσει για καθε οθονη θα ανεβει.

Οι Κινεζοι για να μπορουν να πουλανε φθηνα πρεπει να κοψουν κοστος απο τα υλικα κατασκευης, ειναι λογικο λοιπον να παραγγελνουν οθονες με χαμηλο quality control.

 

Οσο για το φιλο παραπανω που εστειλε φωτο απο LG G3 με χαλασμενη οθονη, φυσικα και το G3 και τα Note 4 μπορουν να παρουσιασουν το ιδιο προβλημα. Το θεμα ειναι σε τι ποσοστο το παρουσιαζουν. Σιγουρα σε πολυ μικροτερο ποσοστο απο τα Κινεζικα.

 

Και για να μη κατηγορηθω απο καποιους οτι βριζω τα Κινεζικα, να αναφερω οτι τα 2 τελευταια κινητα που εχω αγορασει ειναι ενα THL W200 για τη γυναικα, και το Redmi Note για μενα.

Δυστυχως ομως με ισοτιμια Ευρω/Δολαριο στο 1:1 η αγορα κινεζικου κινητου γινεται λιγοτερο συμφερουσα. Οταν μια καλη Κινεζικη συσκευη, πχ Xiaomi,Meizu,Huawei με 5-5.5'' FullHD οθονη, snapdragon σειρας 800 και 2GB RAM κοστιζει περιπου 300$ (δηλαδη 300Ευρω), γιατι να μην προτιμησει καποιος ενα LG G3 με 280Ε (τιμη skroutz) απο Ελλαδα με 2 χρονια εγγυηση απο Ελληνικη αντιπροσωπια; Οταν η ισοτιμια περυσι ηταν στο 1.30-1.35 τα 300$ αντιστοιχουσαν σε 220Ε οποτε τα πραγματα ηταν διαφορετικα.

Εξαιρεση αποτελουν μονο καποια κινητα Lenovo που εχω δει τελευταια με καλες τιμες (πχ Lenovo K3 Note).

Δεν αναφερομαι καθολου σε 2ες μαρκες οπως THL, Zopo, Ulefone, Elefone, Umi, Jiayu κτλ.

 

By the way, να αναφερω οτι το THL W200 της γυναικας που ειχε παρουασει το ιδιο προβλημα στην οθονη περυσι και το ειχα στειλει για αλλαγη οθονης, πριν μερικες μερες το ξανα-παρουσιασε το προβλημα στην καινουργια οθονη...!!!!!

Edited by crapatzi
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τελευταία φορά στο παρόν θεμα, γιατί έχω παρατηρήσει οτι κάποιοι φίλοι ενώ εχουν προβλήματα αρνούνται πεισματικά να κάνουν ενα foul wipe και να βάλουν την ελληνική gtv rom νομίζοντας οτι είναι μια ανεπίσημη ρομ. Το Screen burn σας το έκανε με ελληνική ρομ και εάν ναι κάνατε foul wipe και εγκατάσταση ξανά και τα προβλήματα συνεχίστηκαν;

Από την πρώτη μέρα φοράω την ελληνική (εδώ και 1 χρόνο) δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα πλην τηε νεας v6 που τρώει μπαταρία το οποία στην νέα ρομ της Παρασκευής 5.6.4 έχει ρυθμιστεί σημαντικά.

Μου φαινεται λιγο δυσκολο να εξαφανιστει το screen burn με μια αλλαγη ρομ αν δεχτουμε οτι οντως φταιει η ρομ. Πραγμα που δεν ειναι σιγουρο.

Μεσα στους 10 μηνες που το εχω δεν ειδα διαφορα θερμακρασιων σε καμια απο τις ρομ . Ζεσταινονταν το ιδιο σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες και συμφωνώ, αλλά με απλοϊκή σκέψη βλέπω ότι κανένα μέλος από το xiaomi-miui.gr που χρησιμοποιούν κατά κόρον την ελληνική ρομ δεν έχει αναφέρει Screen burn. Το μέλλον θα δείξει.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες και συμφωνώ, αλλά με απλοϊκή σκέψη βλέπω ότι κανένα μέλος από το xiaomi-miui.gr που χρησιμοποιούν κατά κόρον την ελληνική ρομ δεν έχει αναφέρει Screen burn. Το μέλλον θα δείξει.

 

..και να συνεχίσω κι εγώ με την δική μου απλοϊκή σκέψη ότι φορώντας tempered glass από την πρώτη μέρα χρήσης του ίσως να

ελλατώνεται η πιθανότητα καταστροφής της οθόνης από υπερέκθεση στον ήλιο ειδικά...

Μπορεί να είναι απλοϊκή η και ολότελα λάθος αλλά είναι απλά μια σκέψη..

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

EDIT: Μπορείς να κατεβάσεις το TWRP 2.8.5.0 από http://en.miui.com/thread-59937-1-1.html σε μορφή zip και να το φλασάρεις από το recovery (όπως φλασάρεις και την ROM)

 

Ισχύει αυτό;

Δηλαδή μπορούμε να φλασάρουμε αυτή την νεώτερη έκδοση TWRP 2.8.5.0 και να την περάσουμε στην συσκευή μας με απλό τρόπο, μέσω recovery όπως με μια rom;

Δεν θα χουμε τίποτα..μπερδέματα..;; :worry:

Και αν γίνεται έτσι απλά και ωραία, μετά από την εγκατάσταση του ΤWRP 2.8.5.0 θα χρειαστεί να κάνουμε κάτι άλλο

η μπουτάρουμε κανονικά την συσκευή μας και είμαστε οκ..;;

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

..και να συνεχίσω κι εγώ με την δική μου απλοϊκή σκέψη ότι φορώντας tempered glass από την πρώτη μέρα χρήσης του ίσως να

ελλατώνεται η πιθανότητα καταστροφής της οθόνης από υπερέκθεση στον ήλιο ειδικά...

Μπορεί να είναι απλοϊκή η και ολότελα λάθος αλλά είναι απλά μια σκέψη..

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ισχύει αυτό;

Δηλαδή μπορούμε να φλασάρουμε αυτή την νεώτερη έκδοση TWRP 2.8.5.0 και να την περάσουμε στην συσκευή μας με απλό τρόπο, μέσω recovery όπως με μια rom;

Δεν θα χουμε τίποτα..μπερδέματα..;; :worry:

Και αν γίνεται έτσι απλά και ωραία, μετά από την εγκατάσταση του ΤWRP 2.8.5.0 θα χρειαστεί να κάνουμε κάτι άλλο

η μπουτάρουμε κανονικά την συσκευή μας και είμαστε οκ..;;

Και της γυναικας μου φοραει απο την πρωτη μερα tempered glass, αλλα υπαρχει θεμα εδω και καποιες μερες.. Πιεζοντας το με το δαχτυλο σε εκεινο το σημειο φαινεται σαν να στρωνει στιγμιαια αλλα σαφως προβλημα υφισταται και παραμενει..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Και της γυναικας μου φοραει απο την πρωτη μερα tempered glass, αλλα υπαρχει θεμα εδω και καποιες μερες.. Πιεζοντας το με το δαχτυλο σε εκεινο το σημειο φαινεται σαν να στρωνει στιγμιαια αλλα σαφως προβλημα υφισταται και παραμενει..

 

Ok,λύθηκε η απορία μου μάλλον..

Δεν έχει να κάνει αυτό το πρόβλημα με την μη χρήση tempered glass και υπερέκθεση στον ήλιο..

Οπότε ίσως να'ναι εντελώς τυχαίο..προβληματική παρτίδα οθόνης..κλπ..

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εγώ έχω κλείσει χρόνο σχεδόν με το κινητό, με tempered glass από την αρχή, χωρίς - ευτυχώς - να έχω τέτοιο θέμα με την οθόνη.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Πώς να βοηθά το tempered glass? Νομίζω το κάψιμο είναι λόγω υπερθέρμανσης

Με ποια ρομ είσαι?

 

Πολυ πιθανο να ειναι απο υπερθερμανση. Της γυναικας το THL W200 εμφανισε το προβλημα 2 φορες πανω αριστερα, περυσι το καλοκαιρι και φετος παλι Ιουνιο στην νεα αλλαγμενη οθονη.

 

Ξερεις κανει τη μητρικη του Redmi Note? Το CPU ειναι κατω απο το σημειο που εμφανιζεται το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

MIUI ROM 5.6.11

H τελευταία έκδοση για το Redmi Note 3G θα βρίσκεται στο λογαριασμό μου στο BasketBuild.

Όσοι έχουν προηγούμενη έκδοση θα την κατεβάσουν μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση" (όπως πάντα!).

 

Συγνώμη που δεν έγραψα νωρίτερα, συνεχίζουμε κανονικά κάθε βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια.

Μου το εμφάνισε και μένα εδώ και κάνα δύο μήνες στα καλά καθούμενα... Δεν έχω τη διάθεση να ασχοληθώ.

Tην ίδια κιτρινίλα στην οθόνη,την εμφάνισε και μένα πριν κάποιες ημέρες αλλά επάνω δεξιά.Δε πρόκειται να μπω στη διαδικασία να το στείλω πίσω αλλά απο μένα xiaomi τέλος ως εταιρεία μιας και τέτοιο πρόβλημα δεν μου έχει εμφανίσει κανένα κινέζικο no name κινητό που έχω αγοράσει την τελευταία 3ετια.Τα περισσότερα τα έχω πουλήσει σε γνωστούς και φίλους και σε κανένα η οθόνη τους,δεν έκανε τέτοιο πρόβλημα.Και κανένα δεν έχει προστασία οθόνης..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση αυτή ή κιτρινιλα που εχει εμφανισθει σε αρκετούς να έχει σχέση με την γνησιότητα ή μη του κινητού;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Tην ίδια κιτρινίλα στην οθόνη,την εμφάνισε και μένα πριν κάποιες ημέρες αλλά επάνω δεξιά.Δε πρόκειται να μπω στη διαδικασία να το στείλω πίσω αλλά απο μένα xiaomi τέλος ως εταιρεία μιας και τέτοιο πρόβλημα δεν μου έχει εμφανίσει κανένα κινέζικο no name κινητό που έχω αγοράσει την τελευταία 3ετια.Τα περισσότερα τα έχω πουλήσει σε γνωστούς και φίλους και σε κανένα η οθόνη τους,δεν έκανε τέτοιο πρόβλημα.Και κανένα δεν έχει προστασία οθόνης..

 

Και μένα με μία κιτρινίλα ξεκίνησε και τώρα έχω δύο.

Πάντως είπα να κάνω μία προσπάθεια μήπως και το σώσω και παρήγγειλα το εξής:

http://www.aliexpress.com/item/100-Original-Lcd-Display-digitizer-touch-screen-Assembly-For-Xiaomi-hongmi-note-red-rice-note-xiao/2050482473.html

Αν διορθωθεί θα το δώσω στη γυναίκα μου. Θα δείξει...

Ξενέρωμα πάντως ή Xiaomi...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση αυτή ή κιτρινιλα που εχει εμφανισθει σε αρκετούς να έχει σχέση με την γνησιότητα ή μη του κινητού;

Δε νομίζω να τίθεται θέμα γνησιότητας του κινητού.Απλά δεν έχουν το απαραίτητο quallity control.Και το ξενέρωμα είναι ότι η xiaomi υποτίθεται πως είναι καλύτερη εταιρεία απο το σωρό των ανώνυμων κινέζικων κινητών

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...