Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικο δεν είναι να είναι εικονικό;; αν η μπαταρία σου είχε πχ 70% γίνεται να αδειάσει με κλειστό το κινητό;

Δεν ξέρω αν πρέπει να το φορτίσεις σε αυτήν την κατάσταση που είναι. Δούλεψε το μέχρι να αδειάσει τελείως και το φορτίζεις από πραγματικά άδεια μπαταρία.

 

ΟΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΟ το 1%! Φοβήθηκα πήγα στο σπίτι μου το φόρτισα και το έκλεισα και το άνοιξα….έδειξε 1%!!! Τώρα το έχω «λιώσει» στο σεφαρισμα και επωδή βαρέθηκα το έβαλα να παίζει βιντεακια για να τελειώσει η μπαταρία να το φορτίσω από την αρχή κανονικά…. Όμως εδώ και 2 ώρες ΤΙΠΟΤΑ!!! ακόμη παίζει βίντεο…. Τι να το κάνω;;;;; να το πάρω έτσι αύριο με 1% στην δουλειά μου και αν δεν μου την βγάλει;;;;; ποσό τελικά μπαταρία έχει κανένας δεν ξέρει….. ΜΥΣΤΗΡΙΑ!!!!!:cry::wacko::blink:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το συγκεκριμένο κινητό έχει σταματήσει εδώ και μήνες να κυκλοφορεί .

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-4g-fdd-lte-smartphone-hongmi-note-snapdragon-400-1-6ghz-2gb-8gb-5-5-inch-hd-ips-13-0mp.html

 

Υπάρχει αυτό αλλά είναι με μια κάρτα και διαφορετικό επεξεργαστή.

 

Θα το βρεις αυτό με τις 2 sim κλπ…. ΜΟΝΟ από μικρές αγγελίες σε μεταχειρισμένο πλέων!!! Πιστεύω ότι ο κάτοχος αν το προσέχει, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα….. Λίγη προσοχή τότε στην αγορά του και μη φοβάσαι τίποτα…..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό με την λανθασμένη ένδειξη έχει παρουσιαστεί στις 2 τελευταίες εκδόσεις. Ο τρόπος αναπαραγωγής είναι να βγάλεις την μπαταρία του κινητού. Τότε το κινητό εμφανίζει ένδειξη 1%. Εικονικά βέβαια.

 

Το δεύτερο θέμα με την μαύρη οθόνη, αλλά φωτισμένα πλήκτρα, μου το έκανε για πρώτη φορά σήμερα. Είχα ανοιχτό το facebook και πάτησα να το κλειδώσω και να το ξεκλειδώσω χωρίς να περιμένω. Το δοκίμασα 3-4 φορές και έκανε ακριβώς το ίδιο. Εάν την εφαρμογή την κλείσω ή την έχω στο παρασκήνιο δεν μου το κάνει.

 

Ελπίζω μέχρι την παρασκευή να το έχουν φτιάξει γιατί το έχουν αναφέρει αρκετοί στο επίσημο forum.

 

Η χθεσινή beta έκδοση είχε αρκετά bug και αποσύρθηκε σχεδόν αμέσως. Την σημερινή δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα. Η αυριανή συνήθως είναι προ έκδοση της παρασκευής.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να δοκιμάσει κάτι σε Sansung Galaxy look....Την έχω βάλει από το απόγευμα και.....μ' αρέσει!!!:)

http://en.miui.com/thread-110137-1-1.html

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

MIUI ROM 5.5.29

Όπως κάθε παρασκευή η τελευταία έκδοση για το Redmi Note 3G θα βρίσκεται στο λογαριασμό μου στο BasketBuild.

Όσοι έχουν προηγούμενη έκδοση θα την κατεβάσουν μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση" (όπως πάντα!).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτομαι να βάλω νεώτερη της δικιάς μου ρομ (4.2.2 JDQ39 , MIUI-JHDCNBL40.0.522 )

και διαβάζοντας πιο πίσω κατέληξα στο συμπέρασμα (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια..)

αυτή η ρομ miui_HMNoteW_5.3.27_870f5700d5_4.4.zip είναι η πιο απροβλημάτιστη.

Μπήκα στο basketbuild αλλά δεν την βρήκα. Μήπως είναι εύκολο να δωθεί κάποιο λινκ;

 

Εχω κατεβάσει στον υπολογιστή και από την Home/deliopoulos/lcsh92_wet_jb9/5.5.29 (375ΜΒ)στην περίπτωση που είναι καλύτερη από την 5.3.27

Recovery εχω το 2.8.2.0 by cloud.Το αναφέρω για την περίπτωση που παίζει κάποιο ρόλο..

Edited by makisagn
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως δεν πρέπει να πολυκομπάζω γιά το απροβλημάτιστο κινητό μου ( Note 3g με την GTV 4.11.14 )

Υστερα λοιπόν από 6 μήνες χωρίς προβλήματα ξαφνικά ...

1. Μπορώ να πάρω τηλέφωνο , αλλά όταν με παίρνουν ακούνε " το τηλέφωνο του συνδρομητή που καλέσατε είναι κατειλημμένο"

2. Είχα βγάλει στην επιφάνεια εργασίας από τα widgets εικονίδια επαφών και έβαλα φώτος των επαφών μου και πατώντας τες με έβγαζε στη μερίδα της επαφής να επιλέξω ποιό τηλέφωνο του/της να πάρω . Τώρα μου βγάζει "δεν υπάρχει επαφή"

Με ξενίζει το γεγονός γιατί δεν έκανα τίποτα , εγκατάσταση εφαρμογής ή οτιδήποτε άλλο .

Είμαι εκτός Αθηνών ξεκάρφωτος ..... Καμιά ιδέα ? Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, εχω ενα σημαντικο προβλημα με την οθονη και χρειαζομαι την γνωμη σας. Μετα απο περιπου 10 μηνες χρησης (με ιδιαιτερη προσοχη στο κινητο) μου εμφανιστηκε ξαφνικα μια κιτρινιλα στο υψος που βρισκονται τα κουμπια της εντασης. Κανοντας ενα googlαρισμα ειδα οτι ειναι συνηθες προβλημα και κατα καιρους εχει παρουσιαστει σε καθε ειδους κινητο (οχι μονο της εταιριας αλλα και σε Samsung,iphone,LG,Nokia κλπ). Στο βιντεο εδω

, μπορειτε να δειτε ξεκαθαρα το προβλημα που περιγραφω, σε ενα LG G3. Απ αυτα που διαβαζω αλλοι λενε συμβαινει λογω υπερθερμανσης (που ομολογουμενως οταν υπερθερμενεται το κιν. το προβλημα με την κιτρινιλα γινεται ακομη πιο εντονο) και αλλοι οτι πιεζετε η οθονη με καποιο τροπο εκ των εσω!

 

Αυτα που με απασχολουν τωρα ειναι τα εξης :

 

Ειμαι οριακα στην εγγυηση αλλα δεν εχω το κουραγιο να το επιστρεψω Κινα (μιας και το εχω ξανακανει με ταμπλετ) καθως θα το χασω για 2 μηνες περιπου + οτι θα πληρωσω τα μεταφορικα απ την τσεπη μου (γυρω στα 15-20 ευρω). Απ ότι ειδα στο ebay υπαρχουν ανταλλακτικα γυρω στα 20 με 25 ευρω οποτε θεωρω ειναι καλυτερη εναλλακτικη (εχω ατομο να μου περασει την οθονη). Το θεμα ομως ειναι το εξης: θα ειναι αξιοπιστο το ανταλλακτικο? Και ακομα και αν ειναι, υπαρχει περιπτωση με τον καιρο να ξαναβγει το ιδιο προβλημα και στην νεα οθονη?

 

Ας απαντησει καποιος που ξερει για το προβλημα ή ας πει μια γνωμη σχετικα με το τι θα εκανε αν ηταν στη θεση μου..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, εχω ενα σημαντικο προβλημα με την οθονη και χρειαζομαι την γνωμη σας. Μετα απο περιπου 10 μηνες χρησης (με ιδιαιτερη προσοχη στο κινητο) μου εμφανιστηκε ξαφνικα μια κιτρινιλα στο υψος που βρισκονται τα κουμπια της εντασης. Κανοντας ενα googlαρισμα ειδα οτι ειναι συνηθες προβλημα και κατα καιρους εχει παρουσιαστει σε καθε ειδους κινητο (οχι μονο της εταιριας αλλα και σε Samsung,iphone,LG,Nokia κλπ). Στο βιντεο εδω
, μπορειτε να δειτε ξεκαθαρα το προβλημα που περιγραφω, σε ενα LG G3. Απ αυτα που διαβαζω αλλοι λενε συμβαινει λογω υπερθερμανσης (που ομολογουμενως οταν υπερθερμενεται το κιν. το προβλημα με την κιτρινιλα γινεται ακομη πιο εντονο) και αλλοι οτι πιεζετε η οθονη με καποιο τροπο εκ των εσω!

 

Αυτα που με απασχολουν τωρα ειναι τα εξης :

 

Ειμαι οριακα στην εγγυηση αλλα δεν εχω το κουραγιο να το επιστρεψω Κινα (μιας και το εχω ξανακανει με ταμπλετ) καθως θα το χασω για 2 μηνες περιπου + οτι θα πληρωσω τα μεταφορικα απ την τσεπη μου (γυρω στα 15-20 ευρω). Απ ότι ειδα στο ebay υπαρχουν ανταλλακτικα γυρω στα 20 με 25 ευρω οποτε θεωρω ειναι καλυτερη εναλλακτικη (εχω ατομο να μου περασει την οθονη). Το θεμα ομως ειναι το εξης: θα ειναι αξιοπιστο το ανταλλακτικο? Και ακομα και αν ειναι, υπαρχει περιπτωση με τον καιρο να ξαναβγει το ιδιο προβλημα και στην νεα οθονη?

 

Ας απαντησει καποιος που ξερει για το προβλημα ή ας πει μια γνωμη σχετικα με το τι θα εκανε αν ηταν στη θεση μου..

 

Μία από τα ίδια.

Μου το εμφάνισε και μένα εδώ και κάνα δύο μήνες στα καλά καθούμενα... Δεν έχω τη διάθεση να ασχοληθώ.

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και τους δύο με τα προβλήματα κιτρινίλας στην οθόνη..

Εχετε βάλει tempered glass στην συσκευή η όχι;

Εγώ από την πρώτη μέρα του φοράω tempered glass και μάλιστα το έχω αλλάξει μια φορά

και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει η πιθανότητα να έχει κάποια σχέση.

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω tempered glass αν και σκεφτομουν καποια στιγμη να περασω. Αν βλεπω καλα και απ την φωτο του φιλου de_thymamai, ουτε στο δικο του πρεπει να υπαρχει καποιο προστατευτικο. Απλα δεν καταλαβαινω πως αυτο θα μπορουσε να αποτρεψει το προβλημα απ το να συμβει, μιας και δεν εχει γινει απο χτυπημα...

 

Ειμαι σχεδον αποφασισμενος να αλλαξω οθονη.. αλλα γνωριζει κανεις αν τα ανταλλακτικα οθονης του ebay για το κινητο μας ειναι αξιοπιστα? Πχ σε οτι αφορα την ευκρινεια και τα ppi?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρει κάποιο βιντεακι που να κάνει αποσυναρμολόγηση;

Αν ναι, τότε κοιτά αν έχει τίποτα εκεί στην άκρη που μπορεί να πιέζει την οθόνη λόγω υπερβολικού βιδωματος. Το είδος και η διάταξη του προβλήματος περισσότερο μοιάζει σαν να πιέζει κάτι την οθόνη στην άκρη παρά θερμοκρασία.

 

Έχει κάποιος πάρει τέτοιο battery cover http://m.ebay.com/itm/221704968301 με αλουμινένιο περίγραμμα, να μας πει αν επηρεάζει τη λήψη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω από την πρώτη μέρα tempered glass και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εχω πανω την MIUI 5.4.24 (v6 Developer Rom English/Chinese), και το TWRP 2.8.5.0.

Ειπα κι εγω να βαλω την τελευταια 5.5.29, την κατεβασα στο PC και copy στην sd καρτα.

 

1) Κανω boot στο TWRP, backup και ολα OK

2) Δεν κανω wipes αφου θα περασω νεοτερη εκδοση της ιδιας rom και δε θελω να χασω ρυθμισεις και εφαρμογες

3) Install zip (την 5.5.29) και fail στο 'updaing system'

4) κανω wipes/factory reset, restore απο το backup που ειχα παρει πριν 2', και παλι fail....!!!!!

5) Εδω θυμαμαι τη συμβουλη του φιλου sso οτι μετα το factory reset καλο ειναι να κανουμε restart στο recovery.

6) Ξανα wipes/factory reset λοιπον, restart στο TWRP, restore και ολα OK.

 

Κανω κατι λαθος; Πως μπορω να περασω τη νεοτερη εκδοση χωρις factory reset;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μία από τα ίδια.

Μου το εμφάνισε και μένα εδώ και κάνα δύο μήνες στα καλά καθούμενα... Δεν έχω τη διάθεση να ασχοληθώ.

 

Το ιδιο ακριβως προβλημα (οχι την κιτρινιλα αλλα το πιο πανω κυκλακι με τα πολλα χρωματα) ειχε και το THL W200 της γυναικας.

Ειχα την εντυπωση οτι οφειλεται στις χαμηλης ποιοτητας οθονες που λογικα βαζουν στην THL (αλλα φαινεται οτι και στην xiaomi δεν βαζουν καλυτερες). Το ειχα στειλει πισω στο minideal για επισκευη εντος εγγυησης και ελεγαν οτι η οθονη χαλασε απο κακη χρηση και δεν το εφτιαχναν δωρεαν. Μετα απο αρκετη πιεση δικη μου, απο τα 70$ που ειχε η οθονη συμφωνησαν να το φτιαξουν με 35$ (περιπου 25 Ευρω τοτε). Συνολο επισκευης λοιπον 15Ε μεταφορικα + 25Ε επισκευη = 40Ε και χωρις τηλεφωνο για 3 μηνες.

 

Οι κινεζοι γενικα αποφευγουν κα καλυψουν στην εγγυηση τα ακριβα ανταλακτικα (τις οθονες για παραδειγμα)

Η καλυτερη λυση για να μη μηνεις χωρις τηλεφωνο για 2-3 μηνες ειναι να παραγγειλεις ανταλακτικο απο ebay αν βρεις, και να βρεις καποιον τεχνικο εδω να στο περασει αν δε μπορεις να το κανεις μονος σου.

 

Φανταζομαι ολοι εμεις που παιρνουμε κινεζικα, παιρνουμε και αυτο το ρισκο....!!!!!!

Edited by crapatzi
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν τιθεται θεμα "κινεζικου" εδω περα, μιας στο βιντεο που παρεθεσα σε πιο πανω ποστ, δειχνει το ιδιο ακριβως προβλημα και στο LG G3 (υποτιθεμενο best phone of the year 2014).

 

Σιγουρα δεν συμφερει να γινει αποστολη πισω στην Κινα (ακομα και να το δεχτουν πισω), γι' αυτο σκεφτομαι και γω την λυση του ebay ανταλλακτικου.. Απλα ο προβληματισμος μου απ οτι φαινεται θα μεινει αναπαντητος, σχετικα με το αν υπαρχει προβλημα πχ ως προς την ποιοτητα του ανταλλακτικου (λογω ενεπισημου κατα πασα πιθανοτητα part, και οχι της εταιριας Xiaomi)...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάνω την MIUI 5.4.24 (v6 Developer Rom English/Chinese), και το TWRP 2.8.5.0.

Είπα κι εγώ να βάλω την τελευταία 5.5.29, την κατέβασα στο PC και copy στην sd κάρτα.

 

1) Κάνω boot στο TWRP, backup και όλα OK

2) Δεν κάνω wipes αφού θα περάσω νεότερη έκδοση της ίδιας rom και δε θέλω να χάσω ρυθμίσεις και εφαρμογές

3) Install zip (την 5.5.29) και fail στο 'updaing system'

4) κάνω wipes/factory reset, restore από το backup που είχα πάρει πριν 2', και πάλι fail....!!!!!

5) Εδώ θυμάμαι τη συμβουλή του φίλου sso ότι μετά το factory reset καλό είναι να κάνουμε restart στο recovery.

6) Ξανά wipes/factory reset λοιπόν, restart στο TWRP, restore και όλα OK.

 

Κάνω κάτι λάθος; Πως μπορώ να περάσω τη νεότερη έκδοση χωρίς factory reset;

Δεν κάνεις κάτι λάθος, απλά οι Κινέζοι αποφάσισαν να αλλάξουν το update-binary έτσι ώστε να μην παίζει με custom recovery.

Ένας τρόπος είναι να κατεβάσεις μία παλαιότερη έκδοση και να αντικαταστήσεις το update-binary...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις κάτι λάθος, απλά οι Κινέζοι αποφάσισαν να αλλάξουν το update-binary έτσι ώστε να μην παίζει με custom recovery.

Ένας τρόπος είναι να κατεβάσεις μία παλαιότερη έκδοση και να αντικαταστήσεις το update-binary...

 

Η παλαιοτερη εκδοση πρεπει να ειναι MIUI v6 η μπορει να ειναι και v5; Εχεις να προτεινεις καποια συγκεκριμενη που ξερεις σιγουρα οτι δουλευει;

 

Δηλαδη τωρα αν εχουμε TWRP το auto update το ξεχναμε;

 

Θυμαμαι πιο παλια ειχα TWRP και εκανα auto update. Εκανε reboot σε δικο του recovery (προφανως πριν το reboot εκανε αυτοματα replace το recovery με το δικο του) και εκανε install το update μεσα απο το δικο του recovery. Οταν ξεκινουσε η νεα rom ξαναεκανα εγω update το recovery σε TWRP.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ανοιγει το λινκ του aliexpress. Πλεον εχω κι εγω το ιδιο προβλημα μετα απο 10 μηνες χρησης εμφανιστηκε μια κιτριναδα.

Link to comment
Share on other sites

http://m.aliexpress.com/item/32285026610.html

 

Σαν παράδειγμα στο δείχνω έχει πάρα πολλές επιλογές.

Ότι έχω πάρει από αλί πάντως είναι μια χαρά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζετε την ελληνική GTV Rom που πλέον υποστηρίζεται από τους Κινέζους και κάνει αυτόματα upadate κάθε εβδομάδα από τον μανισιο updater της miui;
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάτι τέτοιο

http://m.ebay.com/itm/221704968301

το οποίο όμως όπως μου είπανε και πιο πάνω δεν είναι και ότι καλύτερο ποιοτικά.

 

έχει συζητηθεί πιο παλιά το θέμα αλλά τα μισά λινκ δεν είναι ενεργά πλέον.

Αν κάποιος έχει απο eBay να πρότεινει, που να είναι ποιοτικό με καλή εφαρμογή και πραγματικό αλουμίνιο, θα με διευκόλυνε σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει απο το ebay αλλά και από άλλο κατάστημα(κινεζομαγαζο).. Δεν θυμάμαι τώρα-πρέπει να ψάξω-από πού,αλλά είναι μια χαρά τα battery cover αυτά. Εντυπωσιακή αλλαγή,πιο exclusive...αλλα δίνουν και λίγο παραπάνω όγκο και μάλλον και βάρος.. Προβλήματα με τους αισθητήρες και ειδικά του GPS δεν υπήρχαν.
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάτι τέτοιο

http://m.ebay.com/itm/221704968301

το οποίο όμως όπως μου είπανε και πιο πάνω δεν είναι και ότι καλύτερο ποιοτικά.

 

έχει συζητηθεί πιο παλιά το θέμα αλλά τα μισά λινκ δεν είναι ενεργά πλέον.

Αν κάποιος έχει απο eBay να πρότεινει, που να είναι ποιοτικό με καλή εφαρμογή και πραγματικό αλουμίνιο, θα με διευκόλυνε σημαντικά.

 

Γιά ποιοτικά καλύτερο , δες εδώ .

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6726-Redmi-Note-Accessories/?pageNo=7

Οπως θα διαπιστώσεις όμως υπάρχει πρόβλημα με αυτά τα back covers , να βάλεις το κινητό σε original θήκη .

Στο συγκεκριμένο , αυτό που βλέπεις σαν μεταλλικό στην πραγματικότητα είναι πλαστικό και δεν επιρεάζει καθόλου τις λειτουργίες του κινητού

πυξίδα ή άλλες εφαρμογές .

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω το Xiaomi Redmi Note 3g και εχω προβλημα. εδω και μερες με το Nova Launcher !!!!!!πηγε να κανει αναβαθμηση στην 4.0.1 και απο τοτε μου το εσβησε και δεν μπορω να το κανω εγκατασταση γιατι μου λεει δεν εχω αποθηκευτικο χωρο!!!!!! ενω σε ολες τις αλλες εφαρμογες κανει κανονικα εγκατασταση που δοκιμασα ...........Να πω οτι εχω σβησει την Cache απο το Google Play.
userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...