Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα και εγώ την μετάβαση από MIUI v5 σε MIUI v6, κάνοντας αναβάθμιση σε xiaomi-miui-hellas-4.4.2_lcsh92_wet_jb9_GTV-5.4.3 από το xiaomi-miui.gr (η προηγούμενη μου ήταν η xiaomi-miui-hellas-4.2.2_lcsh92_wet_jb9_Stable34-Hellas-GTV-4.9.19).

Το πρόβλημά μου έχει να κάνει με την κάρτα sd. Δεν μου επιτρέπεται να αντιγράψω αρχεία. Δοκίμασα με το ling2sd ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες , αλλά τίποτα. Κάποια βοήθεια σας παρακαλώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

guys έχω σοβαρό πρόβλημα.

bootαρω με volume down + power και βλέπω τις τρεις επιλογές της στοκ ROM

επιλέγω recovery και με πετάει στο android με κόκκινο θαυμαστικό και εκεί κολλάει.

τι κάνω?

δεν έχω data κλπ στη τηλ για να σωθούν, θέλω απλώς να το ξανακάνω λειτουργικό με τον πιο σίγουρο τρόπο.

 

κάτι τέτοιο http://en.miui.com/thread-23268-1-1.html

είναι ο σωστός δρόμος προς τη λύση?

αν υπάρχει κάποιος καλύτερος οδηγός θα εκτιμούσα ένα λινκ

 

Δες λίγο αυτόν τον οδηγό "Everything about Fastboot for Redmi Note WCDMA"

Από αυτόν τον οδηγό χρειάζεσαι ένα οποιοδήποτε αρχείο από τα Fastboot ROM Download Links (π.χ.JHDMIBH38.0 (India)).

Μετά θα πρέπει να διαβάσεις αυτό τον οδηγό How to Flash Fastboot on Redmi Note 3G

Χρειάζεσαι Android USB Drivers ή VCOM Driver και SP Flash Tool Version

Όλα τα links βρίσκονται στους ανωτέρω οδηγούς.

Όταν θα φθάσεις στο "Step 7: Locate the Scatter file named "MT6592_Android_scatter.txt" in your Fastboot ROM folder. It can be found in images folder."

Τότε στην γραμμή που σου εμφανίζει το αρχείο για το UBOUT αντικατέστησε τη διαδρομή με το αρχείο uboot.img που θα βρεις μέσα στην τελευταία ROM που έχω στο account μου στο BasketBuild.

Και τέλος στην γραμμή που σου εμφανίζει το αρχείο για το RECOVERY αντικατέστησε τη διαδρομή με το αρχείο recovery.img που θα βρεις μέσα στο αρχείο HMNoteW_TWRP2.8.2.0_8aa9e68fc7.zip που επίσης βρίσκεται στο account μου στο BasketBuild.

 

[/color]

Έκανα και εγώ την μετάβαση από MIUI v5 σε MIUI v6, κάνοντας αναβάθμιση σε xiaomi-miui-hellas-4.4.2_lcsh92_wet_jb9_GTV-5.4.3 από το xiaomi-miui.gr (η προηγούμενη μου ήταν η xiaomi-miui-hellas-4.2.2_lcsh92_wet_jb9_Stable34-Hellas-GTV-4.9.19).

Το πρόβλημά μου έχει να κάνει με την κάρτα sd. Δεν μου επιτρέπεται να αντιγράψω αρχεία. Δοκίμασα με το ling2sd ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες , αλλά τίποτα. Κάποια βοήθεια σας παρακαλώ πολύ.

 

Δοκίμασε τη αντίστοιχη ROM που έχω ανεβάσει στο λογαριασμό μου στο BasketBuild, μάλλον τα παιδιά έχουν ξεχάσει να διορθώσουν αυτό το "πρόβλημα".

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Εχω την JHDCNBL39.0.50109

Πατωντας check for updates δεν μου βγαζει τιποτα.

Τι πρεπει να κανω?

Στο basket build ποια ειναι v6?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Έχω την JHDCNBL39.0.50109

Πατώντας check for updates δεν μου βγάζει τίποτα.

Τι πρέπει να κάνω?

Στο basket build ποια είναι v6?

Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

 

Έχεις ένα δίκαιο, δεν έστειλα το update στις MIUI5 εκδόσεις.

Η τελευταία είναι 5.4.3

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον, κατεβασα την τελευταια εκδοση, πηρα backup και το μονο που μενει ειναι η εγκατασταση. Πρεπει να κανω καποιο wipe ή να κανω την αναβαθμιση κατευθειαν?
Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο αυτόν τον οδηγό "Everything about Fastboot for Redmi Note WCDMA"

.....

 

Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες με το θέμα μου και εκατσες κι εγραψες ολον αυτόν τον οδηγό. Μακάρι να βοηθήσει και κάποιον άλλο αν βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση.

Εγω, πριν το γράψεις, εια ακολουθήσει έναν που βρήκα στο miui forum, o οποίος με έβγαλε μέσω flash tools σε επίσημη 32, μετά πέρασα την επίσημη 40 με στοκ updater.

Μετά πέρασα την 5.4.3 την δικιά σου πάλι με στοκ updater, και καπάκι έβαλα TWRP 2.8.

 

Υπάρχει τρόπος να δω οτι όλα έχουν κάτσει καλά;

 

Απο την δικιά σου το βασικό πρόβλημα που έχω είναι με την ένταση στο ακουστικό όταν με παίρνουν τλφ. Είναι χαμηλή και δεν φαίνεται να αυξάνεται. Οι άλλοι με ακούν κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα την αναβαθμιση.

Εφαγε ενα κρασαρισμα το κινητο στο πρωτο ανοιγμα, μαυρισε η οθονη, υπερθερμανθηκε και απο 80% μπαταρια εφτασε σε 10 λεπτα να δειχνει 0%.

Μετα την επανεκινηση ανοιξε το κινητο αλλα "κομπιαζε" σε οτι κι αν εκανα.

Στην δευτερη επανεκινηση τα κομπιασματα εξαφανιστηκαν και οι λειτουργιες του κινητου ειναι ομαλες.

Δεν εχασα τιποτα μετα την αναβαθμιση.

Το μονο που δεν υπαρχει ειναι η επιλογη root.

Eχω αγγλικο μενου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα την αναβαθμιση.

Εφαγε ενα κρασαρισμα το κινητο στο πρωτο ανοιγμα, μαυρισε η οθονη, υπερθερμανθηκε και απο 80% μπαταρια εφτασε σε 10 λεπτα να δειχνει 0%.

Μετα την επανεκινηση ανοιξε το κινητο αλλα "κομπιαζε" σε οτι κι αν εκανα.

Στην δευτερη επανεκινηση τα κομπιασματα εξαφανιστηκαν και οι λειτουργιες του κινητου ειναι ομαλες.

Δεν εχασα τιποτα μετα την αναβαθμιση.

Το μονο που δεν υπαρχει ειναι η επιλογη root.

Eχω αγγλικο μενου.

Έχεις αλλά δεν το ξέρεις... Κατέβασε το superus από το market και εγκατέστησε το. Τρεξ'το και θα σου βγάλει ότι δεν είσαι ροοτ. Πάνε μετά στο κέντρο ασφαλείας - > δικαιώματα - > προνόμια ροοτ και δώσε δικαιώματα στην εφαρμογη και ξανατρεξ'την... Έτοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Σας έβγαλε νέο update η έκδοση του deliopoulos; Προσπαθώ να την κατεβάσω τώρα την 5.4.10, αλλά τρώει κόλλημα το download ....

 

Άκυρο.... Ξανακατεβασε την 5.4.3 και δεν βρίσκει την νέα έκδοση 5.4.10, ο updater....

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

MIUI ROM 5.4.10

Όπως κάθε παρασκευή η τελευταία έκδοση για το Redmi Note 3G βρίσκεται στο λογαριασμό μου στο BasketBuild.

 

Όσοι έχουν προηγούμενη έκδοση θα την κατεβάσουν μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση" (όπως πάντα!).

Link to comment
Share on other sites

η επίσημη αγγλική θα έρθει σύντομα;

γιατί διάβαζα ότι στο επίσημο forum οτι μπορεί να κάνει μερικούς μήνες αλλά δεν ξέρω αν έχει βάση ή είναι εικασίες από αρκετούς χρήστες.

 

 

Κατεβαζω 5.4.10 by deliopoulos τώρα, αν και δεν βλέπω τρομακτικές βελτιώσεις στο changelog.

Link to comment
Share on other sites

η επίσημη αγγλική θα έρθει σύντομα;

γιατί διάβαζα ότι στο επίσημο forum οτι μπορεί να κάνει μερικούς μήνες αλλά δεν ξέρω αν έχει βάση ή είναι εικασίες από αρκετούς χρήστες.

 

 

Κατεβάζω 5.4.10 by deliopoulos τώρα, αν και δεν βλέπω τρομακτικές βελτιώσεις στο changelog.

 

Επίσημη αγγλική? μάλλον εννοείς την global. Η οποία δεν διαφέρει από την κινέζικη, οι διαφορές στις γλώσσες (περιέχει και άλλες ασιατικές γλώσσες) και στην αφαίρεση κάποιον κινέζικων εφαρμογών. Εμάς δεν μας επηρεάζει τόσο (όλα τα group προτιμούν την κινέζικη ως βάση).

Link to comment
Share on other sites

ναι τη global εννοώ.

έχοντας χρησιμοποιήσει κινέζικη και global στην miui 5, έχω σχηματίσει την εντύπωση οτι η global ήταν πιο προσεγμένη απο τη Κινέζικη και πιο αποκινεζοποιημένη απο τις ανεξάρτητες ρομ.

 

άμα είναι να αργήσει τόσο όμως θα συνεχίσω με τις δικές σου που είναι προσεγμένες και με συνεχή ενημέρωση.

 

η 5.4.10 μου αφήνει περισσότερη RAM, περίπου 1,4, απο οτι η 5.4.3 που μου άφηνε 1.

 

 

οι ρυθμίσεις μπαταρίας που είναι?

όταν έτρεξα antutu είδε οτι ήμουν σε balanced mode και μου έβγαλε επιλογή το miui να το βάλω σε performance.

και μετά είχε μείνει στο drop down menu η ειδοποίηση απο όπου μπήκα και το γύρισα πίσω.

αλλά μόνος μου δεν το βρίσκω.

Edited by NaGR
Link to comment
Share on other sites

οκ,εγω πλεον εχω λιγα θεματα μαλλον!

Για τα δικαιωματα πηγαινα απο τις ρυθμισεις γιαυτο δεν το εβρισκα οχι απο το εικονιδιο!

 

1)Με θεμα κάμερα τι κανουμε?εχει πολυ καθυστερηση ειδικα σε νυχτερινη λυψη με φλας!+οτι εχς παρατηρησει πως εχουμε χασει σε ποιοτητα.

2)Δοκιμασα να ανοιξω καποια αρχεια με το office mobile και δεν ανοιγουν...

3)δεν μου διαβαζει το κικητο ευκολα μολις το μπριζωνω στο pc

 

κανεις για τα θεματακια μου??

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Ενδιαφέρομαι για την αγορά της συγκεκριμένης συσκευής αλλά έχω μπερδευτεί μεταξύ των δυο μοντέλων των οποίων κυκλοφορεί! To 4πύρηνο και το 8πύρηνο. Πιό από τα δυο προτίνεται και γιατί?

Panasonic GD87 -- Nokia7600 -- Motorola RAZR V3 -- Motorola V360 -- SE W610i -- LG KC550 -- SE Aino - SE NeoV -- LG G Flex
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε εδώ ρε παλικάρια ?

Έγινε κανένα θαύμα και δεν το πήραμε χαμπάρι ? :X:p

 

shop.xiaomi-miui.gr

 

Άλλαξαν όλα

 

https://xiaomi-miui.gr/

 

http://ota.xiaomi-miui.gr

WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

MIUI ROM 5.4.17

Όπως κάθε Παρασκευή βγήκε η κινέζικη έκδοση για το κινητό μας. Όμως θα καθυστερήσω λίγο να την ανεβάσω.

 

Πριν γίνει διαθέσιμη η έκδοση της Παρασκευή, βγαίνουν τρεις εκδόσεις (μια για κάθε μέρα) από Τρίτη μέχρι Πέμπτη.

Έτσι και έγινε και αυτή την βδομάδα, όμως οι developers αποφάσισαν να αφαιρέσουν τη δυνατότητα εναλλαγής 3G μεταξύ των καρτών (μπορούσε να γίνει με εξωτερική εφαρμογή) από την έκδοση της Τρίτης και μετά. Δημιουργώντας όμως και νέο bug. Η κάρτες μεταξύ τους αλλάξαν θέση!!!. Αυτό ίσως συνέβη σε μένα επειδή είχα το 3G στη δεύτερη κάρτα. Πραγματικά περίμενα σήμερα να το διορθώσουν αυτό και να λειτουργεί όπως και πριν. Όμως η έκδοση που βγήκε τελικά δεν έχει τη δυνατότητα εναλλαγής 3G. Μέχρι να το διορθώσω αυτό (κάνω κάποιες δοκιμές) θα καθυστερήσω να την ανεβάσω.

 

Τέλος οι δοκιμές νομίζω ότι δουλεύει...

 

Όπως κάθε παρασκευή η τελευταία έκδοση για το Redmi Note 3G θα βρίσκεται στο λογαριασμό μου στο BasketBuild.

Όσοι έχουν προηγούμενη έκδοση θα την κατεβάσουν μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση" (όπως πάντα!).

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ, μόλις την βρήκε το ΟΤΑ και την κατεβάζει.....

 

Update: Κάτι που παρατήρησα από την προηγούμενη αναβάθμιση, το οποίο ισχύει και στη σημερινή. Ενώ παλαιότερα όταν έστελνα μήνυμα με την μανισια εφαρμογή και είχα ήδη ενεργοποιημενη την αναφορά παράδοσης, έβγαζε στα αριστερά του απεσταλμένου μηνύματος την λέξη "Received", πράγμα που έδειχνε ότι το είχε παραλάβει το μήνυμα, τώρα δεν βγάζει τίποτα!!

 

Είναι bug ή αλλαγή εσκεμμένη;

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει αλλάξει κάτι. Κανονικά αριστερά από το μήνυμα πρέπει να γράφει "Ελήφθησαν".

 

Μήπως έχεις αλλάξει θέμα και φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει αλλάξει κάτι. Κανονικά αριστερά από το μήνυμα πρέπει να γράφει "Ελήφθησαν".

 

Μήπως έχεις αλλάξει θέμα και φταίει αυτό;

Όχι, δεν έχω αλλάξει θέμα, είναι ενεργοποιημένο το Default στα θέματα μου....

 

Update: Μόλις έκανα πάλι Apply το Default θέμα και έστρωσε....

 

:)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Με τα μηνύματα του Facebook που ΔΕΝ ανοίγουν μέσα στην εφαρμογή Facebook (ούτε κάνει pop up η ειδοποίηση), αλλά πρέπει να ανοίξω ξεχωριστά την εφαρμογή Messenger, καμία λύση;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...