Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

How to Restore Fix Lost IMEI and Serial Numbers for MTK6582, MTK6572, MTK6592, MTK6589, MTK6595

Τυχαία το ανακάλυψα: http://www.gizbeat.com/6058/how-to-restore-fix-lost-imei-and-serial-numbers-for-mtk6582-mtk6572-mtk6592-mtk6589-mtk6595/

 

Ίσως να φανεί χρήσιμο σε κάποιον....(Σταμάτη-Skydiver, ακούς;;;):lol:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιον να πιστεψεις ?

 

Αν θέλεις πάντως το αγοράζω το τηλέφωνό σου αρκεί να συνεννοηθούμε με προσωπικά μηνύματα για το που είσαι και πως και πότε θα παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

How to Restore Fix Lost IMEI and Serial Numbers for MTK6582, MTK6572, MTK6592, MTK6589, MTK6595

Τυχαία το ανακάλυψα: http://www.gizbeat.com/6058/how-to-restore-fix-lost-imei-and-serial-numbers-for-mtk6582-mtk6572-mtk6592-mtk6589-mtk6595/

 

Ίσως να φανεί χρήσιμο σε κάποιον....(Σταμάτη-Skydiver, ακούς;;;):lol:

 

Με φώναξε κανείς; :ninja: Που το θυμήθηκες βρε θηρίο; :lol:

Εγώ φίλε το ΙΜΕΙ το έφτιαξα (όχι με το Maui META- δεν μου δούλεψε) και με κάτι -ο θεός να τις κάνει- χακιές επανέφερα ΒΤ & Wifi. Με το serial δεν ασχολήθηκα.(αν ασχοληθώ θα το καταλάβεις από το inbox σου :lol::lol::lol: )

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πήρε ένας φίλος μου το note από vickmall και δεν δουλεύει το μεσαίο πλήκτρο μήπως έχει κάποιος καμία ιδέα αν μπορώ να κάνω κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πήρε ένας φίλος μου το note από vickmall και δεν δουλεύει το μεσαίο πλήκτρο μήπως έχει κάποιος καμία ιδέα αν μπορώ να κάνω κάτι?

 

Τι εννοείς "δεν δουλεύει"? Καθόλου ή σε συνεχόμενο πάτημα του μεσαίου πλήκτρου δεν ανοίγει το παράθυρο με τις Standby εφαρμογές?

Τι ROM φοράει? Αν είναι multi από Vickmall δοκίμασε να περάσεις την τελευταία ελληνική. Αν το πρόβλημα είναι θέμα software το πιθανότερο να λυθεί. Αλλιώς μάλλον θα πρέπει να φύγει πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι multi και δεν δουλεύει καθόλου το μεσαίο πλήκτρο ούτε με μια φορά ούτε παρατεταμενα λογικά είναι θέμα hardware
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι multi και δεν δουλεύει καθόλου το μεσαίο πλήκτρο ούτε με μια φορά ούτε παρατεταμενα λογικά είναι θέμα hardware

 

Κάνε μια ερώτηση και εδώ, στο ελληνικό forum XIAOM

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6620-Note-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%87%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85/

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι multi και δεν δουλεύει καθόλου το μεσαίο πλήκτρο ούτε με μια φορά ούτε παρατεταμενα λογικά είναι θέμα hardware

 

Μιας και ειναι αφης και στην ουσια ενα με την οθονη δε νομιζω να ειναι hardware φιλος. μαλλον θεμα ρομ το βλεπω. περνας την ελληνικη και βλεπεις. κατι αλλο δε μπορεις να κανεις περα του να το στειλεις πισω. δοκιμασε το δε χανεις τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα με πηρε τηλ η γυναικα και μου ειπε οτι το κινητο της (Xiaomi Note) τα εχει παιξει, δεν βρισκει φωτο, δεν δουλευουν καποιες εφαρμογες κτλ..Πρωτη μου σκεψη ηταν οτι παμε για Rom μιας και το εχει ακομα με την multi αφου δουλευε τοσο καιρο απροβληματιστα.. Δευτερη σκεψη οτι ισως ειναι η micro sd καρτα...

Τελικα ηταν η καρτα, μια Verbatim 16gb, τα επαιξε εντελως..δεν την βλεπει ουτε ο υπολογιστης..ευτυχως δεν ειχε τιποτα σοβαρο μεσα..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

TWRP 2.8.1 (και άλλα πολλά...)

http://en.miui.com/thread-59937-1-1.html

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Εχθές πέρασα τη VIFROM 8.11.14 που ανέφερε και χρησιμοποιεί 0 bbbb (thanks). Ωραία και γρήγορη φαίνεται :)

Δεν μου δουλεύει όμως σωστά το gravity. Δεν γίνεται διάφανη η γραμμή ειδοποιήσεων και δεν αλλάζει το χρώμα μπαταρίας (πέρασα το 3.2.2).

 

Καμμιά ιδέα/άλλη έκδοση;

 

 

edit: Πέρασα το τελευταίο gravity και έστρωσε :p

 

Screen με smart launcher new

 

 

TWRP 2.8.1 (και άλλα πολλά...)

http://en.miui.com/thread-59937-1-1.html

 

Σωκράτη λέει ότι είναι βασισμένο σε 4.4. Προχωράμε άφοβα σε εγκατάσταση;

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σήμερα αποφάσισα και πέρασα την ελληνική έκδοση 4.11.14, πάνω από την 37.0.1 Αγγλοκινεζικη που είχα, χωρίς κανένα wipe.....

 

Για να δούμε λοιπόν....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας, ενδιαφέρομαι να αποκτήσω νέο smarthphone. Σαν πρώτη επιλογή είναι το Redmi Note. Αυτή τη στιγμή έχω ένα Sony Xperia U, και η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω και πολλά από την τελευταία τεχνολογία (root κτλ). Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποία έκδοση να αποκτήσω, την 3G ή την 4G. Έχω δει ότι η πρώτη βγαίνει με 8πύρηνο επεξεργαστή ενώ η δεύτερη μόνο με 4πύρηνο. Γενικά το 4G δίκτυο θα λειτουργεί ή ακόμα και 4G συσκευή να έχεις θα πιάνεις μόνο 3G;(μένω Αθήνα). Τώρα με μία πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα έχω δει site όπως το aliexpress και το vickmall. Περιμένω να με διαφωτίσετε
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δούλεψε το κουμπί χωρίς να κάνω τίποτα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Όπως και να'χει πέρνα την ελληνική ROM , μην μένεις με την multi γιατί θα βρεις μπροστά σου άλλα προβλήματα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά γεια σας, ενδιαφέρομαι να αποκτήσω νέο smarthphone. Σαν πρώτη επιλογή είναι το Redmi Note. Αυτή τη στιγμή έχω ένα Sony Xperia U, και η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω και πολλά από την τελευταία τεχνολογία (root κτλ). Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποία έκδοση να αποκτήσω, την 3G ή την 4G. Έχω δει ότι η πρώτη βγαίνει με 8πύρηνο επεξεργαστή ενώ η δεύτερη μόνο με 4πύρηνο. Γενικά το 4G δίκτυο θα λειτουργεί ή ακόμα και 4G συσκευή να έχεις θα πιάνεις μόνο 3G;(μένω Αθήνα). Τώρα με μία πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα έχω δει site όπως το aliexpress και το vickmall. Περιμένω να με διαφωτίσετε

 

Αν είναι θέμα χρημάτων 4G, αλλιώς 3G με κλειστά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα χρημάτων. Το μόνο που με προβλημάτιζε είναι ο αριθμός πυρήνων. Από ποίο site προτείνεται να το παραγγείλω; μπορώ να προσθέσω κάποια σελίδα να μου λύσετε μία απορία; Ένα κατάστημα στο aliexpress πουλάει το 4G 8πύρηνο. Υπάρχει όντως ή είναι μούφα ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα χρημάτων. Το μόνο που με προβλημάτιζε είναι ο αριθμός πυρήνων. Από ποίο site προτείνεται να το παραγγείλω; μπορώ να προσθέσω κάποια σελίδα να μου λύσετε μία απορία; Ένα κατάστημα στο aliexpress πουλάει το 4G 8πύρηνο. Υπάρχει όντως ή είναι μούφα ;

 

μουφα ειναι. οι εκδοσεις ειναι αυτες που εχουνα ανφερθει

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ που μου ανοίγεις τα μάτια. Εν κατακλείδι μου λέτε να πάρω την 3G έκδοση, πέρα απ'αυτό υπάρχει κάτι άλλο να προσέξω; Ποίο site να προτιμήσω; Στο aliexpress υπάρχουν καταστήματα που στο παρέχουν εντός 10ημερών, στο Vickmall πόσο διάστημα χρειάζεται από την μέρα της παραγγελίας μέχρι την παραλαβή;
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ που μου ανοίγεις τα μάτια. Εν κατακλείδι μου λέτε να πάρω την 3G έκδοση, πέρα απ'αυτό υπάρχει κάτι άλλο να προσέξω; Ποίο site να προτιμήσω; Στο aliexpress υπάρχουν καταστήματα που στο παρέχουν εντός 10ημερών, στο Vickmall πόσο διάστημα χρειάζεται από την μέρα της παραγγελίας μέχρι την παραλαβή;

 

Εγώ το πήρα από Vickmall αλλά υπάρχουν και άλλα αξιόπιστα μαγαγιά (TO2.com, Geekbuying, merimobiles κλπ). Από AliExpress δεν μπορείς να πληρώσεις με Paypall που είναι ο μόνος τρόπος να μη χάσεις τα λεφτά σου.

Πάρτο με original αγγλοκινέζικη και μόλις έρθει του περνάς την τελευταία ελληνική ROM.

Από παραγγελία μέχρι παραλαβή γύρω στις 20 μέρες αλλά λόγω γιορτών ίσως αργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές πέρασα τη VIFROM 8.11.14 που ανέφερε και χρησιμοποιεί 0 bbbb (thanks). Ωραία και γρήγορη φαίνεται :)

Δεν μου δουλεύει όμως σωστά το gravity. Δεν γίνεται διάφανη η γραμμή ειδοποιήσεων και δεν αλλάζει το χρώμα μπαταρίας (πέρασα το 3.2.2).

 

Καμμιά ιδέα/άλλη έκδοση;

 

Screen με smart launcher

 

Σωκράτη λέει ότι είναι βασισμένο σε 4.4. Προχωράμε άφοβα σε εγκατάσταση;

 

Σταμάτη εγώ το έχω βάλει ήδη. Δεν έκανα φλασάρισμα το zip από το recovery, αλλά το αποσυμπίεσα, πήρα το recovery.img και το πέρασα με τον "θείο". Έχει και 5 διαφορετικά θέματα.

Μόνο που δεν βλέπει τα backup που είχα κάνει με το 2.7.0.

Έκανα ένα backup με το 2.8.1 και είδα ότι δημιουργεί άλλο φάκελλο (TWRP/BACKUPS/MIMOTE), διαφορετικό από αυτό του 2.7.0 (TWRP/BACKUPS/HM_NOTE_1W). Θα δοκιμάσω να μεταφέρω κάποιο Backup από τα παλιά στο νέο φάκελλο να δω αν τα βλέπει.

Την VIFROM την είχα και εγώ για μεγάλο διάστημα. Δεν θυμάμαι να σου πω για το πρόβλημα του gravity που λες. Πριν από λίγες μέρες είπα να κάνω αλλαγή και πέρασα την GTV 4.11.14. Μετά είδα μια Ρομ που έλεγε ότι ήταν miui V6 like (http://en.miui.com/thread-68083-1-1.html) και είπα να την δοκιμάσω. Με παιδεψε μερικές ώρες και την πέταξα διότι πρώτον δεν κατάφερα να την ρουτάρω αν και δοκίμασα όλους τους γνωστούς τρόπους και δεύτερον δεν ξέρω για ποιο λόγο κατέβαζε από το Play με ρυθμούς χελώνας. Οπότε ξαναγύρισα στην GTV 4.11.14:)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ που μου ανοίγεις τα μάτια. Εν κατακλείδι μου λέτε να πάρω την 3G έκδοση, πέρα απ'αυτό υπάρχει κάτι άλλο να προσέξω; Ποίο site να προτιμήσω; Στο aliexpress υπάρχουν καταστήματα που στο παρέχουν εντός 10ημερών, στο Vickmall πόσο διάστημα χρειάζεται από την μέρα της παραγγελίας μέχρι την παραλαβή;

 

Απο aliexpress και γενικα οτιδηποτε δεν δεχεται πληρωμη με paypal ουτε σπιρτα μην αγορασεις! :lol:

Εγω απο minideal.net το ειχα παρει το 3g

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου η διαδικασια για να περασουμε την ελληνικη ρομ ?

 

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5869-Stable-37-0-Xiaomi-Redmi-Note-GTV-4-11-14-Rooted/

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη εγώ το έχω βάλει ήδη. Δεν έκανα φλασάρισμα το zip από το recovery, αλλά το αποσυμπίεσα, πήρα το recovery.img και το πέρασα με τον "θείο". Έχει και 5 διαφορετικά θέματα.

Μόνο που δεν βλέπει τα backup που είχα κάνει με το 2.7.0.

Έκανα ένα backup με το 2.8.1 και είδα ότι δημιουργεί άλλο φάκελλο (TWRP/BACKUPS/MIMOTE), διαφορετικό από αυτό του 2.7.0 (TWRP/BACKUPS/HM_NOTE_1W). Θα δοκιμάσω να μεταφέρω κάποιο Backup από τα παλιά στο νέο φάκελλο να δω αν τα βλέπει.

....

Μετέφερα ένα Backup στον νέο φάκελο και το βλέπει κανονικά:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα ένα Backup στον νέο φάκελο και το βλέπει κανονικά:)

 

Οκ , ευχαριστώ. Προχωράω!:)

 

edit: Όλα εντάξει, το έκανα κι εγώ με τον ίδιο τρόπο.

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...